Készült: 2024.05.09.03:22:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2023.12.11.),  240-243. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 6:35


Felszólalások:   232-239   240-243   244-249      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Ház! A határozathozatalokra holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Most soron következik a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/6070. számon a Ház informatikai hálózatán valamennyiünk számára elérhető.

A vitában elsőként a Törvényalkotási Bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Megadom a szót Pogácsás Tibor képviselő úrnak, a bizottság előadójának. Parancsoljon, öné a szó.

POGÁCSÁS TIBOR, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság 2023. december 7-én tartott ülésén tárgyalta meg a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő, vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól és az azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló T/6070-es törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló 10/2014. országgyűlési határozat 46. §-a alapján 32 igen szavazattal, 6 tartózkodás mellett fogadta el.

Tisztelt Országgyűlés! A Ház asztalán fekvő törvényjavaslat célja egyrészt az Európai Unió fenntarthatósággal kapcsolatos uniós jogi aktusainak és iránymutatásainak történő megfelelést szolgáló magyar ESG-rendszer kialakítása, másrészt lefekteti a nemzeti ESG keretrendszer kialakításának alapjait. Cél az, hogy mire teljeskörűen alkalmazni kell az EU szintjén a szabályokat, addigra felkészültek legyenek a hazai vállalkozások, egy hozzáértő, előremutató gondolatokkal segítő tanácsadói hálózat támogassa a munkájukat a nemzetközi szinten való helytállásukhoz.

A fenntarthatósági kérdések tekintetében szükséges rendelkezni a felügyeleti hatóság kijelöléséről, amely ez esetben a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága lesz. A hatóság tevékenysége kiterjed többek között a vállalkozások ESG-célú átvilágítási kötelezettségei teljesítésének ellenőrzésére, az ESG-tanúsítók akkreditálására és nyilvántartására, valamint a magyar online ESG-menedzsmentplatform és a hitelesített támogatási menedzsmentközpont működtetésére.

Az ESG kerettörvény elfogadásának célja egy olyan jogszabályi környezet megteremtése, amelyben vállalati információkat hoznak nyilvánosságra a működésük során felmerülő fenntarthatósági kockázatokról és lehetőségekről, továbbá az emberekre és a környezetre gyakorolt hatásukról, a gazdasági szereplők pedig átfogó információkkal rendelkeznek a fenntarthatóság és az egységes vállalati felelősségvállalás helyzetéről és jövőbeni irányairól.

Mindezek tekintetében kérem a tisztelt parlamentet, támogassa a törvényjavaslatot. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Most megkérdezem az előterjesztőt, Fónagy János miniszterhelyettes, államtitkár urat, kíváne most válaszolni, vagy a zárszóba tartogatja a felszólalását. (Dr. Fónagy János: A végén, elnök úr, a zárszóba.) Köszönöm szépen.

Tájékoztatom a tisztelt képviselőtársaimat, hogy a kijelölt Gazdasági Bizottság nem állított előadót. Most a képviselői felszólalások következnek, melyek között kétperces felszólalásra nincs lehetőség. Kérdezem képviselőtársaimat, kíváne valaki a felszólalás lehetőségével élni. (Nincs jelentkező.)

Jelentkezőt nem látok, a vitát lezárom. Most megadom a szót Fónagy János miniszterhelyettes úrnak a zárszóra. Parancsoljon!

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat társadalmi egyeztetése során számos észrevétel érkezett a törvényjavaslattal érintett vállalkozások, valamint vállalkozói érdekképviseletet ellátó szervezetek részéről. A vállalkozások érdekeit szem előtt tartva az előterjesztő igyekezett figyelembe venni a beérkezett észrevételeket és javaslatokat. Erre tekintettel a Törvényalkotási Bizottság számos módosítópontot tartalmazó módosító javaslatot nyújtott be.

A módosításokkal kiegészített törvényjavaslat elfogadása esetén lehetővé válik az Európai Unió fenntarthatósággal kapcsolatos uniós jogi aktusainak és iránymutatásainak történő megfelelést szolgáló magyar ESG keretrendszer kialakítása, s egyúttal annak biztosítása, hogy mire teljeskörűen alkalmazni kell az EU szintjén a szabályokat, addig a hazai vállalkozások felkészültek legyenek erre.

Az ESG kerettörvény elfogadásának célja egy olyan jogszabályi környezet megteremtése, amelyben a vállalatok információkat hoznak nyilvánosságra a működésük során felmerülő fenntarthatósági kockázatokról és lehetőségekről, továbbá az emberekre és környezetre gyakorolt hatásukról, a gazdasági szereplők pedig átfogó információkkal rendelkeznek a fenntarthatóság és az egységes vállalati felelősségvállalás helyzetéről és jövőbeli irányairól.

Köszönöm a bizottságok támogató szakmai munkáját, s kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy az összegző módosító javaslatot és a T/6070. számú törvényjavaslat ezzel kiegészített egységes javaslatát támogatni szíveskedjenek. Megtisztelő figyelmüket köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(18.40)




Felszólalások:   232-239   240-243   244-249      Ülésnap adatai