Készült: 2024.05.09.08:44:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2022.10.05.),  53-66. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 22:27


Felszólalások:   45-53   53-66   67-68      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Ezzel a vezérszónoki felszólalások végére értünk. Kérdezem képviselőtársaimat, hogy kíváne valaki a vitában felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok, az általános vitát lezárom.

Most megkérdezem Azbej Tristan államtitkár urat, hogy kíváne válaszolni a vitában elhangzottakra. (Azbej Tristan: Köszönöm, nem.) Nem kíván válaszolni.

Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön, azaz holnap 16 óráig van lehetőség.

Most soron következik „Az 1965. évi 4. törvényerejű rendelettel kihirdetett, a New Yorkban, 1961. március 30-án kelt Egységes Kábítószer Egyezmény módosításának kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat, „Az 1979. évi 25. törvényerejű rendelettel kihirdetett, a pszichotróp anyagokról szóló, Bécsben, az 1971. évi február hó 21. napján aláírt egyezmény módosításának kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat, valamint „Az 1998. évi L. törvénnyel kihirdetett, az Egyesült Nemzetek Szervezete keretében a kábítószerek és pszichotrop anyagok tiltott forgalmazása elleni, 1988. december 20-án, Bécsben kelt Egyezmény módosításának kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat együttes általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/1205., T/1206. és T/1207. számon a Ház informatikai hálózatán valamennyiünk számára elérhető.

Most megadom a szót Takács Péter államtitkár úrnak, a Belügyminisztérium államtitkárának, a törvényjavaslatok előterjesztőjének. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. TAKÁCS PÉTER belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az Egyesült Nemzetek Szervezetének egyezményei alkotják a nemzetközi kábítószer-ellenőrzési rendszer sarokkövét. A céljuk kettős: a pszichoaktív hatású anyagokkal történő visszaélés megelőzése és az ilyen anyagok orvosi és tudományos célra való rendelkezésre állásának biztosítása. A kábítószer-egyezmény és a pszichotropegyezmény terápiás értékük, egészségre való veszélyességük és a visszaélés kockázata alapján osztályozza a kábítószereket és a pszichotrop anyagokat.

A kábítószer-egyezményt a kannabisz-, kokain- és az ópiumszerű hatású anyagok szabályozására dolgozták ki, azonban az új pszichoaktív szerek, mint például az amfetamin típusú stimulánsok, az ecstasy megjelenésével a tagállamok szükségesnek tartották egy új szerződés megalkotását, így jött létre a pszichotropegyezmény. Az 1988. évi egyezmény a kábítószer és a pszichotrop anyagok tiltott előállítására leggyakrabban használt anyagokat, úgynevezett prekurzorokat helyez nemzetközi ellenőrzés alá, és további intézkedéseket ír elő a kábítószer-kereskedelem elleni fellépés érdekében.

Az ENSZ Kábítószerek Bizottságának a három egyezményben foglalt normatív funkciói közé tartozik az anyagok ellenőrzési köréről történő döntés, egy anyag listára vétele, a listák közötti áthelyezése vagy a listáról történő törlése. A törlésre irányuló folyamat a főtitkárhoz intézett értesítéssel indul, ez tartalmazza a javasolt módosítást, az azt alátámasztó információkat, például statisztikai adatokat, kutatási eredményeket, klinikai vizsgálatok adatait. Az egyezmények értelmében az adott egyezményben részes államoknak joguk van kezdeményezni a listára vételi eljárást. Ezenkívül a kábítószer-egyezmény és a pszichotropegyezmény értelmében az Egészségügyi Világszervezet, a WHO is benyújthat listára vételi javaslatot. A WHO feladata a kérdéses anyag orvosi és tudományos szempontú értékelése a kábítószer-függőséggel foglalkozó bizottság útján, melynek tagjai kábítószerek és gyógyszerek területén jártas független szakértők. Az 1988. évi egyezmény jegyzékeinek módosítása tekintetében a nemzetközi kábítószer-ellenőrző tes-tület jogosult kezdeményezőként eljárni.

A részes államok a listára vételi eljárás során kifejthetik álláspontjukat a listára vételt illetően, kiegészítő információkat rendelkezésre bocsáthatnak az érintett anyagokkal kapcsolatban. Az ENSZ Kábítószerek Bizottságának éves ülésén a részes államok többségi szavazással, határozati formában döntenek a listára vételről. A határozatok a közléstől számított 180 napon belül lépnek hatályba, a részes államoknak pedig kötelezettsége meghozni azon jogalkotási intézkedéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy az egyezmények rendelkezéseit a saját területükön hatályba léptessék, illetve azokat végrehajtsák.

(12.30)

Az alábbi törvényjavaslataink közül a T/1205. Az ENSZ Kábítószerek Bizottsága két anyagnak a kábítószeregyezmény-jegyzékre történő felvételéről döntött. A hatályos magyar szabályozás szerint a metonitazene új pszichoaktív anyagnak minősül, így Magyarországon jelenleg is büntethető a vele való visszaélés. A kábítószerlistára-vétel ezt segíti, és a súlyosabb büntetést is lehetővé teszi.

A T/1206. javaslat. Az Egyesült Nemzetek Szervezete Kábítószerügyi Bizottságának döntése alapján újabb vegyület kerül fel a pszichotrop egyezmény jegyzékére.

A T/1207. javaslat. Az Egyesült Nemzetek Szervezete Kábítószerügyi Bizottsága három anyagnak a kábítószerek és pszichoaktív anyagok tiltott forgalmazása elleni egyezmény jegyzékére történő felvételéről döntött.

A szóban forgó ENSZ-határozatok nemzetközi megállapodások, így elengedhetetlen, hogy az Országgyűlés annak kötelező hatályát elismerje, és a határozatok szövegét kihirdesse. Kérem a tisztelt Házat, hogy támogassa a három törvényjavaslat elfogadását. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Most a vezérszónoki felszólalások következnek. A Fidesz képviselőcsoportjának vezérszónoka Zsigmond Barna Pál képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

DR. ZSIGMOND BARNA PÁL, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Ahogy az előttünk fekvő három törvényjavaslat is mutatja, több évtizede több fronton is zajlik a kábítószerek, a tudatmódosító szerek elleni nemzetközi harc Magyarország részvételével is. Az innováció sajnos ezt a területet sem kerüli el, így a nevezett egyezményekben időről időre újabb és újabb anyagok rögzítését szükséges megtenni. Ennek megfelelően vett fel két anyagot az ENSZ Kábítószerügyi Bizottsága az egységes kábítószer-egyezmény első jegyzékébe. A pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzéke pedig egy új anyaggal egészült ki. Mindezek mellett a bizottság három anyagnak az Egyesült Nemzetek Szervezete keretében a kábítószerek és pszichotrop anyagok tiltott forgalmazása elleni egyezmény I. jegyzékébe történő felvételéről hozott döntést.

Tisztelt Ház! A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja támogatja az előttünk fekvő törvényjavaslatok elfogadását. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az MSZP képviselőcsoportjának vezérszónoka Gurmai Zita képviselő asszony. Parancsoljon, képviselő asszony, öné a szó.

DR. GURMAI ZITA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! Három törvényjavaslatról beszélt államtitkár úr. Tényleg nagyon röviden mindegyiknek egy picit a tartalmáról, megerősítve, amit államtitkár úr is mondott.

Az első törvényjavaslat esetében az ENSZ Kábítószerügyi Bizottsága 2022. március 14-18. között tartotta meg a 65. ülésszakát, és úgy döntött, hogy a brorphine és a metonitazene elnevezésű anyagot felveszik az egységes kábítószer-egyezmény jegyzékére. Itt nyilvánvaló, hogy azok, akik ebben szakértők, tudják, hogy az ENSZ Kábítószerügyi Bizottsága évente ülésezik Bécsben, ahol a nemzetközi kábítószer-politika alakításán kívül meghatározhatja, mely anyagok kerüljenek a nemzetközi ellenőrzés alá.

Az ENSZ kábítószerekkel kapcsolatos egyezményei az egészségre való veszélyességük, a visszaélés kockázata, terápiás értékük alapján osztályozza a kábítószereket és pszichotrop anyagokat, és négy jegyzékbe sorolják a kábítószereket. A fent megjelölt két anyagot az I. számú jegyzékbe sorolták, ami azt jelenti, hogy a bizottság szerint ezek visszaélésekre adhatnak alkalmat, és káros hatásaik lehetnek, vagy kábítószerré átalakíthatók. Az egyezmény szerint a részes államok kötelezettsége meghozni azon jogalkotási intézkedéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy rendelkezéseit saját területükön hatályba léptethessék és végrehajthassák.

A másik a T/1206. számú törvényjavaslat. Itt nyilvánvaló, hogy a fent említett anyagot  nem ismétlem  a II. jegyzékbe sorolták, és nyilvánvaló, hogy az egyezmény szerint a részes államok kötelezettsége meghozni azokat a jogalkotási intézkedéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a rendelkezéseit saját területükön hatályba léptessék és végrehajtassák.

És a harmadik törvényjavaslat pedig: az ENSZ Kábítószerügyi Bizottsága 2022. március 16-ai ülésén a 65/4-6. számú döntéseivel a 4-AP, az 1-boc-4-AP és a norfentanyl elnevezésű anyagokat az Egyesült Nemzetek Szervezete keretében a kábítószerek és a pszichotrop anyagok tiltott forgalmazása elleni egyezménynek szintén az I. jegyzékébe vette fel. Nyilvánvaló, hogy ezt a három anyagot, amelyről most éppen beszéltem, az I. jegyzékbe vette fel, ami azt jelenti, hogy a bizottság szerint ezek olyan pszichotrop anyagok, melyek visszaélésekre adhatnak alkalmat, káros hatásaik lehetnek, illetve kábítószerre átalakíthatók, ahogy ezt az előzőekben is említettem.

Ezeknek a döntéseknek az elismerése eddig nem történt meg hazánk részéről, ezért szükséges az ENSZ keretében a kábítószerek és pszichotrop anyagok tiltott forgalmazása ellen 1988. december 20-án, Bécsben kelt egyezmény kihirdetéséről szóló törvényt módosítani.

Mind a három törvényjavaslatot, tehát a T/1205., T/1206. és a T/1207-est a gondos előkészítést követően a Magyar Szocialista Párt frakciója támogatni fogja. Köszönöm szépen, elnök úr, államtitkár úr, képviselőtársaim, hogy meghallgattak.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! A KDNP képviselőcsoportjának vezérszónoka Hollik István képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

HOLLIK ISTVÁN, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Olyan időket élünk, amikor már evidenciákat is megkérdőjeleznek, megkérdőjelezik azt, hogy az anya nő, az apa férfi, az Európai Parlamentben arról hoznak döntést, hogy a férfiak is szülhessenek. Úgyhogy én örömmel látom, hogy most van itt egy evidencia, hogy a kábítószer ellen küzdeni kell, és ezért mindent meg kell tenni, amit nem kérdőjelez meg a magyar Országgyűlés. Ebben, úgy látszik, hogy nemzeti egység van, legalábbis, ahogy Gurmai Zita képviselő asszony elmondásából érzékeltem, az ellenzék is támogatja ezt a javaslatot, úgyhogy örömteli, hogy ezt az evidenciát legalább nem kérdőjelezzük meg.

Természetesen a Kereszténydemokrata Néppárt is elkötelezett a kábítószer elleni küzdelemben, éppen ezért a Fidesszel együtt ezt az előttünk levő három törvényjavaslatot a Kereszténydemokrata Néppárt támogatni fogja. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A Jobbik képviselőcsoportjának vezérszónoka Dudás Róbert képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

DUDÁS RÓBERT, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! Azt gondolom, az előző felszólalásokban, főleg a Gurmai Zita által elmondottakban minden dátum, minden képlet, minden benne volt. Hollik képviselő úr említette azt, hogy evidens lesz, most nagyon úgy néz ki, evidenssé válik az, hogy minden képviselő, minden frakció, minden párt ezt el fogja fogadni.

Én azt gondolom, hogy az ENSZ-től az Unión keresztül bármely szervezet, amelyik ezzel a témával foglalkozik, azok számára ténylegesen evidencia, hogy ebben pozitívan kell hogy megnyilvánuljunk. El kell hogy ítéljük, és mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy minél több szer kerüljön a tiltólistára, a fogyasztást, a terjesztést és minden ehhez kapcsolódó dolgot pedig visszaszorítsunk. Én azt gondolom, hogy a magyar parlament plenáris ülése mellett a szakbizottságokra is jellemző volt az elmúlt években, hogy ebben a kérdésben egyetértés volt, így én biztos vagyok benne, hogy jelenleg is ez fog történni.

Ugyanakkor viszont szeretném arra felhívni minden tisztelt képviselő hölgy és úr figyelmét, hogy azzal, hogy döntést hozunk a parlamentben, rábólintunk, igen gombot nyomunk, elméletileg foglalkozunk ezzel a témával, ez bár nagyon fontos, a gyakorlati oldala véleményem szerint legalább ennyire, ha nem fontosabb.

Szeretném jelezni, tisztelt államtitkár úr, hogy évről évre költségvetési módosítókat nyújtunk be ehhez a területhez, vagy éppen határozati javaslatot nyújtunk be, ami ezt a területet célozza meg, és azt célozza meg, hogy ne csak elméletben, hanem a gyakorlatban foglalkozzunk vele, próbáljuk meg visszaszorítani a fogyasztást és a terjesztést, mint ahogy már említettem is.

(12.40)

Napjainkban rendkívüli méreteket ölt a kábítószer fogyasztóinak a száma. Hiába bővül folyamatosan a tiltott szerek listája, az intézkedések nem tudják követni az új összetételű drogok piacra kerülését.

Itt szeretném közbeszúrni, hogy említésre került, hogy évente ülésezik Bécsben az a szervezet, amelynek a döntéseit próbáljuk mi most a magyar jogrendbe is beépíteni. Az egyrészt dicséretes, hogy minden évben ülésezik, ugyanakkor viszont ha évente kötött időpontban ülésezik egy ilyen jellegű szervezet  csak hogy értse, államtitkár úr, arra próbálok rávilágítani , a terjesztők és a készítők a kieső egy évben nem pihennek, tehát lehet, hogy lépéselőnyben vannak. Itt egy folyamatos utánkövetésre, folyamatos munkára van szükség, s ha kell, akkor nem évente kell ezeket a nyilatkozatokat idehozni, hanem akár gyakrabban is. Nagyon fontos, hogy a jelen statisztikák azt mutatják, hogy a használók között egyre több a 18 év alatti, sőt az egészen gyermek is.

A leszakadó és elmaradott településrészeken a szerek használata közösségeket tett függővé, családokat tett tönkre, és fiatal életek vesztek kárba az egész országban. Ebből kiindulva javasoltuk egy költségvetési módosító formájában, hogy hozzanak létre olyan programot, amely során az Országos Rendőr-főkapitányság civil szervezetek bevonásával meg tudja erősíteni az eddigi drogprevenciós vonalát. Kiemelten fontos, hogy jussanak el minden általános és középiskolába felvilágosító előadásokat tartani a droghasználat veszélyeiről. Meggyőződésem, hogy nem elég a problémát kezelni, ami nagyon fontos, de akkor már egy kialakult helyzetet kell hogy kezeljenek. A megelőzésre legalább ekkora, ha nem nagyobb hangsúlyt kell hogy fektessenek.

Szeretném javasolni, hogy amennyiben a jövőben az ellenzéki oldalról, a Jobbik részéről is, s biztos vagyok benne, hogy a jövőben is fogunk benyújtani ehhez a témához kapcsolódó határozati javaslatokat, akkor azokat fogadják meg, de minimum fontolják meg, mert higgyék el, hogy számos fontos kérdést vetettünk már fel, ami lesöprésre került, majd egy következő formában az önök részéről került visszahozásra. Higgyék el, hogy mi is a jót akarjuk. Természetes, hogy támogatjuk ezt a törvényjavaslatot.

S a végén szeretném kiemelni, hogy a prevencióra nagyon nagy hangsúlyt kell fektetni. Kérem önöket, hogy erre helyezzenek nagyobb hangsúlyt, és minden olyan szervezettel legyenek kapcsolatban, ha kell, jöjjenek létre új egyesületek, amelyek a felvilágosítással próbálják megakadályozni azt, hogy a droghasználat minél jobban visszaszoruljon Magyarországon, mert bár most a magyar Országgyűlésben vagyunk, ez Magyarországon nagy probléma, ez a magyar embereknek is nagy probléma, de egyébként egy világszintű problémával állunk szemben. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ezzel a vezérszónoki felszólalások végére értünk. Tisztelettel kérdezem képviselőtársaimat, hogy kíváne valaki a vitában felszólalni. (Jelzésre:) Ismételt felszólalásra Zsigmond Barna Pál képviselő úr jelentkezett. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

DR. ZSIGMOND BARNA PÁL (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Nagyon röviden reagálnék Dudás képviselő úr szavaira, aki egyetért a mi politikánkkal. Azért emlékeztetném arra, hogy a választási kampányban a baloldali miniszterelnök-jelölt a drogliberalizációról beszélt, és vannak olyan pártjai a baloldali összefogásnak, amelyek többször is képviselték ezt az álláspontot. Talán célszerű lenne, ha egyeztetnék egymás között, hogy mi is a baloldal álláspontja ebben a kérdésben. (Z. Kárpát Dániel: Ezt beszéljétek meg a baloldallal!) De örömmel hallom, hogy most változtattak az álláspontjukon.

Szeretném emlékeztetni arra, hogy az elmúlt években szigorította a nemzeti kormány a büntető törvénykönyvet, és a prevencióra is sokkal több forrást fordítunk, mint korábban. 2018-tól pedig elérhetővé vált az iskolai szociális segítőhálózat minden gyermek számára. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Ismételten megkérdezem képviselőtársaimat, hogy kíváne valaki még a vitában felszólalni. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok. Az együttes általános vitát lezárom.

Megkérdezem Takács Péter államtitkár urat, hogy kíváne a vitában elhangzottakra válaszolni. (Dr. Takács Péter: Igen.) Igen, kíván. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. TAKÁCS PÉTER belügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Dudás képviselő úr szavaira reagálnék, de sajnos ő már távozott időközben, de azért ezt megteszem.

Először is köszönöm a képviselőcsoportoknak a szakmai alapon nyugvó támogatását. Tájékoztatásként elmondanám, hogy prevencióra az elmúlt kormányzati időszakban részben uniós, részben hazai forrásból 13 milliárd forint nagyságrendű összeget költött Magyarország Kormánya. Külön foglalkoztunk a felzárkóztatásra szoruló települések iskolai programjával. Ezt 2016-tól kezdődően több ciklusban folyamatosan az EMMI-n keresztül a Magyar Addiktológiai Társaság vezetésével megtesszük.

A prevenció fontosságát pedig nem győzzük hangsúlyozni. A későbbiekben a Belügyminisztérium holisztikus szemléletben, valamennyi függőséget együttesen kezelve, tehát a legmodernebb nemzetközi trendeknek megfelelően együtt kezelné prevenciós, népegészségügyi szempontból a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a drogfogyasztás és egyéb szenvedélybetegségek zavarait. Erre tudunk mi is ígéretet tenni. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   45-53   53-66   67-68      Ülésnap adatai