Készült: 2024.05.08.13:44:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2022.11.21.),  222-225. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:   218-221   222-225   226-229      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Latorcai Csaba államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A napirenden belüli utolsó kérdés következik. Móring József Attila, a KDNP képviselője, kérdést kíván feltenni a területfejlesztési miniszter úrnak: „Támogatjae a Kormány a dél-balatoniak elképzeléseit?” címmel. Móring József Attila jegyző úr, képviselő úr következik.

MÓRING JÓZSEF ATTILA (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Csisztafürdő Somogy megyében a Balaton déli partjához közel, a Fonyódtól mindössze öt kilométerre fekvő Buzsák településhez tartozik. A fürdő földből feltörő 42 fokos, ásványi anyagokban gazdag, hidrokarbonátos, kénes gyógyhatású meleg vize számos egészségügyi probléma kezelésében segít. Kedvező összetétele alkalmassá teszi mozgásszervi és reumatikus betegségek, nőgyógyászati, bőrgyógyászati, bél- és gyomorpanaszok kezelésére. Közkedvelt a gyógyulni vágyók, illetve a relaxációs céllal érkező szenior korosztály részére. Jellemzően ők látogatják. Ez a vendégkör viszont szeretettel és folyamatosan igénybe veszi a fürdő szolgáltatásait.

A dél-balatoni régió fürdőszolgáltatásokban ellátatlan. A Balaton déli partján Keszthelytől Siófokig nincs fürdő, amely a nyári ideális strandidőn kívül komoly hátrányt jelent a turizmusból élőknek, a szálláshely-szolgáltatóknak és a vendéglátósoknak egyaránt. A hűvös, esős, szeles idő kizavarja a fürdőzőket a tóból, és ha ez több napon át tart, akkor akár a hazautazás mellett is döntenek, komoly anyagi hátrányt hagyva maguk mögött. Ebben az időben a fürdő forgalma sokszorosára nő, amit sajnos már nem tud kiszolgálni. Természetesen a fürdő kapacitásának növelése több szempontból is fontos lenne, hiszen nemcsak a nyári időszakban, hanem a szezon nyújtásában, sőt a holtszezon megrövidítésében is fontos szerephez juthat; az egész éves Balaton fontos pillére már most is.

A fürdő másik nagy előnye az elhelyezkedése. Közel van a Balatonhoz, kiépített kerékpárút vezet hozzá, illetve most is épül egy út, valamint idén elkészült az átadásra került balatonfenyvesi kisvasút csisztapusztai megállóhoz vezető szakasza is, így könnyen megközelíthető kerékpárral, vasúton vagy autóval, az autópálya-lehajtótól mindössze tíz perc utazással. Csisztafürdő fejlesztésével egy sajátos hagyományokat és gyógyszolgáltatást megőrző és az ezt a kínálatot kiegészítő fürdőegyüttes sikertörténetté válhat, szolgálva a szűkebb régió igényeit, de vélhetően a hazai fürdők hírnevét is.

Mindezek alapján tisztelettel kérdezem államtitkár urat, hogy támogatjae a kormány a dél-balatoniak elképzeléseit. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Latorcai Csaba államtitkár úrnak adom meg a szót válaszadásra.

DR. LATORCAI CSABA, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! A Balaton kiemelt üdülőkörzet az országos fejlesztési és területfejlesztési koncepcióban kiemelt fejlesztési térség, melynek fejlesztése kitüntetett figyelmet kap mind a területfejlesztési tervekben, mind a területfejlesztési célú támogatáspolitikában. A Balaton kiemelt üdülőkörzet fejlesztése feladatként jelöli ki a vendégforgalom területi szétterítését, továbbá a háttérterületek adottságain alapuló alternatív turisztikai termékek kínálatának fejlesztését a parttól távolabbi településeken. A koncepció emellett kiemeli a gyógyvizek hasznosítását és a ráépülő gyógyfürdők szolgáltatásai fejlesztésének fontosságát. Ezekből az ön által említett Csisztafürdő is részesül.

Szeretném hangsúlyozni, hogy a 2030-ig szóló turizmusstratégia is jelentős célként kezeli az egészségturizmust és ezen belül a gyógyfürdők fejlesztését. A dél-balatoni térség a 2014-20-as fejlesztési ciklusban a tervezetthez képest is nagyobb támogatásban részesült. A TOP keretében csak Somogy megyében közel 25 milliárd forintnyi támogatással segítettük a Balaton kiemelt üdülőkörzet fejlődését. Az előttünk álló 2021-27-es uniós fejlesztési időszakra vonatkozóan tovább folytatjuk a helyi és térségi turisztikai fejlesztések bővítését a TOP Plusz keretein belül. A kormány szándéka lehetőséget biztosítani a gyógyfürdőkhöz, a fürdőkhöz, a gyógyhelyekhez kapcsolódó szolgáltatások fejlesztésére, a helyi, térségi jelentőségű fürdők, gyógyfürdők energetikai célú fejlesztéseire is.

Tisztelt Képviselő Úr! Bízom benne, hogy az eddigi jó gyakorlat és az elkövetkező időszak tovább fogja erősíteni a dél-balatoni térség fejlődését, egyúttal hozzájárulva a tótól távolabb eső települések, így például a Buzsákhoz tartozó Csisztafürdő fejlesztéséhez, hátrányainak ledolgozásához, és segíteni fogjuk versenyképességük növelését. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   218-221   222-225   226-229      Ülésnap adatai