Készült: 2024.06.01.00:01:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

63. ülésnap (2023.05.03.), 36. felszólalás
Felszólaló Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselők! Tisztelt Ház! Mindenki láthatja a világban, aki nem hunyja be a szemét, hogy Magyarország azoknak segít, akik valóban egy háború elől menekülnek. Keleti határunknál Ukrajna irányából teljesen nyitott a menekültek számára a magyar határ, mindenkit befogadtunk, mindenki számára segítséget nyújtottunk, ki milyen segítséget kért, olyan segítséget kapott. Milliós nagyságrendben érkeztek menekültek akár az ukrán határon keresztül közvetlenül, akár Ukrajnából, de Románián keresztül Magyarországra. Nekik, egymilliónyi embernek biztonságot nyújtottunk, segítséget nyújtottunk, és több tízezer ember ellátásáról most is gondoskodik Magyarország.

Nem ugyanez a helyzet a déli határunknál, ahol viszont illegális migránsok tömegei érkeznek, akik nem a törvények betartásával, nem egy közvetlen háborús helyzet elől menekülve érkeznek, hanem a jóléti juttatások miatt érkeznek Európába, az Európai Unióba. A tavalyi évben a magyar déli határnál 270 ezer ilyen illegális határátlépési kísérletet hiúsítottunk meg, és az idei évben is már több mint 40 ezer alkalom volt, amikor megpróbáltak a magyar déli határon átjönni, de a magyar déli határnál a határőrök vagy a határon lévő határvadászok és rendőrök feltartóztatták őket. Nagyon agresszíven lépnek föl, az idei évben is már kilenc esetben támadták meg a határt védő személyeket, 68 esetben a járműveket érte támadás (Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.), 28 esetben pedig a kerítést, a biztonsági határzárat próbálták megrongálni.

Tisztelt Képviselők! Tisztelt Ház! Az alvilág számára óriási üzlet, óriási bevétel az illegális migráció. Azok, akik korábban más bűncselekményekkel foglalkoztak, fegyvercsempészettel, kábítószer-csempészettel, azok számára nagyon nagy bevételi forrást jelent az illegális migráció. Az illegális migránsok beszámolóiból tudjuk, hogy milyen összegeket fizetnek azért, hogy őket egyik országból a másik országba szállítsák. Ha valaki Görögországból Szerbiába akar eljutni, akkor 1,1 millió forintot fizet érte. Egy Törökország-Szerbia viszonylatú embercsempész-munkadíj 2,2 millió forint. Ha valaki Törökországból, ahol a legtöbbször találkoznak az embercsempészekkel, Ausztriába akar jutni, az 3,5 millió forintba kerül. Ha a szomszédainkon és rajtunk akar valaki átjutni, tehát Szerbiából Ausztriába akar jutni, az embercsempészek ezért 1,1 millió forintot kérnek. Abban az esetben, ha pedig valaki a teljes utat szeretné embercsempésztől igénybe venni, tehát Törökországból indul és Németországba akar érkezni, ennek az árfolyama jelenleg 5,2 millió forint egy személy esetében. És gondoljanak bele, tisztelt képviselőtársaim, hogy ezekben a kisbuszokban 10-20 ember van, és mindegyik ember megfizette ezt a több milliós, akár 5 millió forintos díjat az embercsempészeknek, micsoda bevétel ez az alvilág számára. Ebből a több millió forintból olykor még szállást is, váltás ruhát is biztosítanak számukra.

Kialakult a finanszírozás bevett rendszere, az úgynevezett hawala-rendszer, ami arabul az átutalást jelenti. Ez egy egyfajta biztosított pénzügyi letét, egy bankon kívüli átutalási forma, amelyben a kiindulási ponton valaki letétbe helyezi azt az összeget, amire befizetett az embercsempésznél, és ha megérkezik, akkor utána a célállomáson visszajelez, és megkapja az embercsempész-hálózat ezt az összeget a hawala-rendszeren keresztül, utána pedig az embercsempészek a sofőröknek, egyéb közreműködőknek ennek az összegnek a töredékét Western Unionon vagy más pénzügyi küldő módszereken keresztül eljuttatják a közreműködőknek. Úgyhogy ez egy nagyon jól kialakult és az alvilágnak, a szervezett bűnözésnek óriási bevételt jelentő rendszer. Ez az a rendszer, amit az Európai Unió továbbra is fenntart; nemcsak, hogy megtűr, hanem például a paktum javaslatával ösztönözni is akar, hogy az alvilág, az embercsempészek emberenként ilyen milliós összegeket tegyenek zsebre. (Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.)

Ez már nagyon sok ország számára elfogadhatatlan, éppen ezért idén februárban Athénban találkozott 15 európai uniós tagállam, Ausztria, Bulgária, Horvátország, Ciprus, Csehország, Dánia, Észtország, Görögország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Lengyelország, Románia és Szlovákia; és egyértelművé tettük, hogy elfogadhatatlannak tartjuk azt, amit ma a Bizottság tesz. Felolvasnám önöknek ennek a találkozónak a zárónyilatkozatát. Azt mondta 15 uniós tagállam, szemben a Bizottsággal, hogy felszólítjuk az Európai Bizottságot, hogy megfelelő pénzügyi támogatást nyújtson a frontvonalban levő tagállamoknak a határvédelmi infrastruktúra minden típusára, beleértve a fizikai akadályokat is. 15 tagállam követelte az Európai Uniótól, Brüsszeltől a hatékony határvédelmet, 15 tagállam követelte azt, hogy járuljon hozzá az Unió a határvédelem költségeihez, de az Unió füle továbbra is süket ezekre a szavakra, továbbra is a paktumot és a migrációt erőltetik. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai