Készült: 2024.05.09.03:01:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (2022.09.26.),  229-232. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:24


Felszólalások:   225-228   229-232   233-236      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tompos Márton Kristóf, a Momentum képviselője, kérdést kíván feltenni a külgazdasági és külügyminiszternek: „Valóban nem működnek az Oroszországra kivetett EU-s szankciók?” címmel. Tompos Márton Kristóf képviselő urat illeti a szó.

TOMPOS MÁRTON KRISTÓF (Momentum): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Folyamatosan azt halljuk önöktől, hogy a szankciók nem működnek. Az a helyzet, hogy a számok nem ezt mutatják. A számok azt mutatják, hogy Oroszország GDP-je 11 százalékot fog csökkenni csak ebben az évben. A számok azt mutatják, hogy az exportjuk és az importjuk több mint 30 százalékkal csökken. A számok azt mutatják, a Világbank adatai, hogy 22 százalékos infláció várható csak erre az évre. Ez persze még nálunk is elérhető, ha tovább folytatják ezt a kormányzásnak nevezett bármit, de maradjunk most az oroszoknál.

(19.30)

Egy kicsit kézzelfogható példával élve: az orosz autógyártás szinte teljes egészében megszűnt, az a kevés, ami megmaradt, az a kilencvenes évek színvonalára esett vissza. Az oroszok ott tartanak jelen pillanatban, hogy mosógépekből, mosogatógépekből, hűtőszekrényekből szerelik ki az elektronikát, hogy a szankciók hatását tudják enyhíteni. Az orosz értelmiség menekül az országból. Lehet látni a fotókat Finnországból, Grúziából, Kazahsztánból, menekülnek, pláne a részleges mozgósítás óta. Több mint ezer cég hagyta el az országot.

Úgyhogy kérdezem én, mi alapján mondja azt a magyar kormány, hogy nem működnek a szankciók. Ha fenntartják ezt, hogy nem működnek a szankciók, akkor legalább egy adatot, egy számot, egy statisztikát mutassanak az orosz gazdaságban, ami ezt alátámasztja! S ami a legfontosabb: ha azt gondolják, hogy nem működnek a szankciók, akkor miért szavazták meg őket, és miért akarnak róla konzultációt tartani. Várom válaszát. (Szórványos taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Magyar Levente államtitkár úrnak.

MAGYAR LEVENTE külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A szankciók kérdéséről és az Oroszországot sújtó gazdasági nehézségekről racionális vitát érdemes folytatni, de azt gondolom, hogy az említettek alapján erre ma este nem lesz lehetőség, mert ha ön, illetve a pártja azt gondolja, hogy Oroszországban mosógépből kiszerelt alkatrészeket szerelnek a fegyverekbe meg a rakétákba, és a mikrochipipart ezen az alapot építik újjá, akkor nyilvánvaló, hogy egy olyan propagandisztikus hangnembe burkolja ezt a vitát, ami nem teszi lehetővé azt, hogy tényszerűen, és azt gondolom, hogy a szükséges vitát lehetővé tevő módon tudjuk ezt a beszélgetést folytatni.

Tisztelt Képviselő Úr! Azt mindenki tudja, hogy Oroszországnak fájnak ezek a szankciók. A kérdés az, hogy jobban fájnake Oroszországnak, mint nekünk. Azt gondoljuk, hogy jelen pillanatban ez nem adott. Márpedig, ha Oroszországnak kevésbé fájnak a szankciók, mint az Európai Uniónak, akkor nem hatásosak, nem érik el a kívánt célt, nem váltják ki a kívánt hatást. Ha ön a történelmi példák alapján tisztában van azzal, hogy Oroszországot egy kicsit gazdaságilag megrázni nem egyenlő azzal, hogy térdre kényszerítik, akkor pontosan tudja, hogy ezek a szankciók jelenleg nem olyan mélységűek, nem érintik a mindennapokat olyan mélységben, hogy valós hatást tudjanak kiváltani, nevezetesen azt a kívánt hatást, hogy Oroszország visszavonja a csapatait, hiszen nyilvánvaló, hogy a szankciók ezt a pragmatikus célt célozzák: legyen vége a háborúnak, köszöntsön be a béke. Ez a szankciós rezsim erre alkalmatlan, hiszen lassan most már a nyolcadik hónapjába lép a háború, úgy, hogy az első nap az Unió elkezdte ezeket az úgynevezett szankciókat bevezetni Oroszország ellen.

Tehát a kérdés nem az, hogy fáje Oroszországnak  bizonyára fáj, lehet sorolni erre vonatkozóan statisztikákat , a kérdés az, hogy jobban fáje neki, mint nekünk. A válasz erre az, hogy nem. A fő kérdés pedig az, hogy Oroszország be fogjae fejezni a háborút ezen szankciók okán: nem ebbe az irányba mutatnak a dolgok. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   225-228   229-232   233-236      Ülésnap adatai