Készült: 2024.05.10.00:13:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.),  136-145. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:20


Felszólalások:   136   136-145   146-153      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Bedő Dávid, Gelencsér Ferenc, Szabó Szabolcs és Tompos Márton Kristóf, a Momentum képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Kérem, válaszoljon, Miniszterelnök Úr!” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Momentum frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Most a Momentum-frakció soron következő kérdését feltenni kívánó képviselő következik. Tisztelt Országgyűlés! Bedő Dávid, a Momentum képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a Nemzeti Bank elnökének: „Kérem, válaszoljon, Elnök Úr!” címmel. A Magyar Nemzeti Bank elnöke távolléte miatt válaszadásra Virág Barnabás alelnök urat jogosította fel, akit köszöntök az ülésteremben. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae a válaszadó személyét, vagy a Magyar Nemzeti Bank elnökétől személyesen kéri a választ. Elnök úrnak a soron következő azonnali kérdések órájában kell majd válaszolnia.

BEDŐ DÁVID (Momentum): Elfogadom.

ELNÖK: Öné a szó, képviselő úr.

BEDŐ DÁVID (Momentum): Köszönöm szépen. Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy mit csinál a Magyar Nemzeti Bank. Azt tudjuk, hogy papíron mi a feladata, s hogy milyen szerepet kell hogy betöltsön egy ország életében: meghatározza a monetáris politikát, biztosítja a nemzeti valuta értékállóságát, megszabja az alapkamatot, ellenőrzi a kereskedelmi bankokat, és fenntartja a bizalmat a gazdaság egészében. Újból felteszem a kérdést: mit csinál a Magyar Nemzeti Bank?

Magyarországon súlyos megélhetési válság van. Az uniós támogatások nélkül életképtelen a magyar gazdaság. Sehol sem akkora az Unióban az infláció mértéke, mint hazánkban, s egyre több, egyre nyíltabb konfliktus áll fenn az MNB vezetése és a kormány között. Pár hónappal ezelőtt még Matolcsy György is szembe mert menni korábbi főnökével, Orbán Viktorral, és azt mondta, hogy elvi ellentét van a jegybank és a kormány között. Arról is beszélt akkor, hogy 2021 óta téves úton járunk, és nem látszik, hogy ez változike ebben az évben. Kíváncsi lennék, aze a tévút része, hogy a 400 milliárdos veszteséget termelő Magyar Nemzeti Bankból mégiscsak csurran-cseppen pár milliárd Matolcsy Ádám és baráti köre zsebébe.

De visszatérve az elvi ellentéthez, még érdekesebb az, amit az ársapkákról mondott a jegybankelnök. A legnagyobb műhibának nevezte az államszocialista tempót is utolérő ársapkázást, és azonnali hatállyal kivezette volna. S ezt már hónapokkal ezelőtt mondta. Ehelyett lassan az év felénél járunk, és nincs jele annak, hogy megszüntetnék az inflációt pumpáló ársapkákat. A Momentum következetesen képviseli az álláspontját, hogy el kell törölni őket.

Helyettes Úr! A Magyar Nemzeti Bank tehát egy véleményen van a Momentum Mozgalommal? Önök szerint is felelőtlen hazárdjáték az, amit a kormány végez a magyar költségvetéssel? És továbbra is fennáll az elvi ellentét önök és a kormány között? Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Virág Barnabás alelnök úrnak. Parancsoljon, alelnök úr! Közben átadom az ülés vezetését Latorcai alelnök úrnak. Parancsoljon, öné a szó.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

VIRÁG BARNABÁS, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy nagyon röviden válaszoljak a föltett kérdésre. Azzal kezdeném, hogy mit csinál a Magyar Nemzeti Bank. Néhány eredményt szeretnék fölsorolni az elmúlt tíz évből.

(17.00)

2013 óta a magyar gazdaság 2019-ig egy egyensúlyőrző növekedési pályán haladt, tehát egyszerre teljesült a külső-belső egyensúlyunk, miközben a gazdasági fejlettségünk folyamatosan közelített az európai átlaghoz. Erre, hasonlóra, amikor az egyensúly őrzése mellett a növekedést, a fejlődést is megőriztük, az elmúlt száz évben nem volt példa. 2017 és 2021 között a Magyar Nemzeti Bank biztosította az árstabilitást, az átlagos infláció 3 százalék volt ebben a négy évben, ez statisztikai tény  csak azért, mert ezt minden alkalommal hangsúlyozni kell, azt gondolom, azon képviselők számára, akik ezt nem teljesen, nem teljes formájában ismerik. 2020-2021-ben a Magyar Nemzeti Bank 11 ezer milliárd forintnyi likviditást tolt be a magyar gazdaságba egy olyan időszakban, amikor egy rendkívüli járványhelyzet érintette az egész világot és azon belül Magyarországot, ezzel megalapoztuk azt a nagyon gyors helyreállást, ami a 2021. év közepére be is következett  ami 2008-2009 után hat és fél évig tartott, az hat negyedév alatt történt meg 2021-ben.

Végezetül, a pénzpiacokat az elmúlt évben egy rendkívüli környezetben, egy háborús környezetben komoly változékonyság, komoly volatilitás érintette, kifejezetten a tavaly októberi időszakot szeretném ideidézni. Ebben az időszakban a Magyar Nemzeti Bank határozottan lépett fel, biztosítottuk a magyar pénzpiacok stabil működését, ami azóta is jellemző, és egy olyan időszakban, amikor háború, energiaválság és egy geopolitikai átrendeződés zajlik a világban is, képesek vagyunk megőrizni a magyar pénzpiacok stabil működését és ezen keresztül a magyar gazdaságban lévő rendkívül magas árnyomás következő időszakban várható gyors süllyedését. (Az elnök csenget.)

A kérdésére válaszolva: gyakorlatilag a magyar gazdaság elmúlt évtizedben elért eredményeinek mindegyike mögött ott állt a Magyar Nemzeti Bank.

ELNÖK : Köszönöm szépen, alelnök úr. Szeretettel köszöntöm képviselőtársaimat, és egyperces viszonválaszra megadom a szót Bedő Dávid képviselő úrnak. Parancsoljon!

BEDŐ DÁVID (Momentum): Nagyon szépen köszönöm a választ, de úgy tűnik, hogy csak a költői kérdésre sikerült önnek választ adnia (Rétvári Bence: Mert csak azt írtad le!), és úgy tűnik, hogy csak a főnökére jellemző az őszinteség, ugye, itt nem sikerült kimondani az igazat.

Én három nagyon egyszerű igen-nem kérdést tettem fel önnek: egyrészről hogy egyetérte ön a Momentummal abban, hogy ki kell vezetni az ársapkákat; másrészről hogy hazárdjátéke, amit a kormány csinál a költségvetéssel; a harmadik pedig az, hogy fennálle az elvi ellentét önök és a kormány között. Ezekre a kérdésekre, mind a háromra az ön főnöke, a jegybankelnök, Matolcsy György már igent mondott. Szeretném, ha ön is kimondaná ezt. Az, hogy itt elismételgeti a kormánynak a paneljeit, hogy azért van infláció ebben az országban, mert háború van, meg azért van, mert brüsszeli szankciók; azt ön is pontosan tudja, hogy ez nem igaz, hiszen már a főnöke is elmondta, hogy ez nem igaz.

Én mindenképpen azt javasolnám önnek (Rétvári Bence: Nincsenek szankciók?), hogy egyeztessenek házon belül, hogy ugyanarra a lapra kerüljenek a jegybankelnökkel. Köszönöm. (Taps a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. (Vitályos Eszter: Háború sincs meg szankció sincs szerinte! Okos momentumos gyerek!) Egyperces viszonválasz illeti meg az alelnök urat is. Parancsoljon!

VIRÁG BARNABÁS, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt gondolom, egy picit érdemes visszavenni a tempóból, és ha idézni próbálunk az elnök úrtól, akkor azt tegyük pontosan! (Vitályos Eszter: Szerényebben!)

Tehát az árstopok kapcsán mit mondott az elnök úr és mit mondott a Magyar Nemzeti Bank elemzése? Ugye, az árstopok kapcsán azt mutatták a számaink, hogy az árstopok rövid időszakban, tehát a bevezetést követő időszakban képesek voltak hatékonyan megfékezni az árak emelkedését, azonban minél tovább maradnak fenn ezek az intézkedések, elindulnak olyan mechanizmusok a gazdaságban, amelyek kikerülik, és gyakorlatilag más termékek árában jelenítik meg az ott jelentkező hatásokat. Ez volt tehát, amit a Magyar Nemzeti Bank elemzése mondott, úgyhogy kérem szépen, ha a jövőben a jegybank elnökére hivatkozik, azt tegye meg pontosan.

És végezetül egy utolsó gondolat arról, hogy mi várható a jegybank és a kormányzat együttműködésében, és ennek milyen hatása lesz az inflációra. Én azt gondolom, az elmúlt havi adatok egyértelműen azt mutatják, hogy az infláció gyorsuló ütemben csökken Magyarországon, ez a következő hónapokban is folytatódni fog. (Az elnök csenget.) Ennek az oka az, hogy a magyar gazdaságpolitika minden pillére egy irányba hat az idei évben, mind a monetáris, mind a költségvetési, mind a szabályozási politika, amin keresztül év végére elérhető lesz az egy számjegyű inflációs tartomány. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   136   136-145   146-153      Ülésnap adatai