Készült: 2024.05.09.20:46:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2022.10.03.),  35-40. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:25


Felszólalások:   31-34   35-40   41      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most a napirend előtti hozzászólások sorában utolsóként Halász János következik, a Fidesz részéről. Megadom a szót.

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Keleti szomszédunkban továbbra is véres harcok dúlnak. Az elhúzódó orosz-ukrán háború súlyos gazdasági nehézséget okoz Európának. A bajokat csak tetézi Brüsszel elhibázott szankciós politikája, melynek köszönhetően háborús infláció sújtja a kontinens országait, és soha nem látott energiaválság is fenyeget.

Kimondhatjuk, hogy a nehéz gazdasági helyzet közvetlen kiváltó oka az elhibázott háborús szankciós csomag és a szankciók miatt sokszorosára emelkedő energiaárak. Ukrajna és Oroszország háborúja ugyanis önmagában lokális konfliktus lenne, a szankciók változtatták azt globális gazdasági háborúvá. A legtöbb országban az energiaárak növekedése közvetetten és közvetlenül is jelentősen befolyásolja az inflációt, különösen igaz ez az orosz energiaimportnak erősen kitett országokra.

Tisztelt Ház! Ezeket a durva energiaárakat nem külső tényezők befolyásolják, nem előre látható gazdasági folyamatok váltják ki a mostani válságot. Az energiaárak drasztikus növekedését egyértelműen a szankciók váltották ki. 2022 júniusában Brüsszelben elfogadták a gazdasági-kereskedelmi szankciókat, köztük az olajszállítási szankciót is, és közben elkezdték lebegtetni a földgázvásárlási szankciót. Emiatt 2022 júniusától kezdve a földgáz ára egy hónap alatt megkétszereződött, majd megháromszorozódott. A brüsszeli szabályok ugyanakkor összekötik az uniós villamos energia árát is a gáz árával, így a villamos energia ára is kilőtt a piacon, az ára mára Európában 2022 áprilisában egységnyi 100 euró volt, ma ugyanez az egység 400-600 euró között mozog.

Tisztelt Ház! Nyugodtan kijelenthetjük, hogy Brüsszel nem ezt ígérte, amikor a szankciókat bevezette. Brüsszel átvert bennünket. Azt mondták, hogy a szankciók térdre fogják kényszeríteni Oroszországot, és véget vetnek a háborúnak. Ehhez képest a szankciók bevezetése óta az infláció vágtat, az európai emberek szegényebbek lettek, Európát válság és energiahiány fenyegeti, az energiaárak az egekbe emelkedtek, és a háború is elhúzódik. A szankció következtében Európa szegényebb lett, de Oroszország nem rogyott össze. Ez a fegyver visszafelé sült el, a szankciókkal Európa lábon lőtte önmagát.

Az európai emberek jelenleg az energiáért szankciós felárat fizetnek, ami bizonytalanná teszi a jövőt. Kérdés, hogy tovább rontunke ezen a helyzeten, Brüsszelben ugyanis újabb és újabb szankciókat akarnak bevezetni. Ez gyötri az embereket, a spekulánsok meg dörzsölik a tenyerüket. Ezért is itt az ideje, hogy megkérdezzük a magyar embereket, hogy akarnake újabb szankciókat, illetve hogy mi a véleményük a jelenlegiekről. A Fidesz-frakció üdvözli, hogy a kormány megtárgyalta a nemzeti konzultációról szóló kezdeményezést, és annak elindításáról döntött. A brüsszeli elit eddig egyszer sem merte megkérdezni, hogy az európai emberek mit gondolnak a szankciókról, de a magyaroknak, elsőként Európában, lesz lehetőségük elmondani a véleményüket.

Tisztelt Ház! Elképesztő, hogy a magyar baloldal az elhibázott háborús szankciók ügyében is a magyar emberek helyett Brüsszel érdekeit képviseli.

(14.30)

A dollárbaloldal már régen elzárta volna az olaj- és gázcsapokat, ezzel veszélybe sodorták volna az ország energiaellátását. Ha rajtuk múlna, akkor az égvilágon semmi nem védené most a magyar családokat és nyugdíjasokat a többszörösére emelkedett energiaáraktól. Felháborító, hogy az egész, Gyurcsány vezette baloldal az áremelkedést okozó brüsszeli szankciókat teljes erővel támogatja, bezzeg a magyar rezsicsökkentést támadják, mindig is ellenezték. Pedig a rezsicsökkentés nélkül most is minden magyar család átlagosan havi 181 ezer forinttal többet fizetne a gázért és az áramért. Láthatjuk, hogy sajnos a dollárbaloldalra továbbra sem számíthatunk semmiben.

A Fidesz-frakció azonban teljes erejével támogatja a kormányt az elhibázott brüsszeli szankciós politika elleni küzdelemben, és az ország békéjének és a biztonságának a megőrzésében. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Ismét Rétvári Bence államtitkár úré a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ausztriában földgázellátási veszélyhelyzetet hirdettek. Az osztrák emberek 12 százaléka azzal számol, hogy nem tudja kifizetni a rezsiköltségeit. Linzben korlátozták a díszkivilágítást. A közparkok esetében rövidebb ideig világítanak csak.

Lettországban az előző év azonos időszakához képest 5,5-szeresére emelkedtek a rezsiköltségek. Litvániában is közel 40 százalékos az emelkedés. Köln már nem tudja kifizetni az utcai lámpákat éjszaka teljes mértékben, ezért lekapcsolták az utcai lámpákat bizonyos időszakban. Romániában 65 százalékkal nőttek a háztartási rezsiárak, áram esetén 60 százalékkal, földgáz esetében akár 300 százalékkal is, és lehetne sorolni a további példákat, Nyugat-Európából, Kelet-Európából egyaránt, amelyek a háború és a szankciók következtében léptek fel.

A baloldal részéről szinte csak a háborút nem tagadták le a mai napon, de elmondták, hogy a szankcióknak semmi köze az áremelkedésekhez és az energiaválsághoz. Csakhogy, tisztelt baloldali képviselő hölgyek és urak, hogy lehet az, hogy amikor egy másik háború is dúlt Oroszország és Ukrajna között  a krími háború , és nem voltak ilyen, az energetikai szektort is érintő szankciók, akkor nem volt energiaár-robbanás? Mert akkor korlátok között volt a szankciók kerete, most viszont ezek nagyon széles körűek, és ezért energiaár-robbanást is eredményeznek, és ezért vannak Nyugat- és Kelet-Európában hasonló hírek.

De hogyan reagált erre a baloldal? Kezdjük az árnyékkormány árnyék-miniszterelnökével, Dobrev Klárával! Ő azt mondta, szó szerint idézem: „Nagyon határozott és kemény szankciókkal lehet megálljt parancsolni Putyinnak.” (Közbeszólás a DK soraiból: Így van!) Ő tehát azt mondta, hogy támogatni kell a szankciókat, és ezzel majd Vlagyimir Putyin hadserege megáll és visszafordul. (Moraj a DK soraiban.) Márciusban 1 euróért 144 rubelt kellett adni, most 55 rubelt kell adni 1 euróért. Ez nem éppen Putyin megállításáról szól.

De folytassuk Dobrev Klára idézeteit! „Nem vagyok elégedett az eddigi szankciókkal. Annak örülök, hogy történtek nagyon komoly válaszlépések, de nem elégségesek. Ez azt jelenti, hogy nekünk ténylegesen további lépéseket kell tennünk.” Az árnyékkormány árnyék-miniszterelnöke, miután kilépett az Apró-villából, azután úgy döntött, hogy még több szankcióra van szükség egész Európában. És folytatta: „Mi nem fogunk meghátrálni, a szigorúbb szankciókat is megszavazzuk.” Tehát ezek szerint minden szankciós javaslatot támogatna a baloldal.

De a Jobbik elnöke is ezt mondta: „Szankciós politikát folytatunk Oroszországgal szemben, ami nagyon helyes.” Márki-Zay Péter, a baloldal miniszterelnök-jelöltje: „Én nem látok jobb lehetőséget, mint azok a szankciók, amik egyébként is működnek.” Tehát szerintük a szankciók működnek, az orosz hadsereg megállt, Európában pedig nem kell energiaválsággal küzdeni.

Jávor Benedek: „Hozhatunk és hoznunk is kell további szankciókat Oroszország ellen, energiapiacokra is kiterjesztve a korlátozásokat.” Egyértelműen energiaszankció-párti.

Karácsony Gergely: „Örülök annak, hogy létrejött a szankciós csomag, és Magyarország végül nem tudta ezt megakadályozni.” Annak örült volna ezek szerint Karácsony Gergely, ha a nemzeti érdekkel szemben cselekszik a magyar kormány, és Magyarországon még súlyosabb energiaválságot idéz elő.

Tordai Bence ment talán a legmesszebb, ő azt mondta: „Itt lenne a legfőbb ideje, hogy Magyarország is megkezdje a direkt fegyverszállításokat, és végrehajtsa a szankciókat, és a putyini Paks II.-projektet állítsa le.”  tehát még elektromos áramunk se legyen, nem csak gázunk.

Újhelyi István, az MSZP-ből  a DK-ba kompozó elnökjelöltje a baloldali pártnak  pedig azt mondja, még most szeptember 8-án is, hogy a szankciók működnek.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Azt láthatjuk, hogy nemcsak szankciók, hanem további nehézségek is sújtják az európai energiahelyzetet. Látjuk, hogy lassan az Északi Áramlat gázvezetéken több a luk, mint az ementáli sajton, ezzel is visszafordíthatatlanná téve azt az energiaválságot, ami kialakulóban van.

Azt is látjuk, hogy a németek maszekolnak, saját gazdasági mentőprogramot hirdetnek, és nem európai mentőprogramot. Az Európai Bizottság gazdasági válságot és energiaválságot okozott a szankciókkal, de ezeknek a megoldásában nem segít, hanem a tagállamok egyenként jelentik be a saját mentőcsomagjaikat. Óriási felelőtlenség ez az ő részükről. Mi viszont itt, Magyarországon minden családnak igyekszünk segítséget nyújtani: az átlagfogyasztás szintjéig terjedő 181 ezer forintos segítség jövedelemarányosan nagyobb, mint az Európai Unió bármelyik másik országában.

Az Unió tehát növelte a bajt a szankciókkal, de magukra hagyta az országokat (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), a legnagyobb támogatást viszont arányaiban a magyar családok kapják. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A napirend előtti felszólalások végére értünk. Felkérem Hiszékeny Dezső jegyző urat, hogy ismertesse a további napirenden kívüli felszólalókat.

HISZÉKENY DEZSŐ jegyző: A mai napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett: Keresztes László Lóránt, LMP; Varju László, DK; Varga Zoltán, DK; Hegedüs Andrea, DK; Bencze János, Jobbik; Ander Balázs, Jobbik.

A holnapi napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett: Csárdi Antal, LMP; Dúró Dóra, Mi Hazánk; Mellár Tamás, Párbeszéd; Ander Balázs, Jobbik; Lőcsei Lajos, Momentum; Kunhalmi Ágnes, MSZP; Dávid Ferenc, DK; Földi László, KDNP; Ovádi Péter, Fidesz.

A holnapi napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett: Keresztes László Lóránt, LMP; Varju László, DK; Hegedüs Andrea, DK; Ander Balázs, Jobbik; Z. Kárpát Dániel, Jobbik; Dócs Dávid, Mi Hazánk.

A szerdai napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett Keresztes László Lóránt, LMP; Brenner Koloman, Jobbik; Z. Kárpát Dániel, Jobbik.




Felszólalások:   31-34   35-40   41      Ülésnap adatai