Készült: 2024.05.10.00:02:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2022.10.25.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:01


Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. A Jobbik képviselőcsoportjából Varga Ferenc képviselő úr jelentkezett napirend előtti felszólalásra. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

VARGA FERENC (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Azzal nem mondok semmi újat, ha kijelentem, hogy a kormány a saját maga által okozott gazdasági és szociális válság hatását nem képes kezelni. A napokban viszont az is kiderült, hogy önök szeretnének elbújni a felelősség alól  jó példa erre a szociális törvény módosítása.

Önök azt mondják, hogy a problémákat azok keletkezési helyén kell megoldani, és a legfelsőbb szintek beavatkozásának, azaz az önök beavatkozásának a szükséges minimumra kell korlátozódnia. Egyet is értenék ezzel az elvvel  ez az uniós szubszidiaritás elve , hogyha nem a szociális törvényről lenne szó, ha ezt nem az eddigi legnagyobb gazdasági válságban találnák ki, és nem olyan 12 év kormányzás után, melynek során minden lépésük a döntési jogkörök és az erőforrások elvonásáról és a központosításról szólt volna.

De térjünk vissza a szociális törvény módosítására! Miről is szól ez konkrétan? Eddig a szociális ellátás feltételeinek biztosítása az egyén, a család, a helyi közösség, az önkormányzat és az állam feladata volt. A módosítás szerint elsősorban az egyén, ezt követően a családja, a települési önkormányzat, majd az állami támogatásban részesülő karitatív szervezetek, és csak a sorban ötödikként megjelenő állam felelőssége lenne az egyén szociális biztonsága. Azaz az egyén oldja meg a problémáját úgy, ahogy akarja, kormányzati segítségre csak a legvégső esetben számíthat, na, akkor sem valami sokra. Magyarul: a benyújtott törvényjavaslattal az állam gyakorlatilag kivonul a szociális ellátási rendszer működtetéséből.

Gratulálok önöknek, ilyen egy igazi nemzeti, keresztény kormány! Szerintem se nem nemzeti, se nem keresztény, de még csak nem is hozzáértő (Vitályos Eszter: Nagy szavak ezek a Jobbiktól!), ugyanis a problémamegoldás szintjeit egymást kizáró fokozatként jeleníti meg a javaslatban, azonban ezek a gyakorlatban pont nem kizárják, hanem teljesen kiegészítik egymást. Ismétlem: életszerűtlen, ezért kivitelezhetetlen, és kizárólag az önök felelősségáthárításáról szól.

Önök, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, menekülnek a saját maguk által okozott gazdasági és szociális válság felelőssége alól. Családok százezreinek a megélhetése került veszélybe az önök gazdaságpolitikájának köszönhetően, az emberek pénze egyre kevesebbet ér, a boltokban rekordmagas az infláció, a rezsiköltségek pedig az egekbe szöktek. Önök ahelyett, hogy az emberek oldalára állnának, tovább feszítik a húrt, és további terheket rónak rájuk, pontosan az ilyen törvénymódosításokkal.

De továbbmegyek: önöknek az önkormányzatok tekintetében sem lehet makulátlan a lelkiismerete. Az elmúlt években folyamatosan és tudatosan véreztették ki őket. Jelenleg túlnyomó többségük a megnövekedett energiaköltségek miatt arra kényszerül, hogy lekapcsolja a közvilágítást, bezárja a kulturális és szociális intézményeit, mely utóbbi akár emberek életét közvetlenül is veszélyezteti. Önök ahelyett, hogy rezsivédelmet adnának a települési önkormányzatoknak, a jelenlegi helyzetüket tovább nehezítik a szociális törvény módosításával is. Vajon majd erről is azt fogják hazudni, hogy Brüsszel miatt van? Meddig bírja még a magyar nép önök szerint? Erről konzultáljanak inkább az emberekkel, ne a brüsszeli szankciókról, amit éppen önök fogadtak el az Európai Parlamentben. (Vitályos Eszter: Hazudsz!)

El fog egyszer jönni az a pont, amikor már nem lesz elég a 8 milliárdos nemzeti konzultációként elkeresztelt néphülyítési kampány. El fog jönni az a pont, amikor már nem tudják kire fogni, nem tudják elhazudni a felelőtlen kormányzásukat. Miért mondom, hogy felelőtlen? Ahogy lassan már megszokhattuk, a társadalmi egyeztetés ezen módosítás kapcsán is elmaradt, olyannyira, hogy az egyes szervezeteknek kiküldött véleményező tervezetben ez a módosítás nem is szerepelt. Vajon miért nem?

Nem kívánok semmi rosszat feltételezni önökről, bárki hibázhat, hiszen halandók vagyunk. Talán még meg is köszönik nekem, hogy én viszont elvégeztem önök helyett ez a feladatot, így engedje meg nekem a mélyen tisztelt kétharmad, hogy továbbítsam önöknek a Szociális Munkások Magyarországi Egyesületének kérdéseit. Ki, mikor és hogyan tudná ezt a rendelkezést az ellátórendszerben alkalmazni? (Az elnök megkocogtatja a csengőt.) Mitől lesz önhibás egy kliens az egyes szociális problémák esetén? Ki fogja ezt ellenőrizni?

Végül, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim: mit gondolnak, a viselkedésük mennyire keresztény, mennyire nemzeti? Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A képviselő úr elhangzott napirend előtti felszólalására a választ Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Európa minden országában egy jóval nehezebb télre készülnek, mint az előző telek, hiszen a háború miatt bevezetett hibás szankciók miatt Európában mindenhol felment a benzin ára  ezen Magyarországon ársapka van , felment az élelmiszerek ára, felment az energia ára, felment a rezsi ára.

Nagyon-nagyon szemellenzősnek kell lenni ahhoz, hogy ön fel tudjon úgy állni ebben a parlamentben, hogy elmondja, hogy sehol máshol Európában nincs áremelkedés, csak Magyarországon, és nagyon-nagyon szemellenzősnek kell lenni ahhoz, ahogy ön fölállt, hogy ennek a háborúhoz és a szankciókhoz semmi köze nincsen.

Lehet ezt néphülyítésnek nevezni, tisztelt képviselő úr, de Európa minden országa ezzel küszködik. Hallgassa meg bármelyik miniszterelnököt az Európai Unió országaiból, ők fogják önt cáfolni, hiszen mindenhol azzal foglalkoznak, hogy a szankciók miatt keletkező áremelkedést, inflációt hogyan lehet kompenzálni. Azért a fontnak egy generáció óta nem volt ekkora inflációja, Amerikában szintén nem volt, mióta eurózóna létezik, nem volt akkora infláció az eurózónában, mint most. De ön azt mondja, hogy csak Magyarországon vannak problémák (Dr. Brenner Koloman: Nem mondott semmi ilyet!), tisztelt képviselő úr. (Vitályos Eszter: Ez a néphülyítés!) Nagyon-nagyon szemellenzősnek kell lenni, hogy ön ezt mondja.

Mi több oldalról is próbálunk segíteni az embereknek, mint ahogy az elmúlt 12 évben is ezt tettük, egyrészről azzal, hogy az elmúlt 12 évben is munkahelyeket teremtettünk, most is ezeket a munkahelyeket akarjuk megvédeni.

Önök a járvány alatt is ugyanezeket a szavakat mondták, ön még talán akkor nem volt itt a Jobbik padsoraiban, de ugyanezeket mondták az ön kollégái, és azt mondták, hogy a munkanélküliséget kell segíteni, a munkanélkülieket kell segíteni, és nem az a jó, amit a kormány tesz, hogy a munkahelyeket menti meg. Ennek az lett az eredménye, hogy mi ez a politikát követtük, hogy utána, miután véget ért a járvány, a legnagyobb gazdasági növekedés Magyarországon volt, 7,1 százalékos, és rekordmagas volt a foglalkoztatottság. Ez tehát a jövedelmeknek a megvédése.

A másik a kiadásoknak a csökkentése. Ön azt mondja, hogy ez néphülyítés  idézem önt, bocsánat. Aztán nézzük a számokat, tisztelt képviselő úr, hogy mi ön szerint a néphülyítés, hány eurócentbe kerül a lakossági fogyasztóknak a villamos energia Európában eurócentben, kilowattóránként: Budapest 9,22; Bukarest 16, London 39, Bécs 43, Brüsszel 53, Berlin 54, Koppenhága 66  Budapest 9,22. Mennyibe kerül a földgáz?  ugyanúgy eurócentben, kilowattóra értékben: Budapest 5,07, Bukarest 6,29, Brüsszel 16,3, Berlin 24, Bécs 27, Koppenhága 40, Amszterdam 42  Budapest 5.

(9.40)

Így próbáljuk megvédeni azokat az embereket, akiknek a rezsi az egyik legnagyobb részét teszi ki a kiadásaiknak, hogy visszatartjuk, jóval alacsonyabban. Ugyanazon a piacon szerezzük be ezeket az energiahordozókat, ugyanazon, mint a bécsiek meg az amszterdamiak, csak nálunk az embereknek a töredékét kell fizetniük, így minden családnál 181 ezer forint támogatás az, ami érzékelhető.

Ami a szociális kiadásokat jelenti, tisztelt képviselő úr, nem volt itt az elmúlt 12 évben, hadd mondjam el önnek a számokat. Amikor az ön szövetségesei a szociális kasszát itt hagyták nekünk, annak a teljes összege, tudja, mennyi volt? 325 milliárd forint. 325 milliárd forint volt a szociális támogatások teljes össze. Tudja, ez idén mennyi?  ezt már tudhatja, hiszen itt ül. Nem 325 milliárd, hanem 1139 milliárd. Ön azt mondta, hogy ez a kormány elvesz a szegény emberektől, miközben a rászorulók támogatása 325 milliárdról 1139 milliárdra nőtt. És tudjuk, hogy a jövő év ismételten nagy feladatokat hordoz, ezért a jövő évre még 187 milliárd forinttal növeljük ezeket a kiadásokat, több mint a háromszorosára növeljük a szociális kiadásokat így ezáltal a kormányzásunk alatt, mert tudjuk, hogy sokaknak segítségre van szüksége.

És ha megnézi ennek az alábontásait, tudja, hogy az önök kollégái mennyit költöttek gyermekétkeztetésre? 30 milliárd forintot. Tudja, mi mennyit költünk? 101 milliárdot. Tudja, mennyit költöttek iskolatej-, iskolagyümölcs-programra? 600 millió forintot. Tudja, mi mennyit költünk? 5 milliárdot. Az ön kollégái nem szavazták meg, amikor bevezettük a gyermekek otthongondozási díját. Az ön kollégái nem szavazták meg itt a parlamentben az ápolási díj emelését, hanem helyette trombitáltak, kiabáltak és szelfizgettek. Tudja, mennyit szántak ők ápolási díjra? 15 milliárdot. Tudja, mennyit költünk mi? 67 milliárd forintot. Tudja, hogy csökkentek vagy nőtteke a szociális férőhelyek? Nőttek, több ezres nagyságrendben nőttek az elmúlt években. Tudja, mennyien kaptak házi segítségnyújtást? Korábban 75 ezren, most 91 ezren. Akkor 5 ezren dolgoztak, hogy segítsenek másoknak házi segítségnyújtásban, most 13 ezren. Akkor 145 ezer forint volt a gondozástámogatás mértéke (Az elnök csenget.), most 381 ezer forint.

Mi így fogjuk ezt tovább növelni, bármivel is kritizálnak önök minket, de ezeket önök, hangsúlyozom, nem szavazták meg. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai