Készült: 2024.05.08.23:14:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2023.10.24.),  57-62. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:59


Felszólalások:   51-56   57-62   63-68      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ, ezért az azzal kapcsolatos határozathozatalunkra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Z. Kárpát Dániel képviselő úr, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a gazdaságfejlesztési miniszterhez: „Miért támogatja a kormány a harmadik világ munkásainak lakhatását?” címmel. Tisztelt képviselő úr, Fónagy János miniszterhelyettes úr fog önnek válaszolni. Parancsoljon, Z. Kárpát Dániel képviselő urat illeti a szó.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mint ismeretes, ha egy ázsiai migránsmunkás megjelenik Magyarországon, jellemzően támogatott lakhatásban részesül, az élelmezését, ellátását a tipikusan multinacionális munkaadó szintén szokta fedezni, miközben az ugyanabban a munkakörben dolgozó magyar ember számára jut egy mérsékelt fizetés, és oldja meg ebből az ő saját lakhatását, ellátását, és még a családját is menedzselje.

Ezen igazságtalan helyzet kapcsán nagyon korrekt tájékoztatást kaptam a múltkoriakban, amikor is kiderült, hogy, ugye, 24 milliárd forintot költöttek több mint 60 olyan munkásszálló jellegű intézményre, amelyekről elmondható, hogy bár magyaroknak épültek, tipikusan cserélődik bennük az ott lakók összetétele a tekintetben, hogy az ázsiai migránsmunkások aránya nagymértékben nő, a magyaroké pedig ebből következően talán kismértékben csökken.

A kérdés adódik: a kormány kimutatásai szerint mennyit költöttek eközben kimondottan a magyar munkavállalók lakhatásának a havi szintű támogatására? Tehát nyilván nem a CSOK-ra gondolunk, és nem az egyszer realizálható támogatási összegekre, hanem azokra az összegekre, amelyeket egy tipikus magyar munkavállaló realizálni tud akár úgy, hogy a munkáltató adja, a kormány pedig támogatja  nyilván van erről egy összesítés. Az érdekel bennünket, hogy ez arányaiban egy jóval magasabb száme, mint amennyivel az ázsiai migránsmunkások lakhatását közvetve, de a magyar adófizetők pénzéből támogatja ez a kormány.

És hát, szeretném elmondani azt is, hogy végeztem egy kis fejszámítást, tehát ha, mondjuk a nyírbátori munkásszállót vesszük például, és megnézzük, hogy azon 113 millió forintból, amivel azt támogatták, a 114 férőhely tekintetében mit kezdhettünk volna azzal a pénzzel, ha nem az ázsiai migránsmunkások számára építünk szálláshelyet belőle, hanem mondjuk, ugyanekkora létszámú magyar munkavállalót támogatnánk a lakhatásában, az jön ki, hogy fejenként 991 ezer forint maradt volna egy évre erre a célra, tehát havi 82 ezer forintnyi lakhatási támogatást tudott volna kapni ugyanekkora létszámú magyar dolgozói sereg. De ha Budapestre látogatunk, a ferencvárosi munkásszálló tekintetében 280 milliós támogatási összeget találtunk, ugye, nagyjából száz kialakítandó férőhelyre. Ha ugyanennyi magyar munkavállalót választottunk volna ki, ebből a pénzből férőhelyenként 2 millió 800 ezer forintos támogatásra  lakhatásira  tarthattak volna igényt; ez havonta 233 ezer forintos lakhatási támogatás lehetett volna magyar munkavállalók számára, ebből a mostani árakon akár már egy budapesti albérletet is ki lehetne fizetni.

Összességében a kérdésünk, hogy legalább arányaiban támogatjáke annyival a magyar munkavállalók lakhatását, mint az ázsiai migránsmunkásokét. Érdemi válaszát tisztelettel várom. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Fónagy János miniszterhelyettes, államtitkár úr válaszol az ön kérdésére. Parancsoljon!

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány álláspontja a 2010. évi foglalkoztatási fordulat óta nem változott, melynek lényege az, hogy dolgozni kívánó honfitársainknak munkahelyet kell biztosítani. A kormány foglalkoztatási politikájának köszönhetően ma egymillióval, körülbelül vagy megközelítően egymillióval dolgoznak többen, mint 2010 előtt, a baloldal idején.

A töretlen gazdasági fejlődés biztosításához számításaink szerint 2030-ra több százezer, egyes számítások szerint mintegy 500 ezer fővel több munkavállalóra lesz szükségünk. Megnyugtató, hogy minden rosszindulatú politikai híresztelés ellenére ezen új munkavállalók túlnyomó többsége az országban rendelkezésre áll. Ezzel együtt készülnünk kell arra, hogy azokon a nemzetgazdasági területeken, de csak kizárólag ezekben az esetekben, ahol és amikor már nem biztosítható elegendő magyar munkaerő, és fennáll a veszélye annak, hogy emiatt a gazdasági növekedés forrását biztosító beruházások maradnának el, úgy azt jól szabályozott módon és szigorúan ellenőrzött keretek között vendégmunkásokkal egészítsük ki. Megismétlem: a kormány célja elsődlegesen a hazai munkaerő-tartalék aktivizálása és foglalkoztathatóságának javítása. Harmadik országbeli foglalkoztatására csak és kizárólag azokban a hiányszakmákban kerülhet sor, ahol hazai  és hozzáteszem: európai uniós  munkaerő nem áll rendelkezésre.

A külföldi munkavállaló lakhatásának biztosítása nem a magyar állam kötelezettsége, azt a munkavállalót alkalmazó foglalkoztatónak kell biztosítani. A munkásszálláson elhelyezett dolgozók jellemzően költségtérítés mellett vehetik igénybe ezt a szolgáltatást, és nem ismerünk olyan gyakorlatot, miszerint a magyar vagy uniós állampolgároknak fizetniük kell a szállásért, míg a harmadik országbeli állampolgárok azt ingyen vehetik igénybe. A harmadik országbeli munkavállalók toborzását és foglalkoztatását magánszférában működő munkaadók vagy szintén a piaci szereplőként jelen lévő munkaerő-kölcsönző cégek valósítják meg, s nem állami intézmény. A vendégmunkásokra vonatkozó szigorú szabályozás a magyar munkaerőpiac s a magas hazai foglalkoztatás megvédését szolgálja.

(15.20)

A munkásszállások állami támogatásának célja az országon belüli munkaerő-mobilitás elősegítése annak érdekében, hogy a foglalkoztatás területi különbségei csökkenjenek Magyarországon. A 2017-ben indított „munkásszállások kialakítása” elnevezésű program  kérdésében képviselő úr is felhívta ezt  a magyar lakosság alacsony földrajzi mobilitásának élénkítését kívánja elősegíteni az egyre aggasztóbbá váló munkaerőhiány kezdeti időszakában.

A kormány egyik foglalkoztatáspolitikai feladata, hogy aktív eszközökkel segítse a munkaerő keresleti és kínálati oldalának változását. Jelenleg is elérhetők lakhatási, illetve utazási támogatások a magyar munkavállalók részére. Kimutatásaink szerint lakhatási támogatást eddig 16 500-an, utazási támogatást pedig több ezren vettek igénybe. Emellett érdemben segíti a mobilitást a gépjárművel történő munkába járás támogatása is.

Kérem képviselő urat, hogy a válaszban foglaltakat méltányolni és elfogadni szíveskedjék. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterhelyettes úr. Megkérdezem Z. Kárpát Dániel képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Parancsoljon, képviselő úr!

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Természetesen méltányolom a kormányzati átlagot messze meghaladó tájékoztatási szándékot, de azért nem áll módomban elfogadni ezt a választ, mert egy végösszeget, egy számot mégsem hallottam, hogy mennyivel támogatja ez a kormány a magyar munkavállalók lakhatását. Ezt lehet párba állítani azzal, hogy mennyivel támogatja az ázsiai migránsmunkások lakhatását.

De még egy számot meg kell hogy osszak önökkel. A székesfehérvári Sóstó Szálló tekintetében, mivel a beruházás teljes költsége 1,3 milliárd forint volt, és ebből majdnem 600 millió forint a támogatás, azt látjuk, hogy ha a fejenkénti összeget magyar munkavállalók lakhatásának támogatására fordították volna, akkor még mindig egy havonta jóval több mint 150 ezer forintos összeg állt volna rendelkezésre minden egyes magyar munkavállaló tekintetében.

Éppen ezért mondom azt, hogy lássuk a végleges számokat, de nagyon félek attól, hogy az összevetés tekintetében az derül ki, hogy a kormány túltámogatja az ázsiai migránsmunkások lakhatását, és alul- vagy szinte egyáltalán nem a magyarokét, ez pedig nem maradhat így, mert a szülőföldön való boldogulás lehetősége minden magyarnak jár. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:   51-56   57-62   63-68      Ülésnap adatai