Készült: 2024.05.11.13:30:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (2023.12.13.),  70-71. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:43


Felszólalások:   68-69   70-71   72      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Dudás Róbert képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Vitályos Eszter képviselő asszony, a Fidesz képviselője, államtitkár asszony: „A Szentendrei Regionális Déli Vízbázis kármentesítéséről” címmel. Öné a szó, államtitkár asszony.

VITÁLYOS ESZTER (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az elmúlt évtizedek legnagyobb és az emberek egészségére, környezetére talán szintén az egyik legnagyobb pozitív hatást gyakorló projektjének átadására került sor nemrégiben Szentendrén.

Öröm erről beszámolni, de egy rövid történeti áttekintéssel kezdeném. A szennyeződéssel érintett terület Szentendre belterületén, a város déli részén található. A Dera-patak mellett elhelyezkedő iparterületen és a volt szovjet laktanya területén mutattak ki olyan klórozott alifás szénhidrogéneket, amelyek az emberi szervezetre ártalmasak.

Ettől a szennyezett területtől délkeleti irányban helyezkedik el a Szentendre Regionális Déli Vízbázis, amelynek kitermelő kútjai a szentendrei Duna-ág jobb partján létesültek. A vízbázis történetében a következőket olvashatjuk. A volt szovjet laktanyát 1992-93-ban egyszer már kármentesítették; az akkori jelentések alapján úgy tűnt, hogy sikerrel, de aztán újra megjelentek a szennyeződések. A szennyezés egyik forrása valószínűsíthetően a volt szentendrei szovjet laktanya, ahonnan a harckocsik karbantartására használt oldószer kerülhetett bele a talajba és így a környezetbe.

A másik a Pest megyei Vegyi és Divatcikkipari Vállalat, ahol az írószergyártás során a fémfelületek tisztításához használt vegyszerek szennyezhették el a környezetet.

(14.10)

A területen már 1997-ben észlelték a jelentős klórozottszénhidrogén-szennyezést. A helyzet tehát komoly volt, a komolyságát pedig éppen az adja, hogy az itt található vízbázis a pilis-dunakanyari régióban közel 120 ezer ember ivóvízellátását veszélyeztette. Éppen ezért 2009-ben született egy kormányhatározat a szennyezéssel kapcsolatos tényfeltárás elvégzésére, illetve azóta is rendszeresen ellenőrizték a szennyezés terjedését.

2017-ben végre megszületett a kormányhatározat, amely alapján 2018-ra elkészült a műszaki terv. A 2018-as vizsgálatok már aggasztó dolgokat mondtak. Azt mondták, hogy öt éven belül a szennyeződés elérheti akár a vízkitermelő kutakat, emiatt előfordulhatott volna az az eset, hogy 120 ezer ember egészséges ivóvízellátását át kellett volna állítani egy teljesen új vízbázisra.

Sürgős és valóban életbevágó döntéseket kellett meghozni, mert az is kiderült, hogy a korábban tervezett forrás nem elegendő. Ebben az időszakban lettem jómagam is a választókerület elnöke, és igyekeztem mindent megtenni annak érdekében, hogy újabb és újabb forrásokat biztosítson a kormány a beruházáshoz, és ez sikerült is. 2021-ben másfél milliárd forint többletforrást kaptunk a kormánytól, amelynek köszönhetően megkezdődhetett a munka. Így a teljes bekerülési költsége a projektnek 5,5 milliárd forint. Ebben a projektben az országos vízügyi főigazgatóság konzorciumi partnere pedig a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság volt.

A helyszíni bejárást és a mérnök urakkal való egyeztetést követően örömmel jelenthetem, hogy a kihelyezett úgynevezett monitoringkutak már most a talaj és a víz minőségének javulását, a folyamatos tisztulását mutatják, amely, azt gondolom, hogy óriási eredmény, az elmúlt évtizedek egyik legégetőbb problémáját szüntette meg Szentendrén és a térségben ez a beruházás. Innen is köszönöm minden szakembernek, aki részt vett ebben a projektben.

A közeljövőben is fenntartják a felszíni jelenségek megfigyelését, a felszín alatti vizek ellenőrzését, monitorozással a biztonság érdekében. Szeretném leszögezni, hogy a hathatós intézkedésnek köszönhetően az ivóvízbázist a szennyezés nem érte el, az továbbra is kiváló minőségben biztosított a térség lakossága részére, így Budakalász, Szentendre, Pilisborosjenő, Pilisszántó, Pilisszentlászló, Pilisszentkereszt, Pilisvörösvár, Pomáz, Üröm, Solymár, Tinnye, Piliscsaba, Pilisjászfalu és Pilisszentiván lakosai továbbra is kiváló minőségű ivóvízhez jutnak.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztában vagyok vele, hogy a mai világ számtalan gazdasági nehézséget gördít elénk. Én ezért is hálásan köszönöm a kormányzat kitartó támogatását, és azt, hogy még a nehéz körülmények és az elhalasztott beruházások ellenére is az elmúlt időszakban soha nem látott, több milliárd forintos fejlesztési forrást bocsátott Szentendre rendelkezésére. Kívánom, hogy ezeket a forrásokat a város jól és észszerűen használja fel a jövőben, és hogy ismét a fejlődés útjára lépjen. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.




Felszólalások:   68-69   70-71   72      Ülésnap adatai