Készült: 2024.05.08.23:54:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2022.11.21.),  226-229. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 6:55


Felszólalások:   222-225   226-229   230-233      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Latorcai Csaba államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az állami vagyonnal való gazdálkodás hatékonyságának növelése érdekében egyes vagyongazdálkodást érintő törvények módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/1622. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

A vitában elsőként a Törvényalkotási Bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor, ezért megadom a szót Héjj Dávid képviselő úrnak, a bizottság előadójának.

HÉJJ DÁVID, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság 2022. november 17-én tartott ülésén megtárgyalta a T/1622. irományszámú, az állami vagyonnal való gazdálkodás hatékonyságnövelése érdekében egyes vagyongazdálkodást érintő törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 27 igen szavazattal, 4 nem ellenében, 5 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! A Ház asztalán fekvő törvényjavaslat célja az elmúlt időszak vagyongazdálkodási tapasztalatait felhasználva olyan törvénymódosító rendelkezések megalkotása, amelyek a jelen gazdasági nehézségeinek ellensúlyozása érdekében vezetnek be változtatásokat az állami vagyongazdálkodásban a minél hatékonyabb és egységes szemléletű megoldások biztosítása érdekében. A törvényjavaslat a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tulajdonosijog-gyakorlói pozíciójának megerősítésével egységes tulajdonosijog-gyakorlási rendszert hoz létre az ingatlanok tekintetében. Célul tűzi ki az állami feladatellátást követlenül szolgáló és stratégiai szempontból jelentős vagyon állami portfólióban tartását, ugyanakkor a kidolgozott hatékony értékesítési és hasznosítási stratégia biztosítja, hogy a feladatellátást közvetlenül nem szolgáló vagyonelemek értékesítése és hasznosítása útján az állam bevételei növelhetők, a kiadások pedig csökkenthetők legyenek. Mindezt egyszerűbb, de továbbra is transzparens módon.

A törvénymódosítás egyúttal lehetővé teszi azt is, hogy az állami vagyon hasznosítására irányuló szerződés 25 éves határozott időre is köthető legyen abban az esetben, ha a hasznosításra jogosult vállalja az érintett állami vagyon gyarapítását szolgáló beruházás megvalósítását, és a beruházás megtérülési ideje ezt kifejezetten indokolja. A 25 éves határozott időtartam egy alkalommal, legfeljebb öt évvel meghosszabbítható abban az esetben, ha a hasznosításra jogosult valamennyi kötelezettségét szerződésszerűen, késedelem nélkül teljesítette.

Az elhangzottak ismeretében úgy vélem, hogy az előttünk fekvő törvényjavaslat támogatandó. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Héjj Dávid képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem az előterjesztők nevében itt ülő Fónagy államtitkár urat, hogy kíváne most hozzászólni, vagy később. (Dr. Fónagy János jelzésére:) A zárszóban. Köszönöm szépen, államtitkár úr.

(18.30)

Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Gazdasági Bizottság nem állított előadót.

Most a képviselői felszólalások következnek a napirend szerinti időkeretekben. A vita során kétperces hozzászólásra nincsen lehetőség. Elsőként megadnám a szót annak, aki jelentkezett, de nem jelentkezett senki. Tehát még egyszer megkérdezem: kíváne valaki hozzászólni? (Nincs jelzés.)

Nem kíván senki élni a felszólalás lehetőségével, ezért ezt a vitaszakaszt lezárom, és megadom a szót az előterjesztőnek, Fónagy János államtitkár úrnak.

DR. FÓNAGY JÁNOS, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az önök előtt fekvő törvényjavaslat célja, hogy az elmúlt időszak vagyongazdálkodási tapasztalatait felhasználva olyan szabályozást hozzunk létre, amely alkalmas a jelen gazdasági nehézségeinek ellensúlyozására a hatékony és egységes szemléletű megoldások biztosításán keresztül.

A parlamenti bizottsági munka során a törvényjavaslatnak az állam törvényes öröklésére vonatkozó rendelkezései átdolgozásra és további pontosításra kerültek. A módosítási javaslat értelmében az örökhagyó tulajdonát képező belföldi ingatlan tekintetében a termőföldvagyon kivételével és az ingatlanon található azon ingó dolog tekintetében, amely az örökhagyó tulajdonában állt halálakor, az ingatlan fekvése szerinti települési önkormányzat a törvényes örökös. Az önkormányzatokat megilleti az örökség visszautasításának joga. Az új szabályozást a 2023. július 1-jén vagy azt követően megnyíló öröklés vonatkozásában kell majd alkalmazni.

A parlamenti döntéshozatal során megfogalmazott törvényalkotási bizottsági módosító javaslat a normaszövegben további nyelvi és jogtechnikai koherencia megteremtését szolgáló kodifikációs, nyelvhelyességi pontosításokat is végrehajtott. Ezúton is köszönöm a bizottság támogató szakmai munkáját, mellyel hozzájárult a törvényjavaslat szövegének egyértelműsítéséhez, pontosításához és annak szakmai szempontú kiegészítéséhez.

Tisztelt Országgyűlés! A törvényjavaslat által kitűzött szabályozási cél előmozdítja az állami vagyonnal való gazdálkodás további racionalizálását. Ezért kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a T/1622. számú törvényjavaslatot s annak összegző módosító javaslatát támogatni szíveskedjenek. Köszönöm a figyelmüket. Elnök úr, köszönöm a lehetőséget. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   222-225   226-229   230-233      Ülésnap adatai