Készült: 2024.05.09.19:07:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2023.11.20.),  81-86. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:25


Felszólalások:   75-80   81-86   87-92      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Ha jól értettem, akkor képviselő úr nem fogadja el a miniszteri választ.

Tisztelt Országgyűlés! Bánki Erik, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a gazdaságfejlesztési miniszterhez: „Milyen következményei lehetnek a brüsszeli ámokfutásnak?” címmel. Bánki Erik képviselő urat illeti a szó.

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Brüsszel újfent vissza akar élni a hatalmával, és ránk akarja kényszeríteni a saját akaratát, hiszen a brüsszeli bürokraták azt javasolják, hogy szüntessük meg az extraprofitadót, a rezsitámogatást és a kamatstopot. Ez felháborító és elfogadhatatlan, hiszen ezzel veszélybe sodornák a magyar családokat, mivel jelentős többletkiadás terhelné ezáltal a háztartásokat Magyarországon. Az Európai Bizottság írásos állásfoglalásában például azt írja, hogy az energiatámogatási intézkedéseket, vagyis a rezsicsökkentést folyamatosan ki kell vezetni. Azt a rezsitámogatást akarják eltörölni, amelynek köszönhetően az Európai Unióban Magyarországon a legalacsonyabb a gáz és a villanyáram ára, amelynek köszönhetően havonta egy átlagos család 181 ezer forinttal fizet kevesebb rezsiköltséget.

A kamatstopot tekintve elmondható, hogy 2023 második felében a családok esetében összességében nagyjából 60 milliárd forintnyi, a vállalkozások esetében pedig 40-45 milliárd forintnyi további megtakarítást eredményez, ennyivel kevesebb törlesztési terhet kell fizetniük a kormány intézkedéseinek köszönhetően. Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy a kamatstopnak köszönhetően a kormány közel 330 milliárd forinttal támogatja a hazai családokat, valamint a kis- és középvállalkozásokat. A kamatstop hozzájárul ahhoz, hogy a kormány a szankciók sújtotta gazdasági körülmények közt is megvédje a magyar családokat, a nyugdíjasokat, a vállalkozásokat, a munkahelyeket és a teljes foglalkoztatottságot, miközben mindent megtesz az infláció letörése érdekében.

Látható, hogy az Európai Unió a többes válságok időszakába lépett, ezért döntött a kormány arról, nagyon helyesen, hogy nemzeti konzultációt indít. Az új nemzeti konzultációban három olyan gazdasági témájú kérdés is lesz, amely jelentősen meghatározza a magyar gazdaság jövőjét, valamint a magyar családok mindennapjait. A magyar emberektől azt is megkérdezzük, mit gondolnak arról, hogy Brüsszel a kamatstopot is el akarja törölni, amely 300 ezer családot és csaknem 30 ezer vállalkozást véd az ukrajnai háború miatt megemelkedett banki kamatoktól. Ezenfelül arról is megkérdezzük a magyarokat, mit gondolnak Brüsszel azon tervéről, amellyel megszüntetné a hazai extraprofitadót is, amely azokra a nagyvállalatokra lett kivetve, amelyek a járvány és a háborús válság idején jelentős extraprofitot halmoztak fel.

Tisztelt Államtitkár Úr! Úgy vélem, hogy Magyarország politikailag stabil, gazdasága pedig elég erős ahhoz, hogy megvédje a nyugdíjakat, a fizetéseket és a munkahelyeket, valamint ahhoz is, hogy a következő évben ismét jelentős gazdasági növekedést érjünk el. Kérdezem ezért tisztelt államtitkár urat, milyen pénzügyi és milyen gazdasági következményei lehetnek a brüsszeli javaslatoknak. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Fónagy János miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Brüsszel valóban számos területen visszaél a hatalmával, különösen akkor, amikor teljesített gazdasági elvárásokat önkényes politikai szempontok szerint mérlegel. Visszaél akkor is, amikor ránk akarja kényszeríteni az extraprofitadó, a rezsitámogatás és a kamatstop megszüntetését.

A kormány vállalta, hogy megvédi a családokat, a munkahelyeket, a gazdaságot, egy számjegyűre csökkenti az inflációt. A kormány beavatkozása nélkül százezrek mentek volna tönkre. A magyar gazdaság ellenálló képességét, erejét tükrözik a munkaerőpiaci adatok: jelenleg több mint 4,7 millióan dolgoznak, a munkanélküliségi ráta 4 százalék alatt van, az Unióban a hetedik legkedvezőbb eredmény a regisztrált munkanélküliek száma. Aki tud és akar dolgozni, az el tud helyezkedni, ráadásul egyre magasabb bért kap.

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának november 16-ai megállapodása alapján a felek, egy szakszervezet kivételével  egyébként meggyőződésem szerint politikai okokból történő távolmaradása miatt , aláírták a munkaadók és a munkavállalók megállapodását, mely szerint decembertől a minimálbér 15 százalékkal, a garantált bérminimum 10 százalékkal emelkedik. A minimálbér és a garantált bérminimum több mint három és félszeresére növekedett a Gyurcsány-korszakhoz képest. Idő előtt teljesítette a kormány a vállalását az infláció ügyében, amely októberben 9,9 százalék volt, a GDP pedig Európában az egyik legnagyobb mértékben nőtt negyedéves alapon. Így nyugodtan és bizakodással mondhatjuk, hogy 2023 az inflációcsökkentés, 2024 a gazdasági növekedés éve lesz.

A most indult nemzeti konzultációban a kormány három olyan gazdasági intézkedésről várja a lakosság véleményét, melyekkel kapcsolatban Brüsszel támadja országunkat: mit jelentene hazánknak a rezsicsökkentés, a kamatstop és az extraprofitadó megszüntetése, és miért akarja Brüsszel ezeket eltörölni.

Az Európai Bizottság elhibázott stratégiai és hibás szankciós politikája példátlanul súlyos energia- és energiaár-válságot okozott egész Európában. Ezzel együtt az Európai Unióban a gáz és az áram ára Magyarországon ma a legkedvezőbb a lakossági fogyasztók számára.

A kormány 2021 végén döntött úgy, hogy a változó kamatozású hitelek törlesztése egy korábbi kamatszinten történjen, és ne az azóta megemelkedett kamatokon. Az intézkedéseknek köszönhetően a lakossági kamatstop eddig 380 ezer családot védett meg a magas kamatokkal szemben; az ügyfelek számára összességében átlagosan 420 ezer forint törlesztőrészlet megtakarítását eredményezte.

Felléptünk az árspekuláns multik indokolatlan áremeléseivel szemben. Egy ország gazdasága számára nemcsak a vállalatok, hanem a háztartások és a családok működése, jelentős ársokktól való védelme is fontos. Tavaly és idén évente 1000-1100 milliárd forintos extraprofitadó finanszírozza a rezsicsökkentést, azaz a legfontosabb árstopot, mellyel az online árfigyelő rendszer és a kötelező banki szankciók mellett védjük a családokat.

Mindezeket veszélyeztetik a brüsszeli intézkedések, ezért ezek megvédését tartjuk a legfontosabbnak, és ezek megerősítését várjuk a napokban indult lakossági felmérésünktől is. Köszönöm, elnök úr, a lehetőséget. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(15.50)

ELNÖK: Megköszönöm a miniszterhelyettes úr válaszát. Kérdezem a képviselő urat, elfogadjae a miniszterhelyettesi választ. Öné a szó.

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Köszönöm szépen azt a felelősségteljes hozzáállást, amelyet a tárca és a kormány a magyar emberek megvédése, a magyar háztartások biztonságának fenntartása és a nyugdíjak megőrzése, értékállóságának megőrzése terén eddig is tett, és ahogy az államtitkár úr szavaiból kivehettük, ezután is meg fog tenni mindent ezért.

Annak is örülök, hogy egyetértünk abban, hogy azok az intézkedések, amelyeket a brüsszeli bürokraták, a Soros-birodalom, illetve az amerikai demokraták akarnak Magyarországra, ránk, a magyar politikára rákényszeríteni, nagyon súlyos következményekkel járnának a magyar lakosság számára, ezért nem hagyhatjuk, és ettől a magyar lakosságot meg kell védenünk.

Az egy egyedüli és különleges eljárás, amelyet az Európai Unió tagországai közül egyedül Magyarország folytat, hogy nemzeti konzultáció keretében kikéri közvetlenül a választók véleményét. Az eddigi nemzeti konzultációk során bebizonyosodott, hogy alkalomról alkalomra több mint egymillió ember, volt olyan eset, ahol közel kétmillió ember mondta el a véleményét egy-egy kérdésben, ezzel jelentős erőt és támogatást adva a kormánypárti politikusoknak és a magyar kormánynak, úgyhogy nagyon remélem, hogy ez a konzultáció is ezt a támogatást hozza majd. Köszönöm szépen a figyelmet, a választ természetesen elfogadom. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   75-80   81-86   87-92      Ülésnap adatai