Készült: 2024.05.08.05:32:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

84. ülésnap (2023.10.25.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:47


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett a Párbeszéd képviselőcsoportjából Tordai Bence képviselő úr: „Aktuális ügyekről” címmel. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Polgártársak! Négy évvel ezelőtt az önkormányzati választáson Budapesten és nagyon sok helyen az országban a hatalom embereit leváltotta az emberek hatalma. (Moraj.  Vitályos Eszter: Nagy szavak!  Rétvári Bence: De akkor itt, a parlamentben is az emberek hatalma érvényesül!) Értem, hogy itt most „búznak”, és fáj önöknek, amikor a demokratikus versengésben alulmaradnak, de Karácsony Gergely és mások az önkormányzatokban azóta megmutatták, hogy mit jelent a jó kormányzás (Vitályos Eszter: Semmit nem tettek!), mit jelentenek a zöldönkormányzatok.

A Párbeszéd-Zöldek a 2024-es önkormányzati választásra készülve két alapelvet tart szem előtt. Az egyik az, hogy ismét egy az egy ellen induljunk (Rétvári Bence: A demokrácia nagyobb dicsőségére!), biztosíthassuk, hogy ha az emberek azt akarják, hogy ne a központi hatalom meghosszabbított karjai, hanem a helyi érdekeket képviselő önkormányzati vezetők irányítsák a településeiket, akkor erre az ellenzéki politika megteremtse a lehetőséget.

A másik pedig, hogy mi az a tartalom, mik azok az elvek, amiket követnek az önkormányzatok a következő ciklus gyakorlatában. Ezért hoztuk létre a zöldminimum-kezdeményezést (Rétvári Bence: Ez a kukák leszerelését jelenti?), amelyet Karácsony Gergely és a Párbeszéd-Zöldek önkormányzati politikusai már aláírtak, támogatásukról biztosítottak, és amelyről most itt az Országgyűlésben is szeretnék beszélni.

Idézek ebből. A környezeti és éghajlati válság évről évre egyre súlyosabban, egyre riasztóbb mértékben befolyásolja mindennapjainkat, az életünk alapvető feltételeit. E válság elleni küzdelemben, élő környezetünk megóvásában a települési önkormányzatoknak és a helyi közösségeknek jelentős szerepük és lehetőségeik vannak. A helyi önkormányzatok, legyenek bármekkorák, saját hatáskörükben és eszközeikkel rendkívül sokat tehetnek az egészséges környezethez fűződő jogaink védelme érdekében, miközben erősíthetik a társadalmi szolidaritást, a helyi demokráciát és a helyben élők bevonását az őket érintő döntések meghozatalába. Széles társadalmi többség várja el, hogy a helyi képviselők elköteleződjenek a környezeti biztonság és egy jó minőségű, fenntartható városi, települési életmód kialakítása mellett. Az önkormányzati döntéshozók sajnos sokszor mégis szembemennek ezzel az elvárással, a szűk politikai vagy nagyvállalati érdekek olykor a legalapvetőbb környezeti és társadalmi szempontokat is felülírják. Hogy ezt elkerüljük, ennek érdekében dolgoztuk ki azt a 14 pontos vállaláscsomagot, amely garantálja, hogy ha ezt követik az önkormányzati vezetők, képviselők és polgármesterek, akkor valóban egy jó zöld helyi önkormányzás valósulhat meg.

(9.00)

Ebben szólunk egyebek mellett a környezeti biztonság és az emberi életminőség elsődlegességéről a beruházások és az iparfejlesztés fölött is, ez az önök által a települések határaiba telepített mérgező vegyianyag- és akkumulátorgyárak esetében biztosan nem mondható el.

Szól a klímavédelemről; az üvegházgáz-csökkentésről; a zöldépítészetről és a fenntartható várostervezésről; a klímakatasztrófa miatti egyre sűrűbb krízisekre, haváriákra való felkészülésről; az energiahatékonyság és a megújuló energiaforrások támogatásáról; az ehhez való szélesebb lakossági hozzáférés biztosításáról; a klímaalkalmazkodásról, ennek érdekében a települési zöldinfrastruktúra fejlesztéséről; a biológiai sokféleség megóvásáról és javításáról; a fenntartható közösségi közlekedésről; a kerékpáros és gyalogos-infrastruktúra és általában a karbonsemleges mobilitás támogatásáról; a fenntartható hulladékgazdálkodásról; a hulladékcsökkentésről, újrahasznosításról; a körforgásos gazdaságról; a civil szervezetek támogatásáról; a helyi társadalom önszerveződésének az ösztönzéséről; a döntés-előkészítésben és döntések meghozatalában a társadalmi részvételről; a közösségi tervezésről; a közösségi költségvetésről; a helyben történő élelmiszer-termelésről; az élelmiszer-pazarlás felszámolásáról; az önkormányzati bevételek és kiadások tekintetében az igazságos közteherviselésről, a méltányos újraelosztásról; a társadalmi szolidaritás és a „szennyező fizet” elvéről. Az önkormányzati működésben az átláthatóságról; az etikus működésről, a közérdekű és környezeti információkhoz való hozzáférésről; az esélyegyenlőség növeléséről, különös tekintettel a nők társadalmi szerepvállalására; a hátrányos megkülönböztetés és a társadalmi kirekesztés elleni fellépésről, valamint egy aktív, sokszínű, befogadó helyi közösségi létmódról; egy kultúrateremtő, reziliens közösségi létezésről, amely az önkormányzatok munkájának köszönhetően is megvalósulhat.

Mi, a Párbeszéd-Zöldek ezt a programot szánjuk a 2024-ben kezdődő önkormányzati ciklusra, és szeretnénk, hogyha ezt a következő hetekben minél többen  függetlenek és ellenzékiek  biztosítanák a támogatásukról. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Párbeszéd és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A képviselő úr napirend előtti felszólalására a választ Dömötör Csaba államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Nem tudom, hogy kelle erre reagálnunk olyan szempontból, hogy ha jól értelmezem, ön egy választási programot olvasott fel, szerintem ez a kampányra tartozik. A kormánynak ezt nem kellene feltétlenül kommentálnia, majd a választók eldöntik, hogy melyik pártnak a programját támogatják, amikor majd kampány lesz.

Ez mindenesetre jól jelzi, hogy mivel is foglalkoznak önök: itt vagyunk a gazdasági nehézségekben, két háború van Európa szomszédságában, megugrottak az energiaárak, és önök meg azzal foglalkoznak, hogy hogyan kampányoljanak majd egy olyan választáson, amely majd jövő júniusban lesz. Ez mindent elmond arról, hogy mit is tartanak valójában fontosnak.

Ami a budapesti választás eredményét illeti, ön arra hivatkozott, hogy a nép döntött 2019-ben; mi ezt tiszteletben tartjuk. Egy dologra szeretném kérni, önök is tartsák tiszteletben (Rétvári Bence: Így van!), amikor ugyanez a nép, a magyarok az országgyűlési választáson a mostani kormánypártokat tüntették ki a bizalmukkal, nem is kicsi többséggel. Ha ugyanazon választási rendszerben egyértelmű eredmények születnek, akkor ugyanezt a választási rendszert, legyenek szívesek, ne jelentgessék fel mindenféle nemzetközi fórumon, mert önök is ugyanebben a választási rendszerben nyerték el a bizalmat Budapesten.

Ami Budapestet illeti, Budapest közös büszkeségünk, a nemzet fővárosa, és azon vagyunk, hogy ez a kormány politikájában is tetten érhető legyen. Hogy egy számot mondjak önnek, az összes támogatás 44 százaléka kerül a fővároshoz. Megújult rengeteg közösségi tér, a Millenáris, a Széll Kálmán tér, a Nyugati tér, a II. János Pál pápa tér, megvalósult a fonódó villamoshálózat, és sorolhatnám. Kulturális fejlesztések is zajlanak: megnyitotta kapuit a Zene Háza, elkészült az új Néprajzi Múzeum, megújult az Operaház, és ez a sor is nagyon-nagyon hosszú. Amit az önök részéről látunk, ezzel szemben az, hogy állandó politikai csatatérré próbálják változtatni Budapestet, illetve a 2019-es választáson megszerzett mandátumaikat, és mindezek tetejébe állandósul az alkalmatlanság, illetve a káosz.

Kettő területet hadd emeljek ki önnek! Az egyik a köztisztaság, illetve ezzel összefüggésben a környezetvédelem kérdése. Aki kicsit is járkál a városban, az láthatja, hogy ez a város most piszkosabb, mint Tarlós István idején volt, amihez önök azzal is hozzájárulnak, hogy nem kevés kukát leszereltek ebben a városban. Az hogy függ össze azzal a céllal, hogy tisztábbá szeretnék tenni Budapestet?

Egy másik fontos terület a közlekedés. Aki kicsit is közlekedik Budapesten, akár Budapesten élőként, akár vidékiként, aki Budapestre érkezik, azt láthatja, hogy soha nem volt ennyire óriási a dugó Budapesten (Tordai Bence közbeszól.  Moraj az ellenzéki padsorokban.), és ez jelentős mértékben az önök szervezetlenségének köszönhető. (Az elnök megkocogtatja a csengőt.)

Felvetődik a kérdés, hogy amikor mondjuk, a Nagykörúton döntöttek bizonyos új sávokról, akkor egyeztetteke közlekedési szakemberekkel, és megkérdeztéke a véleményüket, hogy ez vajon a dugókra milyen hatással lesz. Mert ha a környezetvédelem valóban ennyire fontos, akkor azt azért igazán figyelembe vehetnék, hogy ha állandóan áll a dugó például a Nagykörúton és a város rengeteg részén, abból nem kisebb légszennyezettség lesz, hanem nagyobb. Ezt egyáltalán nem akarják figyelembe venni (Tordai Bence: Számok!), miközben hogyha kimennek, akkor azok az új sávok, amiket kialakítottak, egyáltalán nem érik el a céljukat, miközben az autósok, az autók ott állnak.

Félreértés ne essék, én véletlenül sem szeretném szembeállítani egymással a különböző módokon közlekedőket. Szerintem akkor élhető egy város, hogyha a tömegközlekedéssel, gyalog vagy éppen autóval közlekedők is egyaránt megtalálják a számításukat  mindenki. Az senkinek nem jó, a gyalogosoknak sem, a tömegközlekedést használóknak sem, hogyha áll a város, és állandóan beállnak a dugók, és az önök szervezetlenségének ebben oroszlánrésze van.

Egy kérdést még hadd vessek fel! Önök gyakran hivatkoznak arra, hogy ki van véreztetve Budapest, miközben hogyha csak az iparűzési adókat nézem, akkor sokkal-sokkal magasabb ennek a városnak a bevétele, mint 2010-ben, amikor ez a kormány megkezdte a munkáját. (Tordai Bence: Nominálisan!)

Abból is látszik, hogy ez a felvetésük nem igaz, hogy ha valóban üres lenne a kassza, akkor nem lenne lehetőségük arra, hogy százmilliószámra osztogassanak jutalmat, többek között annak a Mártha Imrének, aki egyébként is luxuséletet él, tízmilliós nagyságrendben. Hogy van ez, tisztelt képviselő úr? Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai