Készült: 2024.05.09.18:30:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2023.02.27.),  10-13. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:27


Felszólalások:   6-9   10-13   14-17      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÚRÓ DÓRA (Mi Hazánk): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! 2022-ben Magyarország 1900 óta a negyedik legrosszabb demográfiai évet zárta, természetesen, ha a háborús éveket nem számítjuk ide. Katasztrófa az, ami a halálesetek tekintetében történt, ugyanis a 2007-től 2019-ig tartó összes évhez képest többezres többlethalálozásnak lehettünk tanúi Magyarországon. 2005-ben volt ehhez hasonló mértékű a halálesetek száma, de akkor még Magyarország lakossága 490 ezerrel több volt nagyságrendileg.

Az Európai Unióban az elkerülhető halálesetek számát tekintve a másodikok vagyunk, a kormánynak még sincs arra semmiféle stratégiája, hogy az életmóddal összefüggő haláleseteket hogyan tudnánk megelőzni, mert a mozgásszegény életmód, a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a helytelen táplálkozás mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a magyar lakosság egészségügyi állapota olyan katasztrofális, amilyen. S ehhez hozzájöttek a Covid-lezárások okozta bajok, hiszen kimutatható, hogy 54 százalékkal kevesebb időt töltöttek az emberek mozgással például a lezárás időszaka alatt, és átlagosan 4-5 kilogrammal nőtt a testsúlyuk.

(13.40)

De nemcsak az elmúlt években romlott ez a mutató, hanem 2014 óta folyamatosan egyre több az elhízott, és nemcsak a felnőttek, hanem sajnos a gyerekek, a fiatalok körében is.

Nagy örömmel konstatáltam, hogy a kormány megindított a fiatalok körében egy, az energiaital-fogyasztás veszélyeire felhívó kampányt, ugyanakkor ez rendkívül álszent és farizeus, ugyanis önök úgy próbálják megvédeni az energiaitalok káros hatásaitól a fiatalokat, hogy közben az elmúlt években 18 milliárd forinttal támogatták az ezt gyártó céget. Önök tehát azt mondják a szülőknek, hogy megvédjük a gyermekeiteket az energiaitaloktól, de a szüleitek által befizetett adóból támogatjuk azt a céget, amelyik ezt gyártja. Döntsék el, hogy mit akarnak, és hogyha valóban fontos önöknek az, hogy megvédjük az energiaitalok és egyébként számos más káros hatású élelmiszer fogyasztásától a fiatalokat, akkor közben az adófizetők pénzéből ne támogassák ennek a gyártását. Sokkal jobb helye lett volna ennek a pénznek is olyan magyar vállalkozásoknál, amelyek például bioélelmiszereket, egészséges élelmiszereket állítanak elő.

De nemcsak a halálesetek és az egészséges életmód szempontjából zárt katasztrofális évet Magyarország, hanem a születések száma 1900 óta a második legrosszabb volt 2022-ben. Azt reméltem, hogy itt, az Országgyűlés első ülésnapján egy családpolitikai intézkedéscunamit fognak bejelenteni, látva azt, hogy mekkora probléma történt, ugyanis 2011 óta nem esett vissza a termékenység Magyarországon  ez valódi elismerése a mostani magyar kormánynak, hogy erre nem volt példa 2011 óta , most viszont az 1,59-es értékről 1,52-re zuhant vissza. És már most látjuk azt, hogy amit 2018-ban Orbán Viktor az akkori megválasztása után ezen a pulpituson célul tűzött ki, hogy 2030-ra elérjük a 2,1-es termékenységi arányszámot, ami egy lélekszámában gyarapodó nemzetet jelentene, azt most már nem fogjuk tudni elérni, erre a céldátumra pedig biztosan nem.

Ez a mérlege a 2022. évnek. Ehhez képest idén január 1-jén az összes családtámogatás veszített a reálértékéből  az összes! Nemhogy egy vagy kettő, hanem mindegyik kevesebbet ér, mint amennyit tavaly ért, sőt továbbmegyek, például a három gyermek után járó adókedvezmény nagyságrendileg az egyharmadát éri annak, mint amit ért, amikor bevezették. Ennyire elveszítették az értéküket a családtámogatások, és önök mégsem tesznek semmit. A tavalyi évben például 73 olyan munkanap volt, amikor a szülőknek kellett gondoskodniuk a gyermekük felügyeletéről. Ez óriási hátrány a munkaerőpiacon, és az állam semmiféle kompenzációt vagy segítséget nem nyújt ehhez sem a családoknak. A Mi Hazánk Mozgalom szerint ahhoz, hogy kiszámítható jövőképe legyen a fiataloknak, legalább inflációkövetővé kellene tenni a családtámogatásokat is, hogy lélekszámában valóban újra gyarapodó nemzetté válhassunk. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Mi Hazánk és a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra Rétvári Bence államtitkár úrnak adom meg a szót.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Ha ennek a kormánynak van fontos ügy, hát, akkor az a családpolitika. Nincs Európában olyan kormány, nincs ma Európában olyan ország, amely GDP-arányosan annyit költene, annyit fordítana a családokra, mint a magyar kormány. Magyarországon 3357 milliárd forint szerepel a költségvetésben családtámogatásokra, és ez az összeg nem négy számjegyű milliárd volt, hanem három számjegyű milliárd volt, amikor elkezdtük a kormányzásunkat, ezermilliárd alatt volt, ehhez képest most 3357 milliárd forintnál tartunk.

A GDP, a teljes nemzeti össztermék 4,3 százalékát fordítjuk családtámogatásokra  nincs még egy olyan ország Európában, ahol ilyen, ehhez hasonló vagy ennél magasabb számot látna ön , és arra törekedtünk, hogy az élet minden területén segítsünk a családoknak, annak is, aki korábban szeretne gyermeket vállalni; annak is, aki később tud gyermeket vállalni; annak is, aki egyedül neveli a gyerekét; annak is, ahol nagycsaládban, többen nevelik a gyereküket; annak is, akinek autóra van szüksége; annak is, akinek lakásra van szüksége; annak is, akinek diákhitele volt; annak is, aki a nagymama segítségét venné igénybe, mondjuk, a „Nők 40” segítségével, tehát minden élethelyzetre, ami a gyermekvállalás szempontjából fontos és jelentős, igyekeztünk valamiféle intézkedést bevezetni. Nem volt olyan év, amikor ne bővítettük volna ezeket az intézkedéseket, így az idei év is ilyen: a 30 év alatti édesanyáknak az szja-mentességét tudtuk bevezetni ebben az esztendőben. Nemcsak a négygyermekes édesanyáknak van tehát most már örök életre vagy örökre adómentessége, szja-mentessége, hanem a 30 év alatti édesanyáknál is ez van.

És, tisztelt képviselő asszony, ön lebecsülheti ezt az eredményt, amit az elmúlt években elértünk, a magyar családok és a magyar kormány együtt, de azért mégis, ha megnézi, hogy mennyi volt a gyermekvállalási kedvnek a mutatószáma, amit ön is idézett, a teljes termékenységi arányszám, tehát hogy két szülőre átlagosan mennyi gyerek jut, nos, ez a kormányzásunk kezdetén 1,23 volt, tehát 1,2 környékén volt, most pedig 1,52. Ez azért egy számottevő emelkedés az elmúlt években annak köszönhetően, hogy stabil lábakra helyeztük a családpolitikánkat, elkötelezettek voltunk ebben, és lehet bármilyen válságos idő az egész világban, mindenhol, hiszen az energiaválság miatt, a szankciók miatt, a háború miatt mindenki nehézségekkel küzd, de azt mondtuk, hogy lehet, hogy ez az egyik legnehezebb gazdasági év, de a családtámogatások köre akkor is bővülni fog, és új intézkedést vezetünk be, dacára annak, hogy tényleg mindenki nagy nehézségekkel küzd, és óriási pénzt kellett a Rezsivédelmi Alapba helyezni.

És még egy számot, ha megenged, tisztelt képviselő asszony: ha összehasonlítja az idén januári születésszámot a tavaly januári születésszámmal, akkor azt látja, hogy 12 százalékos többlet van benne. Az kétségtelen, hogy a szülőképes korú nőknek az aránya, száma már évek óta csökken a társadalmunkban, ezért volt fontos tíz évvel ezelőtt elindítani ennek a demográfiai fordulatnak az előkészítését. Így sikerült akár azt is elérnünk, hogy 12 százalékkal több gyermek született idén januárban, mint tavaly januárban.

Ami pedig a megelőzhető haláleseteket és az egészséges életmódot illeti, hiszen ez a kettő összefügg, az Európai Uniónak a különböző kimutatásai azt mutatják, hogy életmódbeli kérdésekkel mennyi haláleset lenne megelőzhető. Hát, nem hallottam az önök nagy, vehemens támogató hozzászólásait akkor, amikor mondjuk, a mindennapos testnevelés bevezetéséről beszéltünk (Dúró Dóra: Ez nem igaz!), ami segít abban, hogy valakinek a sport legyen a szenvedélye, megismerni egy sportot, és a mindennapos sportolás a része legyen, ehelyett folyamatosan a gúnyolódást hallottuk, hogy ez miként van; vagy akár a sporttao támogatási rendszert is folyamatosan csak támadják ahelyett, hogy egyetértenének, hogy igen, szükség van arra, hogy minél többen sportoljanak, és sportolni sportlétesítményekben lehet általában, tehát fontos, hogy ezek létrejönnek.

Amikor a csipszadót bevezettük, akkor sem emlékszem a harsány támogatásra, hiszen mindazokat a termékeket, amelyek egészségtelenek, amelyekre hogyha valaki rászokik, akkor azzal a saját életkilátásait rontja, mert a túlzott cukorbevitellel, a taurinnal és mással a saját szervezetét rombolja. Amikor visszaszorítottuk a dohánytermékeket, hogy csak trafikban lehessen venni, önök nem azt mondták, hogy végre, hogy nem tudnak 18 év alattiak a boltban cigit venni, és hála istennek, ez a változás történt, csak azt mondták, hogy trafikmutyi, trafikmutyi, trafikmutyi, önöknek ennyi volt az egészből a kommunikációjuk.

Amikor bevezettük az iskolában a reformmenzát, hogy fokozatosan, évről évre csökkentettük a bevitt sómennyiséget, önök azt mondták folyamatosan, hogy ehetetlen az iskolákban a menza, szörnyű, e miatt a menzarendelet miatt, amely több zöldséget, több gyümölcsöt, több tejterméket hozott be, ezek miatt ehetetlenné váltak az ételek, és nem is lehet ilyen ételeket főzni  ezt is folyamatosan támadták. De nem emlékszem, amikor támogatták volna azt, amikor az iskolatej- és iskolagyümölcs-programnak a keretét 600 millió forintról 6 milliárd forintra emeltük, és még folytathatnám (Az elnök csenget.) az iskolabüfék és mások terén tett lépéseinket. Akkor hallgatták, és nem támogatták ezeket. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Most a Jobbik képviselője, Brenner Koloman következik. Parancsoljon, képviselő úr!




Felszólalások:   6-9   10-13   14-17      Ülésnap adatai