Készült: 2024.06.01.21:02:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2023.05.30.), 20. felszólalás
Felszólaló Vitályos Eszter (Fidesz)
Beosztás Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Bárcsak ezeket a nagy szavakat akkor is tetten érhettük volna, amikor önök kormányoztak. Akkor ugyanis a képzési szerkezet nagyban növelte a lemorzsolódást a szakképzésben. Az állam által elismert szakképesítéseket tartalmazó országos képzési jegyzék nehezen volt átlátható, rengeteg volt az átfedés, olyan dolgokat csináltak meg, ami szakmailag igencsak kifogásolható volt a szakképzés területén, széttagolt volt a szabályozás, nehezen átláthatóan, nehezen kezelhetően voltak megtalálhatók, felderíthetők a képzési dokumentumok, túlbonyolítottak és nehezen végrehajthatók voltak a szakmai vizsgák is.

(11.50)

Sem a képző iskolák, sem pedig a tanulók nem voltak érdekeltek abban, hogy a helyi munkaerőpiac igényeinek megfelelő szakképesítéseket tanítsák, vagy azt tanulják. Éppen ezen változtattunk, amikor is hozzákezdtünk a kormányzáshoz. Egy nagyon komoly szakképzési reform indult ki, ami abban is teljesen más utat követ; önök a képzési kínálatot annak idején, tulajdonképpen azt lehet mondani, hogy a megszokásokra alapították, nem alakult ki keresletvezérelt képzési szerkezet. Mi ezen is változtattunk a hazai szakképzési rendszer megreformálásakor.

Kiemelt feladatnak tekintjük a tudásalapú gazdaság megteremtését, Magyarország versenyképességének javítását, és abban gondolkodunk, hogy a fenntartható gazdasági növekedés egyik alapfeltétele éppen a képzett, a társadalmi változásokhoz és a munkaerőpiaci kihívásokhoz is alkalmazkodni képes munkaerő.

Ahogy említettem, 2020-ban ezen gondolatok mentén kezdtünk hozzá és kezdtük meg az átfogó szakképzési rendszer átalakítását. A bevezetés óta eltelt időszak, képviselő úr felszólalásával ellentétben, egyértelműen azt mutatja, hogy a változások a szakképzési terület minden érintettje számára pozitívak. A vállalatok ezt mondják, a tanulók, az oktatók, a szülők mind-mind pozitív hozadékról tudnak beszámolni. A szakképzési rendszer egyszerűsödött, átláthatóvá és átjárhatóvá vált. Az új szakképzési rendszerben ingyenesen biztosítjuk az első két szakmát és a felnőttek továbbképzésében az első szakképesítés megszerzését is.

Ami a béremeléseket illeti  ezzel is próbált érvelni, hogy miért is nem vonzó a szakképzés a munkaerőpiacon , 2020 nyarán jelentős, átlagosan 30 százalékos béremelést biztosítottunk az állami fenntartású szakképzési intézményekben dolgozó 32 ezer szakembernek. A szakképzésben 2023-tól a köznevelési béremelési lépésekhez igazodóan megvalósul a szakképzésben dolgozó oktatók bérének differenciált emelése is. Januártól egységesen 10 százalékkal, majd májustól visszamenőleg átlagosan további 5 százalékkal nő a szakképzésben dolgozó oktatók bére. Ez összességében az oktatás területén újabb 15 százalékos bérfejlesztést jelent, amely, azt gondoljuk, megalapozza azt, hogy ők is további színvonalas szakmai munkavégzést gyakoroljanak.

Ösztöndíjak és pályakezdési juttatás. A 2020-21-es tanévben közel 8 milliárd forintot fordítottunk az új tanulói juttatásokra. A 2021-22-es tanévben már több mint 112 ezer tanuló kapott ösztöndíjat közel 14,5 milliárd forint összegben. A felfutó rendszernek köszönhetően a 2022-23-as tanévben már mintegy 140 ezer tanuló részesült ösztöndíjban. Létrehoztuk az Apáczai-ösztöndíjprogramot, amely 2022-től tanévenként kerül kiírásra, és tanulmányi eredménytől függően 16 ezer és 34 ezer forint/hó közötti havi támogatást jelenthet.

Azt gondolom, hogy jogosan mondják azt a szakképzési területen foglalkoztatók és az ott elhelyezkedők, hogy igenis egy folyamatos intézményhálózati megújításra van szükség, nagyon gyorsan kell reagálni arra, amit a munkaerőpiac elvár. Én azt gondolom, hogy a szakképzés most, jelenleg ezen az irányon van, ezt mutatja a múlt héten elfogadott szakképzési törvény módosítása is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai