Készült: 2024.05.09.13:45:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

8. ülésnap (2022.06.07.),  204-207. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:29


Felszólalások:   200-203   204-207   208-211      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Lukács László György, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Hogyan tovább Honvédkórház?” címmel. Lukács László képviselő urat illeti a szó.

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Pintér Sándor miniszteri meghallgatásán még nem tudott arra választ adni, hogy a Honvédkórház mely minisztérium irányítása alá fog kerülni, tekintettel arra, hogy az egészségügyért felelős miniszter is egy személyben a belügyminiszter lesz. Mondhatjuk, hogy a BM az új EMMI.

A honvédelmi miniszternek az előző ciklusban még sikerült megtartania a Honvédkórház feletti irányítási jogokat, azonban úgy tűnik, hogy az új kormány más szerepet szán, vagy máshogy képzeli el a magas színvonalú kórház jövőjét. Egy rendelet ugyanis a BM irányítása alá rendeli az intézményt 2023. január 1-jével, ezzel az egykor hagyományosan erős magyar katonai egészségügy utolsó intézményét is elveszíti, miután évek alatt lemorzsolódott róla több vidéki nagy település korábbi, Honvédséghez tartozó egészségügyi intézménye. Azt, hogy miként is képzeli el a Honvédkórház jövőjét a minisztérium, jó lenne hallani, különösen azért, mert a kórháznak nagyszámú igényjogosultja van, és az országban példátlan módon rendkívül sok lakos ellátását is biztosítja.

Mindezekre tekintettel kérdezem államtitkár urat, el tudjae majd látni a Honvédkórház a jövőben a katonai orvosi missziók megszervezését, a külföldön szolgálatot teljesítő katonai egységek, a hazai kiképzések és a NATO-feladatokkal összefüggő tevékenységek egészségügyi biztosítását, változike a kórháznál az igényjogosultak száma, köre, azaz hogy kik milyen esetben vehetik igénybe a kórház szolgáltatásait. Végül is mi indokolja, hogy végül a Belügyminisztérium irányítása alá fog kerülni a Honvédkórház? Várom érdemi válaszát.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az ön aggódó szavai mellett azért azt látjuk, hogy a baloldalon egy kórházbezárási licitverseny indult el. Elkezdte László Imre, az előbb emlegetett átláthatóan működő László Imre, aki nemcsak 30 millió forintot tudott adni a DK kedvenc házi ügyvédjének, hanem még azt is elmondta, hogy viszont spórolni kell, és a kórházak 45 százalékát mondta, hogy be kéne zárni. De aztán jött az új baloldali egészségpolitikus, Komáromi Zoltán képviselőtársunk, aki már nem elégszik meg ennyivel, ő azt mondta, hogy többet is be lehetne zárni, mint a kórházak 45 százalékát.

Ha ön aggódik a kórházak működéséért, legyen kedves, azokat a képviselőtársait keresse meg először, akik tényleg versenyben vannak, hogy ki akar kevesebb kórházat Magyarországon. A szavaiknak azért van súlya, mert amikor kormányoztak, jó pár kórházat valóban be is zártak. Úgyhogy ez az első kérdés, amit szerintem a baloldalon tisztázni kell két aggódás között: melyik kórházat hagynák egyáltalán nyitva, tisztelt képviselő úr, és melyiket zárnák be?

Ami a Honvédkórházat illeti, ön is olvashatta a hírekben, hogy a NATO-feladatokból következő kötelezettségeit maradéktalanul teljesíteni tudja majd az intézmény. Nyilvánvalóan itt egy hosszabb, több hónapos határidő van, mint azt ön is tudja jól, az egész szétválasztás, kettéválasztás, kiválás lebonyolítására, hiszen itt valóban egy kórházról van szó, bonyolult, sok száz alkalmazottal működő intézményről van szó, tehát itt valóban idő kell ahhoz, hogy pontosan lássuk, hogy melyik az, amelyik a speciális honvédségi feladatokat látja el, és melyik az, amelyik az általános ellátásban működik közre. De az már látható volt a hétköznapi esetekben is meg a koronavírus-járvány alatt is, hogy a Honvédkórház a járvány elleni védekezésben egységesen működött közre.

Alapvetően szerintem egyet tudunk érteni abban  legalábbis úgy gondolom, egyet lehet érteni, mégiscsak egy egységes magyar egészségügyről beszélhetünk , hogy egy egységes irányításra, egységes egészségügyre van szükség, és amikor a Honvédkórház azon feladatairól beszélünk, amik nem a speciális honvédségi tudás, hanem az általános tudás, akkor ott az általános ellátórendszerrel kell együttműködni, és amikor vannak a speciális, honvédelemből eredő feladatok, azokra kell egy külön speciális egységet létrehozni. De ahogy mondtam, itt az egyeztetésekre még bőven van határidőnk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   200-203   204-207   208-211      Ülésnap adatai