Készült: 2024.05.09.04:15:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

84. ülésnap (2023.10.25.),  27-30. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:57


Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A DK képviselőcsoportjából Komáromi Zoltán képviselő úr jelentkezett „Aktuális ügyek” címmel napirend előtti felszólalásra. Parancsoljon, képviselő úr… (A mikrofonját igazító dr. Komáromi Zoltánhoz:) Semmi probléma, megvárom, míg felveszi. (Megtörténik.) Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

(9.40)

DR. KOMÁROMI ZOLTÁN (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Fűtetlen kórházakról, ott élő poloskákról, patkányokról, leszakadó mennyezetről valószínűleg egy B kategóriás horrorfilm juthat az eszünkbe, semmint az, hogy ez ma a valóságban, Európa közepén megtörténhet. Pedig, tisztelt képviselőtársaim, a kártevők, a fűtetlen kórtermek, a fagyoskodó betegek nem egy hazai egészségügyi intézményben mindennapos jelenségnek számítanak. A legádázabb ellenségemnek sem kívánnám azokat a körülményeket, amikkel a szegény betegeknek kell néha szembesülniük a hazai kórházakban, akiknek az egyetlen bűne az, hogy rossz országba születtek.

Bizonyára önök is észrevették, hogy beköszöntött az őszi hideg. El sem tudom képzelni, mit élhettek át a betegek Budapest és egyben az ország egyik legnagyobb kórházában, a Szent János Kórház belgyógyászatán és pszichiátriáján, ahol a hírek szerint nincs fűtés és tegnaptól már meleg víz sincs. Nem elég, hogy betegek, nem elég, hogy az otthonuktól távol, kórházban kell feküdniük, fűtetlen kórteremben, ez bizony nem segíti a gyógyulásukat.

Ép ésszel felfoghatatlan, hogy az illetékesek miért hagyják a kórházainkat így leépülni, miért nem nyújtanak segédkezet akkor, amikor a körülmények már valóban embertelenek. Miért nem kapnak elegendő pénzt a kórházak a működés alapvető feltételeinek biztosítására sem? És akkor még nem beszéltünk a kártevőkről. Legutóbb a Szent Margit Kórházból jelentettek ágyipoloska-fertőzést, a már említett Szent János Kórház szülészetén pedig nemrég patkányt láttak és fényképeztek le.

A kártevő infláció is fokozza a kórházi fertőzések veszélyét, ami már évente húszezernél több beteg életét veszélyezteti. Ez a kritikus higiénés helyzet mégsem volt elegendő ahhoz, hogy Pintér Sándor miniszter úr besétáljon a parlamentbe, és elvégezze a munkáját, ugyanis még a Népjóléti Bizottság ez ügyben összehívott ülésén sem volt képes megjelenni, hogy magyarázatot adjon erről. Ép ésszel az is felfoghatatlan, hogy a bizottság kormánypárti tagjai is miért maradtak távol erről az ülésről, bojkottálva ezzel a bizottság munkáját.

Persze lehet mondani, hogy akinek nem tetszenek az állami kórházak, azok mehetnek a magánegészségügybe. Ott nincsenek poloskák, nincs hideg, kevesebb a fertőzés. Régebben nem voltak, ma azért már ott is egyre hosszabbak a várólisták. Önök és szeretteik számára ez bizonyára járható út, csakhogy az egyébként is nélkülöző milliók nem engedhetik meg maguknak az ezzel járó több százezer forintos kiadásokat. Hogyan is engedhetnék meg, amikor száguld az Európa-rekorder orbáni infláció, amikor egymás után jelentik be a megszorításokat, és az embereknek minden hónap végén számolgatni kell a pénzüket?!

Az, hogy az állami egészségügyben idáig fajult a helyzet, kizárólag az önök hibája. A súlyos kormányzati megszorítások és a támogatások elmaradása miatt sok helyen nincs pénz WC-papírra, tisztítószerekre, szakszerű takarításra, karbantartásra és rendszeres rovarirtásra sem. Leszakad a mennyezet, nincs gyógyszer, nincs fűtés, márpedig a gürcölő magyarok milliói nem ezért fizetik egész életükben a járulékokat és az adókat, hogy ha megbetegszenek, egy koszos, hideg, poloskákkal teli kórteremben kelljen fagyoskodniuk.

Ép ésszel felfoghatatlan az is, hogy miért kellett a kórházak működtetését kivenni a kórházi menedzsmentek kezéből, miért kellett ezt ráadásul egy, a Pénzügyminisztérium keretében működő újabb sóhivatalra rábízni. Most megy az egymásra mutogatás, hogy  csütörtöki sajtóhírek szerint  a kórház időben megrendelte a próbafűtést, a KEF ezt csak a múlt héten végeztette el, amikor is kiderült, hogy a kórház elavult fűtőrendszere összeomlott.

Vasárnap személyesen is meggyőződtem erről, mert szürreálisnak tartottam, hogy a belgyógyászaton és a pszichiátrián fűtetlen kórtermekben vacognak a betegek, és emiatt az akut betegfelvétel is szünetel. Erről egyébként az NNK honlapja, amelyet három hete nem újítottak meg, természetesen hallgat.

Szociáldemokrata politikusként és orvosként is elfogadhatatlannak tartom, hogy az Orbán-rendszer egy szűk milliárdos elitre és hónapról hónapra élő, gürcölő milliókra szakította a magyar társadalmat. A milliárdos elitnek magánegészségügy, a gürcölő millióknak kártevőkkel teli, hideg kórházi kórterem jár.

A Dobrev Klára-vezette árnyékkormány ezért szociáldemokrata fordulatra készül a kormányváltás után. (Közbeszólás a kormánypártok soraiból.) A mindenekfelett álló milliárdos elit országa helyett erős állami egészségügyet, korszerű, tiszta és jól temperált kórházi kórtermeket, valamint igazságos Magyarországot akarunk, európai béreket és nyugdíjakat, erős állami oktatást, egészségügyet és szociális ellátást. Csak egy szociáldemokrata európai Magyarország lehet az Orbán-rendszer alternatívája, ezért dolgozik a Demokratikus Koalíció. Köszönöm a figyelmet. (Taps a DK soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Képviselő úr elhangzott napirend előtti felszólalására a választ a kormány részéről Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Tudja, a leghidegebb azokban a termekben van, tisztelt képviselő úr, amelyeket a baloldal a saját szociáldemokrata fordulatú kormányzása alatt bezárt. A leghidegebb a svábhegyi gyermekkórház most már évtizedek óta üres épületében, az OPNI üres épületében, a Szabolcs utcai kórház üres épületeiben vagy a Schöpf-Merei Kórház üres épületében van, amelyeket önök bezártak, tisztelt képviselő úr, mert ez volt a szociáldemokrata fordulat, a kórházak bezárása.

És ez nem egyedüli volt, hiszen, ahol kórházat zártak be, ott dolgozókat is elbocsátottak. 16 ezer ágyat szüntettek meg, és 6 ezer egészségügyi dolgozót bocsátottak el, aki pedig ott maradt, attól elvettek egyhavi bért, mert úgy gondolták, ha egyik évben meg tudtak élni valamekkora összegből az egészségügyi dolgozók, akkor a következő évben majd 8 százalékkal kevesebből is meg tudnak élni az egészségügyi dolgozók. Ez volt a szociáldemokrata fordulat, hogy önök bebizonyították, hogy évről évre emelkedő árak mellett egyik évről a másikra csökkentett jövedelem mellett is majd túl tudnak élni az egészségügyi dolgozók.

Önök azt mondták, azért, hogy jobban keressenek az egészségügyi dolgozók, bevezetnek vizitdíjat, bevezetnek kórházi napidíjat, és majd ettől béremelés lesz az egészségügyben. Bevezették a díjakat, beszedték a díjakat, és csökkentették az orvosoknak, csökkentették az ápolóknak a fizetését. Tehát a bevételeiket növelték, a kiadásaikat csökkentették, azért, mert egy IMF nevű hárombetűs szervezet önöknek azt mondta, hogy olyan helyzetbe lavírozták az ország gazdaságát, hogy ilyen intézkedéseket kell hozni, vizitdíjat bevezetni és bért csökkenteni az egészségügyben, mert így tud az ország tovább élni, és mivel önök nem az ország szuverenitását tartották fontosnak, hanem a külföldi pénzügyi szervezetek elvárásainak való megfelelést, ezért a baloldali kormány ezeket a lépéseket meg is tette: az orvosbért csökkentette, az ápolóbért csökkentette.

De nem álltak volna meg ezen az úton, hiszen László Imre  egykori itt ülő képviselőtársunk, most DK-s polgármester  elmondta, hogy a kórházaknak körülbelül a 45 százalékát be kell zárni. Hát, önök így oldanák meg a kórtermek kérdését, a fűtés kérdését, hogy 45 százalékát bezárnák egész egyszerűen a kórházaknak és a kórtermeknek. De ön rátett még egy lapáttal a kampányidőszakban, és mondta, hogy ennél még többet is be lehetne zárni, mert ennél még kevesebből is működtethető az egészségügy. Tehát ez az önök jövőképe, hogy a kórházak felét ezek szerint bezárják. Mindenki tehát azt nézi, amikor egy-egy kórházi hírt olvas, hogy vajon a DK azt a kórházat megtartotta volna, vagy bezárta volna.

Arról nem is beszélve, hogy a saját kormányzásuk alatt ki is szervezték a kórházakat magánszolgáltatóknak, mert önök abban bíznak mindig, hogy majd a magánszolgáltatók jobban tudják üzemeltetni a kórházakat. A HospInvest volt az egyik legnagyobb nyertese az önök kormányzásának, amelyik pár év alatt olyan gazdasági helyzetbe lavírozta önmagát, hogy végül az államnak kellett megmenteni ezeket a kórházakat, egészségügyi intézményeket, rendelőket, mert a magánszolgáltató, a magánegészségügyi szolgáltató jóval nagyobb adósságot halmozott föl, ami helyett aztán az államnak kellett helytállni. Ez tehát a szociáldemokrata fordulat: az intézmények bezárása, a privatizálás és a fizetéscsökkentés. Ez történt Magyarországon, és ez történne most is, hiszen önök ezt megismételték, hogy kevesebb kórházra van szükség, mint amennyi jelenleg működik.

Egészségügyre önök Magyarországon 1198 milliárd forintot fordítottak, 1198-at. Idén 2800 milliárd forintot fordítunk, jövőre pedig 3225 milliárd forintot. Tehát jövő évre 425 milliárd forinttal növeljük a kórházak forrásait, pontosan azért, hogy a működésnek mindenhol minden alapfeltétele biztosított legyen. Ez egy nagyon nagy mértékű, 425 milliárd forintos emelkedés. Ha pedig ezt, a jövő évit összehasonlítja a 2010-es számmal, akkor azt látja, hogy több mint 2000 milliárd forinttal, 1198 milliárd forintról 3225 milliárd forintra nő az egészségügyre fordított források száma. Ezek a források segítenek a kórházak fenntartásában, az egészségügyi szakmai tevékenység vitelében, és ezek segítenek abban, hogy a nagyarányú béremelést is a kórházak ki tudják gazdálkodni, ki tudják fizetni.

Egy kezdő orvos bruttó alapbére 2010-ben 129 500 forint volt, most 687 837 forint. Egy több mint negyven éve a pályán levő, tehát a legtöbb tapasztalatot összegyűjtő orvos bére 2010-ben, a bruttó alapbér 262 345 forint volt, most 2 380 057 forint.

(9.50)

Ez a különbség a baloldali intézkedések  ami bércsökkentés, kórházbezárás, vizitdíj és kórházi napidíj volt  és a mostaniak között, amikor az orvosokat megbecsüljük. És az olasz lapok arról írnak, hogy Magyarországon már jobban keresnek az orvosok, mint Olaszországban. (Dr. Komáromi Zoltán: Az öreg orvosok!) Ezt sikerült elérnünk az elmúlt években, tisztelt képviselő úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   23-26   27-30   31-34      Ülésnap adatai