Készült: 2024.05.08.22:15:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2024.03.25.),  147-154. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:59


Felszólalások:   145-146   147-154   155      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kiböjtöli, köszönöm. Elnök úrnak a soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

A 18. oldalon van az ön újabb kérdése. Azonnali kérdést kíván feltenni Lukács László György a miniszterelnök úrnak: „Ki min spórol?” címmel. Tekintettel arra, hogy a Jobbik frakcióvezetője ezen azonnali kérdésnél előzetesen nem nyilatkozott a személyes válaszadási kérelemről, ezért ezt a határozati házszabály alapján úgy kell tekinteni, hogy a kérdést feltevő képviselő személyes válaszadást nem kér. Jól gondolom, jól mondom, képviselő úr? (Dr. Lukács László György jelzésére:) Igen. Akkor Lukács László György képviselő urat illeti a szó.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen, bár nem tudom, ki lesz a válaszadó, de tisztelettel… (Jelzésre:)  akkor politikai igazgató úr.

Tisztelt Politikai Igazgató Úr! Talán ön előtt sem ismeretlen az a napokban napvilágra került SPAR-részesedés-vásárlási botrány, amelynek középpontjában az a SPAR kiskereskedelmi hálózat áll, amelynek osztrák vezetője úgy nyilatkozott: meg akarja menteni Orbán Viktor karmaitól a céget, aki már kérte a kereskedelmi multitól, engedje meg rokonának, hogy befektessenek a magyar leányvállalatba, alapvetően a magyar kormány részesedésén keresztül akarja átvenni tehát a cégünk tulajdonjogát  mondta a cégvezető.

Abban egyetérthetünk, hogy ez nem vet jó fényt hazánkra, különösen úgy, hogy a cégek egy része emiatt úgy is gondolkodhat, hogy menekülőre fogja Magyarországról, hiszen törvényes vételi szándékok helyett olyan olasz maffiamódszert vagy esetleg Kirgizisztánban vagy más szovjet utódállamban elhíresült módszert láthatunk, amely teljesen összeegyeztethetetlen hazánk jogrendjével. Hozzáteszem, számos kritikával éltünk az elmúlt időszakban a multinacionális cégek kiskereskedelmi gyakorlatával szemben, van mit vizsgálni, van mit változtatni, ezt ki is kell mondani, de a kritika nem mehet odáig, hogy nyíltan, piacszerzésként burkolva, támadást intéznek bármilyen cég ellen.

Az biztos, hogy ez a működési mód nemcsak hogy kulturálatlanságról tanúskodik, de gazdasági szempontból is veszélyes. Hadd emlékeztessek mindenkit, hogy akiknek önök pénzt adtak, hogy egy-egy céget leuraljanak, nemzetközi összehasonlításban  akár Mészáros Lőrinc vállalkozásai, más haveri vállalkozások  működésképtelenek, versenyképtelenek, versenyhelyzetben nem állják meg a helyüket a magyar piacon sem. Mind a Covid-, mind pedig az energiaválság bizonyította, hogy jelentős állami támogatásra szorulnak, és valójában a NER ezen cégei nem az embereket segítik ki, hanem elveszik a lehetőséget. Ez visszatetszést keltő, különösen úgy, hogy a miniszterelnök rokonának kampányolhatnak ezzel a vásárlással.

Így tehát jogosan felmerül a kérdés  és a miniszterelnök sem cáfolta a cégvezető szavait, így hát önre marad ennek a cáfolata , volte ilyen beszélgetés a miniszterelnök és a SPAR vezetője között, ahol a rokonának akart állami pénzen vásárolni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) céges részesedést; mennyi pénzt szánnak erre az állami vásárlásra; és melyik rokonnak nézték ki a SPAR-boltokat. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Lukács László György képviselő úr. A válaszadásra megadom a szót Orbán Balázs úrnak, a miniszterelnök politikai igazgatójának.

DR. ORBÁN BALÁZS, a miniszterelnök politikai igazgatója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Először is azt szeretném itt nagy nyilvánosság előtt is elmondani, hogy visszautasítjuk azokat a szintén nagy nyilvánosság előtt megtett rágalmakat, amelyeket a SPAR vezetői fogalmaztak meg. A kormány vizsgálja annak lehetőségét, hogy jogi úton miként lehetne elégtételt nyerni az elfogadhatatlan kijelentések miatt.

A második dolog: én azt gondolom, az ön által megfogalmazott, egyébként az ágazatra vonatkozó vagy a magyar gazdaság hitelességére, külföldiek előtti hitelességére vonatkozó félelmei alaptalanok. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint ha megnézzük, hogy mely országokból, mely iparágakba és mennyi külföldi működőtőke-beáramlás történik. Azt látjuk, hogy soha ennyi országból és soha ilyen mennyiségben, soha ennyi iparágban külföldiek nem gondolkodtak azon, hogy Magyarországon szeretnének befektetni. Szerintünk ez jó dolog, mert a magyar vállalkozások támogatásán belül mi minden országból érkező külföldi működőtőke-befektetővel szeretnénk együttműködni; ők a befektetéseiken keresztül szavaznak, és ők úgy gondolják, hogy a magyar gazdaság perspektivikus, jogállami, és érdemes ezekbe az iparágakba befektetni.

A harmadik kérdés egy személyes megjegyzés a kiskereskedelmi láncok teljesítményével kapcsolatosan. Ugye, itt egyenlő feltételek vannak, mindegyik, a piacon lévő külföldi tulajdonos és magyar tulajdonos is egyenlő jogi feltételeknek kell hogy megfeleljen. Az a helyzet ezzel összefüggésben, hogy látjuk a számokat, vannak olyan kiskereskedelmi láncok, amelyek nyereségesek ugyanolyan piaci környezetben, és vannak olyanok, amelyek veszteségesek. Azt hiszem, a rossz üzletpolitikáról nem Magyarország Kormánya tehet egyik vállalkozás esetében sem. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Orbán Balázs politikai igazgató úr. Viszonválaszra van lehetősége Lukács László György képviselő úrnak.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Igen, a rossz üzletpolitikáról valóban nem a kormány tehet, azonban azokról a barátságtalan szándékokról, amelyeket a kormány szokott tanúsítani, és semmi kétségünk, hogy tanúsít az elmúlt időszakban is, arról mégiscsak önök tehetnek. És azért ne felejtsük el, a SPAR esetében például 14 ezer munkavállalónak a munkahelyével játszik a kormány, és mégiscsak bizonytalanságot okoz.

Az is látszik, hiszen emögött a NER működési modellje áll, ezt már önnek is említettem imént, hogy az a módszer, amit folytatnak, azaz, hogy az önökhöz közeli barátoknak, rokonoknak adják-veszik a cégeket állami pénzen, felpumpálják, majd ezek versenyképtelenként működnek és további segítségre szorulnak, azt fogja eredményezni, hogy amikor önök végeznek a kormányzással, akkor sok nagy Postabank lesz, amelyet konszolidálni kell vagy meg kell menteni. Ezek a cégek versenyhelyzetben képtelenek lesznek megállni a helyüket. Ez a fajta gazdaságpolitika Magyarországot gúzsba köti, és rossz útra fogja terelni.

Ezzel szemben a Jobbik-Konzervatívok mindig a legkisebb vállalkozások pártján áll. Mi a legkisebb vállalkozóknak, egyéni vállalkozóknak, bt.-knek, kft.-knek szeretnénk segíteni. A kiskereskedelemben vagy bármi másban őket kell támogatni, mert ők a magyar gazdaság gerince. Mi azért indítottunk például népszavazási kezdeményezést a STOP5000.hu címen, hogy megváltoztassuk azt a gazdasági kultúrát, amit önök gyakorolnak, mert a kisvállalkozások pártján kell állni. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

(14.30)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Viszonválaszra van lehetősége Orbán Balázs igazgató úrnak.

DR. ORBÁN BALÁZS, a miniszterelnök politikai igazgatója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Végre van egy dolog, amiben egyetértünk. Mi is azt gondoljuk, hogy a kkv-, a kis- és középvállalkozói szektort, amelyben döntő a magyar tulajdon, kell támogatni, s ha megnézi a rendelkezésre álló adatokat, az látszik, hogy Magyarország Kormánya a többszörösét, a háromszorosát, négyszeresét, ötszörösét, hatszorosát  bizonyos területeken  fordítja a kkv-k támogatására, mint a külföldi befektetések támogatására. Tehát ha ön szeretné ezeket a szektorokat és ezeket a szereplőket helyzetbe hozni, akkor arra kérem, támogassa a kormány politikáját.

A másik pedig, hogy a kiskereskedelmi láncok területén, még egyszer, ezt hangsúlyoznám, hogy itt alapvetően a külföldi tulajdon többségben van, sajnos. Mi nem örülünk neki, ez a helyzet, amit örököltünk az előző baloldali szocialista-liberális kormányzati ciklusból. Mások nem panaszkodnak, mások üzletet tudnak csinálni, a SPAR nem. Akkor pontosan ki hibázik? Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   145-146   147-154   155      Ülésnap adatai