Készült: 2024.05.08.15:29:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2024.03.25.),  201-202. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:38


Felszólalások:   199-200   201-202   203-204      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Ovádi Péter képviselő úr. Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Tasó László, a Fidesz képviselője: „Jó úton járunk”  A települések lakóinak komfortérzetét javító beruházások a magyar vidék megmaradása érdekében” címmel. Öné a szó, Tasó képviselő úr.

TASÓ LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A rendszerváltoztatás utáni időszak egyik legfontosabb politikai célkitűzése volt az országrészek közötti fejlettségbeli különbségek felszámolása. Az eltérő adottságú történelmi, gazdasági, társadalmi különbségek egyre növekvő feszültséget okoztak, egy kiegyensúlyozó terület- és településfejlesztésre lett volna szükség. Ezt várták a magyar vidéken, azt remélve, hogy a másodrendűségből kitörve esélyt és lehetőséget kapunk az ország minden szegletében.

Az MDF-KDNP-kisgazda-kormány majd az MSZP-SZDSZ-kormányok időszakában a nemzeti vagyon 69 százalékát magánkézbe juttatták. Minden stratégiai ágazatunk, a pénzügyi szektort is beleértve, idegen tőkések kezébe és irányítása alá került. Ennek megfelelően csak az elérhető profit nagysága volt a mérvadó, így 1990-től kezdődően a főváros agglomerációja, Észak-, Közép-, illetve Nyugat-Magyarország dinamikusan fejlődött. 2002 után erőteljesebbé vált az északi, keleti, délkeleti és délnyugati régiók leszakadása. Itt tartanánk most is, ha a választók 2006 után 2010-ben is bedőlnek a hazugságoknak, a külföldi nyomásgyakorlásnak, és így lenne akkor is, ha a kivásárolt hazai baloldal terve szerint cselekednének, és alávetnénk magunkat a brüsszeli birodalmi szemléletnek.

A 2010-es kormány- és szemléletváltás nyomában a szükséges stabilizáció évei után 2014-től a leszakadt magyar vidékre is figyelem irányult. A Hajdú-Bihar vármegyei 3. számú választókerületben van két járás, a hajdúhadházi és a nyíradonyi járás, amely összevont tőkeerő-képesség szempontjából a 178 járás alkotta mezőnyben az utolsó tizedben van. Tehát nem csoda, önmagáért beszél, hogy fejlesztésre szorul.

A területi felzárkóztatás legfontosabb területén, a közlekedési ágazatban 2014-től új időszámítás kezdődött, az IKOP program keretében rengeteg beruházás valósult meg, és még tart napjainkban is. Az ÉKM beruházásai viszont napjainkban is, a következő hónapokban, években is garantálják a vármegye és Debrecen fejlődési pályáját.

A választókerület legfontosabb kapcsolatai a közúton kiépültek, megújultak, illetve folyamatban vannak, vasúti kapcsolatait javítják, fejlesztés alatt van a 100-as vonal, reményeink szerint el fog indulni a 110-es vonal fejlesztése is. Egy biztos, hogy a Hajdú-Bihar vármegyei településekről a megyeszékhely felé és egymás között is javultak a közlekedési kapcsolatok, biztonságban és gyorsan lehet közlekedni minden irányban.

A választókerület ötezer fő alatti településein célzottan a „Magyar falu” program segítségével rengeteg beruházás valósult meg, a területfejlesztési programok keretében pedig minden településünk nagyban tudta javítani infrastrukturális hátrányait, és segíteni a fejlesztések megvalósulását.

Bölcsődék, óvodák, iskolák, tornatermek épültek és újultak meg Álmosdon, Bagamérban, Bocskaikertben, Fülöpön, Hajdúsámsonban, Hajdúhadházon, Nyíracsádon, Nyíradonyban, Nyírábrányban, Nyírmártonfalván, Tégláson, Újlétán, Vámospércsen is. Gimnázium és szakképző épült Hajdúsámsonban és bővült Nyíradonyban, gondozási központ került kialakításra Vámospércsen, Nyíracsádon, Létavértesen.

Befejeződtek a szennyvízhálózat-bővítések Hadházon, Tégláson és Vámospércsen, Nyírmártonfalván, Létavértesen új tisztítókkal megépült a szennyvízellátó és -elvezető rendszer.

(15.20)

Megújultak és új eszközparkot kaptak a családsegítő, falugondnoki, tanyagondnoki szolgálatok, városi, községi, termelői piacok létesültek a Bocskaikertben, Hajdúsámsonban, Tégláson, Nyíradonyban, Vámospércsen, Álmosdon. Vágóhíd épült Hajdúhadházon, a gazdaságélénkítő program keretében gyepszőnyeggyár Fülöpön, szivacsgyár épült Tégláson, tejüzem Álmosdon, megújultak és bővültek az intézményeink. Megújult a Csapókerti Közösségi Ház Debrecenben, új pompájában és funkciókkal kibővítve várja a közönséget. Kulturális központ bővült és újult meg Vámospércsen. Vámospércsen megépült a Hajdú Látogatóközpont, Nyíradonyban az Erdei Harmónia Látogatóközpont. Szabadtéri színpaddal bővült Hajdúhadház, elkészült a Liget tér Debrecenben, futópályával, játékterekkel, grundokkal, közösségi terekkel várja az arra járókat, pihenni vágyókat. Energiatakarékos épületeink vannak.

Nagyon sok fejlesztésről tudnék még beszámolni, de nyilvánvalóan szólni kell arról is, hogy vállalkozásaink is megerősödtek, nagy számban éltek a munkahelyteremtés, az új munkahelyeket is létrehozó támogatások adta lehetőségekkel, a mezőgazdasági ágazatban is gépbeszerzésekkel tudták fejleszteni a versenyképességüket. Debrecen húzza magával a térséget, de minden település törekszik arra, hogy javítsa a megtartóerejét. Az otthonteremtési támogatások, a CSOK, a családtámogatások a fiatalokat segítik abban, hogy megmaradjanak a településeiken, és azt gondoljuk, hogy gyarapodni tudunk a következő években is.

Bár támadják erőfeszítéseinket és törekvéseinket, ettől függetlenül egyben vagyunk, és sokat tudunk még dolgozni a jövő érdekében. Jó úton járunk, és ehhez kellett a vidéket is értő kormány, az itt élők hűsége, kitartása, szorgalma és az önkormányzatok és képviselőtársaim együttműködési szándéka, amire a következő években és a választások után is feltétlenül számítunk. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   199-200   201-202   203-204      Ülésnap adatai