Készült: 2024.05.20.10:23:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

66. ülésnap (2023.05.22.), 57. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Gazdaságfejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:07


Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy válaszadás előtt eredményt hirdessek. Ön teljesítette azt a pártbéli küldetését, hogy a lehető leggyakrabban ejtse ki az Orbán nevet. Gratulálok! (Arató Gergely: Az orbáni inflációról beszélt a képviselő úr!) Eddig ma ön az első  (Arató Gergely felé:) ön a második.

Gondolom, az Orbán-fóbiájuk közepette arról azonban önök is tudomást szereztek, hogy a háború és a brüsszeli szankciók okozta gazdasági válság (Derültség a DK soraiban.) egész Európában inflációt és válságot hozott. Ha már ön ragaszkodik az előbb emlegetett családnévhez: 2008-2009-ben, amikor önök kezelték a válságot  (Arató Gergely felé:) és ön, volt államtitkár úr , fizetésképtelenné vált Magyarország, és az Orbán-kormány húzta ki a szakadékból az országot. A 13 százalékot meghaladó munkanélküliséget az Orbán-kormányok csökkentették 4 százalék alá, a 600-700 ezer emberből álló regisztrált álláskeresői létszámot az Orbán-kormányok csökkentették a harmadára.

2023-ban a háború okozta veszélyek mellett az inflációval is meg kellett küzdeni. Kénytelen vagyok az ön ragozását kijavítani: az infláció nem csökken, azt csökkentjük. Jó úton haladunk. Ahogy előzetesen jeleztük az év elején, januárban már tetőzött az infláció, a februári trendfordulót követően pedig megindult a mérséklődés. Számok mutatják, hogy a javulás mérsékelt, de folyamatos és trendszerű.

Megállapítható, hogy a háború és a káros szankciók miatt kialakult infláció elvette a reálkeresetek dinamikusabb növekedésének lehetőségét. A szankciós infláció miatt a magyar fizetések reálértéke csökkent volna, ha a kormány nem védi meg a rezsitámogatást az átlagfogyasztásig, ha nincs kamatstop és nincs élelmiszerárstop. A célzott intézkedéseknek köszönhetően sikerült megvédeni a bérek vásárlóerejét. Bár az infláció elleni küzdelem elsősorban jegybanki feladat, a kormány is aktívan beavatkozott és beavatkozik. Eddig több mint húsz intézkedésről döntöttünk az árak megfékezése és a gazdaság megvédése érdekében.

Annak érdekében, hogy az élelmiszerárak tovább csökkenjenek, s még inkább fokozódjon a verseny a kiskereskedelemben, a kormány kötelező akciózást írt elő a kiskereskedelmi üzleteknek. Elfogadtuk a Gazdasági Versenyhivatal elnökének versenypártolási javaslatát, és online árfigyelő adatbázis bevezetéséről döntöttünk. A kötelező akciózást a 2023. június 1. és szeptember 30. közötti időszakra írtuk elő a 2021-ben több mint 1 milliárd forint nettó árbevételt elért kereskedők számára. Húsz akcióköteles termékkategória kerül meghatározásra. Az akciós időszakban termékkategóriánként legalább egy terméket az elmúlt harminc napban alkalmazott legalacsonyabb bruttó kiskereskedelmi árhoz képest legalább 10 százalékkal alacsonyabb áron kell kínálni. Az árfigyelő rendszertől azt várjuk, hogy a kereskedők adatot szolgáltassanak abban az esetben, ha a nettó árbevételük meghaladja a 100 milliárd forintot.

(15.10)

Az online adatbázist kezdetben több mint 60 termékkategóriában szereplő élelmiszerár fogja meghatározni. Az Orbán-kormány ebben a helyzetben is mindent megtesz, hogy megvédje a családokat, a nyugdíjasokat, a teljes foglalkoztatást és a 181 ezer forint megtakarítást hozó rezsicsökkentést. Köszönöm a figyelmét, képviselő úr.




Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai