Készült: 2024.05.08.06:18:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

22. ülésnap (2022.07.12.),  162-174. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 13:02


Felszólalások:   159-161   162-174   174-182      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, foglalják el helyüket, folytatnánk a mai nap ülését.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik „A 2021. évi LXVI. törvénnyel kihirdetett, a Magyarország Kormánya és az Egyesült Nemzetek képviseletében eljáró, az Afrikai-eurázsiai vándorló vízimadarak védelméről szóló megállapodás UNEP által ellátott Titkársága (UNEP/AEWA Titkárság) között az Afrikai-eurázsiai vándorló vízimadarak védelméről szóló megállapodásban részes felek találkozója 8. ülésének megrendezéséről (2021. október 5-9., Budapest, Magyarország) szóló megállapodás jegyzékváltással történő módosításáról szóló Megállapodás kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/447. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Elsőként megadom a szót Koncz Zsófia asszonynak, a Technológiai és Ipari Minisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének. Parancsoljon!

(15.30)

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A költöző madarakról már 3 ezer évvel ezelőtt is készítettek feljegyzéseket. Az ókori görögök úgy vélték, hogy a madarak téli álmot alszanak valahol a Nílus folyó mentén Afrikában. Ezt az elképzelést csak az 1900-as években cáfolták meg a kutatók, miután párhuzamot fedeztek fel az évszakok változása és a madarak viselkedése között.

Ma már tudjuk, hogy a költöző madarak vándorlása állandó, sőt a kutatók munkájának és a technikai fejlődésnek köszönhetően már azt is pontosan követni tudjuk, hogy az egyes fajok hol töltik a telet és milyen útvonalakon közlekednek. A vonuló madarak hatékony védelme határokon átívelő közös feladat, hiszen egy adott országban, így a Magyarországon fészkelő madarak egy jó része másik országban telel.

Felismerve, hogy a vándorló vízimadárfajok és a vonulási rendszer területén található élőhelyeik pusztulásának megállítása csak nemzetközi összefogással lehetséges, 1995. június 16-án Hágában aláírták az afrikai-eurázsiai vándorló vízimadarak védelmét szolgáló megállapodást. A megállapodásban foglalt intézkedések összehangolt végrehajtása jelentősen hozzájárul a vonuló vízimadarak és élőhelyeik védelméhez, járulékos előnyeit pedig sok más állat- és növényfaj élvezi.

A megállapodás kiterjed a kutatásra, az oktatásra, a monitorozásra és az élőhelyek fenntartható kezelésére. Az egyezmény hatálya alá eső terület Kanada és Oroszország északi részétől Afrika legdélebbi pontjáig nyúlik. Jelenleg 255 vízimadárfaj tartozik a hatálya alá, ezek között számos, hazánkban is fészkelő faj található.

A dokumentumot aláíró 82 ország kötelezettséget vállalt arra, hogy lépéseket tesznek a vándorló vízimadárfajok védelmére, különös figyelmet fordítanak a veszélyeztetett fajokra, valamint azokra, amelyek védelmi helyzete kedvezőtlen. A vonulás során számos veszélynek kitett, különösen sebezhető vízimadárfajok védelmét szolgáló megállapodáshoz Magyarország 2003-ban csatlakozott, melyet a 2003. évi XXXIII. törvény hirdetett ki.

Sajnálatos módon a tavalyi évben a koronavírus-járvány miatt elmaradt a részes felek nyolcadik konferenciája, de a tervek szerint idén szeptember 26-30. között Budapesten megrendezésre kerül. Ennek során a részes felek találkozója mint a megállapodás legfőbb döntéshozó testülete, áttekinti a valós és várható változásokat mind a vándorló vízimadarak védelmi helyzetében, mind a túlélésük szempontjából fontos élőhelyek, valamint a károsító tényezők szempontjából megvizsgálja az eddigi fejlődést, elfogadja a költségvetést, és áttekinti a megállapodás pénzügyi terveivel kapcsolatos ügyeket.

A jelen törvényjavaslat célja a részes felek találkozója nyolcadik ülésének megrendezéséről szóló egyezmény jegyzékváltással történő módosításáról szóló megállapodás kötelező hatályának elismeréséhez szükséges felhatalmazás megkérése és a megállapodás kihirdetése. A megállapodás kihirdetése az ENSZ-től beérkezett szóbeli jegyzék, illetve az erre válaszként magyar részről megküldendő szóbeli válaszjegyzék szövegeinek egyidejű kihirdetése útján történik.

Környezetünk megóvása mindannyiunk közös érdeke; szorosan idetartozik a velünk együtt élő állatok védelme is. Ezért kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslatot támogatni szíveskedjen. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor. Megadom a szót Tilki Attilának, a Fidesz képviselőcsoportja vezérszónokának. Képviselő úr, parancsoljon!

DR. TILKI ATTILA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Hazánk elkötelezett élharcosa a flóra és fauna védelmének, ezért minden észszerű állatvédelmi kezdeményezést örömmel támogatunk.

Jelen törvényjavaslat célja a 2021. évi LXVI. törvénnyel kihirdetett, Magyarország Kormánya és az ENSZ képviseletében eljáró, az afrikai-eurázsiai vándorló vízimadarak védelméről szóló megállapodás, az UNEP által ellátott titkárságok között és a megállapodásban részt vevő felek közötti nyolcadik ülése megrendezéséről szóló megállapodás jegyzékváltással történő módosításáról szóló megállapodás kötelező hatályának elismeréséhez szükséges felhatalmazás megkérése és a megállapodás kihirdetése.

Magyarország 2003-ban csatlakozott az afrikai-eurázsiai vándorló vízimadarak védelméről szóló megállapodáshoz. Titkársága az ENSZ környezetvédelmi programjának a része. A program a fenntartható fejlődést, illetve a környezetvédelemi tevékenységek koordinálását elősegítő szervezet, melyet 1972-ben alapítottak. Széles feladatkörébe tartozik a környezeti állapotok monitorozása, az adatgyűjtés és a disztribúció, továbbá a nemzetközi környezetvédelemi együttműködés előmozdítása, a váratlan környezeti anomáliák kezelése.

A vándorló vízimadarak világunk biológiai diverzitásának fontos részei, ezért mérsékelnünk kell a sebezhetőségüket. Ezek a fajok évről évre nagy távolságokat tesznek meg, és a természetes élőhelyük területe a nem fenntartható emberi tevékenység nyomán csökkenő tendenciát mutat, melyet meg kell fékeznünk. Az afrikai-eurázsiai vándorló vízimadarak védelméről szóló megállapodás titkársága a tervek szerint 2022. szeptember 26-30. között a magyar fővárosban, Budapesten rendezné meg a részes felek nyolcadik konferenciáját.

Tisztelt Országgyűlés! Környezetünk védelme közös ügyünk, ezért kérem, hogy az Nsztv. 7. § (2) bekezdése és a 9. § (1) bekezdése szerinti követelményeknek megfelelően támogassák a javaslatot, hogy kihirdetésre kerülhessen. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Nacsa Lőrincnek, a KDNP képviselőcsoportja vezérszónokának. Képviselő úr, öné a szó, parancsoljon!

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: (A mikrofonja nem szól.) Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Államtitkár asszony és képviselőtársam is elmondta már a törvényjavaslat lényegét… (Közbeszólások: Nincs hang!  A szónok mikrofonja ismét működik.) Most jó…

ELNÖK: Tökéletes!

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Tökéletes, köszönöm szépen. Államtitkár asszony és képviselőtársam is elmondták már a törvényjavaslat lényegét. Az ENSZ környezetvédelmi programja keretében működik titkárság kezdeményezte a részes felek nyolcadik konferenciáját. Ez elvileg 2021. október 5-9. között lett volna, szintén Budapesten. A mindannyiunk által ismert okok miatt, a koronavírus-világjárvány miatt ez a tavalyi évben elmaradt, a konferencia emiatt 2022. szeptember 26-30. között kerül megrendezésre Budapesten. A helyszín a frissen felújított Hungexpo lesz, amely az elmúlt időszakban már láthatott vendégül világeseményeket, ezáltal a világ vásár-, kiállítás- és konferenciatörténelmébe is beírta magát. Reméljük, hogy a mostani konferenciának is méltó helyszíne lesz a felújított Hungexpo.

A dátum megváltozása miatt a konferencia megrendezéséről szóló megállapodást is módosítani szükséges, ezért gyűltünk ma itt össze ennél a törvényjavaslatnál. Mi, kereszténydemokraták mindig örömmel fogadjuk azt, hogyha szakmai, tudományos vagy nemzetközi konferenciának Magyarország vagy Magyarország fővárosa adhat otthont.

Mi természetesen támogatjuk ezt a törvényjavaslatot. Reméljük, hogy a közeljövőben is minél több sporteseménynek, tudományos eseménynek, nemzetközi konferenciának adhat helyt Budapest, vagy éppen Magyarország egy másik színhelye. Mi ezeket mindig örömmel támogatni fogjuk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kétperces felszólalásra jelentkezett Gy. Németh Erzsébet, a DK részéről. Parancsoljon, képviselő asszony!

GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Csak gyorsan szeretnék Nacsa képviselő úrra reagálni és válaszolni. Azt gondolom, hogy minden józan politikus és budapesti politikus örül annak, hogyha a fővárosban olyan rendezvények, sportversenyek, konferenciák vannak, amelyek tényleg öregbítik a város hírnevét. Én egyet szeretnék kérni itt is, és kérem, tolmácsolja, mert a kormányból nem sokakat látok itt a teremben, hogy jó lenne, hogyha mindenki egyeztetne a főváros vezetésével ilyen rendezvények megtartásáról.

(15.40)

Nem pontosan erről, amiről itt a törvényjavaslat most szól, hanem mondjuk, azokról a nagy sportrendezvényekről, versenyekről, világbajnokságokról, mert azt gondolom, úgy ildomos, ha valakinek a városában egy ilyet rendeznek, szerveznek, akkor ott egyeztetnek is annak a városnak a vezetésével. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Most további képviselői felszólalások következnek. Megadom a szót Keresztes László Lórántnak. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Asszony! Ez egy nagyon fontos ügy, egy fontos megállapodás, fontos annak az elismerése, és fontos az az esemény is, amit Nacsa képviselőtársam említett. Mi is nagy örömmel figyeljük, amikor ilyen rangos és fontos események otthona tud lenni Magyarország vagy Budapest. Nyilván ezt támogatjuk, támogatni fogjuk ezt a javaslatot is.

Egy apró megjegyzésem van. Én azt gondolom, hogy a következő években még velünk lesz ez a vita. A környezetvédelem, a természetvédelem ügye, úgy érezzük, egy picit szét van tagolva a kormányzati struktúrában, és némi szerepzavart is érzékelünk. A természetvédelem ügye a vonatkozó jogszabályok szerint és a minisztériumi portfóliók szerint is az Agrárminisztérium felségterülete; mondhatjuk, hogy a vízügyek, ha ezt egy kicsit erőltetve ide akarjuk kapcsolni, az a Belügyminisztériumhoz tartozik. Az kicsit meglepő, hogy a Technológiai és Ipari Minisztérium jegyezi ezt a javaslatot, de ez csak egy megjegyzés volt, ennek ellenére természetesen az LMP frakciója ezt támogatni fogja. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. További felszólalásra, ha jól látom, senki nem jelentkezett. Ezzel az általános vitát lezárom. Megkérdezem az előterjesztőt, kíváne válaszolni a vitában elhangzottakra. (Jelzésre:) Nem kíván.

Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik „A Magyarország Kormánya és a Szerb Köztársaság Kormánya között a közúti, a vasúti és a vízi határforgalom ellenőrzéséről szóló, Magyarország Kormánya és a Szerb Köztársaság Kormánya közötti Megállapodás módosításáról szóló Megállapodás kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/519. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Elsőként megadom a szót Rétvári Bence úrnak, a Belügyminisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének. Államtitkár úr, öné a szó.




Felszólalások:   159-161   162-174   174-182      Ülésnap adatai