Készült: 2024.05.09.21:55:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2022.11.09.),  31-34. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:46


Felszólalások:   25-30   31-34   35-38      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Nacsa képviselő úr meg várja meg, amikor szót kap, és most szót fog kapni. (Nacsa Lőrinc: Igenis.) A KDNP képviselőcsoportjából Nacsa Lőrinc képviselő úr jelentkezett napirend előtti felszólalásra. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

(10.20)

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! Immár kilencedik hónapja dúl az orosz-ukrán háború, melyre az Európai Unió újabb és újabb szankciós csomaggal válaszol. Látjuk azonban, hogy ezek  különösen is az energiára kivetett és lebegtetett szankciók  kudarcot vallanak, mivel ezek az európai gazdaságot kényszerítik térdre. Ennek eredményeképpen nő a szankciós infláció, az energiaárak az egekben vannak, és az élelmiszer- és alapanyagárak is jó ideje emelkednek. A magyar gazdaság is nagyon komoly kihívásokkal néz szembe, dacára annak, hogy a világjárványt követően komoly gazdasági növekedést könyvelhettünk el, s a magyar gazdaság jelentősen fejlődni tudott a pandémia évei alatt is. Igen, ne felejtsük el, tisztelt képviselőtársaim, hogy a magyar gazdaság egy világjárvány okozta válságos helyzetből is erősebben állt fel.

De ezalatt mit csináltak önök? A választás előtt és után is milliárdos nagyságrendben fogadtak el külföldi támogatást a kampányukhoz és különböző rendezvényeikhez. (Gréczy Zsolt: Nem igaz!) Amerikai pénz a magyar baloldal kampányában. És hogy mire is kapták a pénzt? A gyűlöletkeltésre, a hangulatkeltésre és a botránykeltésre. Márki-Zay Péter, aki idén az önök közös miniszterelnök-jelöltje volt, egy szeptemberi, amerikai pénzből szervezett rendezett rendezvényen ezt mondta: „A kormányzat ellen gyűlölet és összefogás kell.” Az önök miniszterelnök-jelöltje azt mondta, gyűlölet és összefogás kell. Ez a gyűlölet áll most az önök politikájának a középpontjában.

Ez a gyűlöletük mondatta azt Gyurcsány Ferenccel, hogy földönfutóvá teszik minden értelemben a magyar jobboldali értelmiséget, ez a gyűlölet mondatta Gyurcsány Ferenccel azt, amikor bennünket azzal fenyegetett, hogy nem lesz kegyelem. E miatt a gyűlölet miatt dobott füstgránátot a szolgálatot teljesítő rendőrökre Fekete-Győr András, ezért gyújtották föl az adománynak szánt szánkókat a Kossuth téren, és ezért gyújtogattak most is Hadházy Ákos tüntetésén a közmédia épülete előtt. Külföldről finanszírozott gyűlölet, mára ennyi maradt az önök politikájából: dollárbaloldal és gyűlöletbalodal.

Az a legnagyobb baj, tisztelt képviselőtársaim, hogy önök jobban gyűlölnek bennünket, mint amennyire szeretik a hazájukat, és ez egy óriási probléma, tisztelt képviselőtársaim. (Gréczy Zsolt: Ez fordítva van.) Ennyi elég is önökről, nézzünk előre, mert most már sokadszor úgy látszik, hogy válságban megint nem számíthatunk a baloldalra, önök nélkül kell megsegíteni a vállalkozásokat ebben a nehéz helyzetben.

A Fidesz-KDNP kiemelt célja továbbra is minden nehézség ellenére az, hogy megőrizzük a teljes foglalkoztatást, a kormány ezért több új gazdaságpolitikai intézkedést hozott az energiaválság magyar cégekre gyakorolt negatív hatásainak enyhítésére. Ezek közül az első volt az energiaintenzív kkv-k megsegítésének programja, amelyre idén és jövőre is 100-100 milliárd forintot fordítunk, s az erről szóló pályázat már el is indult.

A másik programelem a november 2-án bejelentett gyármentő program. Annak érdekében, hogy a hazai vállalatokat ne érje el az Európában lassan realitássá váló gazdasági recesszió, a kormány, helyesen, gyármentő program indításáról döntött. A program nagyvállalatok számára nyújt vissza nem térítendő támogatást energiahatékonysági vagy energiatermelő beruházásokhoz. Budapesten legfeljebb 30 százalék, vidéken pedig 45 százalékos támogatási intenzitás érhető el, egy vállalat pedig összesen maximum 15 millió euró támogatásra lehet jogosult, a megvalósított beruházásnak legalább 500 ezer euró értékűnek kell lennie.

Tisztelt Képviselőtársaim! A háború és a szankciós válaszok miatt recesszió felé rohan az európai gazdaság. A közös piac és az európai gazdaság összekapcsoltsága miatt is ez jelentős kihatással van Magyarországra. Nekünk, magyaroknak az a célunk, hogy ebből kimaradjunk. Lokális kivétel szeretnénk lenni egy globális válságban. Ennek érdekében segítséget kell nyújtanunk a magyarországi kkv-knak és vállalatoknak, hogy egyrészt fenn tudják tartani a működésüket, másrészt növelni tudják a kapacitásaikat.

A meghirdetett program sikerességét és szükségességét is igazolja, hogy a gyármentő programban a megnyitott jelentkezést követően 20 perccel le is kellett zárni, mivel 168 vállalat jelentett be igényt. Ezeken a cégeken túl 214 vállalat megkezdte a regisztrációt, az érintett vállalatok azonban megkapták a lehetőséget a pályázásra. A legtöbb jelentkezés az élelmiszer- és fémiparból érkezett, de a járműgyártással és gépiparral foglalkozók is jelentős számban jelentkeztek a programba.

A magyar gazdaság szereplői és a magyar munkavállalók, ahogy eddig is, úgy ezután is számíthatnak a Fidesz-KDNP segítségére, hiszen közösen, a kormány gazdaságpolitikájának és a magyar emberek kemény munkájának köszönhetően már eddig is számtalan gazdasági sikert értünk el. Legyen ez így a jövőben is! Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Képviselő úr elhangzott napirend előtti felszólalására a választ Menczer Tamás államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Mielőtt a gazdasági kérdésekre, a gyármentő programra és egyéb intézkedésekre rátérnék, hadd reagáljak a baloldallal kapcsolatos megjegyzésére, a baloldal és a dollárok, a baloldal és a külföld vonatkozásában. Igen, a helyzet az, hogy a magyar baloldal tradicionálisan, hagyományosan és folyamatosan külföldre jár segítségért, Magyarországon a magyar emberek bizalmát nem tudják elnyerni. Éppen ezért mindig külföldön próbálnak támogatást szerezni, hogy azt itthon hatalomra tudják váltani (Vitályos Eszter: Mindig is ezt csinálták.), és mint ez kiderült, az elmúlt időszakban nemcsak támogatást, nemcsak politikai támogatást kaptak külföldről, hanem anyagi, pénzügyi támogatást is. És igen, abban innentől kezdve már semmi meglepő nincs, hogy azoknak az érdekeit képviselik, akik a pénzt adják, és nem a magyar emberek érdekeit. Ebben meglepő nincs, azonban rendkívül sajnálatos, és akkor még nagyon finoman fogalmaztam.

A másik, amire szeretnék reagálni  mert egy kicsit még mindig a hatása alatt vagyok a gyurcsányista képviselő asszony iménti felszólalásának , és talán ez is kapcsolódik ahhoz, amit ön is említett. Hiszen a képviselő asszony itt fölvázolt valamit, ami nem úgy van, hogy finom legyek és visszafogott, diplomatikus  ha már a Külügyminisztériumot képviselhetem , hogy a Gyurcsány-korszak egy siker volt, és összehasonlította a gyurcsányi teljesítményt az Orbán-kormány teljesítményével. Az ilyen összehasonlításokat mindig nagy érdeklődéssel figyelem, bár nem biztos, hogy ez a leghelyesebb kifejezés, ugyanis a gyurcsányi időszaknak és a baloldali kormányzatnak nem volt teljesítménye, tehát nincs mit összehasonlítani. (Gréczy Zsolt: Akkor miért győzte le Orbán Viktort?), vagy ami volt, az meg annyira tragikus volt, hogy államcsődöt hozott, nyugdíjelvételt, fizetéselvételt és óriási munkanélküliséget. (Vitályos Eszter: Iskolabezárást.)

Itt kapcsolódnék ahhoz, amit említett a gazdasági intézkedésekkel kapcsolatban. Amikor 2010-ben átvette az Orbán-kormány az ország vezetését, akkor 11,5-12 százalék volt a munkanélküliség, és mi azt a döntést hoztuk, hogy mi nem a munkanélküliséget szeretnénk finanszírozni, hanem a munkahelyek megőrzését, illetőleg létrehozását szeretnénk finanszírozni, és ezt a politikát folytatjuk azóta is (Gréczy Zsolt közbeszól.), és akkor is, ha ez Gréczy képviselő úrnak nem tetszik, és ezt a politikát folytattuk a koronavírus alatt is, vagyis az erőforrásokat arra fordítottuk, hogy a munkahelyeket meg tudjuk őrizni, s ahol azokat nem sikerül megőrizni, ott lehetőség szerint újakat tudjunk létrehozni. Ennek a munkának és az összefogásnak, a kormány és a magyar emberek összefogásának az eredménye az, hogy a koronavírus után is és jelenleg is 4,7 millió ember dolgozik Magyarországon, ami történelmi rekord, egymillió fővel több, mint ahányan 2010-ben dolgoztak. Ezért mindig nagyon érdekes, amikor a baloldal aggódik a munkahelyek létrehozásával és megőrzésével kapcsolatban, hiszen náluk a munkanélküliség az égben volt.

Most néhány konkrétum és néhány részlet. Tehát november 15-étől a kormány a kis- és középvállalkozások hiteleire is kiterjeszti a kamatstopot, így az államilag nem támogatott, változó kamatozású kölcsönök kamatait 7,77 százalékon rögzítjük, ez a döntés 2000 milliárd forintnyi hitelállományt és 60 ezer vállalkozást érint, a jövő év közepéig pedig 80 milliárd forintot lehet így megtakarítani. Ez egyben azt is jelenti, hogy átlagosan mintegy 1,5-2 millió forint maradhat egy magyarországi cég számláján.

A második intézkedés szintén könnyítést jelent, hogy 2023. január 1-jéig 3,5 százalékos, 2023 első felében pedig évi 5 százalékos kamattal érhetők el a Széchenyi Kártya program hiteltermékei. A harmadik intézkedés, hogy a kabinet a Magyar Bankszövetséggel jelenleg is együtt dolgozik azon, hogy azok a hitelintézetek, amelyek többet kölcsönöznek, alacsonyabb bankadót fizessenek, amelyek kevesebbet, azok pedig többet. Ez is a gazdaság élénkítését és segítését szolgálja.

A negyedik intézkedés, amire képviselő úr, frakcióvezető-helyettes úr is utalt, hogy a kormány az energiaintenzív feldolgozóipari kis- és középvállalkozások számára 200 milliárd forintot különített el. Csak az idén 75 milliárd forintot fordítunk a drasztikus energiaár-emelkedés okozta működésiköltség-növekedések kompenzálására, és további 25 milliárddal támogatjuk az energiaintenzív feldolgozóipari kkv-k energiahatékonysági beruházásait. November 2-án indult a gyármentő programunk, a sikerrel pályázó nagyvállalkozások energiahatékonysági fejlesztéseit támogatjuk, Budapesten 30, vidéken akár 45 százalékos támogatási intenzitással. 200 millió forintos fejlesztési bővítés ennek a feltétele, 150 milliárdos a keretösszeg.

(10.30)

Óriási túljelentkezés volt, ez is a program sikerét mutatja, de mint arról Szijjártó (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) külügyminiszter úr is beszámolt, mindenkinek lehetővé tesszük, aki a regisztrációt megkezdte, és adott esetben ott nem tudta befejezni, lehetővé tesszük, hogy ebben a programban a pályázatát be tudja nyújtani. Köszönöm a kérdésfelvetését. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   25-30   31-34   35-38      Ülésnap adatai