Készült: 2024.05.09.20:32:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2023.04.17.),  79-82. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:   75-78   79-82   83-86      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Brenner Koloman képviselő úr, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a kultúráért és innovációért felelős miniszternek: „Támogatjae a fideszes kormány a szabadtéri színházakat?” címmel. Brenner Koloman képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Jobbik-Konzervatívok számára a kultúra nemzeti alap, hiszen mi tudjuk és hittel valljuk, hogy a helyi közösségek számára a kultúra az egyik legfontosabb olyan kötőanyag, amely a magyar társadalmat egyben tartja.

A kulturális szféra rettenetesen nehéz időszakon van túl, egyrészt a koronavírus-járvány miatti lezárások miatt. Ebben az időszakban egyébként már kialakult a kőszínházak és a szabadtéri színházak között egy jó együttműködés, ugyanis a színművészek nagyon széles köre számára csak a szabadtéri színpadok adtak aztán fellépési lehetőséget. Ráadásul az elmúlt télen a fideszes rezsiemelés és az önkormányzatoktól elvont adóbevételek miatt nagyon sok településen bezártak átmenetileg a kulturális intézmények, és gyakorlatilag itt az előadások is szüneteltek nagyrészt. Ráadásul az előadó-művészeti szervezetek számára kiírt egyedi pályázatok közül nincs olyan, amely kimondottan a szabadtéri színházak számára volna dedikálva. Itt már a Szabadtéri Színházak Szövetségének elnöke is jelezte, hogy ugyan programokra lehet már pályázni, de a nyári rendezvényeket, amelyek itt vannak már a nyakunkon, még nem lehet jól megtervezni.

Itt a szabadtéri színházakról talán érdemes annyit elmondani, hogy egész Európában párját ritkító kínálata van hazánkban a szabadtéri előadásoknak, ráadásul ezeket, ahogy mondtam, a helyi közösségek számára kiemelkedően fontos fesztiválokkal és más előadásokkal együtt szokták üzemeltetni. Nagyon fontos szerepük van a kulturális turizmus fellendítésében és a helyi közösségi élet megszervezésében.

Ezért is kérdezem tehát a tisztelt államtitkár asszonyt, hogy szándékozike a jelenlegi fideszes kormány a támogatási rendszert úgy módosítani, hogy megfelelő segítséget kapjanak a szabadtéri színházak is. Köszönöm megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ a kormány részéről Vitályos Eszter miniszterhelyettes, államtitkár asszony fogja megadni. Parancsoljon!

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kérdésére a rövid válaszom az, hogy igen, a kormány támogatja a szabadtéri színházakat. Azt kell hogy mondjam, biztató számomra, hogyha sok nincs is, de egy közös kiindulópontunk talán van, amikor is azt mondja ön, hogy a kultúra az önök pártja számára is nemzeti alap.

A kulturális kormányzat abból a kodályi hitvallásból indul ki, miszerint a kultúrát nem lehet örökölni, az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának. Mi azon dolgozunk a kulturális kormányzattal, hogy a kultúrát akadálymentesítsük, azaz mindenki egyenlően hozzáférhessen a kulturális programokhoz, a kulturális szolgáltatásokhoz attól függetlenül, hogy az ország mely szegletében él. Ebben az érték- és közösségteremtésben rendkívül fontos szerepet vállalnak a szabadtéri színházak is.

Abban is egyetértünk, tisztelt képviselő úr, hogy a pandémia rendkívül nehéz helyzet elé állította a kulturális szféra valamennyi szereplőjét; nem véletlen, hogy 2018-ban az ágazat teljes bevételének megközelítőleg a 70 százaléka állami támogatásból származott, ez az összeg 2021-re felment 80 százalék fölé.

Szeretném felhívni a figyelmét arra, képviselő úr, hogy megjelent az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő honlapján a minősítéssel nem rendelkező szabadtéri színházak szakmai programjainak a megvalósítására egy 170 millió forintos keretösszegű pályázat, továbbá az ön állításával ellentétben, a nyilvántartásban szereplő szabadtéri színházaknak lehetőségük van az előadó-művészeti szervezetek számára 4 milliárd forintos keretösszeggel kiírt pályázaton is részt venni. Lehet, hogy célzottan nem ez a feltétel szerepelt a pályázatban, nem voltak nevesítve, de ugyanúgy tudnak rá pályázni, ahogy a többiek. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Hangsúlyozom tehát, hogy a pályázati kiírás alapján a szabadtéri színházak ennek a kiírásnak az összes elemére, az összes kategóriájára tudnak pályázni, és benyújthatták ezeket a projektjavaslatokat a megadott határidőig, április 14-éig. Köszönöm szépen a türelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   75-78   79-82   83-86      Ülésnap adatai