Készült: 2024.05.11.09:21:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2023.10.09.),  238-241. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:   234-237   238-241   242-245      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes asszony. Tisztelt Országgyűlés! Szabadi István, a Mi Hazánk képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Miért nem tesznek meg mindent a vágyott gyermekek megszületéséért?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! Az ötödik budapesti demográfiai csúcson a miniszterelnök úr is elismerte, hogy a kormány komoly demográfiai kihívások előtt áll, ennek ellenére  álláspontunk szerint  nem tesznek meg mindent a születésszám növelése érdekében. Például az állami kórházakban a nők nem szülhetnek ugyanannál az orvosnál, akihez jártak, járnak, az ügyeletes orvosnál nem érzik biztonságban magukat, hónapokra bezárnak szülészeti osztályokat, és csökkentették az amúgy is méregdrága tápszerek tb-támogatását, és így tovább.

(18.30)

Magyarországon 150-200 ezerre tehető a meddőségi problémákkal küzdő párok száma, jelenleg a meddőségi kezelések évente 3-4 ezer gyermek megszületését segítik elő. Mesterséges megtermékenyítést végezni csak állami meddőségi centrumokban lehet, ahol, azt ígérték, nem lesznek várólisták. Ehhez képest az első konzultációt követő beültetésig közel egy év is eltelik, ami például a koruk miatt veszélyeztetett nőket hátrányosan is érinti. A kormányzati propaganda szerint öt beültetésig ingyenesen hozzáférhetnek a meddőségi kezelésekhez és gyógyszerekhez a meddő párok, valójában azonban a gyógyszerek után 100 százalék helyett 90 százalék tb-támogatás jár, az is csak a beültetésig, így a kritikusnak számító 12. hétig több mint 100 ezer forintot kell költeni gyógyszerre; nem beszélve a kötelezően előírt vitaminokról és fehérjékről, amik további havi 50-60 ezer forinttal terhelik a költségvetésüket.

Tisztelt Ház! A meddőségi ellátásnak nemzetstratégiai jelentősége van. Olyan emberek segítéséről és támogatásáról van szó, akik vágynak a gyermekre, de valamilyen oknál fogva nem sikerül a gyermekáldás. Ehhez képest a reprodukciós intézmények alulfinanszírozottak és túlterheltek.

Kérem a tisztelt államtitkár úr válaszát azzal kapcsolatban, hogy a meddőségi gyógyszereket miért nem biztosítják ingyen a beültetéstől számított 12 hétig; 35 év alatt miért csak egy embriót ültetnek be; és az öt ingyenes beültetést miért tervezik korlátozni a petesejt öt ingyenes leszívására, ami csökkenti a terhesség valószínűségét. Tisztelettel várom szíves válaszát (Az elnök csenget.) az államtitkár úrnak. Köszönöm szépen. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes úrnak. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A budapesti demográfiai csúcsra azért érkeznek ide a világ minden tájáról, több kontinensről az érdeklődők, hiszen világszerte úgy tartják nyilván a magyar családtámogatási rendszert, mint a világ egyik legcsaládbarátabb támogatási rendszerét. Valóban nagyon sokszínű, minden családnak más és más típusú akadályokat kell leküzdenie ahhoz, hogy elérje azt, amit a legjobban szeretne, hogy gyermeke legyen, ezért a magyar családtámogatás is van, akinek így, van, akinek úgy segít. Nincs még egy ország Európában, amelyik ilyen nagy mértékben, a GDP 4,5 százalékát költené családtámogatásokra  ez, ugye, valahol 1,5 százalék környékén, ezermilliárd forint alatt volt, amikor elkezdtük a kormányzásunkat, most pedig ennek a többszöröse. De az egy fontos kérdés, amit ön mond, a meddő pároknak való segítés, tisztelt képviselő úr, mert azt látjuk, hogy ez évtizedről évtizedre egyre több fiatalt érint sajnos, illetőleg hogy kitolódik a gyermekvállalásnak az ideje, ez a kérdés így is egyre inkább a figyelem középpontjába kerül.

2017-ben egy nagyarányú változást hajtottunk végre. Addig egy édesanya, egy leendő édesanya összesen öt ciklust vehetett igénybe közfinanszírozottan, és minden továbbit ki kellett fizetnie. Ezzel szemben mi azt mondtuk, hogy az első gyermek megszületéséhez az állam vállal öt IVF-ciklust, és az újabb gyerekeknél, a második-harmadik-negyedik gyereknél további négy-négy ciklust vállalunk  tehát ez megtöbbszörözte az államilag finanszírozott ciklusoknak a számát. 100 százalékos támogatottságot adtunk a gyógyszeres kezelésekhez, megszűnt a meddőségi intézeteknek a teljesítmény- és volumenkorlátja, hogy minél több leendő édesanyát, édesapát el tudjanak látni, ingyenessé váltak a diagnosztikai ellátások, a kezelések. Miután állami felelősségi körbe kerültek a meddőségi intézetek, központok, másfél milliárd forintos eszközfejlesztést hajtottunk végre, hogy minél jobb eszközök álljanak rendelkezésre. Így tehát javult a pácienseknek a hozzáférése, és nőtt (Az elnök csenget.) a beavatkozások száma is. Erről majd, úgy látom, képviselőtársának az időkeretében tudok pontos számokkal beszámolni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   234-237   238-241   242-245      Ülésnap adatai