Készült: 2024.05.31.22:51:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

63. ülésnap (2023.05.03.), 170. felszólalás
Felszólaló Horváth István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:24


Felszólalások:  Előző  170  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORVÁTH ISTVÁN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előterjesztői expozéban miniszterhelyettes úr részletesen bemutatta az előttünk fekvő törvényjavaslatot, amelyet okkal nevezhetünk salátatörvénynek, hiszen agrártémakörhöz kapcsolódón 33 törvényt módosít. A törvényjavaslat több technikai jellegű módosítást és pontosítást tartalmaz. Számos esetben az összhangot teremti meg egyéb törvényekkel, illetve európai uniós irányelveket ültet át a hazai jogszabályi rendszerbe.

Tisztelt Országgyűlés! Az egészségügyi hatósági és igazgatási tevékenységről szóló törvény technikai jellegű módosítására azért került sor, hogy az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletről szóló törvénynek megfelelően használja a terminológiát. Ezzel megteremti az összhangot a két törvény között.

A természet védelméről szóló törvény módosítása azért vált indokolttá, hogy a Natura 2000-es területek elhelyezkedése pontosan meg legyen határozva. Ezenfelül a módosítás az ingatlan-nyilvántartási bejegyzések eljárásrendjéhez is kapcsolódik. Ezentúl a védett, a fokozottan védett, illetve a Natura 2000-es területek ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése nem földrajzi számok alapján, hanem térképszelvények alapján valósulhat meg.

A törvényjavaslat egy olyan módosítást is tartalmaz, amely alapján az állategészségügyi hatóság helyett a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges az állatkertek, állatgyűjtemények, egyéb vadon élő védett állatok tartására, idomításukat szolgáló létesítmények, telephelyek kialakításához, fenntartásához és üzemeltetéséhez.

A vad védelemről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló törvényjavaslat, valamint az Országos Magyar Vadászkamaráról szóló törvényjavaslat módosítása technikai jellegű. A fegyveres biztonsági őrségről, a természetvédelmi és a mezei őrszolgálatról szóló törvény módosítása a települési önkormányzatoknak a közterület-felügyelettel és a mezei őrszolgálattal összefüggő feladataik ellátását integráltan, egy szervezetben biztosítja. Így a mezei őrszolgálati tevékenységet hatékonyabban és alacsonyabb költségek mellett tudja ellátni. A mezei őrszolgálatban való működés feltétele, hogy a közterület-felügyelettel egyesített szerv állományába tartozó közterület-felügyelők munkaidejük felében mezőőri feladatokat láthassanak el.

Az előbbieken túl a módosítás tartalmazza, hogy a mezőőri járulék felhasználásának rendeltetésszerű módját a jövőben a mezőgazdasági igazgatási szerv, vagyis a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara ellenőrizze.

A gazdasági kamarákról szóló törvény módosítása a hatékonyságot növeli. A módosítás megteremti a gazdálkodó szervezetek kamarai nyilvántartása és az élelmiszerlánc-felügyelet információs rendszere közötti adatok átadásának lehetőségét. Az érintett szervek feladatellátása hatékonyabbá válik.

A kereskedelemről szóló törvény módosítása, az egyes ipari és kereskedelmi tevékenységek végzéséhez szükséges szakképesítésekre vonatkozó felhatalmazó rendelkezései nem tükrözik a jelenlegi kormányzati munkamegosztást. A tervezet  tekintettel a kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló kormányrendeletre  a kormányzati munkamegosztásnak megfelelően módosul.

A mezőgazdasági, agár-, vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárások egyes kérdéseiről szóló törvény, az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény 2024. február 1-jei hatálybalépésére tekintettel az ingatlan-nyilvántartási bejegyzésekkel összefüggő eljárásrendhez kapcsolódóan pontosításokat és technikai jellegű rendelkezéseket tartalmaz. A kisajátításról szóló törvény módosítására irányuló javaslat szintén technikai jellegű rendelkezéseket tartalmaz.

Ki szeretném emelni a termőföld védelméről szóló törvény módosítását. Üdvözlöm a kormányzat döntését, hogy szigorító jellegű rendelkezéseket vezet be az átlagosnál jobb minőségű termőföld fokozott védelme érdekében. Az átlagosnál gyengébb minőségű termőföld végleges, más célú hasznosítását teszi lehetővé, ezzel kímélve a jó minőségű termőföldek művelésből való kivonását. Mint ahogy említettem, a módosítás az átlagosnál jobb minőségű termőföld fokozott védelmére irányul: aki az ilyen minőségű termőföldeket véglegesen más célra akarja hasznosítani, az semmisségi oknak fog minősülni.

Továbbá a módosító javaslat az engedély nélküli más célú hasznosítás esetén elrendelhető eredeti állapot helyreállítása és a földvédelmi bírság elévülésének objektív és szubjektív rendelkezéseit is megállapítja, ezzel megteremtve az összhangot a közigazgatási szabályszegések szankcióiról szóló törvény rendelkezéseivel.

A tervezettel bevezetni kívánt új nyilvántartás célja, hogy a jövőben engedélyezésre kerülő más célú hasznosítások esetében egységes, átfogó statisztikai adatokat nyújtson a földvagyon csökkenésével kapcsolatban, másrészt segíteni fogja az engedélyezési eljárások során elvégzendő vizsgálatot, illetve az ingatlan-nyilvántartási hatóság ellenőrzési feladatait, hogy a beruházások megvalósulásának és a művelésiág-változás bejelentésének ellenőrzéséhez is alapul szolgálhasson.

Új rendelkezésként került meghatározásra a víz újrafelhasználására vonatkozó minimumkövetelményekről szóló 2020/74 európai parlamenti, és tanácsi rendelet miatt. A módosítás az előbb említett rendelet végrehajtásához szükséges rendelkezések megállapítására irányul.

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletről szóló törvény módosítása kapcsolódik a gazdasági kamarákról szóló törvény módosításához. A módosítás az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszerben nyilvántartott adatoknak a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának történő átadásáról rendelkezik. Ezeken felül bővíti az Élelmiszerlánc-biztonsági Centrum Nonprofit Kft. feladatkörét, a mezőgazdaságban és élelmiszerláncban keletkező adatvagyon kezelése és közzétételének biztosítása, illetve a FELIR hatékonyabb működtetése érdekében.

A javaslat meghatározza az alapvető élelmiszerek fogalmát, az e fogalomba illő élelmiszerek körét, illetve a rendkívüli élelmiszerlánc-események miatt az állattartó létesítmények közötti védőtávolság meghatározását. Ezzel az intézkedéssel könnyebben lehet megelőzni az esetleges állatbetegségeket előidéző járványok kitörését, illetve terjedését.

Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló törvény módosításának célja az Alaptörvény P) cikkével való összhang, mely alapján az erdők mint természeti erőforrások nemzetünk közös örökségét képezik, amelynek védelme, fenntartása, a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelessége.

A módosítás egy probléma kezelésére irányul, az erdőfelújítások terén elmaradás tapasztalható. A mulasztás kezelése érdekében az erdészeti hatóság az erdővédelmi járulék helyett csereerdősítést írhat elő. E tekintetben a kitermelés után nem erdővédelmi járulékot, hanem csereerdősítést kell végezni egy másik területen. Továbbá olyan, erdőterületen épített felépítmények jogi helyzetét szeretné tisztázni a javaslat, amelyeket több évtizede építettek, és a bejegyzési jogviszonyuk nincs megfelelően rendezve.

A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek vonatkozásában a beszállítókkal szemben alkalmazott tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmáról szóló törvény módosításának célja jogharmonizációs jellegű, mely a mezőgazdasági élelmiszer-ellátási láncban, a vállalkozások közötti kapcsolatban előforduló tisztességtelen piaci gyakorlatról szóló 2019/633 európai parlamenti és tanácsi irányelvet ülteti át jogrendünkbe. A Nemzeti Földalapról szóló törvény módosítása technikai jellegű, ami a rendelkezések jogértelmezését segíti elő, és az öntözésfejlesztést szolgálja.

Tisztelt Országgyűlés! A mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló törvény módosításával segíthetjük az agrárkárenyhítési rendszerben közreműködő szervek munkáját. Ennek érdekében bővítésre kerül a biztosítói adatszolgáltatás köre. A biztosítók nem csupán a díjtámogatott mezőgazdasági biztosításról szolgáltatnak adatot, hanem minden, a kárenyhítés szempontjából releváns biztosításról is. Az előbbieken túl a javaslat a krízisbiztosítással összefüggő kompenzáció és pótkompenzáció szabályait is módosítja.

(18.10)

A közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény módosítása azért vált szükségessé, mert az élelmiszerlánc-felügyeleti szervnél foglalkoztatottak a kormányzati igazgatásról szóló törvény hatálya alá tartoznak. Ennek megfelelően módosul a törvény.

A magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló törvény módosítása a jelenlegi kormányzati munkamegosztásra figyelemmel a Hungarikum Bizottságba delegálásra jogosult szervezetek és személyek körét érinti.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamaráról szóló törvény módosításának oka, hogy a kamarai meghatalmazás részletes szabályai átkerülnek az alkalmazási körhöz jobban illő kamarai törvénybe.

A hegyközségekről szóló törvény módosítása bevezeti a nyilvántartott adatszolgáltató fogalmát, amely a hegyközségi tagsággal és önkéntes hegyközségi tagsággal nem rendelkező személyek összevont kategóriáját jelenti. Idetartoznak a borvidéken kívüli szőlőtermesztők és borászati termelők, a szőlőkereskedők és a borkereskedők.

A tervezet a hegyközségek beolvadása, a szőlészeti küldötté választhatóság feltételeinek igazolása tekintetében pontosító, a hegyközségi járulék fizetése esetén egyszerűsítő szabályokat állapít meg.

A halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló törvény technikai módosítása mellett a gyakorlatban történő működéshez szükséges kiegészítéseket tartalmaz. Olyan fejlesztési lehetőséget is biztosít, mint az egyes, horgászathoz szükséges okmányok elektronikus kiadása és vezetése.

A felesleges anyagi és adminisztratív teher elkerülése miatt a termelő saját hatáskörében intézkedhet a nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen végzett haltermelés esetén a saját tulajdonú halállománya őrzéséről.

A tartósan vízhiányos állapot ellehetetleníti a halgazdálkodási tevékenység végzését, ezért sok esetben szükségessé válhat a halgazdálkodásra jogosultak támogatása. A módosítási tervezet lehetőséget biztosít a haszonbérleti díj fizetésére vonatkozó kedvezmények megállapításához.

Tisztelt Képviselőtársaim! A földforgalmi törvény módosítása a többlethasználati megállapodásra vonatkozóan és a földforgalmat érintően tartalmaz módosításokat. Ezzel összefüggésben a föld tulajdonjogának átruházására irányuló szerződésben a föld ellenértékét az Alaptörvény K) cikke szerinti pénznemben, azaz forintban kell meghatározni. Az elővásárlás időtartama a korábbi 60 napról 30 napra lesz csökkentve.

Az e törvényhez tartozó egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló törvény egy vélelmet fog meghatározni a kizárólagos tulajdonos esetében.

Az agrárgazdaságok átadásáról, az adózás rendjéről, a termelőszövetkezeti földhasználati jog alatt álló földrészletek tulajdonjogának rendezéséről és egyes földügyi tárgyú törvények módosításáról, valamint a mezőgazdasági termékpiacok szervezésének egyes kérdéseiről, a termelői és szakmaközi szervezetekről szóló törvények módosítása technikai jellegű pontosításokat tartalmaz.

Az öntözéses gazdálkodásról szóló törvény módosítása az öntözési közösségek hatékonyabb működését és fenntartását biztosítja.

A családi gazdaságokról szóló törvény az őstermelői nyilvántartás pontosítását célozza.

A földeken fennálló osztatlan közös tulajdon felszámolásáról szóló törvény módosítása  a földeken fennálló osztatlan közös tulajdon megszüntetésére irányuló eljárások sajátosságára tekintettel  kiegészítő rendelkezéseket tartalmaz a végrehajtási joggal terhelt ingatlanok tekintetében.

A szőlészetről és borászatról szóló törvény módosítása keretében a törvényben szereplő fogalmakat bővíti ki, az új telepítések és kivágások ellenőrzésével kapcsolatban határidőket hosszabbít meg.

A tervezet a szőlőültetvények művelési kötelezettségének elmulasztása szempontjából szankciók alkalmazását írja elő, ezzel csökkentve a magas számú műveletlen ültetvények számát, csökkentve a betegségek és kórokozók elszaporodásának lehetőségét.

A közös agrárpolitikából és a nemzeti költségvetésből biztosított agrártámogatások eljárási rendjéről szóló törvény módosítása a jövőben alkalmazandó törvények egyértelműsítése szempontjából vált indokolttá.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Köszönöm, hogy meghallgattak. Kérem, támogassák az előttünk lévő törvényjavaslatot a magyar agrárigazgatási rendszerünk fejlesztése érdekében. Kérem, fogadják el. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  170  Következő    Ülésnap adatai