Készült: 2024.05.08.11:46:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2022.10.24.),  263-264. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 4:25


Felszólalások:   262   263-264   265-266      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Varju László képviselő úr, DK-képviselőcsoport: „Mi történik Újpesten?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

VARJU LÁSZLÓ (DK): Elnök úr, köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Egy idézettel szeretném kezdeni, mégpedig azzal, hogy „több ezer kollégámhoz hasonlóan én is családorvosként dolgozom, gyakorlom hivatásomat”. Bizonyára önök is értesültek arról, hogy a családi orvosi praxisokat hatalmas csapásként fogja érinteni a rezsiköltségek megsokszorozódása. Kötelességemnek érzem a konzultáció kezdeményezését Budapest főváros IV. kerület önkormányzatával. Az egyeztetésre október 20-án 13 órára szólt ez a kezdeményezés, és ez meg is történt. Az újpesti háziorvosi rendelők fűtési átalánya átlagosan havi 16 ezer forintba került, a mai energiaárak mellett ez átlagosan havi 282 ezer forintra nőhet meg. Ez a több mint 15-szörös növekedés volt az oka ennek az egyeztetésnek, annak, hogy ezt el kellett végezni.

Trippon Norbert alpolgármester úr rendkívüli egyeztetésen találkozott a város háziorvosaival, akik egyöntetűen jelezték, hogy az emelkedett költségeket már nem tudják kifizetni, hiszen több mint egy évtizede a praxisok állami támogatása érdemben nem változott. Ezzel veszélybe kerülhet a felnőtt- és gyermekháziorvosi ellátás. Ez Újpesten jelenleg 44 felnőttháziorvosi és 22 gyermekháziorvosi praxist jelent. Az egyeztetés után az a döntés született, hogy Újpest önkormányzata első körben teljes mértékben átvállalja a háziorvosok novemberi és decemberi rezsinövekményét, valamint folyamatos kapcsolattartás mellett azt biztosítva, a háziorvosokkal közösen együttműködve jelzik az illetékesek felé, hogy haladéktalanul érdemi pénzbeli beavatkozásra van szükség a praxisok támogatása érdekében.

Azonban azt kell mondjam, hogy a helyzet nem egyedi, hiszen a Háziorvosok Online Szervezetének tapasztalatai alapján is  miszerint a magyarországi háziorvosi rendelők jelentős része nehéz helyzetbe kerülhet  nagyjából általános ez a 10-15-szörös rezsinövekedéssel való számolás. 3 ezer olyan praxis van az országban, amely saját maga fizeti a rezsijét és piaci áron kapja az energiát. A háziorvosok, akik bajba kerültek e miatt a rezsiemelés miatt, a lakosság számára legfontosabb egészségügyi szolgáltatásokat biztosítják, és őket nem hagyhatja a kormány magára. Bízom benne, hogy valódi növekedést és érdemi segítséget várhatnak ezután.

A háziorvosi rendelők fenntartási költségei jelentősen megdrágultak, és hatalmas bajban lesznek, ha nem kapnak segítséget. A kormány nem hagyhatja őket magukra, egy felelős kormány segítené a praxisokat akár a fenntartó önkormányzatokon, akár a NEAK-on keresztül, mert már így is rengeteg háziorvos hiányzik a rendszerből, és ha nem történik gyökeres változás, akkor mondhatnám azt, hogy katasztrófa lesz.

Egy orvos véleményét szeretném megfogalmazni végezetül, ugyanígy idézetként. „Egyeztetésen jeleztük az önkormányzatnak, hogy a közel 16-szoros távhődíj ellehetetleníti a praxisok működését. A tárgyalások végén az önkormányzatnál ígéretet kaptunk arra, hogy a 2022. évi távhődíjat átvállalják. Már ez is hatalmas segítséget nyújt az orvosoknak, de ezzel épp csak két hónapra lélegezhetünk fel, mert 2023-ra egyelőre még az önkormányzat sem tudja, miként tudja életben tartani a praxisokat, ezért állami beavatkozásra van szükség. Úgy gondoljuk, hogy egy település életében az egészségügyi alapellátás biztosítása elsődleges cél kell hogy legyen, és ebben a helyzetben elvárjuk a segítséget.” Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a DK soraiban.)




Felszólalások:   262   263-264   265-266      Ülésnap adatai