Készült: 2024.06.02.21:58:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

41. ülésnap (2022.11.22.), 100. felszólalás
Felszólaló Szabó Rebeka (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:47


Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ REBEKA, a Párbeszéd képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Elhangzott, hogy valóban a minisztériumi szerkezet a kormány dolga, de hát azért vagyunk itt, hogy most erről véleményt mondjunk. Őszintén szólva nekem az első gondolat, ami eszembe jut, hogy meglehetősen, nem is tudom, mondanám, hogy vidám, de hát inkább tragikus azt hallgatni, hogy a kormánynak és államtitkár úrnak mindenről a brüsszeli szankciók jutnak eszébe, bármi történik most Magyarországon, úgy látszik, bármit csinálnak a minisztériumokkal is, biztos, hogy annak is a szankciók az okai, és hogy a szankciókban keresendő mindennek az eredője.

Én azt gondolom, hogy szerintem ez egy elég furcsa dolog, számomra ez, mondjuk, hogy új információ lenne, ha igaz lenne, de nem hiszem, hogy így van, de szerintem minden gondolkodó ember hasonlóan vélekedik. De mondjuk, ha feltennénk, hogy igaz, és tényleg a szankciók lennének az okai annak, hogy most létre kell hozniuk ezt az új minisztériumot, akkor talán a brüsszeli szankciók tehettek arról is, hogy Orbán Viktor még 2014-ben megállapodott Vlagyimir Putyinnal a soha fel nem épülő, kilenc év alatt még a tervezőasztalig sem eljutott Paks II. atomerőműről. És tudjuk, hogy 2014 volt az az év, amikor Oroszország erőszakkal elszakította a Krímet Ukrajnától, illetve Donyeck és Luhanszk megyék egy részét. 2014 volt az az év is, amikor az Európai Unió egyébként írásba foglalta azt az új energiabiztonsági stratégiáját, amely kimondta, hogy az Európai Unió legnagyobb energiabiztonsági kockázatát az orosz importfüggés jelenti.

Nos, ebben az évben erről az jutott az eszébe a magyar kormánynak, hogy akkor gyorsan kötnek egy olyan szerződést, amiben Oroszország lesz a legmegfelelőbb partner egy új atomerőmű felépítéséhez, és nem is csak Oroszország, hanem maga az a Roszatom lesz a partner, ami gyakorlatilag nem is csak egy cég, nem is csak egy vállalat, hanem egy minisztériumi rangú katonai ipari komplexum, és többek között azoknak az atomfegyvereknek is a gyártója, amelyekkel Oroszország most éppen Európát és az egész világot fenyegeti. Tehát valóban, szerintem ez egy szuper ötlet volt, de ha valaki nem érti az iróniát, akkor elmondom úgy is, hogy nem, szerintem ez egy borzalmasan rossz ötlet volt, és ez veszélyezteti Magyarország energiabiztonságát és egyébként a geopolitikai helyzetet is.

Nyilván akkor önök szerint a brüsszeli szankciók tehetnek arról, hogy Orbán Viktor és kormánya az orosz energiától való túlzott függést egy titkos tartalmú, hosszú távú gázszerződéssel kívánta még meghosszabbítani. Mi nem tudhatjuk pontosan, hogy mi van ebben a szerződésben, de az már kiderült, hogy a magyar emberekre nézve ez egyértelműen hátrányos, hiszen többet fizetünk a méregdrága orosz gázért, mint ha azt az európai gáztőzsdén vásárolnánk. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag Magyarország veszi a legdrágábban a gázt az összes európai ország közül. Amikor az emberek fizetik a jóval drágább energiaárakat, a drága áramárat, a még drágább gázárat  mert önök elhazudták a rezsicsökkentést már a tavaszi kampányban, valószínűleg tudták, hogy nem fogják tudni tartani, de hát ezt a kampányban mégsem lehetett bevallani, de utána nyáron rögtön megszüntették ezt , gyakorlatilag ennek következtében most még több ember néz szembe az energiaszegénységgel, még több ember néz azzal szembe, hogy nem tudja kifizetni az energiaszámláját.

(13.30)

Ezért is van, hogy a Párbeszéd amellett, hogy energiahatékonysági felújítást kér a kormánytól, emellett azt is javasoltuk, hogy családonként, illetve személyenként olyan családokban, ahol nem érik el az átlagjövedelmet, 200 ezer forinttal a kormány segítse a rezsi kifizetését egy rezsiutalvány formájában. Ez a Párbeszéd javaslata, erre önök eddig nem reagáltak pozitívan.

Mindenesetre, ha hinnénk önöknek, igen, Orbán Viktornak, akkor biztosan az is Brüsszel és a szankciók hibája lenne, hogy Magyarországon 2010 óta nem adtak ki engedélyt szélerőművek felépítésére. Ez nagyon fájó több szempontból, különösen azért, mert ez egy nagyon jól hasznosítható megújuló energiaforrás lenne, és egyébként kifejezetten olcsón tudják termelni a szélturbinák az áramot, különös tekintettel a már most létesíthető, újabb generációs, sokkal hatékonyabb szélturbinákra. Sőt, ha egyébként az önköltséget nézzük és arányosan számoljuk, akkor feleannyiért termelik az áramot, mint Paks, de úgy látszik, önöknek nem kell a szélenergia.

Biztosan a brüsszeli szankciók is a hibásak azért  persze, tudjuk, hogy nem, hiszen ez előbb történt, de most nyilván az önök érvelését vagy az önök gondolatmenetét próbálom követni , hogy az Orbán-kormány megadóztatta a napenergiát, megadóztatta a napelemeket, illetve nem olyan régen konkrétan a háztartási napelemeket kizárta a hálózatból, amivel gyakorlatilag ellehetetleníti a lakossági napenergia-használat fejlődését, és ellehetetleníti azt, hogy az emberek, akik legalább megtehetik, biztonságban legyenek és ellássák magukat energiával. Ez egy hatalmas hiba ebben a helyzetben.

Biztosan önök szerint Brüsszel a hibás azért is, hogy a lakások hőszigetelését önök 12 éve szabotálják. Azokat az európai uniós pénzeket, amelyek korábban bejöttek, nem fordították lakossági energiahatékonyságra, nem fordították olyan vissza nem térítendő támogatásra, amelyekkel az emberek házait szigetelték volna, és emiatt most nem az utcát fűtenénk.

Most lesz egy új Energiaügyi Minisztérium, aminek az élén egyébként, úgy tűnik, hogy egy olyan oligarcha fog állni, aki korábban hasznot húzott az állam energia-nagykereskedelmi monopóliumából. Mindenesetre akkor azt kérdezem, hogy vajon helyre fogjáke hozni ezeket a stratégiai hibákat. Tehát akkor megszűnik majd a szélerőmű-tilalom, megszűnik az értelmetlen napelemadó, újra be lehet majd táplálni a napenergiát a hálózatba, végre nekiállnak fejleszteni az elektromos hálózatot, végre nekiállnak villámgyorsan szigetelni a lakóépületeket, hogy az emberek egyrészt ne fagyjanak meg, másrészt hogy valóban úgy legyen alacsonyabb a rezsijük, hogy emellett az a környezetre se legyen káros, tehát ne kelljen elhasználniuk azt az energiát, amit most az utca fűtésére használnak. Kérdezem akkor, hogy vajon azért kelle az új minisztérium, hogy ezeket a hibákat helyrehozzák, mert akkor azt mondanám, hogy esetleg van értelme. De ha csak az a tervük, hogy egy új arcot, egy új imidzset akarnak adni az eddigi kudarcaiknak, az eddigi nagyon-nagyon rossz energiapolitikájuknak, akkor azt gondolom, hogy egy teljesen fölösleges időpocsékolás és pénzpocsékolás is lesz ez az új minisztérium. Ugyanis ezt a bukott energiapolitikát ebben a formában nincs értelme tovább képviselni.

Itt is akkor elmondom még egyszer, hogy hiába mondanak önök mást, az orosz gáz nem olcsó, hanem drága, ráadásul nem biztonságos, ki vagyunk neki szolgáltatva, és az atomerőmű sem az olcsó áramellátás biztosítéka, pláne nem akkor, ha új blokkokat kell építeni. Itt nagyon erősen különválasztanám a Paks I. meglévő blokkjait, amelyek oké, már működnek, bár azzal is látunk problémákat, hiszen a klímaválság miatt a Duna mint hűtővíz egyre nagyobb problémát jelent. Egyre kisebb a vízhozam, egyre melegebb a folyó hőmérséklete, és lesz egy pont, amikor az élővilág károsítása nélkül már nem tudják visszaengedni a hűtővizet a Dunába, és nem látom, hogy ezzel a problémával bármit kezdene a tisztelt Orbán-kormány.

De nem csak ez a baj. Szijjártó Péter is, meg tegnap pont nekem államtitkár asszony is mindig elmondják, hogy önök szerint 17 millió tonna szén-dioxid kibocsátását lehetne évente megelőzni Paks II.-vel. Nem tudom, honnan veszik ezt a számot, de ez a szám egy nagy hasra ütés, ez a szám egy nagy blöff, emögött nem lehet értelmes kalkuláció. Még ha szimplán a szénerőművek hasonló termelését váltanánk ki az atomerőművel, akkor sem jön ki sehogyan ez a szám. De egyébként, ha megnézzük azt, hogy egy teljes életciklust nézve egy atomerőmű szén-dioxid-kibocsátása hozzávetőleg 70-120 gramm szén-dioxid/kilowattóra, egy szélerőműé pedig 12 gramm szén-dioxid/kilowattóra, tehát legrosszabb esetben is tízszeres, tehát tízszer kevesebb szén-dioxid-kibocsátást jelent egy szélerőmű kilowattórára számolva, mint egy atomerőmű.

Tehát azt állítani, hogy pusztán egy új atomerőmű építésével majd milyen sok szén-dioxidot lehet megtakarítani, ez egészen egyszerűen szemfényvesztés, és ez egy úgynevezett zöldre festés, amiben, úgy látszik, hogy az Orbán-kormány, Szijjártó Péter és önök kifejezetten ezzel próbálnak takarózni, hiszen valódi zöldintézkedéseket, valódi lépéseket a megújuló energiák irányába nem tesznek. Sőt, visszafelé tesznek, hiszen most éppen a lakossági napenergia-felhasználást lehetetlenítik el.

Sajnos azt is tudjuk, hogy a magyar lakások átlagosan másfélszer annyi hőenergiát fogyasztanak, mint például az osztrákok, mert ez is egy újabb indok arra, hogy miért kellett volna az elmúlt 12 évben például folytatni a panelprogramot, és például az uniós támogatásokat valóban a lakosság javára, a lakóépületek szigetelésére felhasználni. Ezt önök nem tették meg, és ezért is van az, hogy a rezsihazugságuk, a rezsiemelésük következtében magyar családok százezreinek van problémája az energiaszámla kifizetésével.

Az is kifejezetten aggasztó, ahogyan önök a klímaüggyel bánnak, és most úgy tűnik, hogy a klímaügy is az energetikai tárcához fog tartozni. Egy ideális világban, ahol egy kormány nagyon sokat foglalkozik a megújuló energiaforrások támogatásával, ennek még lehetne is helye, de mivel önöktől jobbára azt hallom, hogy szélerőmű tilos, a napenergiát most nem lehet használni, nosza, nyissuk meg a lignitbányákat, és termeljünk több lignitet! Szóval, én azt mondom, ezzel a hozzáállással jobb lenne, ha a klímaügy nem az energiatárcához kerülne, mert nem tudom, hogy akkor ki lesz majd ebben a minisztériumban, aki valóban szót emel a klímavédelmi szempontból fenntarthatatlan intézkedések ellen, például hogy engedélyezték védett erdőkben, magántulajdonú, de védett és Natura 2000-es erdőkben a tarvágást; hogy azt ösztönzik, hogy nedves fával tüzeljenek az emberek ahelyett, hogy nem tudom, a hőszivattyúkat támogatnák. Tehát gyakorlatilag egy csomó fenntarthatatlan intézkedésük van, és attól tartok, hogy ezt a gyakorlatukat ebben a minisztériumban senki nem fogja ellenezni, hiszen majd a klímaügy is abból fog állni, hogy önök a lignitbányákat próbálják népszerűsíteni, úgyhogy szerintem ez egy nagyon-nagyon rossz irány.

Nem tudom, például azt ki teszi szóvá, hogy állami magángépekkel repked például miniszterelnökünk a nemzetközi futballmérkőzésekre, a létező legfenntarthatatlanabb szokásokat mutatja fel példaként annak a magyar lakosságnak, amelyiktől egyébként Brüsszelre meg a szankciókra mutogatva kér takarékoskodást meg fagyoskodást. És például csak így megemlíteném, hogy nem tudom, tudjáke önök, mennyit fogyaszt az a két magángép, amellyel Orbán Viktor és Szijjártó Péter ugyanabban az időben, de külön-külön repültek Szamarkandba a türk csúcsra. Tehát például ennyi fosszilis üzemanyaggal hónapokig lehetne üzemeltetni egy kisebb falu összes közintézményét. Tehát önök a lakosságtól kérnek takarékoskodást, de egyáltalán nem úgy tűnik, hogy saját magukon takarékoskodnának. És itt most zárójelben mondom, hogy talán Kocsis Máté aranyhalait nem nagyon tudnám idevenni, mert az is több mint vicces volt sajnos.

Tehát, ha már említettük azt, hogy milyen más minisztériumokra lenne még szükség, én szeretném a már említettek mellett hangsúlyozni, hogy mi környezetvédelmi minisztériumot szeretnénk. Tőlem nevezhetik környezetvédelmi és klímaügyi minisztériumnak, vagy környezet- és természetvédelmi minisztériumnak, vagy klímaválság ellen fellépő minisztériumnak, ezt önökre bízom, de mindenesetre nagyon fontos lenne, hogy a környezet- és természetvédelmet és a klímavédelmet valóban képviselje már végre valaki a magyar kormányban.

Még 2010-ben önök azt ígérték, hogy bár nem lesz külön környezetvédelmi minisztérium, de ennek az ágazatnak a súlya nem fog csökkenni, de az a helyzet, hogy az elmúlt 12 évi kormányzásuk alatt folyamatosan csökkent ennek az ágazatnak a képviselete, folyamatosan egyre romlott a környezet- és természetvédelem helyzete. És bár nyilván vannak még valahol elkötelezett emberek a Fidesz-kormányban is ebben a témában, gyakorlatilag szavuk nincsen, és sorra jönnek be azok a törvényjavaslatok, most éppen ma fogunk szavazni a vagyontörvény keretében a védett területek eladásáról; tehát sorra jönnek be az olyan törvényjavaslatok, amelyek azt jelzik, hogy önök két lábbal tiporják a környezet- és a természetvédelem és a klímavédelem ügyét is.

Nincs felelőse a magyar kormányban most a fenntarthatóságnak és a klímavédelemnek, s mindezt abban az országban, ahol évente tízezrek halnak meg, százezrek válnak beteggé a légszennyezés miatt; ahol gyakorlatilag tarvágják a védett erdőket is; ahol tudjuk, hogy a miniszterelnök-helyettes hobbija a vadon élő állatok lelövöldözése, és a miniszterelnök közpénzből multimilliárdossá lett telekszomszédja az egyik legnagyobb környezetszennyező.

(13.40)

Tehát ebben az országban gyakorlatilag nincs érdemi képviselete a környezetvédelemnek, és most egy elhibázott irányú és struktúrájú minisztériumot akarnak létrehozni. Úgyhogy én azt gondolom, hogy ideje, és remélem, egyre több választó fogja azt felismerni, hogy ennek az egész kudarcos szakpolitikának messze nem a brüsszeli szankciók az oka.

Önök most ezt bűnbakként használják, és mindenre próbálják ráfogni, de az a helyzet, hogy itt személyesen Orbán Viktor és az Orbán Viktornak mindenben bólogató Fidesz- és KDNP-frakció az, aki rossz döntéseket hoz, és emiatt tart ott Magyarország energiahelyzete, energiapolitikája is ott, ahol; hogy gyakorlatilag nemcsak a klímavédelem terén vagyunk sereghajtók, de a megújuló energia terén sem értünk el fejlődést. És az energiahatékonyság terén is nagyon rosszul állunk, és a lakosság még rengeteg rezsit is fizet.

Úgyhogy én őszintén szólva mivel jót szeretnék az országnak, és jót szeretnék a magyar lakosságnak, nagyon örülnék neki, ha az új minisztérium orvosolná ezeket a hibákat. Tartunk tőle, hogy nem fogja, de mindenesetre figyelni fogjuk, és igyekszünk mint Párbeszéd, mint zöldpárt továbbra is minden alkalommal felhívni arra a figyelmet, hogy egy XXI. századi európai országban az energiapolitikának milyen irányba kéne haladnia. Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai