Készült: 2024.05.10.22:19:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2023.10.24.),  63-68. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:10


Felszólalások:   57-62   63-68   69-74      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Ház! Mivel képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, a határozathozatalra holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Soron következik a Párbeszéd képviselőcsoportjából Szabó Rebeka képviselő asszony, aki az energiaügyi miniszterhez nyújtott be interpellációt: „Mégis kinek az érdeke a nukleáris biztonság lazítása?” címmel. Tisztelt Képviselő Asszony! Koncz Zsófia miniszterhelyettes asszony fog önnek válaszolni. Szabó Rebeka képviselő asszonyé a szó. Parancsoljon!

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Abban biztosan egyetértünk, hogy alapvetően fontos az országunk biztonsága. Csak mi, zöldek nem pont azt értjük biztonság alatt, mint önök. Úgy gondoljuk, hogy a biztonság központi eleme a környezeti biztonság is, így például a klímaadaptáció, a vízkészleteink megőrzése vagy éppen a nukleáris biztonság.

A Párbeszéd-Zöldek szerint az atomenergia súlyos környezeti kárral járó, mérhetetlenül drága, bizonytalan megtérülésű és nagyon veszélyes energiaforrás. Ugyanakkor abban azért egyet kellene mindannyiunknak érteni, hogy ha már sor kerül az alkalmazására, akkor a biztonsági szempontoknak elsődlegesnek kéne lenniük. Ezért is tartjuk megdöbbentőnek, hogy a kormány a Paks II. beruházás érdekében éppen az engedélyezési szabályok jelentős lazítására készül.

A kormány frusztrációja persze érthető; 2014-ben állapodtak meg a paksi bővítésről, de kilenc év alatt az alapozásig sem jutottak el, elsősorban azért, mert a Roszatom nem volt képes engedélyezésre alkalmas terveket benyújtani, amit a kormány eddig igyekezett különféle trükkökkel elleplezni. Azonban ez a mostani lépésük  vagyis az engedélyeztetés kockázatos felgyorsítása és az Országos Atomenergia Hivatal ellenőrző funkcióinak súlyos gyengítése  minden képzeletet alulmúl.

Ugyanis az atomenergiáról szóló törvény társadalmi vitára bocsátott módosítása szerint az engedélyeztetési folyamatban önök létrehozzák a „bejelentés-tudomásulvételi eljárást” és az „eltérésbejelentés-tudomásulvételi eljárást”. Ezek célja a 2. és 3. biztonsági osztályba sorolt rendszerek, rendszerelemek gyártását, beszerzését érintő bejelentés tudomásulvétele és az eltérésbejelentés tudomásulvétele. Ez azt jelenti, hogy amit az Országos Atomenergia Hivatal eddig érdemben vizsgált, és jóváhagyott vagy elutasított, azt mostantól csak tudomásul venni lesz joga, a kérelmező által beadott dokumentáció alapján; méghozzá példátlanul rövid, a szokásos 40-től 150 napig terjedő helyett 15 napos határidővel, hosszabbítási és hiánypótlási lehetőség nélkül.

Ennek gyakorlatilag az a következménye, hogy az OAH vagy felteszi a kezét, és tudomásul veszi, amit a Roszatom elé tol, vagy egyértelmű nemet mond, ha van hozzá mersze. De ugye, eddig azt láttuk, hogy nem volt, mert a szakmai kontroll a projektben eddig is a nyílt konfliktus helyett egyfajta időhúzásra játszott. Erre most nem lesz lehetősége.

Tehát gyakorlatilag az lesz, hogy a Roszatom fogja majd eldönteni Magyarországon, hogy mekkora nukleáris kockázat vállalható Paks II. nem megfelelő minőségű megoldásával. A Párbeszéd-Zöldekben azt gondoljuk, hogy ez egyszerűen hajmeresztő. Ezért kérdezem most akkor önt, államtitkár asszony, hogy mit gondol erről, önök szerint hazánk érdekee ez a fajta lazítása a nukleáris engedélyeztetésnek. Nem tartjáke kockázatosnak, hogy gyakorlatilag a Roszatom fog a nukleáris biztonsági kérdésekben diktálni? (Taps a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A választ, mint említettem, Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszony fogja megadni. Parancsoljon!

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Az egész Európát sújtó energiaválság felértékelte az atomerőművek szerepét. Nem véletlen, hogy például Európában új blokkot tervez építeni Nagy-Britannia, Franciaország, Belgium, Hollandia, Svédország, Finnország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Románia és Bulgária is.

Önök zöldpártként határozzák meg magukat, ahogy azt most is hallhattuk, ugyanakkor úgy tűnik, hogy nem veszik azt figyelembe, hogy az Európai Parlamentnek volt egy tavalyi döntése, amelyben a földgáz és a nukleáris energia is tiszta energiának minősül. Ha összehasonlítjuk az egyes áramtermelési módokat, azt látjuk, hogy a nap 24 órájában, az év 365 napján valódi ellátásbiztonságot csak az atomerőművek tudnak garantálni, ráadásul olcsóbban és nagyon klímabarát módon. Azt gondolom, hogy ez az árstabilitásunk szempontjából is nagyon fontos kérdés.

Önök azt szeretnék, ha az ország áramtermelését kizárólag megújuló forrásokból fedeznénk, ugyanakkor szeretném felhívni arra a figyelmét, hogy az időjárásfüggő megújulóenergia-termelők nem mindig termelnek természetesen, ha nem süt a nap, és nem fúj a szél, az áram viszont felhős, borús időben is rendelkezésre kell hogy álljon. Ez a rendszer stabilitása és a fogyasztók szempontjából is rendkívül fontos, emiatt kiegyenlítő kapacitásokra, illetve hálózatfejlesztésre, energiatároló kapacitások kiépítésére is szükség van.

A Paks I. által megtermelendő energiát tehát nem tudjuk csupán nap- és szélerőművekkel kiváltani. Jelenlegi áramszükségletünk 30 százalékát Paks I. termeli. Paks II.-vel 2000-ről 4400 megawattra bővülne ez a kapacitás, és így a felhasznált elektromos áram jelentős százalékát magunk tudjuk majd előállítani, ami, azt gondolom, hogy a jelenlegi nemzetközi helyzetet és a hektikus árváltozásokat nézve egy nagyon nagy előny lehet a jövőben.

Szeretném arra is felhívni a figyelmet, hogy a Paksi Atomerőmű a rezsivédelem fenntartásában is nagyon fontos szerepet játszik, illetve, ha már klímapolitikai célokról beszélünk, akkor, úgy gondolom, hogy zöldpártként ezeket a célokat elérni önöknek is nagyon fontos, és emiatt az atomerőmű szerepét nem lehet megkérdőjelezni. Paks I. ugyanis évente 14 millió, Paks II. további 17 millió tonna szén-dioxid kibocsátásától mentesít. Paks II.-vel éves szinten nagy mennyiségű földgáz energetikai célú elégetését is meg tudjuk majd spórolni. Ez jelentősen hozzájárul a zöldátmenethez is.

Szeretném felhívni képviselő asszony figyelmét egy nemrég közzétett tanulmányra, ami a svájci Világgazdasági Fórum nemrég megjelent tanulmánya  ugye, ez az energiaátmenettel kapcsolatos szempontokat figyeli , és ez alapján Magyarország 121 országból a 18. helyen áll, megelőzve például Kanadát és Luxemburgot. Külön említést érdemel, hogy szabályozás és politikai elköteleződés szempontjából kiemelten magas pontszámot kaptunk.

Az atomtörvény módosítására vonatkozó javaslattal kapcsolatban azt szeretném kiemelni, hogy a hatályos rendelkezéseknek megfelelően az Országos Atomenergia Hivatal tette ezt a javaslatot, amelyből ön csak egy-egy részletet ragadott ki.

(15.30)

Azt gondolom, hogy rossz következtetéseket vont le, hiszen a tervezett módosítás nem csökkenti a nukleáris biztonságot. A hatósági ellenőrzés a nukleáris létesítmények építése és működtetése során folyamatosan biztosított, a módosítások éppen az ellenőrzési tevékenység hatékonyabb tervezését és végrehajtását teszik lehetővé. Ezért kérem, hogy a képviselő asszony fogadja el a válaszomat. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes, államtitkár asszony. Megkérdezem Szabó Rebeka képviselő asszonyt, hogy elfogadjae az államtitkári választ.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm. Sajnos nem tudom elfogadni ezt a választ. Számomra egészen bizarr, hogy azt állítja, hogy ez pozitívan fogja befolyásolni a nukleáris biztonságot, amikor teljesen nyilvánvaló, hogy csökkentik az Országos Atomenergia Hivatal mozgásterét, és radikálisan lerövidítik azt a határidőt, amire egyébként reagálni tudnak a Roszatom által beadott dokumentáció alapján. Egyfajta nyílt konfrontációra kényszerítik az Országos Atomenergia Hivatalt. Tartok tőle, hogy erre nem lesznek képesek, és gyakorlatilag jelentősen csökkenni fog a nukleáris biztonságunk.

Egyébként, ha már kitér arra, szerintem az az európai döntés, hogy a nukleáris energia tiszta lenne meg klímabarát, én azt gondolom, hogy ez egy hibás döntés. Mi, zöldek, valóban alternatívát szeretnénk képezni a nukleáris energia kapcsán. Egyébként Jávor Benedek, aki a mi európai parlamenti listánk vezetője, ebben az ügyben is nagyon aktív, és konkrétan itt a biztonság csökkentése miatt is az Európai Bizottsághoz fog fordulni, mert ahogyan ön is említette, egyébként a nukleáris energia európai kérdés is, ugye, ez nem csak egy országra vonatkozik. Köszönöm.




Felszólalások:   57-62   63-68   69-74      Ülésnap adatai