Készült: 2024.05.12.01:05:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

46. ülésnap (2023.02.20.),  2-3. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 5:32


Felszólalások:   1   2-3   4-5      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mondhatnám azt is, hogy tisztelt kormánypárti képviselők, csakhogy sajnos egy sem jött el közülük erre a rendkívüli ülésre, holott nagyon fontos témáról lett volna szó, ez Magyarországon az akkumulátorgyárak témája.

A helyzet az, hogy ugyan kiadott a Fidesz-frakció egy közleményt, miszerint megcsúszott a Rogán-művek; majd egy következő alkalommal fogunk vitázni arról a nagyon fontos kérdésről, hogy akarjuke, hogy Magyarországot akkumulátorgyarmattá tegyék, merthogy az akkumulátorgyártás körül kialakult vita gyakorlatilag erről szól.

A Fidesz álláspontja ebben a kérdésben világos: Szijjártó Péter már évekkel ezelőtt megmondta, hogy az autógyárak érdekei előbbre vannak, mint a fenntarthatóság különböző szempontjai. Nemrég Nagy Márton azt írta le, hogy minden pénzt a szennyező gyárak idetelepítésére kell áldozni. Ez is egy nagyon világos állásfoglalás volt a kormány részéről.

A kormány tulajdonképpen a következő gazdasági modellbe akarja belekényszeríteni Magyarországot, amely gazdasági modell úgy néz ki, hogy itt, Magyarországon vannak a német autógyárak. Ezek a német autógyárak az európai piacra és a világpiacra autókat állítanak elő. Ennek az idézőjelben vett modern átállásnak a jegyében elektromos autókat produkálnak, az elektromos autókhoz pedig akkumulátorokra van szükség, amit a kínai akkumulátorgyárak állítanak elő ezen német autógyárak számára. És ezek az autógyárak és akkumulátorgyárak, a német tőke és a kínai tőke alapvetően a magyar energiát, a magyar vízkészletet használja fel és a magyar földeket, a magyar környezetet szennyezi el a működése közben, ez egy világos képlet.

Ezeket a gyárakat a következő politikával vonzzuk ide: adóparadicsomi állapotok Magyarországon, rekordalacsony a társasági adó szintje. Ezzel párhuzamosan rekordmagas az a támogatás, amit a kormány biztosít ezen külföldi nagytőke számára, és ott van még a leépült környezetvédelmi intézményrendszer. Nyilván, hogy ha alacsony béreket kell fizetniük, ha sok kormányzati támogatás jár, ha nem kell erős környezetvédelmi szabályokat betartani, akkor vonzóvá válik Magyarország ezen gyárak számára.

Történik mindez az energiaválság kellős közepén; amikor egyre kevesebb energia áll rendelkezésünkre, pont akkor akarják idevonzani ezeket az energiazabáló akkumulátorgyárakat. Történik mindez a klímaválság és a vízválság kellős közepén; amikor egyre kevesebb a vizünk, egyre apad a vízkincsünk, akkor akarják idehozni ezeket a vízigényes, rendkívül vízigényes akkumulátorgyárakat.

És történik mindez a szociális válság időszakában; ezt a szociális válságot az elszabaduló infláció is egyre fokozza. A szociális válság időszakában pedig nincsen pénz többek között a közalkalmazottak béremelésére, a pedagógusok, a szociális dolgozók béremelésére, a magyar családok támogatására, hiszen minden költségvetési forrás ezen autógyárak támogatására vagy idevonzására szolgál.

Mi, zöldek ezzel egy teljesen ellenkező álláspontot képviselünk. Mi azt mondjuk, hogy van két nagyon fontos alapelv. Az első az, hogy a profit nem előzheti meg az embert, tehát nem szabadna az emberek feje fölött ilyen horderejű döntéseket hozni, hogy akkumulátorgyárakat telepítünk a házaik, kertjeik közvetlen szomszédságába, ezzel is ellehetetlenítve az ő életlehetőségeiket, életkörülményeiket. Pontosan ezért kezdeményeztünk az LMP részéről országos népszavazást, hogy ezt a politikát megállítsuk.

A másik fontos alapelv, hogy a profit soha nem előzheti meg az élhető környezet védelmét, tehát a még rendelkezésre álló vízbázist, természeti értékeket, természeti kincseket meg kéne őrizni, meg kéne óvni, ezeket a jövő generációi számára is át kéne örökíteni, nem pedig kitenni annak a kizsákmányolásnak, természeti környezeti kizsákmányolásnak, amely kizsákmányolást ezen külföldi nagytőke működése okoz Magyarországon.

(16.10)

Mi azt is mondjuk, hogy szerintünk a jövőnkért folytatott harcot nem az akkumulátorgyárakkal és a zöldátállásnak csúfolt akkumulátor-előállítással fogjuk megvívni, hanem pont ezen autógyárak és akkumulátorgyárak ellenében fogjuk megvívni, és itt és most kritikával kell illetnünk azt a techno-optimista álláspontot, azokat a magukat zöldre festő politikai erőket, akik szorgalmazzák ezt a fajta átállást itt, közöttünk is.

Szembe kell menni  a mi álláspontunk világos  ezzel a kormányzati politikával, hogy akkumulátorgyarmattá tegyük Magyarországot, és erre az LMP által kezdeményezett országos népszavazás ad majd lehetőséget. Így mindenkit arra biztatunk, vegyen majd részt ezen a népszavazáson. Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A kormány nem vesz részt az ülésen, mint az látható, ennek megfelelően kormányzati válaszra nem kerül sor.

Napirend előtti felszólalásra jelentkezett a Párbeszéd képviselőcsoportjából Szabó Timea frakcióvezető asszony. Parancsoljon, öné a szó.




Felszólalások:   1   2-3   4-5      Ülésnap adatai