Készült: 2024.05.11.10:58:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2022.10.25.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:54


Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Az MSZP képviselőcsoportjából Komjáthi Imre képviselő úr jelentkezett napirend előtti felszólalásra. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! „Akinek nincs semmije, aki nem vitte semmire az életben, az annyit is ér.” Lázár János hírhedt mondata több mint tíz éve hangzott el.

Azóta sok víz lefolyt a Dunán, a kormány számtalanszor bebizonyította, hogy valóban így gondolkodik. A Fidesz-kormány évről évre, hónapról hónapra lépked előre az embertelenség, az emberellenesség útján. Most éppen Pintér Sándor belügyminiszter ötlete alapján törvényt akarnak hozni arról, hogy az állam még hátrébb vonuljon a szociális biztonság garantálásából. Azt mondják: fizessetek adót, fizessetek járulékot, de cserébe ne várjatok szinte semmit, mert a Fidesz szerint a szociális biztonságáért mindenki önmaga a felelős. Magyarországon 2022-ben kimondatik, hogy mindenki a saját szerencséjének a kovácsa. Ez szégyen!

Aztán a felelősségi sorrendben a következő szint az, hogy segítsenek a hozzátartozók; ha ők nem tudnak, akkor az önkormányzatok; ha ők sem, akkor a karitatív szervezetek. És ha ezek közül egyik sem tud segíteni, csak akkor jön az állam. Komolyan mondom, ehhez azért pofa kell! A Fidesznek csak a pénz kell, mindenfajta felelősség és feladat nélkül. Önök nem a javunkat, hanem a javainkat akarják. Ez azért óriási különbség, és ez nem csak egy kormányzati hiba, ez nemzetellenes bűn.

A Fidesz ugyanis ezzel a törvénnyel szétveri a magyar nemzetet, azt a nemzetet, amelynek legfontosabb kötőanyaga az egymásért érzett felelősség, hiszen ez tart össze minket, az, hogy tudjuk: számíthatunk egymásra, számíthatunk honfitársainkra, akikkel mind egyenrangúak vagyunk, nincsenek többet és kevesebbet érők.

Ezzel a törvénnyel a Fidesz most pont az egymásért érzett felelősséget akarja kiirtani: a szolidaritást. Elmondtam korábban, elmondom most is: lehet énekelni, hogy „egy vérből valók vagyunk”, de addig nem beszélhetünk egységes nemzetről, amíg egyetlen gyermek sorsa is azon dől el, hogy milyen családba születik. Mennyire együttérző nemzet az, amelynek a tagjai elnézik, hogy több százezer gyermek nem jut megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszerhez? Mennyire testvéries nemzet az, ahol több százezer ember nem jut hozzá az egészségügyi ellátáshoz?

Tisztelt Képviselőtársaim! Mondják már meg, hogy amikor ekkora a gazdasági válság, brutális drágaság tombol és növekszik a munkanélküliség, akkor hogyan lehet így cserben hagyni az embereket? Ma, amikor ezer forint egy kiló kenyér, hogy van képük a szociális törvénybe beleírni, hogy elsősorban mindenki magáért felelős?!

Hogyan gondolkodjon egy munka nélkül maradt ember, ha a Fidesz csak három hónapig ad valamilyen alamizsnát, utána pedig legjobb esetben is csak 22 800 forintot lök oda? Miniszter és Államtitkár Urak, Hölgyek! Mikor próbáltak meg önök 22 800 forintból megélni? Önök 3-4-5 millió forintos fizetést visznek haza.

Közben a Fidesz duplájára emelte az áram árát, és hétszeresére drágította a gázt átlagfogyasztás felett. A Fidesz-kormány azt mondja az embereknek, hogy dolgozzanak hidegben. Tudják, az a leggátlástalanabb ebben, hogy önök kisajátították az államot, elvettek belőle, amit csak lehetett. Kitömték a gyermekeik zsebét, a haverjaik zsebét; kiszipolyozták a közvagyont; 140 ezer embert zártak ki a társadalombiztosításból; elvették a rokkantnyugdíjat; földönfutóvá tettek embereket. Most meg van képük azt mondani, hogy adózzatok csak tovább, és senki ne várjon segítséget az államtól.

Mi lesz a következő intézkedésük? Hogy legeljenek füvet az emberek? Nézzék, én egy baloldali ember vagyok, én már akkor három műszakban melóztam, amikor a Fidesz vezetői még Soros György pénzén tanultak. Ezért baloldali emberként azt mondom, hogy mi, MSZP-sek nem fogjuk hagyni, hogy önök szétverjék a nemzetet; nem hagyjuk, hogy Orbán Viktor betiltsa a szolidaritást, mert mi baloldaliak vagyunk és hazafiak. Egységes nemzetben gondolkodunk, és azt mondjuk: amikor baj van, össze kell kapaszkodnunk itt az anyaországban és a határon túl is. Nem hagyjuk, hogy egymás ellen fordítsák a városit és a falusit. Uszítottak a romák ellen, uszítottak a rokkantak ellen, uszítottak a melegek ellen, uszítottak a katások ellen. Most épp a tanárok és a diákok vannak soron, de mi ezt nem fogjuk hagyni. Minél hamarabb vonják vissza ezt a törvényjavaslatot, mert ennek így tragédia lesz a vége.

Gondoskodó és esélyteremtő államra van szükség, amelyik (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) garantálja mindenki szociális biztonságát. Mi, MSZP-sek igazi baloldaliként ezért fogunk dolgozni. Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps az ellenzék padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Képviselő úr elhangzott napirend előtti felszólalására a választ Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Először is, gratulálok pártelnökké választásához a hétvégén. Igazán embert próbáló feladatot kapott, hogy 1 százalékról 5 százalék fölé hozza a Magyar Szocialista Pártot. Meglátjuk, hogy hogyan fog ez önnek sikerülni.

Ami a baloldal és a szolidaritás viszonyát illeti, nem én minősíteném önöket, hanem az önök egyik közkedvelt és mindig elfogadott szociológusa, Ferge Zsuzsa. Hogy beszélt Ferge Zsuzsa az önök szolidaritásáról akkor, amikor egy válság gyötörte Magyarországot? Ő szó szerint azt mondta önökről: „2008-ban Magyarország volt az egyetlen válság érte állam, amely semmit, egyáltalán semmit, egy gyufaszálat nem tett keresztbe azért, hogy a válság nyilvánvaló veszteseivel valami történjen.” (Vitályos Eszter: Hogy lehet az?) Ön pedig itt azt mondja, hogy az elmúlt években a szolidaritás elve megcsorbult, mi ezt tagadjuk, mert majd mondom is, hogy mikben igyekeztünk tényleg mindenkinek segítséget nyújtani, és majd önök fogják ezt a szövetet újraszőni, miközben pont Ferge Zsuzsa mondta azt, hogy önök nem tettek semmit ebben az ügyben.

De nemcsak Ferge Zsuzsa, a saját miniszterelnökük mit mondott: „És közben egyébként nem csináltunk semmit négy évig. Semmit. Nem tudtok mondani olyan jelentős kormányzati intézkedést,”- a saját miniszterelnökük mondja , „amire büszkék lehetünk, azon túl, hogy … visszahoztuk a kormányzást a végére. Semmit. Ha el kell számolni az országnak, hogy mit csináltunk négy év alatt, akkor mit mondunk?” Ezt viszont a saját miniszterelnökük mondta.

Ön itt feláll, hogy önök fogják a szociális hálót megerősíteni, de hát az önök házi szociológusa és az önök miniszterelnöke mondta, hogy önök ezt nem tették meg, sőt ezzel ellentétes politikát folytattak.

(10.00)

Vane még egy kormány, vane még egy párt, amely az ápolóktól vett el pénzt, meg a rendőröktől meg az orvosoktól meg a tanároktól meg az összes közalkalmazottól, azoktól, akik a szociális szférában a legnehezebb sorsúakkal foglalkoznak? Vane még egy kormány, amely a nyugdíjasoktól vett el pénzt? Önök ezt megtették. A 8 százalékát a pénzüknek mindenkinek elvették azért, hogy a hárombetűs kedvenc szervezeteik egyikének, az IMF-nek megfeleljenek. Fontosabb volt az IMF, mint az ápolók, a nyugdíjasok, a szociális dolgozók, az orvosok, a rendőrök, és még sorolhatnám.

Ön itt szónokol szép szavakról, hogy egymással szolidárisnak kell lenni. De önök miért mindig a bankárokkal szolidárisak elsősorban, főleg hogyha külföldiek, főleg hogyha valahonnan Washingtonból vagy London környékéről érkeznek, vagy Brüsszelből? Akkor nagyon szimpatikusak önöknek a döntéseikben. Ön is ott menetelt az éhségmenetben Simon Gáborral, akinek  mint kiderült  a zsebében ott volt a 200-300 milliós bankszámlakivonat, és közben menetelt az éhségmenetben. Az ön hitelességét jelen pillanatban nem vonom kétségbe, mert lehet, hogy tényleg úgy gondolja, mint mondja, de hát kikkel van itt együtt, tisztelt képviselő úr? Kikkel menetelt ön együtt?

Az elmúlt években mi azt tettük, ami szerintünk a leghelyesebb szociálpolitika, és ezt nemcsak mi mondjuk, hanem Ronald Reagan is mondja, hogy a legjobb szociálpolitika a munkahelyteremtés, és a legjobb, ezt kiegészítő intézkedés a béremelés. A kormány általában a bérek emelésére kisebb befolyással bír, de a minimálbéren keresztül tudja emelni. Ön is tudja, önök minimális mértékben, huszon-egynéhány ezer forinttal emelték a kormányzásuk alatt a minimálbért, mi körülbelül majdnem 130 ezer forinttal emeltük a minimálbért a kormányzásunk ideje alatt, hogy a legkisebb keresetűek többet keressenek. Önök pont a legkisebb keresetűeknek nem emelték a bérét. Önök pont a nyugdíjasoktól vették el a nyugdíjat, önök pont azoknak nem segítettek, akiknek a legnagyobb szükségük lett volna rá. A multiknak, rezsicégeknek ott volt a garantált haszon, 6-7 százalék. Horn Gyula törvénybe iktatta, önök fenntartották, az megvolt, csak mindig a kispénzűektől vettek el.

Mi az elmúlt években, ma már elmondtam, hogy milyen mértékben emeltük a szociális juttatásokat, de hadd ismételjem meg, hogy 325 milliárd forintról 1139 milliárdra, és jövőre még 187 milliárddal növeljük, így 325 milliárdról 1326 milliárdra emelkedik. 1001 milliárd forinttal növeljük  1001 milliárd forinttal növeljük!  a szociális juttatásokat úgy, hogy mellette a legfontosabb szociális politikát mégiscsak a munkahelyteremtésben látjuk, hogy legyen mindenkinek munkája.

Önök elvették a családoktól a gyes összegét a harmadik évben, elvették a kamattámogatott forinthitelek lehetőségét, hogy devizahitelbe menjenek az emberek. Óriási hibákat követtek el, amelyeket utána a kormányzat tudott helyrehozni 2010 után, és az önkormányzatokról is beszélhetünk. Önök eladósították az önkormányzatokat 1300 milliárd forinttal. Szép szavak, csak amikor kormányon voltak, pont az ellenkezőjét tették. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai