Készült: 2024.05.08.22:35:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2024.03.25.),  135-144. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:57


Felszólalások:   125-134   135-144   145      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Szalayné dr. Sándor Erzsébet helyettes asszony.

Tisztelt Országgyűlés! Harangozó Tamás, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Ennek mi értelme van?” címmel. A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár, miniszterhelyettes urat kérte föl. Kérdezem Harangozó Tamás képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét. (Dr. Harangozó Tamás: Igen.) Elfogadja. Öné a szó, Harangozó Tamás képviselő úr.

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Egy olyan kérdéssel fordulok önhöz, ami általános jellegű probléma a rendőrségnél. De pontosan azért, hogy ne vádolhasson azzal, hogy én ezt kitalálom, vagy a saját kútfőmből származik, föl fogok olvasni egy levelet, amit egy érintett küldött nekem ebben az ügyben.

„Leszerelt rendőrként kérném segítségét és tájékoztatását, hogy a belügyminiszter úr miért nem támogatja volt rendőrök visszaszerelését, mikor a rendőrség óriási létszámhiánnyal küzd. Mint tudjuk, a médiában megjelenő 92,5 százalékos feltöltöttség nem valós, ebben a Riasz.-os állomány is szerepel, akik  idézőjelben  rendőri munkát nem végeznek, a hivatásos állomány feltöltöttsége valószínűleg a 80 százalékot sem éri el. Tudomásomra jutott, hogy X. Y. megyében kábé húsz fő vár visszaszerelésre, de hivatalos tájékoztatást nem kaptunk, az elutasításról csak szóban tájékoztattak, hogy a belügyminiszter nem támogatja a visszaszerelést. Én tavaly ősszel minden alkalmassági vizsgálaton megfeleltem, ígéretet kaptam, hogy október 1-jével visszavesznek, emiatt szeptember 28-án felmondtam az előző munkahelyemen, azóta álláskereső vagyok. 25 évig voltam rendőrségi állományban, ebből tíz évig hivatásos. Azért fordultam önhöz, mint a Honvédelmi és Rendészeti Bizottság alelnökéhez: lehetségese az okot megtudni, hogy a belügyminiszter miért nem támogatja a visszaszerelést, miért van ellene a volt kollégáinak.” Eddig a levél.

Azt gondolom, a dolog teljesen világos, többször a sajtó is foglalkozott már vele. Én nem botrányt szeretnék, államtitkár úr, hanem megoldást. Egyrészt a rendőrség állományára is ráfér, hogy újabb kollégák szereljenek vissza, tapasztalt kollégák. Pontosan tudjuk, hogy a létszámhelyzet valójában, amikor a tényleges rendőri végrehajtó állományról beszélünk, akkor milyen.

Másrészt pedig, államtitkár úr, semmilyen jogszabályi helye annak nincs, jelen pillanatban se törvény, se rendelet, hogy ezeket az embereket azzal a válasszal küldjék el, hogy a belügyminiszter úr azt üzente, hogy nem veszik őket vissza. Várom válaszát. (Tordai Bence tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Harangozó Tamás képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár, miniszterhelyettes úrnak.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt években arra törekedtünk, hogy minél több rendőr teljesítsen szolgálatot. Látható egyébként az utcákon is és nyilván minden más részén is a rendőrségnek, ahol elő tudják mozdítani a bűncselekmények megelőzését és a közbiztonság megőrzését.

Nem is volt hiábavaló ez a munka, hiszen ha megnézzük, hogy 2010-ben mennyien dolgoztak a rendőrségnél hivatásos állományú dolgozóként, ott egy bő 33 ezres számot láthatunk, most pedig a 36 ezret is meghaladja a rendőrségnél dolgozó hivatásos állományúak száma. Ez több mint 2700 fős, tehát közel 3 ezer fős bővülést jelent az elmúlt években. Ez nyilván annak is köszönhető, hogy a rendőrség költségvetése is jelentős mértékben megnőtt, 449 milliárd forintról 1309 milliárd forintra nőtt a rendőrség költségvetése, ez segített a béremelésekben is. Idén január 1-jétől is nőtt, korábban tavalyelőtt júliustól is nőtt a rendőrök fizetése, a többletfizetések is benne vannak ebben, illetőleg a többletlétszámok is. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.  Közbeszólások a kormánypárti sorokban: Két perc!)

ELNÖK: Két perc, bocsánat.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Félidőnél a jelzést köszönöm szépen. Úgyhogy, képviselő úr, akinél a törvények lehetővé tették, hogy fel lehet venni a rendőrség állományába és ő maga is jelentkezett, arra törekedtünk, hogy minél többen bekerüljenek. Több rendőrőrs is van ma, mint volt 2010-ben, a rendőrőrsök száma is nőtt, a rendőrök száma is nőtt, és mindemellett természetesen a rendőrség költségvetése is nőtt, azt mondhatjuk, hogy közel háromszorosára nőtt a rendőrség költségvetése.

Aki tehát a törvények szabta keretek között fölvehető, azok felvételre kerültek az elmúlt években. Minden felvételi eljárást a jogszabályok nagyon részletesen rögzítenek, törvények is, kormányrendeletek is, miniszteri utasítások vagy rendeletek is, úgyhogy minden esetben a rendőrség ezek szerint jár el. Akinél fennállnak a feltételei, azt természetesen felveszi a rendőrség, akinél pedig nem állnak fenn a feltételek, azokat nem veszi fel a rendőrség. Szerintem mind a kettő irányában érdekünk van, hogy csak azok kerüljenek be, akik a törvényi feltételeknek megfelelnek. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszonválasz illeti meg Harangozó képviselő urat.

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Úr! Én nem hiszem el, hogy ön nem tudja, hogy miről beszélünk. Én nem hiszem el, hogy ön nem tudja azt, ha a Honvédelmi Bizottság alelnöke tudja, hogy a Belügyminisztérium miniszterhelyettese nem tudja, hogy az egész országban szóbeli válaszokkal utasítják el a visszaszerelni jelentkező kollégákat azzal, hogy a miniszter nem kívánja a visszaszereléseket támogatni. Ez nem törvény, ez nem rendelet. Hogyan lehet így működni egy fegyveres rendvédelmi szervnek, meg hogyan tartatják be így a törvényeket, ha ez a módszer megy?

Engem az érdekelt volna, mert pontosan tudja, hogy így van, hogy miért van így, és hogy látnake bármi esélyt arra jelen pillanatban vagy a közeljövőben, hogy ezt megváltoztassák.

(14.20)

Mert mondhatja nekem a szép számokat, államtitkár úr, de pontosan tudjuk, hogy ebben többek között például az a határvadászlétszám is benne van, aminek a felét sem sikerült feltölteni, mégis nyilván a régebbi létszámhoz képest ez jól mutat és több. De az is tény, hogy nem kínai rendőröket kell járőrpárba behelyezni Magyarországon a közterületekre (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hanem az egyébként szolgált és hozzáértő kollégákat visszavenni.

A válaszából (Az elnök ismét csenget.)  bocsánat, egy mondat  én arra jutottam, hogy ezek szerint ön felhívja ezeket az érintetteket, hogy tegyenek feljelentést, ha őket elutasítják úgy, hogy ennek nincs jogszabályi háttere. (Az elnök ismét csenget.) Kérem, erősítse meg, hogy erre buzdítjáke a volt kollégáikat. Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Rétvári Bence államtitkár urat is megilleti a viszonválasz.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A leghatározottabban visszautasítom azt, hogy ön azt mondja, hogy bármi is nem törvényesen történne a rendőrségnél a felvételekkel. Képviselő úr, háromezer cáfolatát mondtam az ön állításának, hiszen közel háromezer kolléga van, aki újdonsültként szerelt fel a rendőrséghez, tehát háromezer ember esetében ez megtörtént, ahol a törvényes feltételei fennállnak. De ahol nem állnak fenn a törvényes feltételei, azokban az esetekben nem történik meg az illetők felvétele. Teljesen világosak és egyszerűek a törvények, hogy mikor áll fenn a feltétele, hogy valaki rendőr legyen, és mikor nem. Ennek kell egy bizonyos határt szabni nyilvánvalóan a közbiztonság érdekében.

A határvadászok kapcsán pedig további kétezer főről van szó; most már több mint kétezer szerződést kötöttek határvadászok felvételére, akik a déli határ biztonságát szavatolják. Ott is volt, akit felvettek, és volt, akit nem vettek föl, mint ahogy a rendvédelemnél ez mindig így kell hogy legyen. Nem hiszem, hogy bármelyikünk örülne, ha bárkit felvennének bármilyen indokkal. Ha vannak törvényi kizáró okok, ha a törvény nem engedi meg, hogy valamilyen személyt felvegyenek, akkor a törvényeket be kell tartani, és az ő jelentkezésüket a rendőrségre, akármilyen előéleti vagy más jogi okból, vissza kell utasítani. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Akiket pedig fel lehet venni, az elmúlt években is felvettük, sőt toborozzuk. Biztosan fogunk találkozni a rendőrnapon (Az elnök ismét csenget.), közösen, többször is járt ön ott, ott is láthatja majd a toborzási tevékenységet. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   125-134   135-144   145      Ülésnap adatai