Készült: 2024.05.08.23:42:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2022.11.21.),  162-169. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:37


Felszólalások:   162   162-169   170-179      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Csárdi Antal, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök Úr?”

(17.20)

Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy az LMP frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a második soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most az LMP-frakció soron következő, kérdést feltenni kívánó képviselője, vagyis Kanász-Nagy Máté képviselő úr következik, aki azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Most akkor honnan fúj a szél?” címmel. A miniszterelnök úr távolléte miatt válaszadásra Orbán Balázst, a miniszterelnök úr politikai igazgatóját jogosította fel. Tekintettel arra, hogy az LMP frakcióvezetője előzetesen nem nyilatkozott a személyes válaszadási kérelemről, ezért ezt a határozati házszabály alapján úgy kell tekinteni, hogy a kérdésfeltevő képviselő személyes válaszadást nem kér. Ezért Kanász-Nagy Máté képviselő urat illeti a szó.

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Politikai Igazgató Úr! Kétségbeesett kéréssel fordulok az ön irányába, illetve a kormány irányába. Kérem, segítsen nekem tisztázni a helyzetet. Most akkor a kormányon belül honnan fúj a szél? Honnan fúj a szél Palkovics László távozása után? Mi a kormány álláspontja jelenleg, jelen pillanatban a szélenergia engedélyezésével kapcsolatban? A szélenergia olcsó, tiszta, megfizethető energiát biztosít, pláne az energiaválság kellős közepén óriási szükség lenne arra, ha a szél energiáját is ki tudnánk használni. A szakértői vélemények, tanulmányok, tudományos munkák alapján akár az ország energiaigényének 10 százalékát is biztosíthatnák a szélerőművek. Csakhogy 2016 óta az önök kormánya betiltotta a szélturbinák üzembe helyezését; az a néhány szélturbina működhet, ami korábbról működik, de az alig 1-2 százaléknyi energiát biztosít. Bőven-bőven ki lehetne használni ezeket a kapacitásokat, illetve feljebb lehetne vinni.

Orbán Viktor néhány héttel ezelőtt még az én azonnali kérdésemre ismerte el, hogy kormányon belül vita van a szélenergiával kapcsolatban. Látszott az, hogy ebben a vitában Palkovics László képviselte a támogató álláspontot, aki még a lemondása előtti hetekben is a szélenergia engedélyezéséről, illetve támogatásáról beszélt. Hát, úgy tűnik, hogy Orbán Viktor nyerte meg kormányon belül ezt a csatát, hiszen Palkovics László távozni kényszerült.

A kérdés viszont adott: Palkovics László távozása után hogy állunk? Bevalljáke, hogy önök tényleg nem akarják a szélenergiát engedélyezni, vagy Palkovics László távozása ellenére mégis beállhat valamilyen fordulat, és engedélyezni fogják a szélenergiát, vagyis a 2016-os rendeletet el fogják törölni? Ezekre a kérdésekre várom a választ. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Orbán Balázs úrnak, a miniszterelnök úr politikai igazgatójának.

DR. ORBÁN BALÁZS, a miniszterelnök politikai igazgatója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Azt tudom önnek mondani, hogy a szél Lantos Csaba felől fúj, tehát ha minden a tervek szerint alakul, akkor önnek is lesz lehetősége itt az Országház épületében is megkérdezni az energiaügyi minisztert ez irányú terveiről.

Ha megengedi, én egy, lehet, hogy ön által rosszmájúnak minősített, de azért mégiscsak a tények talaján álló megjegyzést tennék ezzel kapcsolatban. Önök zöldpártként definiálják saját magukat, és az elmúlt hetek felszólalásai kapcsán én mindig azt hallottam, hogy önök egytípusú megújuló energiaforrásról beszélnek, ez a szélenergia. Na most, ha egy magát zöldpártként definiáló párt nem általában a megújuló energiaforrások fontosságáról beszél  azt már csak zárójelben teszem hozzá, hogy alapvetően tagadja a nukleáris energia szükségességét, ami köztudomású, hogy mint kiegyenlítő energia kulcsfontosságú a megújulóenergia-kapacitások bővítése szempontjából, de ezt a zárójelet le is zárom , hanem önök egyetlenegy megújuló energiaforrás támogatásáról beszélnek minden egyes alkalommal, akkor az nem egy zöldpárti fordulat vagy egy zöldpárti követelés, hanem az ipari lobbi  ipari lobbi! , annak pedig szerintem nincs helye itt a Házban. Mi nem ipari lobbi szempontjából közelítjük meg ezt a kérdést, hanem abból a szempontból közelítjük meg ezt a kérdést, hogy Magyarország zöldenergia-ellátását milyen energiaforrásokból tudjuk támogatni.

Azt gondoljuk, hogy kiegyenlítő energiát hazai forrásból kell tudni előállítanunk, így atomenergiára szükség van. Vizsgálják felül, ez az első lépés, a Pakssal kapcsolatos álláspontjukat! A második: Magyarország esetében, ezt minden szakértő elismeri, a napenergiának mint megújuló energiaforrásnak a körülményei sokkal kedvezőbbek, mint minden másnak, tehát nekünk az első és legfontosabb célunk az (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), hogy a napenergia-kapacitásokat bővítsük. Ez irányba léptünk el, és ez irányba szeretnénk az önök támogatását is kérni. Köszönöm szépen, hogy meghallgatott.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszonválaszra adom meg a szót Kanász-Nagy Máté képviselő úrnak.

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Úgy látszik, akkor nem követi eléggé az LMP megszólalásait, hiszen a napenergiáról is nagyon sokat szoktunk beszélni. Ugye, ez az az energiaforrás, amit eddig is megadóztattak, büntetőadóval illették, majd  az elmúlt hetek fejleménye ez is  megtiltják a rendszerbe való betáplálást, és ezzel gyakorlatilag nagyon nehéz helyzetbe hozták azokat a családokat vagy vállalkozásokat, akik az épületeik, háztartásuk tetejére szeretnének újonnan felszerelni napelemeket.

A szélenergiával kapcsolatban akkor jól érteme, hogy most, hogy nincs ipari vagy energiaügyi miniszter, jelenleg a kormánynak nincs erről véleménye, nincs erről álláspontja, meg kell várni az új minisztert, hogy legyen erről vélemény kialakítva? De egyébként nagyon kíváncsi vagyok az ön véleményére, nyilván mint a miniszterelnök politikai igazgatója ad tanácsokat ez ügyben miniszterelnök úrnak. Ön mit gondol: a 2016-os rendeletet hatályában kell hagyni vagy el kell törölni? Ez egy igen/nem eldöntendő kérdés. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Viszonválasz megilleti a miniszterelnök úr politikai igazgatóját is.

DR. ORBÁN BALÁZS, a miniszterelnök politikai igazgatója: Köszönöm. Szerencsére az élet bonyolultabb, és az időkeretek megengedik, hogy ennél összetettebben válaszoljak erre a kérdésre. Egész egyszerűen az, hogy a napenergia kapcsán a kormány ellehetetlenítené a magyarországi állapotokat, nem igaz. Tehát hogy lehetetlenítenénk el, ha 2021-ben a naperőművek által termelt villamos energia mennyisége 54 százalékkal emelkedett; 2014 óta 0,2 százalékról 11 százalékra emelkedett az energiamixben a napenergia aránya? Az milyen ellehetetlenítés, ami Európa legnagyobb arányú bővítését eredményezi? Tehát valami gond van vagy az adókészülékkel, vagy a vevőkészülékkel, úgyhogy javaslom a hibát először kijavítani.

A szélenergia kapcsán én azt gondolom, hogy az első és legfontosabb a napenergia, aztán a geotermikus energiaforrások kihasználása, és utána lehet beszélgetni a szélenergia kiterjesztéséről, de ott is ezek a szélerőműparkok szerintem olyan környezeti terhelést okoznak, amivel érdemes nagyon csínján bánni. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Egy-egy szélerőműnek a telepítése elfogadható, de ezeknek a parkoknak a létrehozása szerintem a környezeti ártalmakat figyelembe véve inkább probléma. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   162   162-169   170-179      Ülésnap adatai