Készült: 2024.05.09.08:08:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (2023.04.11.),  17-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:37


Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője következik. Megadom a szót.

DR. TÓTH BERTALAN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Gyanakvással figyelem, amikor valamelyik fideszes politikus azt kezdi el bizonygatni, hogy valamit meg fognak védeni. Amikor a nyugdíjpénztárakat védték meg, akkor ellopták 3 millió ember közel 3 ezer milliárd forint értékű nyugdíjcélú megtakarítását. Amikor a nemzeti vagyont védték, akkor ingyen privatizálták az állami tulajdonban lévő MOL és Richter stratégiai részvényeket. Amikor a rezsicsökkentést először védték meg, akkor azon éveken keresztül egy MET nevű offshore cég nyerészkedett, amelynek tisztségviselője akkor a mostani energiaügyi miniszter volt.

Aztán közel 7 évig többet fizettünk a gázért, mint amennyibe az került. Tavaly másodjára is megvédték a rezsicsökkentést, és abból minden idők legbrutálisabb energiaáremelkedése lett: 200-300 százalékos áram- és gázáremelés. Ekkora áremelést soha senki nem csinált még Magyarországon.

Ez a brutális fideszes energiaár-emelés aztán csődöket és elbocsátásokat eredményezett, megpörgette az orbáni inflációt, amely a legnagyobb Európában. Arról az orbáni inflációról beszélek, amely közel 25 százalékos átlagos drágulást és közel 50 százalékos élelmiszerár-drágulást eredményezett, mert az energiaárak mellett a kivetett extraadó és az Európa-bajnok 27 százalékos áfa mind beépült a fogyasztói árakba. Ezzel azonban sem a fizetések, sem a nyugdíjak értéke nem tudott lépést tartani. Mindez több millió munkavállalónak és nyugdíjasnak okoz mindennapi megélhetési nehézséget.

Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor fideszes politikusok arról beszélnek, hogy a magyar állam ezermilliárd forint fölött fizet a rezsialapba, akkor álljunk meg néhány szóra.

Egy. Ez nem az állam pénze, ez az adófizetők pénze, amelyet a boltokban, a benzinkúton tankoláskor az Európa-bajnok áfán keresztül fizetünk be.

Kettő. A hazai energiapolitikát Orbán Viktor és kormánya rontotta el, semmibe vették az energiahatékonyságot és az energiatakarékosságot. Akadályozták, és most is akadályozzák a megújuló energiák terjedését, és még most is keverik a gázfüggőséget a Gazprom-függőséggel. A gázszükségleteinket, a magyar igényeket több irányból, több forrásból is ki tudnánk elégíteni, mégis az orosz Barátságért érdemrenddel kitüntetett Szijjártó Péter külügyminiszter úr bábáskodása mellett a Magyar Villamos Művek-csoport olyan 15 éves szerződést kötött a Gazprommal, amelyről azóta kiderült, hogy mi vásároljuk a legdrágábban az orosz gázt Európában. Erről a szerződésről mondta Orbán Viktor, hogy ez garantálja a rezsicsökkentést. Ez is mutatja, hogy Orbán és Szijjártó urak nyilatkozatainak hitelességét kellő fenntartással kell kezelnünk, ha szabad ilyen finoman fogalmaznom.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kicsit aggódom is, hiszen Szijjártó Péter most újra Moszkvába ment tárgyalni energetikai ügyekben. Kíváncsi leszek, hogy ez a magyar adófizetőknek mennyibe fog kerülni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ennek a kormányzati dilettantizmusnak a következménye, hogy idősotthonok, rászorulóknak lakhatást nyújtó intézetek kerültek az ellehetetlenülés szélére a megdrágult energiaszolgáltatás miatt. 18 ezer háztartásba március közepéig  március közepéig!  nem jutott el a télire igényelt hatósági áras tűzifa.

(13.50)

A megnövelt rendszerhasználati díjak ellenére a hálózatfejlesztések elmaradtak, és naperőmű-csatlakozási stop van érvényben az egész országban, szélerőművet pedig hét éve nem építhet senki. A Magyar Posta ezerkétszáz dolgozójának mondanak fel a drága áram miatt, mert a menedzsment rossz szerződést kötött, mégsem a menedzsmentet rúgják ki. Vérlázító.

Tisztelt Képviselőtársaim! Pedig ha a Fidesz-kormánynak fontos lenne az emberek megélhetése, az orbáni infláció letörése, akkor érdemi lépéseket tennének, hogy kisebbek legyenek az energiaszámlák, az MVM olcsóbb energiával lássa el az önkormányzatokat és a gazdaság szereplőit. De nehéz ezt elvárni egy olyan Energiaügyi Minisztériumtól, amely  az elődeihez híven  el akarja titkolni, hogy mégis mi került közel 75 milliárd forintba a Mátrai Erőmű visszavásárlása során; el akarják titkolni, hogy miért tömték tele milliárdokkal Mészáros Lőrinc zsebét.

De rossz hírem van: a bíróságokon még pislákoló jogállam miatt egy ítéletben kötelezik önöket, hogy adják ki ezeket az információkat, hogy megtudjuk végre, hogy miért fontosabb önöknek Mészáros Lőrinc pénze (Rétvári Bence: Úgy! Még pislákoló! Árnyékkormány!), mint az alacsonyabb energiaár. Az igazság mindig kiderül: közös jövőnkért, Magyarországért. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.  Vitályos Eszter: Tapsvihar.)

ELNÖK: Ismét Tállai Andrásnak adom meg a szót. Parancsoljon, államtitkár úr!

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Elég sok kérdést idehozott a parlament elé. Úgy látszik, hogy egy egy-két százalék között lévő párt frakcióvezetője sokat akar, sok témát akar a nyilvánosság elé hozni, hogy minél nagyobbat tudjon mondani, minél jobban tudja a kormányt kritizálni, és esetleg jó megoldásokat tárni az ország elé.

Én azzal kezdeném, hogy azért óvatosan a tanácsokkal és a kritikával, hiszen önök már 2010 előtt kezeltek egy válságot, irányítottak egy országot, és amivel kezdte a beszédjét, szeretném önnek elmondani, hogy önök voltak azok, akik kiárusították ezt az országot, eladták a teljes energiaipart, és kiszolgáltatottá tették hazánkat, és ennek a kormánynak kell pontosan az önök döntéseivel megküzdeni, ezzel a kiszolgáltatottsággal.

De sorolhatnám az önök rossz döntéseit. Ez a jelenlegi helyzet, ahol háború van, ahol szankciók vannak, ahol elhibázott szankciók vannak, és az elhibázott szankciók következményét kell ennek az országnak elviselnie. Mert ha Brüsszel nem lett volna képes arra, azokra a döntésekre, amelyeket rákényszerített az európai uniós tagállamokra, akkor ugyan a háború veszélyeivel meg kellene küzdenünk, de azzal, amit ez gazdaságilag okoz, lényegesen kisebb károkat tudott volna okozni az országnak.

De mit tett Magyarország önökkel szemben, hogy megvédje  tudom, hogy ön nem szereti ezt a szót, de mégiscsak azt kell hogy mondjam, hogy a kormány mit tett azért, hogy megvédje  Magyarország lakosságát, a vállalkozásokat? Az első és legfontosabb lépés, bár önök lebecsülik, az mégiscsak a rezsivédelem intézkedései, a rezsivédelem döntése. Például az, hogy átlagfogyasztásig a szankciós infláció előtti energiaárakon fogyaszthat a lakosság és azon az áron kell a fogyasztást megfizetnie. Ugyan önök ezt lebecsülik  és ez háztartásonként nincs forintosítva , mégis jelentős könnyebbséget jelent a magyar háztartásoknak. Egyáltalán az, hogy képes működni ez az ország, hogy nem volt nagyobb probléma, ez többek között ennek az intézkedésnek is köszönhető.

Nagyon érdekes, hogy az előző napokban, az előző hetekben a felszólalásaikban önök lényegében megdicsérték a kormányt, hogy az inflációs intézkedések között bevezette az ársapka intézményét. Most, amikor a felszólalásának a lényege, hogy a kormányt erősen kritizálja, akkor a beszédéből ezt a részt  hogy az ársapkát fenn kell tartani, sőt ki kell terjeszteni, ez a pártjuk egyértelmű álláspontja  kihagyta. Ez is azt jelzi, hogy igenis van a kormánynak olyan intézkedése, ami ugyan vitát vált ki gazdasági szempontból, de politikai szempontból is, de az egyik ellenzéki párt  éppen önök, jelesül önök  ezt tudják támogatni.

Azt gondolom, hogy nem hagyja cserben az intézményeit sem a kormány, hiszen lehetőség van arra, hogy a megnövekedett energiaköltségekre akár állami vagy önkormányzati intézmény  de legyen egyházi vagy önkormányzati intézmény  pályázatot nyújtson be, és plusztámogatást vegyen igénybe. Így van ez az önkormányzatokkal, amelyek már ezt a támogatást megkapták, és a jövő hónapban egy újabb elszámolás jön, ha még magasabb a számla, nagyobb támogatásra van lehetőség.

Azt gondolom, a magyar kormány abban a helyzetben, amit az ország gazdasági teljesítőképessége, költségvetése megenged, mindent megtesz annak érdekében, hogy megvédje a nyugdíjasokat  13. havi nyugdíjjal például , megvédje a vállalkozásokat pályázati lehetőségekkel, és megvédje a családokat a rezsivédelem döntéseivel. Mindent megtesz azért, hogy megvédje az országot a szankciós inflációtól. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai