Készült: 2024.05.09.12:59:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2022.10.03.),  2-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:26


Felszólalások:   1   2-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Először is, nem lehet elmenni szó nélkül a mellett a brutális eset mellett, ami múlt héten pénteken történt, hogy a budapesti VI. kerületi Kölcsey Gimnázium több tanárát kirúgta a tankerület.

Az LMP részéről szeretném maximális szolidaritásomat és tiszteletemet kifejezni a pedagógusok iránt, pláne azon bátor pedagógusok iránt, akik merik fölemelni a szavukat, és mernek tenni azért, hogy az oktatás minősége javuljon, hogy a diákok jobb oktatásban részesülhessenek.

Ami eddig burkolt fenyegetés volt, az nyílt politikai agresszióvá csapott át. Nyílt politikai agressziónak minősítem ugyanis a tanárok kirúgását, elbocsátását. Törvénytelenségre hivatkoznak a hatalom emberei, de ha valami törvénytelen volt az elmúlt időszakban, akkor az a sztrájkjog eltörlése, illetve nem biztosítása, az szerintünk törvénytelen.

Ha valami törvénytelen, akkor az a pedagógusok megbecsülésének nem biztosítása, az alacsony fizetés, az törvénytelen. Ugyanígy törvénytelen az a munkakörülmény, amit a pedagógusoknak biztosítanak, illetve ha valami törvénytelen, akkor talán leginkább az a törvénytelen, hogy a diákok számára nem biztosítják Magyarországon mindenhol az egyformán magas szintű oktatás lehetőségét, ami kormányzati felelősség.

Aki ez ellen emeli fel a szavát, a diákokért, a minőségi oktatásért próbál tenni, az még egyszer: bátor és tisztességes szakember, pedagógus, tisztelet és köszönet járna nekik.

Amiről pedig eredetileg szerettem volna beszélni, az a kormány válságkezelése. Pontosabban Orbán Viktor múlt hét közepén tett bejelentései, amikor, hát, fölcsigázta az érdeklődésünket. Nagyon vártuk ezt a bejelentést. Azt gondoltuk, hogy talán végre-valahára olyan zöldpolitikai intézkedések jönnek, amelyek valóban tenni tudnak az energiaválság negatív következményei ellen, amelyek valóban kihúznak minket ebből az energiaválságból és klímaválságból, merthogy a kettő szorosan összekapcsolódik. Hát, csalódnunk kellett, ugyanis Orbán Viktor csak egy újabb nemzeti konzultációt hirdetett meg. Úgy látszik, hogy nemzeti konzultációval, a szankciókról szóló nemzeti konzultációval próbálja a kormány fölvenni a harcot az energiaválság ellen.

Egyébként olyan szankciókról konzultálna Orbán Viktor miniszterelnök úr, amit, ugye, ő is támogatott, és a fideszes EP-képviselők is megszavaztak. Hát, úgy látszik, utólag akar konzultálni ezekről a kérdésekről, amiket ő is támogatott.

Egyébként a kormánynak 12 éve lett volna arra, hogy fölkészüljön az energiaválságra és a klímaválságra  ugye, 2010 óta vannak hatalmon , de mind a mai napig elmaradtak azok az intézkedések, zöldpolitikai intézkedések, energetikai beruházások, amelyek segítettek volna Magyarországot valóban függetleníteni a rubelben is drága orosz gáztól vagy kőolajtól; ezek nem történtek meg. De úgy látszik, hogy továbbra is ragaszkodnak ezekhez az energiahordozókhoz, továbbra is ragaszkodnak a fosszilis energiához. Ezt maximálisan ellenezzük, és egy teljesen ellenkező irányt kínálnánk Magyarország számára. Ezek a valódi, fenntartható, zöld, tiszta, olcsó és biztonságos zöldpolitikai intézkedések.

Valóban lennének kérdések, amikről konzultálni kellene. Mi sokkal inkább ezt a konzultációt ajánlanánk Magyarország számára. Lehetne konzultálni például a szélenergiáról, amiről miniszterelnök úr múlt héten itt, a parlamentben azt mondta, hogy ő legfeljebb is csak a mérsékelt támogatói közé tartozik, és egyébként is vita van a kormányon belül a szélenergiáról. Nagyon kíváncsi vagyok egyébként a különböző kormánytagok véleményére, hogy ők támogatjáke vagy ellenzik a szélenergiát, de egyébként, hogy ha a nemzeti konzultáción például a szélenergiáról lehetne konzultálni, össznemzeti szinten lehetne meggyőzni miniszterelnök urat, hogy igenis szükség van a szélenergiára.

De ugyanúgy lehetne konzultálni arról, hogy a napenergia fölhasználását ne adóztassák, ugyanígy lehetne konzultálni arról, hogy épületszigetelési programokra lenne szükség Magyarországon  átfogó programokra , vagy ugyanígy lehetne konzultálni például a klímabérletről.

Tehát még egyszer: a szankciókról szóló konzultációval semmilyen energiaválságot nem lehet megállítani. Amire szükség van, azok a sajnos továbbra is elmaradó zöldpolitikai intézkedések, például a szélenergia engedélyezése. Köszönöm szépen. (Taps az LMP padsoraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra Koncz Zsófia államtitkár asszonynak adom meg a szót, parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormánynak  ahogy már ezt többször is elmondtuk  kiemelt célkitűzése az, hogy Magyarország több lábon álló és kiegyensúlyozott energiamixszel rendelkezzen. És ahogy képviselő úr is utalt rá a szélerőművekkel kapcsolatban, miniszterelnök úr a múlt héten elmondta a világos helyzetet: ugye, Magyarországon évek óta szakmai vita folyik erről. Jelenleg is vannak szélturbinák, és érdemes mindig a már meglévő tapasztalatokból kiindulni.

Ezt teszi a magyar kormány is, és számos megválaszolatlan kérdés van még ezzel kapcsolatban: például az elhasznált lapátok újrahasznosítása, más természetű anyagokból készült lapátok bevezetése, az egész környezeti nyomás, amelyet a szélturbinák működése az élővilágra, illetve a környéken lakókra kifejt. Ezek mind-mind olyan kérdések, amelyeket alaposan meg kell vizsgálni.

(13.10)

Ugyanakkor az Európai Unió 27 tagállama közül tavaly a naperőművek össztermelésében betöltött arány Magyarországon volt a legmagasabb, 11,1 százalékkal. A kormánynak kiemelt célkitűzése az is, hogy Magyarország több lábon álló és kiegyensúlyozott energiamixszel rendelkezzen. A napenergiáról már sokat beszéltünk, ezzel kapcsolatban a célkitűzéseinket már nagyon jó irányban valósítjuk meg, hiszen 3800 megawattnyi napelemes kapacitással már rendelkezünk. A napenergia térnyerését mutatja, hogy gyakorlatilag öt év alatt megtízszereződött ez a kapacitás, 2021-ben pedig a naperőművek által termelt villamos energia mennyisége 56,54 százalékkal nőtt az előző évhez képest.

Nyilván itt, a Parlament falain belül is sokszor beszéltünk arról, hogy szükséges a villamos hálózat fejlesztése. Ezzel kapcsolatban is vannak elképzeléseink, és a kormány további jelentős támogatást biztosít a villamos hálózatok fejlesztésére. A program végén 2 ezer megawattnyival több megújuló forrásból származó energiát tud majd fogadni az elektromos ellátórendszer. A hazai villamosenergia-rendszer teljes átalakításával kapcsolatos terv is szóba került már. Ez magában foglalja, ahogy említettem, a hálózatfejlesztést, de emellett új erőművek építését, mint Paks II.-t és Paks I. üzemidejének meghosszabbítását.

Jelenleg háború zajlik, és ezzel kapcsolatban, ugye, az elhibázott szankcióknak köszönhetően olyan nehéz energiahelyzet alakult ki egész Európán belül, amit egyértelműen kezelni kell, ez a prioritása a magyar kormánynak. Azért itt az elmúlt időszakban nagyon fontos döntések születtek, amelyek a magyar családokat védik; például az, hogy megépült a kettőhöz képest még plusz négy interkonnektor, és gyakorlatilag a hét szomszédos országból hat irányban vagyunk összeköttetve. Ez annyira fontos a közelgő téli időszakban, ami, azt gondolom, egyértelműen egy kiemelt kérdés.

Képviselő úr említette az épületszigetelést, energiahatékonyságot. Szeretném arról tájékoztatni, hogy az otthonfelújítási programnak egyébként már most is közel 50 százalékát energiahatékonyságra fordította a lakosság. Ezt mi is nagyon fontos kérdésnek tartjuk.

A zöldpolitikával kapcsolatban: már ezt is elmondtuk, hogy a magyar kormány abszolút elkötelezett ezzel a kérdéssel kapcsolatban, hiszen elsők között rögzítettük azt, hogy 2050-re klímasemleges országgá szeretnénk válni, és azért az is jó hír, hogy hazánkban az egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátás az európai uniós tagállamok között a kilencedik legjobb érték. Mi abban hiszünk, hogy a magyar gazdaságot úgy szeretnénk fejleszteni, hogy mindeközben a zöldpolitikával kapcsolatos célkitűzéseinket, a klímapolitikával kapcsolatos elvárásokat is teljesítjük.

Elfogadtuk a klímavédelmi akciótervet, ezt is ismeri a képviselő úr. Ennek tekintetében nagyon fontos pontokat határoztunk meg, mint például az illegális hulladéklerakók felszámolását, az üveg- és műanyag palackok, valamint a fémdobozok visszaváltását, 2021. július 1-jétől betiltottuk az egyszer használatos műanyagokat. Fontosnak tartjuk azt is, hogy a közlekedésben például az olcsó elektromos autóknak lehetőséget, teret adjuk. Éppen ezért fontos kiemelni, hogy már 7500 elektromos autó megvásárlását támogattuk, a „Zöld busz” program keretében a 25 ezer fő feletti városokban pedig (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) elektromos autóbuszok forgalomba állítását segítjük elő.

Ezúton is köszönjük szépen, és továbbra is kérjük az LMP ilyen jellegű támogatását. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1   2-4   5-8      Ülésnap adatai