Készült: 2024.05.08.05:34:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2022.11.21.),  206-209. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:   202-205   206-209   210-213      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Berki Sándor, a Párbeszéd képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Kap plusz forrást az Országos Mentőszolgálat az ügyeleti rendszer ellátásához?” címmel. Berki Sándor képviselő urat illeti a szó.

BERKI SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A nemrég benyújtott szociális és egészségügyi tárgyú törvénymódosítások tartalmazzák az Országos Mentőszolgálat feladatkörének kiterjesztését. A módosítások értelmében vidéken este tíz után az OMSZ fog felelni az ügyeleti rendszer működtetéséért, miközben a jelenlegi 300 ügyeleti központ helyett összesen 102 marad. Ezzel a kormány komoly terhet ró az amúgy is rendkívül leterhelt Országos Mentőszolgálatra.

Nem látszik világosan, hogy az OMSZ a jelenlegi keretek között hogyan tudja ellátni ezt a feladatot. Elég, ha csak a messze nem elégséges számú mentőautóra vagy a pluszfeladatok elvégzéséhez szükséges, de egyelőre hiányzó munkaerőre gondolunk. Éppen ezek miatt a hiányosságok miatt lett az ügyeleti rendszer az elmúlt években sok helyen kiszervezve a magánellátóknak, akik viszont gyakran nem a megfelelő színvonalon látták el a feladatukat. Az világos tehát, hogy az új rendszer zökkenőmentes működtetése forrásbevonás nélkül elképzelhetetlen. Korábban 60 százalékos béremelést ígértek a mentődolgozók számára, az elmúlt években csupán nettó néhány ezer forintos emelésre futotta a kormányzat részéről.

További kérdéseket vet fel az a mód, ahogyan a kormány az ügyeleti rendszer átalakítását a Hajdú-Bihar megyei mintaprojekt sikerességével igazolja. Információim szerint az OMSZ az éjszakai ügyeletet ott is csak más megyékből történő munkaerő-átvezényléssel tudta megoldani. Amennyiben ez így van, nyilvánvaló, hogy ez országos szintű működés esetén nem lesz lehetséges.

Tisztelt Államtitkár Úr! A fentiek fényében kérem tájékoztatását: felmértee a kormány azt, hogy az ügyeleti rendszer ellátásához kapcsolódóan hány további mentőápolóra és mentőautóra lesz szükség? Várhatóe, hogy az OMSZ pluszforrásokat kap, és ha igen, milyen mértékűt? Hajlandóe a kormány közzétenni a Hajdú-Bihar megyei modell részletes dokumentációját, az ügyeleti rendszer ellátásához kapcsolódó megyei adatokat? Válaszát köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, Berki Sándor képviselő úr. A válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A héten még lesz lehetőségünk hosszan beszélni erről az átalakításról, engedje meg, hogy csak a főbb számokat elmondjam, hogyan indulunk ennek a folyamatnak neki.

Az elmúlt években 107 mentőállomást felújítottunk, és 34 teljesen új mentőállomást is építettünk. Ön egy fél mondattal azt mondta, hogy rosszabbak a mentőautóknak az adatai, mint korábban. Nem tudom, ezt honnan veszi. Tíz évvel ezelőtt 8,3 év volt egy mentőautó átlagéletkora, most 4,7-4,8 év, tehát közel felére csökkent a mentőautók átlagéletkora. Közel ezer új mentőautót szereztünk be az elmúlt években, amelyek mind-mind korszerű felszereltségűek.

Ha megnézi a mentőszolgálat költségvetését, azt látja, hogy kormányzásunk kezdetén ez 26,7 milliárd forint volt, és ezzel a 26,7 milliárd forinttal szemben most 65,4 milliárd forint. Tehát jóval magasabb a mentőszolgálat költségvetése, körülbelül két és félszeresére emelkedett.

Ön beszélt arról, hogy nem volt csak pár ezer forintos béremelkedés. Tisztelt képviselő úr, egy mentőápoló a kormányzásunk kezdetén 173 ezer forintot keresett alapilletmény- és mozgóbérelemekkel, pótlékokkal együtt, most idén ez a 173 ezer forint 472 ezer forint; azért ez érezhető emelkedés. Egy mentőtiszt esetében 242 ezer forintról 671 ezer forintra emelkedett a becsült átlagkereset, ez alapilletmény mozgóbérelemekkel és pótlékokkal együtt, tehát ez egy érezhető növekedés.

És valóban, ahogy ön is utalt rá, a törvényjavaslat és a módosítás iránya az, hogy este tíz után, amikor nyilván kevesebb ügyeleti megkeresés van, mint tíz előtt, akkor utána  a Hajdú-Bihar megyei példa nyomán  a mentőszolgálat legyen az, amelyik egyfajta diszpécserszolgálatként triázsolja a beteget, tehát megállapítja, hogy mire van szüksége az illetőnek, valóban egy mentőautót, egy rohamkocsit kell kiküldeni, vagy más módon lehet segíteni (Az elnök jelzi az időkeret leteltét.), és így bízunk benne, hogy minél többekhez, minél gyorsabban és rugalmasabban jut el az ügyeleti ellátás. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   202-205   206-209   210-213      Ülésnap adatai