Készült: 2024.05.08.22:56:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2023.05.23.),  17-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:41


Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Farkas Sándor államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Molnár Zsolt képviselő úr, az MSZP képviselője: „Aktuális kérdésekről” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. MOLNÁR ZSOLT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Vannak kérdések, amelyek már hónapok óta nagyon aktuálisak, azonban az elmúlt napokban, hetekben még aktuálisabbá váltak. Mondhatnám azt is, hogy nemcsak a nemzetközi helyzet fokozódik egyre, hanem a belföldi is vele párhuzamosan. Elérkeztünk a mentőcsomagok korszakához, amikor az infláció, az élelmiszerárak, a költségek, a háztartások rezsiköltségei, az üzemanyagár, az utazási költségek elviselhetetlen terhet jelentenek a családnak, a családoknak, a magyar társadalom jelentős részének, és természetesen közeleg az üdülési, pihenési szezon, mondjuk ki magyarul: a nyár, a nyaralás korszaka, amely szintén óriási kihívás a magyarok százezrei számára is.

Ezért mi, szocialisták, szociáldemokraták nem nézzük tétlenül a kialakult helyzetet. Azt is mondhatnám, hogy hic et nunc, sajnos nem tudom latinul folytatni, mint Hiller István, de itt és most a mentőcsomagok korszaka van, amikor cselekedni kell, ezért mi két csomaggal is készültünk, két mentőcsomaggal is. Az egyiket a háztartások számára, a megélhetéssel kapcsolatosan: áfacsökkentés vagy az alapvető élelmiszerek esetében az áfa eltörlése, természetesen nyugdíjemelés, 5 százalékos nyugdíjemelés vagy a legrászorultabb 300 ezer családnak 20 ezer forintos élelmiszer-bankkártyás támogatás, nem beszélve a kisboltok, hazai tulajdonú kisboltok támogatásáról. Ezek szükségesek, mint ahogy a hatósági árak fenntartása is, sőt ki kell terjeszteni ezeket a hatósági árakat, és ezzel kapcsolatosan két törvényjavaslatot is benyújtottunk a múlt héten.

Az egyik természetesen a strandokkal, a fizetős strandokkal kapcsolatos, ahol azt tapasztaljuk, hogy nemcsak a strandbelépők ára szökik az egekbe, közel 2 ezer forint már nagyon sok helyütt, hanem a parkolás is, az utazási költségek, tehát óriási kihívás a családok számára egy balatoni vagy velencei-tavi nyaralás. Ezért azt javasoljuk, hogy 600 forintban maximalizálják a felnőttbelépők árát egy-egy fizetős strandon, a természetes tavak mellett. Természetesen nagyon sok család számára ez kevés, ezért mi egy 100 ezer forintos üdülési támogatást javasolunk, amelyet a SZÉP-kártyára, ami egyébként működik, és jó infrastruktúrája van, kapna 400-500 ezer magyar ember: fogyatékkal élők, nagycsaládosok, gyermeküket egyedül nevelők, egészségügyi és szociális dolgozók, az oktatási rendszerben dolgozók.

Ez körülbelül 40-50 milliárd forintot jelentene a költségvetésnek, és ennek egy jelentős része vissza is lenne forgatva a költségvetésbe. Ez egy olyan lehetőség lenne, ami önmagában nem oldja meg az üdülést és pihenést, de lehetőséget biztosítana azok számára is, akik jó eséllyel az idén nem jutnak el a Balatonhoz vagy a Velencei-tóhoz. Mi szembemegyünk…  a szociáldemokrácia több évszázados küzdelmet folytat az üdülésért, azért, hogy emberhez méltó életet élhessenek azok is, akiknek az önjogon nem adatik meg, vagy segítségre szorulnak. Nem a kulcsos gyermekek betondzsungelében töltött nyarát szeretnénk, hanem azt, hogy juthassanak el a természetes vizekhez.

Önöké a hatalom, önöké a felelősség. Sokszor mondták, hogy nyitott kapukat döngetünk, bízunk benne, hogy belátják, hogy ennyi költségvetési lehetőség, átcsoportosítás lehetséges, hiszen annyi tételről beszélünk, amennyi egy futballstadion ára. Ezért bízunk benne, hogy önök élnek a hatalmukkal, és nem visszaélnek jelen helyzetben, és a magyar családok boldogulása mindennél fontosabb lesz az önök számára, hiszen már nincs mit elvenni a magyar családoktól, már adni kell nekik, már nincs tovább hova hátráljanak, olyan nehéz körülmények között élnek emberek százezrei, családok százezrei.

Bízunk benne, hogy önök ezt is nemzeti ügynek tekintik, nemcsak a Kárpát-medencei magyarok kérdését, ami egyébként az, nemcsak a határok védelmét, a nemzeti szuverenitást, hanem több százezer magyar család néma jajkiáltását, akik egyelőre csendben kiáltanak, egyelőre csendben kérik ezt a lehetőséget. Én abban bízom, hogy önök nem párthovatartozás szempontjából nézik ezt a kérdést, és nem aszerint, hogy egy ellenzéki javaslatnak a nullához konvergál az esélye, hogy törvény legyen belőle, hanem azt nézik, hogy sokszor megígérték itt, ebben a Házban is, hogy nyitott kapukat döngetünk, ha a magyar családok boldogulásáról van szó. Elbírja ezt a magyar költségvetés, az önkormányzatokat lehet kárpótolni, minden lehetőség adott, minden hatalom, minden lehetőség az önök számára, hogy éljenek ezzel. Én bízom benne, hogy ezt megteszik, hiszen a remény hal meg utoljára.

Én azok közé tartozom, akit emiatt sokszor naivnak is tartanak, én ezzel együtt hiszek abban, hogy államtitkár úr latba veti befolyását, és a magyar családok számára nem rémálom, hanem álomszerű lesz ez a nyár. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzék soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Molnár Zsolt képviselő úr. Az elhangzottakra a kormány nevében Dömötör Csaba államtitkár úr fog válaszolni.

(9.50)

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Azzal kapcsolatban, hogy mit bír el a költségvetés, lehet, hogy más következtetésre jutunk, lehet, hogy az ellenzéki padsorokból úgy tűnhet néha, hogy egy állami költségvetés mindent elbír, de a helyzet sajnos az  tegnap erről már beszéltünk , hogy 4000 milliárd forinttal szűkült az ország mozgástere a megugró energiaszámlák miatt, aminek a kiváltó oka az az intézkedéssorozat, amelyről már oly sokat beszéltünk itt a Házban. Most erre nem szeretnék kitérni, mert nem szeretném magamat ebben megismételni.

Az ugyanakkor fontos, hogy megnézzük, hogy hogyan is alakul a magyar családok pénzügyi mozgástere akár az üdülés tekintetében, akár más alapvető javak tekintetében. Engedje meg, hogy máshonnan közelítsem meg a dolgot, és onnan kezdjem valahogy, hogy az egyik legnagyobb támogatás mégiscsak az, hogyha mindenkinek van munkája ebben az országban. Ez az elmúlt években lehet, hogy sokak számára magától értetődőnek tűnhetett, de sajnos olyan időszakba lépünk, amikor a gazdasági nehézségek miatt szerte Európában a munkahelyek is veszélybe kerülhetnek. Ezért is fontos eredmény az szerintem, hogy 3,9 százalékos a munkanélküliség, amit, ugye, 12 százalékról hoztunk le. Most 4,7 millió ember dolgozik. Hogyha ezek az emberek dolgoznak, és van munkahelyük, akkor sokkal nagyobb esélyük és lehetőségük van arra, hogy elmenjenek nyaralni ezen a nyáron is.

Ami az intézkedéseket illeti: azért jó pár olyan intézkedés született az elmúlt hónapokban, amelyek azt célozzák, hogy nagyobb legyen a családok pénzügyi mozgástere. Például: árstop, rezsitámogatás, kamatstop, említhetném a vármegyebérletet is, amit már több százezren vettek igénybe. Ezekben az a közös, hogy jelentős spórolást jelenthetnek a magyar családoknak. Ez is azt segíti elő, hogy ha szeretnének, akkor nagyobb eséllyel tudjanak elmenni nyaralni ezen a nyáron is.

Ami célzottan az üdülések vagy akár a szabadidős tevékenységek támogatását illeti, szeretném felhívni a figyelmét az Erzsébet-táborokra, amelyekben 170 ezren nyaralhatnak évente, és hogyha megnézzük, hogy ez a szám mennyi volt akkor, amikor ez a kormány elkezdte a munkáját, akkor hatszoros.

A SZÉP-kártyát említette. Valóban, az ilyen típusú támogatásoknak ez az egyik fő eszköze a kormány politikájában. Rendkívül népszerű támogatási eszközről van szó, és a kormány azzal is igyekezett segíteni a családoknak, hogy nagyobb rugalmasságot biztosított az elmúlt időszakban, hogy pontosan mire használják fel ezeket az összegeket.

Az áfa eltörlésével kapcsolatos javaslatukkal kapcsolatban csak annyit szeretnék mondani, hogy előtte érdemes tanulmányozni, hogy az uniós jogszabályok alapján mit lehet és mit nem. Jó pár termékkör esetében történt egyébként áfacsökkentés.

Ami a turizmust, illetve az üdülési lehetőségeket illeti, érdemes megnézni, hogy hogyan alakultak a turisztikai számok az elmúlt években. Tudjuk, hogy 2019 volt a magyar turizmus legerősebb éve, úgy 42 millió vendégéjszakával. Aztán 2022-re, miközben mindenféle nehézségekkel szembesültünk  járvány után háború , ez a szám megközelítette a 40 milliót, tehát a tavalyi év turisztikai szempontból csak 5 százalékkal volt gyengébb az egyébként rekordévnek tekinthető 2019-estől.

És hogyha az a kérdés, hogy hogy néz ki az idei szezon, mit látunk abból, hogy mennyien tudnak elmenni idén nyaralni, akkor a január-márciusi adatokra hagyatkozhatunk, ahol is a 2022-es adatnál 4 százalékkal magasabb a vendégéjszakák száma Magyarországon, tehát intenzívebb a turizmus. Azt azért hozzátenném, hogy ebben a külföldről érkezők vendégéjszakái is benne vannak, tehát ezt érdemes külön megvizsgálni.

Az, hogy egyébként a kormány hogyan segíti, hogy minőségi szolgáltatást kapjanak az üdülni vágyók: 41 szálloda, 111 panzió és 5400 magánszálláshely fejlesztéséhez nyújtottunk támogatást. Ami a strandokat illeti, 18 településen 42 szabadstrand újult meg, és egyébként még egyszer szeretném hangsúlyozni, hogy ha azt nézzük, hogy a partszakaszok szerint mennyi szabadstrand van például a Balatonnál, a partszakaszok kétharmadán ilyen van.

Azt is szeretném hozzátenni  ezt a múltkor nem említettem , hogy befejeződött a bringakör fejlesztése a Balatonnál, tehát most már teljesen minőségi módon körbe lehet tekerni a Balatont. Ez már lehetséges a Tisza-tónál is, a Velencei-tónál is, tehát a szolgáltatás minősége is egyre jobb.

Egyébként azt szeretnénk, hogy nemcsak a Balatonnál, hanem az egész országban minden üdülni vágyó (Az elnök a csengő megkocogtatásával többször jelzi az időkeret leteltét.) megfelelő, jó szolgáltatást kapjon. Ehhez a kulturális, történelmi, gasztronómiai és természeti adottságaink megvannak. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai