Készült: 2024.05.20.15:35:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

41. ülésnap (2022.11.22.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Fürjes Balázs
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÜRJES BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Alkatomhoz stimmelően igyekszem békés hangot megütni, de azért nem tudom nem azzal kezdeni, hogy azért ne sértegesse a magyarokat se Hitlerrel, se Putyinnal, ez az ország senkinek sem a csatlósa! Ha már csatlósokról beszélünk, akkor kérem, hogy söprögessen a saját háza táján, mert azért azt ön MDF-tagként nem gondolta volna, hogy Gyurcsány Ferenc csatlósa lesz. (Közbeszólás a kormánypárti sorokból: Így van!) Soha életükben önállóan be nem jutottak a parlamentbe, a Párbeszéd felkéredzkedett a Gyurcsány-listára, és most csak azért tudnak itt lenni, mert Gyurcsány Ferenc önöket fölvette a listára.

Ön most azért ül itt a parlamentben, mert Gyurcsány Ferenc szövetségese. Annak a Gyurcsány Ferencnek, aki a saját házába hívta meg Putyint… (Dr. Mellár Tamás közbeszól.  Az elnök csenget.) Tehát annak a Gyurcsány Ferencnek a csatlósa a többiekkel együtt, aki a saját házába hívta meg Putyint, és akinek Totó kutyája olyan révületbe esett attól, hogy Putyin elnök ellátogat a gazdájához, hogy összepisilte a szőnyeget. Tehát azért ne felejtsük el, ha csatlósokról beszélünk, akkor ki kinek a csatlósa!

Most egy kicsit nyugodtabban beszéljünk a szankciókról, arról, hogy mit gondolnak erről a magyarok, és hogy önök pedig miért csinálják azt, amit tesznek. Hogy a szankcióknak milyen hatása van, arról érdemes  ön közgazdász, velem szemben  elolvasni például az IMF-jelentést. Az IMF őszi jelentése világosan kimondja, hogy a szankciók nem gyakorolják azt a hatást az orosz gazdaságra, amit elérni vélt az Európai Unió. Az Európai Bizottság pedig már azzal számol, hogy recesszió lesz a negyedik negyedévben az Európai Unió jó néhány tagállamában. Önök nagy ámulattal tekintenek Németországra, a szász miniszterelnök azt mondja, arról nyilatkozott a hetekben, hogy a háború után újra az orosz gázt kell használni Németországnak, és hogy bizony az atomenergiának fontos szerepet kell betöltenie az energiaellátásban.

A szankciókkal az a baj, hogy azt teszi Európa, egy olyan helyzetet idéz elő, hogy a kiszolgáltatott, gyengébb vevő akarja megregulázni az erőfölényben lévő eladót. Mi nem tudunk mástól venni, ő pedig vidáman eladja másnak. Ki jár ezzel rosszul, és kinek árt a szankció? Mindenki tudja, hogy szankciót két feltétel esetén lehetne értelmesen bevezetni. Az egyik, ha képes a szankció elérni a kívánt hatást, láthatóan Oroszország nem retten vissza a háborútól, másrészt pedig, ha nem árt többet a szankció annak, aki kiszabja, mint annak, akit céloz, nekünk jelen pillanatban többet ártanak ezek a szankciók.

(9.30)

Az Európai Unió háromszor is becsapta az európaiakat szankcióügyben. Először is a háború kitörése után, amikor Versailles-ban összeültek a miniszterelnökök, még arról volt szó, hogy az energiaszektorra semmilyen szankció nem lesz. Első hazugság. Második hazugság, hogy azt mondták, hogy majd a szankció térdre fogja kényszeríteni Putyint. Hát, láthatóan nem kényszerült térdre, a háború eszkalálódott, és egyébként Oroszországnak a gáz- és olajeladásból származó bevételei rekordokat döntenek. A harmadik hazugság pedig az volt, hogy nem fog fájni Európának; erről már beszéltem.

Mi megkérdezzük a magyarokat; Európában senki nem kérdezte meg a szankcióról a magyarokat. A demokratikus diskurzus demokratikus eszközeként a nemzeti konzultáció évek óta része a magyar közéletnek. Lehetőséget adunk a magyaroknak, hogy hallassák a hangjukat. Biztos, hogy azt az álláspontot fogjuk képviselni, amit a magyarok a nemzeti konzultáción meghatároznak.

De beszéljünk néhány szót arról is, hogy önök, miközben látható, hogy sem a háború, sem a szankciók nem jók Magyarországnak, mégis miért állnak a háború és miért állnak a szankció pártján.

Önnek egy másik szövetségese a régi állampárt utódpártja, az MSZP, amelynek társelnöke a következőket mondta a választás után; Kunhalmi Ágnestől idézek szó szerint. „Félreértésben van az egész ellenzék. Sajnos sok tekintetben el van zárva a saját szavazóbázisának döntő többségétől. Egy nagyon szűk elvárásrendszernek próbál megfelelni nagyon régóta, amely elvárásrendszerből ha valaki megpróbál kilépni, vagy mást beszél, más hangon próbál beszélni, akkor legyilkolják.”

Kunhalmi Ágnes csak nem a dollárbaloldalról beszélt? Talán nem arról beszéle, hogy önök milliárdokat kaptak a választási kampányukhoz Amerikából dollárban, és azok, akik ezt a pénzt adták, most nem engedik önöknek, hogy eltérjenek attól a narratívától, amit diktálnak maguknak? Nem kéne eladniuk a függetlenségüket. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai