Készült: 2024.05.08.06:43:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2022.06.13.),  134-141. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:32


Felszólalások:   126-133   134-141   142-143      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Gurmai Zita képviselő asszony, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Ha egy megyei kórház nem kap elég erőforrást, akkor mi lehet az alacsonyabb szintű egészségügyi ellátásban?” címmel. Tisztelt Képviselő Asszony! Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jogosította fel. Tisztelettel kérdezem önt, elfogadjae a válaszadó személyét. (Dr. Gurmai Zita jelzésére:) Köszönöm szépen. Képviselő asszony jelzi, hogy elfogadta a válaszadó személyét. Gurmai Zita képviselő asszonyt… (Dr. Gurmai Zita az időmérő óra felé mutatva: Kezdjük elölről, jó? Mert már 08-nál jár…) Majd én mindjárt, igen… Gurmai Zita képviselő asszonyt illeti a szó… (Dr. Gurmai Zita: Csak biztos, ami biztos, minden perc számít!) Köszönöm.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Egy ország életében, működésében nem lehet olyan állapot, hogy az egészségügyi ellátás ne élvezzen elsődleges prioritást minden egyes szinten, a legmagasabb szintű kórházi ellátástól kezdve a legkisebb település háziorvosi-gyermekorvosi ügyeletéig.

Most a szolnoki kórházban csak bizonyos napokon lehet szülni gyermekeket; a többi napon a kismamákat több mint 100 kilométerre szállítják. Hiába próbálta a kormánypárti polgármester elbagatellizálni az ügyet, ez tény. Erről számolnak be a helyi lakosok, konkrét példákat leírva. Sőt, egyre több hír érkezik a szolnoki kórházból, hogy más osztályokon is gond van az ellátással, és ez egy megyei kórház, a megye legfontosabb és kiemelt egészségügyi intézménye.

Akkor milyen gondok lehetnek a kisebb kórházakban vagy a kistelepülési szakorvosi ellátásban, háziorvosi ellátásban? Súlyosak. Mostanra olyan mértékben csökkent a lakosság egészségügyi ellátáshoz való hozzáférése, ami azonnali beavatkozást sürget.

(16.30)

Ezt nem én mondom, nem az ellenzéki pártok mondják, hanem Kiss Zsolt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő főigazgatója e hónap elején, a Magyar Kórházszövetség kongresszusán. Tehát ismétlem: nem az önök által lenézett ellenzéki politikusok vagy a magyar polgárok mondják, hogy baj van, hanem a szakmai szervezet vezetője. És tényleg baj van. Csak egy példa: az Országos Kórházi Főigazgatóság honlapján elérhető adatok szerint több százezerre tehető azon magyar emberek száma, akiknek nincs állandó háziorvosa. De még sorolhatnám azokat a tényeket is, a magyar emberek történeteit, melyek megmutatják, hogy baj van a magyar egészségügyben, az emberek nem jutnak hozzá a megfelelő egészségügyi ellátáshoz.

A Fidesznek volt 12 éve, hogy rendbe hozza az egészségügyet. Nem sikerült. Most kaptak újabb négy évet, hogy bizonyítsanak. Mit szándékoznak tenni, államtitkár úr? (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Rétvári Bence államtitkár úr válaszol az elhangzott kérdésre. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Hát, biztosan nem azt a receptet követnénk, amit önöktől hallunk. László Imre mondta, hogy a kórházak 45 százalékát be kell zárni. Nem tudom, melyik megyében melyik kórházat zárná be a baloldal és melyiket nem, de aztán erre rákontrázott Komáromi Zoltán, hogy kevés a 45 százalék, több kórházat kell bezárni, mint a kórházak 45 százaléka. Önök erről vitatkoznak. Ezek szerint 45 százaléknyi kórházat vagy több kórházat kellene bezárni.

De azt is hallottuk önöktől, hogy a szülészetre amúgy sem kell orvos, mert a szülés levezethető orvos nélkül is, szemműtétre érdemes Indiába menni. Hasonló ötletek az egészségügy kapcsán csak úgy záporoztak az elmúlt hónapokban a baloldal részéről. Ezt akár viccesnek is tekinthetné valaki, de egyáltalán nem az, mert itt az emberek egészségéről van szó, amiből csak egy van, és azt meg kell őriznünk. A vidéki egészségügy fejlesztésére 500 milliárd forintot fordítottunk az elmúlt években, ebből 91 vidéki kórházat tudtunk részben vagy teljesen felújítani, valamint 54 rendelőintézetet és 107 mentőállomást, tudtunk építeni 23 új rendelőintézetet és 34 új mentőállomást, és folyamatban van Budapest történetének egyik legnagyobb kórházfejlesztése 700 milliárd forint összegben.

Ön azt kérdezte, hogy vajon mi van a háziorvosi ellátásban, hogyan tudjuk biztosítani, hogy az folyamatos legyen. Tudja, amikor önök kormányoztak, 79 milliárd forintot költöttek a háziorvosokra. 79-et! Tudja, idén mennyit költünk? 245-öt. Tudja, hogy mennyi volt egy háziorvosi praxis havi bevétele átlagosan, amikor önök kormányoztak, ’10-ben? 867 ezer forint. Tudja, hogy mennyi most? 2 millió 922 ezer forint.

Ez a különbség a baloldal egészségügyi ráfordításai és a mostani kormány között. Ezt tettük az elmúlt 12 évben, és ezt fogjuk tenni a következő években is, hogy valóban többletforrásokból igyekszünk a kórházak és a háziorvosok számára is, maguk az orvosok számára is nagyobb havi bevételt biztosítani. Mi nem vizitdíjat akarunk bevezetni, mint önök tették, meg kórházi napidíjat, hogy ezzel riasszuk el a betegeket attól, hogy kórházba vagy háziorvoshoz menjenek, hanem ingyenes egészségügyet és megemelt finanszírozást. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválasz illeti meg Gurmai Zita képviselő asszonyt. Parancsoljon!

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Szerintem eltelt 12 év, tehát természetesen a számok változtak és folyamatosan nőnek. Nyilván ezekről pontosan beszélt. Az meg, hogy vannak új kórházak, új intézmények… Csak éppen orvos nincs bennünk, meg nővér. Szerintem erről is érdemes lett volna beszélni, hogy milyen formában tudják ezt pótolni. Tehát azt gondolom, hogy mindenféleképpen ez lenne az elsődleges dolog, amit kellene csinálni.

A másik, hogy szerintem ez nem pártpolitikai kérdés, és természetesen megint „elmúlttizenkétévezett”, ahelyett, hogy még arról beszélt volna, hogy milyen egyéb lehetőségeket tervez a következő négy évben. Tehát gyakorlatilag, ahogy ön is mondta, ezt meg tudom erősíteni, ez valóban emberéletek kérdése.

Állítólag a magyar gazdaság egyensúlyban van, mondta ezt ma Tállai államtitkár úr, tehát a költségvetésben van megfelelő forrás. Ha viszont van szándék, van szakértelem és van forrás, akkor mire tetszenek még várni 12 év után, többségben? Egyébként, ha nincs megfelelő szaktudás, az MSZP és a szakemberei szívesen állnak rendelkezésre. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Egyperces viszonválasz illeti meg Rétvári Bence államtitkár urat is. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Ennél az utolsó fél mondatnál, hogy a szocialisták újra szívesen segítenének a magyar egészségügyben, szerintem sokaknak rándult össze a gyomra. Önök két dolgot tudtak tenni az egészségügyben: privatizálni és fizetőssé tenni  ezt a kettőt; HospInvest és társai. Emlékezzen: rendelőket és kórházakat privatizáltak. De volt olyan fél mondata is, hogy csökkent az elmúlt 12 évben az orvosok száma. Ezt hadd igazítsam már helyre, tisztelt képviselő asszony! 2010-ben a dolgozó és működési engedéllyel rendelkező orvosok száma hivatalos egészségügyi közhiteles nyilvántartás szerint 33 943 volt, ezzel szemben most 38 920. Tehát, tisztelt képviselő asszony nem csökkent ez a szám, hanem növekedett. (Sebián-Petrovszki László: Beleszámoltatok mást is! Azért!) Amit akkor is beleszámoltunk, azt most is beleszámoljuk, amit akkor nem számoltunk bele, azt most sem számoltuk bele.

Láthatóan nagyon fáj önöknek ez, de tudja, miért van ez? Mert önök elbocsátottak 6 ezer egészségügyi dolgozót, orvosokat és ápolókat, az nyilván csökkenti. Az önök reformja, amelyet vissza akart hozni  bár szerintem óva intsük Magyarországot attól, hogy visszatérjen , az volt, hogy nem elmentek az orvosok, hanem kirúgták önök az orvosokat és az ápolókat is, mert az IMF ezt kérte önöktől. Mi ezt a receptet sosem fogjuk beváltani. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   126-133   134-141   142-143      Ülésnap adatai