Készült: 2024.05.10.20:15:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  171-180. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:00


Felszólalások:   163-170   171-180   181      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszter úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Mellár Tamás, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszternek: „Mi folyik itt?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Dömötör Csaba államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét.

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Elfogadom.

ELNÖK: Öné a szó, képviselő úr.

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az adatszivárogtatás ügyében a kormány elismerte, hogy tőlük került ki idő előtt a kiskereskedelmi adat. Idézem a kormánytájékoztatót: „2023. február 3-án a gazdaságstratégiai feladatokhoz való szakmai közreműködésért és a ’Tanítsunk Magyarországért’ program koordinációjának ellátásáért felelős kormánybiztos, azaz György László titkárságának munkatársa nyilvánvaló tévedésből továbbított egy, akkor még embargósnak minősülő KSH-adatot”  idézőjel bezárva. Ennek hatására intézkedésként a kormány azt hozta, hogy megvonták a közzétevő munkatárs hozzáférését az embargós adatokhoz.

Ezzel kapcsolatban néhány kérdésem lenne. Miért csak a munkatárs embargós adatokhoz való hozzáférését vonták meg, miért nem az egész kormánybiztosi hivatalét, hiszen közismert György László államtitkár közeli kapcsolata a Makronóm Intézettel, ahonnan az adatok nyilvánosságra kerültek. Egyáltalán miért jutottak, juthattak a kiskereskedelmi adatok a „Tanítsunk Magyarországért” program kormánybiztosához? Vajon milyen halaszthatatlan feladatokkal kapcsolható össze a kiskereskedelmi adat és az ő munkája? Vajon ki, mely intézmények jutnak még hozzá rendszeresen a hivatalos közzététel előtt statisztikai adatokhoz? Kérdezem én ezt a propagandaminisztériumtól, a KSH-t felügyelő Rogán Antal propagandaminisztertől, ami egyébként önmagában is tulajdonképpen egy beismerés is, hogy Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal a propagandaminiszterhez tartozik. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Dömötör Csaba államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Először is az előzményekről, illetve a körülményekről. Más országokban is bevett gyakorlat, hogy a Statisztikai Hivatal szűk körben előzetes hozzáférést biztosít egyes szereplők számára. Ennek az az oka, erről itt már szó volt, hogy biztosítsa a felkészülést a közzétett gazdasági adatok értelmezésére; ez érint állami szerveket, egyes hírügynökségeket és szerkesztőségeket is. Az ilyen hozzáférésre meghatározott szabályok vonatkoznak, az érintetteknek egy nyilatkozatot is alá kell írni, és arra is szeretném felhívni a figyelmét, hogy azt, hogy ki kaphat ilyen előzetes hozzáférést, kik kaphatnak adatokat, a KSH közzéteszi.

Az üggyel kapcsolatos vizsgálat megállapította a körülményeket. Szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy mind a KSH, mind a kormánybiztos közzétették az üggyel kapcsolatos álláspontjukat, ezek is nyilvánosak. Ami fontos dolog: a KSH-ból nem történt adatszivárgás, a problémát az okozta, hogy a gazdaságstratégiai feladatokért felelős kormánybiztosi titkárság egyik munkatársa nyilvánvaló tévedésből továbbított egy akkor még embargósnak minősülő adatot. Tehát ha az a kérdés, hogy hogyan kaphatta meg, akkor az a feladatkörből fakad, a gazdaságstratégiáért is felel az említett kormánybiztos úr.

Azt azért mindenesetre sajnálom, hogy ezt az esetet arra használja, hogy felszólalásokkal és lejárató interjúkkal támadja azt az intézményt, amelynek korábban elnöke volt. Az, hogy már nem ön a KSH elnöke, azt gondolom, nem ok arra, hogy aláássa egy sok évtizedes szakmai múltra visszatekintő intézmény megbecsültségét. (Dr. Selmeczi Gabriella: Így van!) Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Mellár képviselő úré a szó.

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm szépen. Államtitkár úrnak valószínűleg szövegértési problémái vannak. Nem a KSH-t bíráltam ez alkalommal (Rétvári Bence: Hanem kit?), hanem a kormány tevékenységét, ugyanis itt az a kérdés merül fel, hogy vajon az adatok hozzáférése megfelele a célszerűségnek. Én itt azt vontam kétségbe, hogy vajon vane nyomós ok arra, hogy az államtitkárság egy nappal előbb kapja meg, vagy akár, ugye, ahogy valójában történt, három nappal korábban kapja meg ezeket az adatokat, mert én nem igazából látom azt, hogy vajon a „Tanítsunk Magyarországért” programnak miért van szüksége arra, hogy megkapja a kiskereskedelmi adatokat.

(18.00)

És én azt gondolom egyébként, hogy jó lenne, ha ön nem azokból a panelekből dolgozna minden alkalommal, hanem próbálna érvelni is. Tehát szó sincs arról, hogy én nem szeretem a Statisztikai Hivatalt vagy szeretnék visszakerülni. Én azt szeretném egyébként, ha tiszta viszonyok lennének, és a statisztikai adatok mindig azokhoz kerülhetnének, akik erre jogosultak. Csak ennyi a történet. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Viszonválasz illeti meg államtitkár urat. Parancsoljon!

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Bármennyire is hívogató, tisztelt képviselő úr, nem fogok személyeskedésbe menni, akkor sem, ha ön minden egyes alkalommal megteszi. Viszont amire szorítkozok, azok a tények. Azokra mindig szorítkozni fogok, sajnálom, hogy ezt figyelmen kívül hagyja. Ami az érintett kormánybiztos tevékenységét illeti, ott van az érintett közlemény, benne van, hogy gazdaságstratégiával is foglalkozik. Ez akkor is így van, ha ön szándékosan minden egyes alkalommal ezt kihagyja a felszólalásából. Ettől még tény marad. Ez az indok.

Arra is szeretném felhívni a figyelmét, hogy miközben ön sokadik alkalommal egy adatszivárgás ügyében szólal fel itt a Házban, volt ennél már súlyosabb eset, és ha ön többször elmondja, akkor én is sokszor fogom elmondani: 1999-ben a GDP-adatok szivárogtak ki. Beesett a tőzsde. És még egyszer felteszem a kérdést: tudjae, ki volt a KSH elnöke? Tudja nagyon jól, ön volt az. Akkor nem akart készenléti rendőrséges bevetést és nem akart parlamenti vizsgálóbizottságot sem. Mi ez, ha nem ordító baloldali kettős mérce?!

További szakmai pályafutásához én is jó munkát kívánok. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   163-170   171-180   181      Ülésnap adatai