Készült: 2024.05.08.22:43:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2023.10.24.),  224-241. felszólalás
Felszólalás oka Vita kivételes eljárásban
Felszólalás ideje 1:09:42


Felszólalások:   216-223   224-241   242-251      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Répássy Róbert államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! A terrorizmus elítéléséről és az áldozatok melletti kiállásról szóló P/5731. számú előterjesztés részletes vitáját a Törvényalkotási Bizottság lezárta. Az összevont vita megkezdéséhez meg kell várnunk a bizottsági jelentés benyújtását. Ennek benyújtásáig szünetet kell elrendelnem. (Jelzésre:) Tisztelt Országgyűlés! Közben súgnak, hogy benyújtották, tehát akkor folytatjuk munkánkat.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a terrorizmus elítéléséről és az áldozatok melletti kiállásról szóló politikai nyilatkozatra vonatkozó javaslat összevont vitája. A Kocsis Máté, Fidesz, Simicskó István, KDNP, Nacsa Lőrinc, KDNP, és Németh Zsolt, Fidesz, képviselők által előterjesztett javaslat P/5731. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

A vitában elsőként megadom a szót Nacsa Lőrinc úrnak, a politikai nyilatkozatra vonatkozó javaslat előterjesztőjének. Mielőtt megadnám a szót, felhívom a figyelmét, hogy a nyitóbeszédre, a vita közbeni felszólalására és a viszonválasz elmondására mindösszesen 20 perces időkeret áll rendelkezésére. Öné a szó.

NACSA LŐRINC (KDNP), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Október 7-én reggel sokkoló hírekre ébredt az egész világ, hiszen akkor azt láthattuk, hogy a Hamász nevű terrorszervezet több mint 5 ezer rakétát lőtt ki Izraelre. Az utána következő órákban a szörnyű képsorokban, videókban azt láthattuk, hogy csecsemők, gyermekek, nők és idősek is meghaltak a terrortámadásban, és teljesen világos volt, hogy a magyar parlamentnek feladata van: a feladatunk pedig az, hogy elítéljük a Hamász Izrael elleni terrortámadását, és együttérzésünket fejezzük ki azok felé, akik elszenvedték a támadásokat, akik elveszítették a hozzátartozójukat, akik elveszítették a szeretteiket, akik megsérültek, és egy politikai nyilatkozatot nyújtsunk be az Országgyűlés elé.

Frakcióvezető urak, Kocsis Máté, Simicskó István frakcióvezető úr, Németh Zsolt bizottsági elnök és jómagam azt gondoltuk, fontos, hogy egy aktuális ügyre egy rövid, de határozott politikai nyilatkozattal reagáljunk. Teljesen világos az álláspontunk: Magyarország elítéli a terroristákat, és az áldozatok oldalán áll. Kijelentjük azt, hogy a terrorizmus áldozatainak joguk van megvédeni magukat, és megtenni az ahhoz szükséges lépéseket, hogy a támadás ne ismétlődhessen meg.

Ahogy már eddig is számtalan alkalommal hallhatták itt a kormánypártoktól ebben a Házban, itt is egyértelműen világos, hogy a helyzet hosszú távú rendezése csak a béke lehet. Kiállunk a minél hamarabbi tűzszünet és a béke oldalán, hiszen ahogy a békét kérjük és hirdetjük például az orosz-ukrán háborúban is, úgy azt gondoljuk, hogy a béke a legmegfelelőbb állapot a Szentföldön is.

Azt láthatjuk, hogy a veszélyek korában élünk: járványok, migráció, háborúk. Hogyha csak az Európát körülvevő és az Európa közelében vagy Európában zajló konfliktusokra gondolunk, akkor ennek számossága most már nem egy, nem is kettő; és az a helyzet, hogy a veszélyek korában tisztán kell látni. Látjuk azokat a szörnyű képeket, amik érkeztek Izraelből; látjuk a terrortámadás brutalitását; és látjuk azt is, hogy akik ezeket elkövették, őket, vagy legalábbis közülük sokat, az Európai Unió ide akarja hozni Európába.

Nagyon fontos, hogy az elmúlt években Európa számos bevándorlót engedett be ellenőrzés nélkül. Köztük egyébként, mint az az elmúlt napok nyugat-európai tüntetéseiből kiviláglott, sokan a Hamász támogatói, szerte Nyugat-Európában  a teljesség igénye nélkül mondok pár példát, Berlinben, Bécsben, Stockholmban, Londonban vagy éppen Párizsban  a terrort ünnepelték és a terrort éltették több száz fős, több ezer fős tüntetéseken.

Az a helyzet, tisztelt képviselőtársaim, hogy nem mehetünk el szó nélkül emellett sem, hiszen a bevándorlók között ott vannak a terror hívei, a Hamász és akár más terrorszervezetek megbízottjai is, akik közvetlen és súlyos kockázatot jelentenek az európai és benne a magyar polgárok, illetve a kontinens biztonságára. Mi azt gondoljuk, hogy Nyugat-Európában ez az elhibázott, felelőtlen és következetlen migrációs politika teljesen világos, egyenes következménye. Azt is támogatjuk, amit már korábban számos alkalommal Magyarország Kormánya támogatott: az Európai Unió Tanácsa már korábban is közös álláspontot fogadott el a terrorcselekményekben részt vevő szervezetekről. Van is ilyen lista; a Hamász is szerepel ezen a listán, tisztelt képviselőtársaim. Ezt az álláspontot Magyarország magára nézve is irányadónak tekinti.

Magyarország mindig is küzdött a terrorizmus ellen, mindig is azt gondoltuk, hogy helyes, hogyha a világot jobb hellyé tesszük azáltal, hogy megakadályozzuk például a terrorszervezetek finanszírozását, megakadályozzuk például a terror melegágyának számító szélsőséges tüntetéseket, az olyan összejöveteleket, ahol a szélsőségesek egymásra találhatnak, és a hazánk vagy éppen Európa biztonságát veszélyeztethetik. Magyarországon nem volt terrort éltető tüntetés, míg Nyugat-Európa országaiban láthattuk ezeket a több száz, több ezer fős tüntetéseket.

Nagyon fontos, hogy elkerüljük a humanitárius katasztrófát, ezért is állunk ki a béke mellett; ezért is mondjuk azt, hogy a terrortámadás minden formáját el kell ítélni; ezért is állunk Izrael mellett. Nagyon fontos, hogy emberéletekben lehetőleg ne essen kár a közeljövőben és a távoli jövőben sem. A békés megoldásra kell törekednünk, és arra, hogy mivel a hírek szerint 222 izraeli túsz van még mindig a Hamász kezén, mi azt szorgalmazzuk, hogy ezek a túszok mihamarabb sértetlenül érhessenek haza a családjaikhoz, érhessenek haza a szeretteikhez.

A magyar álláspont teljesen világos: a bevándorlással együtt érkező terrorizmustól megvédjük Magyarországot; áll a fizikai határzár, működik a jogi határzár, és eddig sem engedtük be a bevándorlókat az ország területére. Mi ezzel garantáljuk a magyar emberek biztonságát, és mi azt várjuk el  és ezt ki is mondjuk ebben a határozati javaslatban az Izrael melletti kiállás és a terror elleni küzdelem után , elvárjuk azt, hogy az Európai Unió is támogassa ezt az álláspontot, az Európai Unió is tegyen lépéseket, ne migránsgettókat hozzon létre és ne migrációs paktumokról tárgyaljon.

Az emberélet számít, tisztelt képviselőtársaim. Ebben a ciklusban sem az első olyan vitaalkalmon vagyunk itt, amikor Európában vagy az Európát körülvevő szomszédos térségekben háborúról beszélünk, terrorcselekményekről beszélünk, szörnyű dolgokról beszélünk. Ki kell mondani nyíltan és egyenesen, hogy ami Izrael ellen történt, az szörnyű és sokkoló volt szerintem nagyon sokunk számára. Azok a felvételek, amelyek közelebb hozzák most már ilyen szempontból az olvasóhoz is, a nézőhöz is a terrort, azok egészen elborzasztóak, és talán nem túlzás kijelenteni, hogy állatias cselekmények voltak.

Az a fontos, hogy ezt a politikai nyilatkozatot, amit frakcióvezető urakkal, képviselőtársaimmal benyújtottunk, az Országgyűlés lehetőleg egyhangúlag, de minél nagyobb többséggel fogadja el. Én azt remélem, hogy a vitában mindenki kifejtheti a véleményét erről a terrortámadásról, erről a konfliktusról és erről a politikai nyilatkozatról. Fontos, hogy itt legyen egy gyors, a magyar parlament által nagy többséggel elfogadott álláspontunk.

(18.50)

Ezt az álláspontot kell képviselni a nemzetközi fórumokon, ezt az álláspontot kérjük a kormánytól is, hogy képviselje a különböző nemzetközi fórumokon. És azt gondolom, képviselőtársaim, hogy egy olyan politikai nyilatkozatot tudunk majd itt elfogadni, remélem, a kormánypártok és az ellenzék közös segítségével, amelyben alapvető igazságokat és alapvető erkölcsi igazságokat mondunk ki. Én azt gondolom, hogy várom az önök véleményét örömmel, fontos, hogy erről a sajnálatos eseményről is beszéljünk, de aztán egyenesen cselekedjünk is, de arra kérem önöket, hogy támogassák ezt a politikai nyilatkozatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen az előterjesztő felszólalását. Tájékoztatom, hogy vita közbeni felszólalásra és a viszonválasz elmondására összesen 12 perc 15 másodperc áll rendelkezésére.

Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, a kormány részéről kíváne valaki felszólalni. (Jelzésre:) Menczer Tamás külügyi államtitkár úr jelzi, hogy igen. Mielőtt megadnám a szót, felhívom figyelmét, összesen 10 perces időtartamban fejtheti ki álláspontját az összevont vitában. Öné a szó, államtitkár úr.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Szeretnék csatlakozni Nacsa képviselő úrhoz, és röviden ismertetni a kormány álláspontját.

A kormány természetesen támogatja ezt a nyilatkozatot, amelynek a tartalmával teljes mértékben egyetértünk. Szeretnék csatlakozni az elmondottakhoz a tekintetben is, hogy elítéljük ezt a borzasztó, fölháborító és tragikus terrortámadást, amelyet Izraellel szemben követtek el. Amikor több ezer rakétát lőnek ki egy szuverén országra, embereket mészárolnak le, embereket rabolnak el, azt semmi másnak nem lehet tekinteni, mint terrortámadásnak, amit a leghatározottabban elítélünk. Izrael mellett állunk természetesen.

Én is szeretném aláhúzni azt, amiről a képviselő úr is beszélt. Természetesen elismerjük Izrael jogát az önvédelemhez, és a jogát ahhoz, hogy megtegye a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy többet ilyen borzasztó terrortámadással ne kelljen szembesülnie.

Arra is felhívjuk a nemzetközi közösséget és minden nemzetközi szereplőt, hogy tegyenek meg mindent, mindenki tegyen meg mindent az eszkaláció elkerülése érdekében, a deeszkaláció felé segítse mindenki a folyamatokat, ugyanis jelenleg az történik, hogy Izrael háborúzik a terrorral szemben. Tehát jelenleg nincs államközi háború, nincs ilyen típusú háború, és mindent meg kell tenni azért, hogy el is kerüljük ezt, el is kerüljük azt, hogy a konfliktus kiszélesedjen, államközi háborúvá alakuljon, ugyanis ha ez megtörténne, államközi háború alakulna ki, az olyan mértékben destabilizálná a térséget, hogy egy ilyen tragikus fejlemény, mondom még egyszer, országok közötti háború, ennek a következményei beláthatatlanok lennének. Az egészen biztos, hogy következménye lenne egy ilyen helyzetnek egy elképesztő, szörnyű és a jelenleginél is sokkal súlyosabb humanitárius válság, az emberiség történetének egyik legnagyobb humanitárius válsága, és ezt mindenféleképpen el kell kerülnünk.

Azért is el kell kerülnünk azt, hogy országok közötti háború alakuljon ki, mert, mint ahogyan arra szintén képviselő úr a fölszólalásában utalt, egyre több a konfliktus, egyre több a háború a világban, és ha figyelemmel vagyunk arra, hogy a szomszédságunkban egy háború van Ukrajna és Oroszország között, ha figyelemmel vagyunk arra, hogy Afrikában milyen konfliktusok alakulnak ki folyamatosan, és lehetne ezt a sort még folytatni, és ha mindehhez hozzájön az, hogy kialakul a Közel-Keleten egy államközi háború, akkor a harmadik világháború kockázata, amely már most is olyan óriási, mint korábban sohasem, még inkább megnőne, és a világ a harmadik világháború felé tenne egy nagy lépést vagy akár többet, és ezt mindenféleképpen el kell kerülnünk.

Arról is szeretnék még egy szót szólni, hogy azért is tragikus az a fejlemény, amelyet láthatunk, mert végre az Ábrahám-megállapodások következményeként, az Ábrahám-megállapodások kapcsán a térségben felcsillant a béke és a stabilitás reménye. Tehát a nemzetközi szereplők feladata az is, hogy mindent megtegyünk, mindent megtegyenek, közösen megtegyünk azért, hogy a jelenlegi helyzet, a terrortámadás és a terror elleni harc az Ábrahám-megállapodások eredményeit ekképp végérvényesen ne tegye zárójelbe, ezeket az eredményeket ne veszítsük el, a béke reményét ne veszítsük el, hanem éppen ellenkezőleg, az Ábrahám-megállapodások eredményeit a lehető legteljesebb mértékben őrizzük meg.

Még két gondolatot röviden. Az egyik az, hogy az Izraellel kapcsolatos evakuációs műveleteinket, illetőleg azok eredményeit mindenki ismerheti. 547 embert hoztunk ki Izraelből, a magyar légierő ötször repült be a konfliktuszónába. Nem kell mondani, hogy ez milyen kockázattal járt, különös tekintettel arra, hogy már a reptér közvetlen környezetét is érte rakétatalálat. És volt hajós evakuációs műveletünk is, akkor Ciprusról hoztuk haza a magyarokat.

Zárógondolatként pedig, ismételten csatlakozva képviselő úrhoz, minden korábbi elmondott információ mellett azért is el kell kerülnünk az államközi háborút, mert az, mint említettem, egy rendkívül súlyos humanitárius válságot idézne elő, és ezért, illetőleg ennek kapcsán a migrációs válságot is súlyosbítaná. Tehát ha megnézzük, hogy milyen a helyzet, és mennyi menekült van például Libanonban és más országokban a térségben, ha ott a helyzet még rosszabbá válik, államközi háború alakul ki, és az eszkaláció felé mennek a folyamatok, akkor egy újabb súlyos humanitárius és migrációs válsággal is találkozhatunk, és Európa már így is rendkívül nagy kihívásokkal szembesül. Ha háborúról beszélünk, itt az ukrajnai háború, ha migrációs válságról beszélünk, akkor a tragikus és katasztrofális helyzet szintén ismert. Újabb államközi háborúval és újabb migrációs válsággal nem szabad súlyosbítani a már egyébként is rendkívül súlyos európai helyzetet.

Tehát összegezve és lezárva a mondandómat: Izrael mellett állunk, Izraelnek megvan az önvédelemhez való joga, minden nemzetközi szereplőnek a deeszkaláció felé kell elvinni a folyamatokat, az államközi háborút pedig minden eszközzel el kell kerülni, illetőleg mindent meg kell tenni azért, hogy ezt elkerüljük. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen a kormány képviselőjének, Menczer Tamás államtitkár úrnak a felszólalását. Tájékoztatom, hogy a vita közbeni további felszólalásra 3 perc 32 másodperc áll a rendelkezésére.

Tisztelt Országgyűlés! Most a Törvényalkotási Bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor. Öt percben adom meg a szót Vejkey Imrének, a Törvényalkotási Bizottság előadójának.

DR. VEJKEY IMRE, a Törvényalkotási Bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási Bizottság a ma esti ülésén megtárgyalta a terrorizmus elítéléséről és az áldozatok melletti kiállásról szóló P/5731. számú politikai nyilatkozatra vonatkozó javaslatot. Az összegző jelentést a bizottság a házszabály 82. §-a alapján 29 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

(Az elnöki széket dr. Oláh Lajos, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindannyian elborzadva értesültünk arról a középkort idéző embertelen brutalitásról, amivel a Hamász két héttel ezelőtt izraeli civilek százait mészárolta le és hurcolta el otthonaikból. Fontos, hogy egyértelműen és félreérthetetlenül kinyilvánítsuk: mi az áldozatok pártján állunk, elismerjük Izrael jogát az önvédelemre és arra, hogy minden szükséges lépést megtegyen annak érdekében, hogy ilyen többé ne történhessen meg. Mindent meg kell tenni ugyanakkor annak érdekében is, hogy a terroristák elleni belbiztonsági, katonai művelet ne alakuljon át államok közötti fegyveres konfliktussá.

(19.00)

Arra is rá kell mutatni, hogy a felelőtlen és elhibázott migrációs politika következtében a Hamász emberei nemcsak a Gázai övezetben, de Európában is jelen vannak, ami súlyos fenyegetést jelent a kontinens polgárainak biztonságára.

Magyarország fizikai és jogi határzárral védi Európa közös határait az illegális migrációval járó terroristaveszéllyel szemben, és joggal várjuk el, hogy ezt az Európai Unió ne büntesse, hanem minden lehetséges eszközzel támogassa.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elhangzottak ismeretében kérem önöket, támogassák a nyilatkozatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK : Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselői felszólalások következnek. Felhívom a figyelmüket, hogy a frakcióknak 10-10 perc, a független képviselőknek összesen két perc áll rendelkezésükre. Vita közben a kétperces hozzászólásokat bele kell számítani az időtartamba. Először az írásban előre jelentkezett képviselőknek adom meg a szót. Megadom a szót Illés Boglárkának, a Fidesz képviselőcsoportjából. Parancsoljon!

ILLÉS BOGLÁRKA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy már elhangzott, az egész világ megdöbbent a Hamász iszlamista terrorszervezet két héttel ezelőtt, október 7-én Izrael ellen, civilek ellen, idősek ellen, édesanyák ellen, gyermekek, csecsemők ellen intézett támadásán. Megdöbbentő volt, ami történt, és megdöbbentő, ahogy történt. Megdöbbentő az a középkori brutalitás, amivel a terroristák a határral szomszédos falvakban házról házra járva, sem gyermekeket, sem időseket nem kímélve, az elképzelhető legkegyetlenebb módszerekkel mészároltak le több száz civilt.

A kormánypártok frakcióvezetői által benyújtott, a terrorizmus elítéléséről és az áldozatok melletti kiállásról szóló politikai nyilatkozattal egyértelmű célunk, hogy itt, a tisztelt Ház falain belül is kinyilvánítsuk: elítéljük a Hamász Izrael ellen intézett terrortámadását, és együttérzésünket kívánjuk ilyen módon is kifejezni azok felé, akik elszenvedték a támadásokat, elveszítették hozzátartozóikat, szeretteiket.

Ilyenkor nincs helye a Nyugat részéről már oly sok esetben tapasztalt kettős könyvelésnek. Ki kell mondanunk: a terroristák oldalán nem állhatunk. Mert bár a civilizált világ részéről először a terroristák egyöntetű elítélését láthattuk, hallhattuk, tapasztalhattuk, de miért van az, hogy ezt követően más hangok is megjelentek, más hangok is a felszínre törtek? Mi változott meg? Vagy csak a progresszív baloldal nemzetközi szószólói kerültek ismét tudathasadásos állapotba? Sokatmondó, ahogy az Európai Parlament néhány baloldali képviselője azért akarja meghurcolni az Európai Bizottság szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős biztosát, Várhelyi Olivért, mert annak érdekében kezdeményezte a Gázába irányuló uniós források felülvizsgálatát, hogy azok ne kerülhessenek a Hamászhoz.

A benyújtott politikai nyilatkozattal egyértelműsíteni kívánjuk: Magyarország elítéli a terroristákat, és az áldozatok oldalán állunk, a terrorizmus áldozatainak pedig joguk van megvédeni magukat, és megtenni az ahhoz szükséges lépéseket, hogy a támadás ne ismétlődhessen meg. Egyúttal hangsúlyozzuk: el kell kerülni, hogy a terroristák elleni háború államok közötti háborúvá váljon.

A republikánus Donald Trump által elindított, az Izrael és az arab országok közötti viszony rendezésében történelmi áttörést jelentő Ábrahám-megállapodásokra épülő békefolyamatot fenn kell tartanunk, hiszen nekünk ebben a helyzetben is a magyar emberek szempontjait is szem előtt kell tartanunk, amit egyértelműen a békefolyamatok fenntartása szolgál, miközben az egyik szemünk a Közel-Keletre, a másik szemünk Európára kell hogy vessük. Európára, ugyanis amit látunk, amit elborzadva nézünk, az nem más, mint hogy a nyugat-európai nagyvárosok utcáin, csakúgy, mint az Egyesült Államok woke fellegvár egyetemein egymást érik a terroristák iránti megértést sürgető, burkoltan vagy kevésbé burkoltan a terrort dicsőítő megmozdulások.

Magyarországon persze az ilyesmi elképzelhetetlen. Persze itt is voltak, akik a terroristák mellett akartak szimpátiatüntetést szervezni, de a magyar kormány ezt nagyon helyesen úgy morális, mint jogi értelemben megtiltotta. Amíg tehát rajtunk múlik, itt nem fordulhat elő, hogy valakinek a származása vagy vallása miatt veszélyben kelljen éreznie magát. Magyarországon az antiszemitizmussal szemben zéró toleranciát hirdettünk, és zéró tolerancia van érvényben.

De sajnos nem gondolkodik mindenki így. Nem volt még olyan régen, amikor a Jobbik elnöke e Ház falai között a zsidó származású országgyűlési képviselők összeírására szólított fel, sőt Gyöngyösiék Palesztina mellett szabályos kampányt folytattak. 2012-ben tüntetést szerveztek az izraeli követség elé, Izraelt terrorállamnak nevezték, a párt akkori elnöke pedig minden magyar kapcsolatot meg akart szakítani a zsidó állammal. Joggal merül fel a kérdés, hogy vajon mennyire hiteles Gyurcsány Ferenc pártjának Izrael melletti kiállása, amikor a párt fasiszta tagozatát még mindig Gyöngyösi Márton vezeti. (Arató Gergely: Hogy nem sül le a képedről a bőr!  Dr. Brenner Koloman: Ez a legsúlyosabb, legundorítóbb hozzászólás.)

A tisztelt Ház elé beterjesztett politikai nyilatkozattal fel kívánjuk hívni a figyelmet arra, hogy az Európába ellenőrzés nélkül, nagy számban beengedett tömegek, akik között ott vannak a terror hívei is, a Hamász és más terrorszervezetek megbízottjai, közvetlen és súlyos kockázatot jelentenek az európai polgárok, illetve a kontinens biztonságára.

Az Európai Bizottság adatai szerint idén mintegy 232 ezer fő lépte át gazdasági, de mondhatjuk, közülük sokan akár terroristacselekmények megvalósításának kockázatával illegálisan az Európai Unió határait. Szintén az Európai Bizottság számításai szerint az embercsempészek akár 5-10 ezer eurót is kérhetnek azért, hogy akár Törökországból Németországig vigyék el az illegális bevándorlókat. Hogyha ezt összeszorozzuk, akkor azt látjuk, hogy az embercsempészek csak idén akár 1 milliárdtól majdnem 2,5 milliárd euróig terjedő bevételre tehetnek szert. Mi lett volna, hogyha ezt inkább a határok védelmére fordíthattuk volna?

Az elmúlt években a baloldal által Európába mindenféle ellenőrzés nélkül beengedett, illegális bevándorlók közé vegyült terroristák súlyos fenyegetést jelentenek kontinensünk biztonságára. Ez a felelőtlen és elhibázott brüsszeli migrációs politika egyenes következménye. Magyarország fizikai és jogi határzárral védi a határait, Brüsszel azonban ezt nemhogy támogatná, mondhatjuk, hogy sokkal inkább üldözi. Magyarország tehát megvédi a polgárait az illegális bevándorlással és a migrációval járó terroristaveszéllyel szemben.

Ahogy a javaslat 4. pontjában is fogalmazunk: az Európai Unió Tanácsa korábban közös álláspontot fogadott el a terrort támogató, terrorcselekményekben részt vevő szervezetekről, melyet Magyarország irányadónak tekint. Hazánk mindig is küzdött a terrorizmus ellen. Mi már azzal is kifejeztük, hogy terroristaként kezeljük ezeknek a szervezeteknek a tagjait, amikor nem engedtük be őket az ország területére. Engedjék meg, hogy ezúton is köszönetet mondjak a határainkat védő és ezzel együtt az Európai Unió külső határait is védő rendvédelmi dolgozóknak, munkatársaknak.

A Magyar-Izraeli Baráti Csoport részéről már október 7e után, Fónagy János elnök úr kezdeményezésére benyújtottunk egy elítélő, a terrorizmust elítélő határozatot, és közleményt is adtunk ki. Tekintettel arra, hogy a baráti csoport valamennyi tagja, akik több frakcióból is érkeztek, támogatták ennek a közleménynek a tartalmát, én bízom benne, hogy az előttünk fekvő javaslatot, politikai nyilatkozatot is valamennyi párt, valamennyi frakció részéről támogatni fogják. Mi a Fidesz-frakció részéről támogatjuk a javaslatot. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Megadom a szót Arató Gergelynek, a DK képviselőcsoportjából. Parancsoljon, képviselő úr!

ARATÓ GERGELY (DK): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mindannyian láttuk a szörnyű képeket. Láttuk, és hallottunk az ötezer rakétáról, a meggyilkolt a csecsemőkről, a felrobbantott házakról, a megölt családokról, a szenvedésről és a pusztításról, amit a Hamász terrorja hozott Izraelre. Mindannyian láttuk a képeket, mindannyian elszörnyedtünk, és mindannyian ebben a Házban, azt hiszem, egyformán, ugyanúgy gondolkozunk erről a kérdésről.

(19.10)

Elfogadhatatlannak tartjuk a terrortámadást, elfogadhatatlannak tartjuk azokat a szörnyűségeket, amelyek történtek. Így tesz a Demokratikus Koalíció is. A Demokratikus Koalíció is együttérez a terrortámadás áldozataival, részvétet nyilvánít a családjaiknak. Mi is azt gondoljuk, hogy Izrael Államnak alapvető joga és kötelessége az önvédelem. Alapvető joga az, hogy szembeszálljon a terrorral, alapvető joga az, hogy megvédje a saját állampolgárait, alapvető joga az, hogy lesújtson a Hamászra, és véget vessen annak a fenyegetésnek, amely nemcsak Izraelt, hanem az egész térséget és tágabb értelemben az egész világot fenyegeti. A Demokratikus Koalíció is reménykedik abban, hogy minél előbb béke lesz, hogy folytatódhat a békefolyamat, hogy nyugvópontra jut ez a régóta tartó és minden érintett népnek szörnyű fájdalmat és veszteségeket okozó konfliktus. De itt is igaz az, hogy nem lehet béke addig, amíg nem lesz Izrael Állam biztonságban, nem lehet a békevágy indok arra, hogy engedjünk az agresszornak, a gonosszal szembeszállni erkölcsi kötelesség. Igaz ez Izraelben, és igaz ez Ukrajnában is.

Tisztelt Ház! Múlt héten meghallgattam a brit parlamentből, a Westminsterből a miniszterelnöki kérdések óráját. Bizonyára tudják képviselőtársaim, ez általában egy nagyon éles hangú, heves, szikrázó párviadalt jelent az ellenzék vezére és a miniszterelnök között. Meghallgattam és irigykedtem, mert azt hallottam, hogy nemzeti egység van, azt hallottam, hogy kormányoldal és ellenzék is azt keresi, hogy ebben a nagyon súlyos helyzetben  csak ez volt a témája ennek az órának  hogyan tudnak közös álláspontot találni. Irigykedtem, és sajnáltam, hogy Magyarországon nem így van. Mert miközben meg tudtunk egyezni valóban a Magyar-Izraeli Baráti Csoportban egy egységes szövegben, egy olyan szövegben, amely kifejezte közös szándékainkat és akaratunkat; és miközben a Demokratikus Koalíció képviselőcsoportja már a múlt héten benyújtott egy határozati javaslatot, amelyben egyébként a baráti csoport állásfoglalásának megfelelően Izrael Állam támogatásáról, a Hamász-támadás elítéléséről volt szó, eközben az történt, hogy a kormányoldal, a Fidesz és a KDNP ebben az ügyben sem az egyetértést, ebben az ügyben sem a közös cselekvés lehetőségét kereste.

Hallhattuk képviselő asszony hozzászólását, aki a Fidesz nevében ismét arra keresett és talált alkalmat, hogy az ellenzéki pártokat vádolja igaztalanul, az Európai Uniót támadja, valamint úgy általában a baloldalt. Miért kell ez? Mi ennek az értelme? Mit segít ez a terrortámadás áldozatainak? Hogyan segíti ez a Hamász elleni magyar fellépést, tisztelt képviselőtársaim? Ez az olcsó politikai haszonszerzés forgatókönyve. Azt kell kérdeznem: nem szégyellik magukat, hogy most is csak ez fontos önöknek?

Két módosító indítványt nyújtottunk be a határozati javaslathoz, és rendkívül szomorú vagyok, hogy ezeket elutasították. Az egyik módosító indítvány arra vonatkozott, hogy mondjuk ki nyíltan a magyar parlament politikai nyilatkozatában is, hogy a Hamászt terrorszervezetnek tartjuk. Úgy, mint az Európai Unió és úgy, mint az Egyesült Államok. Önök ezt a módosító indítványt leszavazták. Tudom, persze, az Európai Tanács határozatában benne van. De az Európai Tanács határozata egy európai jogszabály. Éppen önök szoktak a szuverenitásra hivatkozni, önök szoktak arra hivatkozni, hogy a magyar parlament fejezi ki a magyar nép akaratát. Ez ritkán van egyébként így, de most alkalom lett volna arra, hogy a magyar parlament mint testület fejezze ki nyíltan ebben az álláspontját.

Mitől félnek? Miért nem merik kimondani azt ebben a parlamentben, hogy a Hamász terrorszervezet? Miért nem merik kimondani? Miért nem merik országgyűlési politikai nyilatkozatba foglalni azt, hogy a Hamász terrorszervezet?

A másik pedig, ami ismét csak egy, az alapügy szempontjából fölösleges kitérő, hogy önök most is megtalálják a lehetőséget arra, hogy brüsszelezzenek, hogy az Európai Uniót támadják. Az a Fidesz, az a kormány támadja az Európai Uniót azzal, hogy beengedi a terroristákat a migráció címén, amelyik alatt lehetővé tették, hogy Ghaith Pharaon Magyarországon tartózkodjon, és Orbán Viktorral szemben vásároljon házat, ez az ember, akit egyébként az FBI és az Interpol 25 éve körözött azért, mert terroristákat pénzelt és pénzt mosott. Az a Fidesz és az a kormány vádolja ezzel az Európai Uniót, amelyik a letelepedési engedély biztosítása kapcsán érdemi ellenőrzés nélkül, számolatlanul engedte be a gyanús alakokat Magyarországra, többek között egy Atiya Khoury nevű szír állampolgárt, aki szerepel az Egyesült Államok szankciós listáján, mert a szír diktátor egyik fontos pénzügyes emberének tartják. Nem Brüsszel engedte be a terrorizmus finanszírozóit, nem Brüsszel engedte be azokat, akik pénzelik a terroristákat, hanem a Fidesz és a magyar kormány.

A Fidesz-kormány idején jöhettek a bataclani merényletet elkövető terroristák  köztük Salah Abdeslam  Magyarországra háborítatlanul, tartózkodhattak itt három alkalommal. Nem Brüsszel, hanem a magyar kormány tette lehetővé azt, hogy itt szervezkedjenek és találkozzanak a terroristák.

Az önök kormánya engedett ki 1385 embercsempészt a börtönből. Önök azok. Miközben képviselő asszony itt az embercsempészekről és az embercsempészek hasznáról beszél, közben az önök kormánya engedi ki a már elítélt embercsempészeket a börtönből. Nem Brüsszel engedi ki az embercsempészeket a börtönből, hanem az Orbán-kormány és a Fidesz. Ennek a következménye aztán az, hogy a korábbi, nagyjából heti 3-4 ezer szabálytalanul Magyarországra érkező migránsnak a száma 7-8 ezerre növekedett mostanra, és ennek következménye az, hogy most már Magyarország három szomszédja, Szlovákia, Szlovénia és Ausztria vezetett be szigorított határellenőrzést, ezért nincsen a magyar polgárok számára biztosítva a schengeni mozgás szabadsága.

Képviselőtársaim, legyen világos: mi is azt gondoljuk, hogy ellenőrizni kell a határokat. Mi is azt gondoljuk, hogy nem lehet ellenőrzés nélkül Magyarországra engedni migránsokat. (Menczer Tamás felé:) Nem mi vagyunk azok, tisztelt államtitkár úr, hiába morog, akiknek a kormányzása alatt százával, ezrével mennek át Magyarországon az embercsempészek által szervezett, szabálytalan migránsok, hanem az önök kormánya ez, tisztelt képviselőtársaim és tisztelt államtitkár úr!

Olvassák el Dobrev Klára szociáldemokrata árnyékkormányának rendészeti programját, és megtalálják benne azokat a konkrét intézkedéseket, amelyekkel a határőrség megerősítéséért, egy felelős migrációs politikáért és a terror elleni szigorú fellépésért állunk ki. De tisztelt képviselőtársaim, nem azt vártuk el, mert most nem ez volt a feladat, hogy ezt a vitát lefolytassuk, hogy kinek milyen hibái és bűnei vannak. Nem akartuk ezt a vitát lefolytatni, önök voltak azok, akik ezt idehozták. Mi egyetlen dolgot javasoltunk. Azt javasoltuk, hogy írjuk be ebbe a határozati javaslatba azt az egy dolgot, hogy a magyar kormány is felelős azért, hogy Magyarországon keresztül ne jöhessenek terroristák migránsként, hogy a magyar kormány is felelős a határok őrizetéért. És önök ezt leszavazták. Önök szerint a magyar kormánynak ebben nincs dolga. Ez egyébként megfelel az önök gyakorlati politikájának. Szavalni szeretnek a migráció ellenőrzéséről és a határok védelméről, cselekedni pedig nem képesek.

Tisztelt Ház! Álláspontunk tehát világos: elítéljük az Izrael elleni támadást, elítéljük a Hamászt, a Hamászt terrorszervezetnek tartjuk, támogatjuk Izrael önvédelmét, és úgy gondoljuk, ez egy olyan ügy, amiben érdemes lett volna nemzeti egységre törekedni. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megadom a szót Hollik Istvánnak, a KDNP képviselőcsoportjából. Parancsoljon, képviselő úr!

HOLLIK ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hadd kezdjem azzal Arató képviselő úrra reagálva, és az állításom mélyére nem mennék bele pont azért, hogy ne pártpolitizáljunk és ne az ellentéteket keressük, de annyit szeretnék önnek megjegyezni, hogy azt gondolom, nincsen szégyenkeznivalónk. Másik részről önnek nem kell irigykednie arra, ami Angliában van, mert Angliában, tisztelt képviselő úr, több ezer szélsőséges tüntető volt ott az utcán, sőt még a rendőrökkel is összecsaptak. Magyarországon ilyen nem volt, mert Magyarország egy biztonságos ország.

Azt gondolom, hogy ha végighallgatta például az előterjesztői expozét, akkor abban is az együttműködés szándékát vélhette felfedezni. Az előterjesztő részéről Nacsa képviselőtársam is mindent megtett annak érdekében, hogy ebben az ügyben valóban tudjunk egy pártokon átívelő együttműködést létrehozni azáltal, hogy ezt a politikai javaslatot elfogadjuk.

(19.20)

Azt gondolom…- azt mondja, hogy a Hamászt mi nem nyilvánítjuk terrorszervezetnek. Mi ezt nem mondjuk ki, tisztelt képviselőtársam. Én nagyon szívesen kimondom önnek, hogy a Hamász egy terrorszervezet, ahogy ezt kimondtuk számtalan esetben.

Azt gondolom, hogy ha önöknek valóban fontos ez az ügy, és ebben nem kételkedem, akkor egy ilyen apró-cseprő dolog miatt nem vonják meg a támogatásukat. Azt gondolom, az, hogy az Európai Unió Tanácsára hivatkozunk, hogy beleírjuk, most nem azért, képviselő úr, nem lényegtelen, a lényeg az, hogy a Hamász egy terrorszervezet, és ez szerepel a dokumentumban, nem úgy, ahogy önök szeretnék. De ez nem mindegy, amikor egy ilyen súlyú ügyet kell elítélnünk, egy ilyen brutális terrorcselekményt kell elítélnünk? Én több belátást kérek ebben az ügyben önöktől.

A többi megjegyzésére szándékoltan pont azért nem reagálok, hogy segítsem önöket abban, hogy végül mégis megszavazzák ezt a politikai nyilatkozatot, merthogy azt gondolom, abban nincsen közöttünk vita, hogy ami október 7-én történt, az a világtörténtelem egyik fekete napja, hiszen nagyon rég történt olyan, hogy több száz ártatlan embert mindenfajta előzmény nélkül ilyen bestiálisan és brutálisan öljenek meg, köztük időseket, szórakozó fiatalokra támadtak rá, csecsemőket öltek meg, családokat szakítottak szét. Ma is még fogva tartanak több száz embert.

Azt gondolom, hogy ebben a tekintetben, egyetértve az előterjesztővel, a magyar Országgyűlésnek kötelessége ezt a bestiális terrorcselekményt egyértelműen elutasítani és kiállni Izrael mellett abban, hogy önmagát meg tudja védeni. Ez a politikai nyilatkozat erről szól, ez a lényege. Mivel én azt látom, hogy a Mi Hazánkon kívül egyébként lényeges különbség közöttünk nincsen, én tényleg arra kérem önöket, hogy ezt szavazzák meg.

Azért is fontos ez a kiállás, azt gondolom, mert bár Nyugat-Európában kormányzati részről ilyen kiállás a terrorral szemben megtörténik, ugyanakkor sajnos az európai civilizáció részévé vált az is, hogy egy ilyen brutális terrortámadás után több városban a terrort éltető tüntetéseket, tömegtüntetéseket szerveztek, kiálltak a terror mellett, összeütköztek rendőrökkel is ezzel kapcsolatban. Ezekben az összeütközésekben rendőrök megsebesültek. Van, ahol zsidók házait jelölik meg. Szóval, olyan jelenségek vannak Nyugat-Európában, ami aggasztó, azt gondolom. Mivel mi is Európa része vagyunk, az Európai Unió részei vagyunk, ez még inkább kötelezettséget ró ránk annak érdekében, hogy világos legyen az európai álláspont, hogy a terrort  már csak egyébként az emberi méltóság védelme okán is  nagyon határozottan el kell utasítanunk.

Én itt is szeretném megköszönni a magyar kormánynak azt a munkáját, amit megtett. Menczer államtitkár úr is kitért arra, hogy eddig a kormány több mint ötszáz embert mentett ki Izrael területéről, védte meg ezáltal a nehéz helyzetbe került magyar embereket. Azt gondolom, hogy ez persze a kormánynak kötelezettsége, de ettől függetlenül érdemes a Külügyminisztériumnak, minden munkatársának, aki ebben az evakuációban részt vett, megköszönni a munkáját.

Ez a politikai nyilatkozat világossá teszi  és ezzel is egyetértünk , hogy Izraelnek joga van az önvédelemre. Akit egy ilyen brutális terrorcselekmény sújt, azt gondolom, annak nagyon határozott választ kell adnia. Ugyanakkor én is szeretném aláhúzni azt, amit itt már többen megtettünk, hogy azt viszont el kell kerüljük, hogy ez a konfliktus államközi háborúvá szélesedjen. Ezt azért fontos hangsúlyozni, mert önök is látják a híreket és a történéseket, sajnos ennek lehetőségét nem lehet kizárni, sajnos ennek van kockázata.

Ha ez a konfliktus államközi háborúvá szélesedik, terebélyesedik ki, akkor annak bizony tragikus következményei vannak Közel-Keleten, de tragikus következményei lehetnek Európában is, merthogy tény, ami tény, hogy nagyon sok olyan terrorveszélyes vagy terrorveszélyt jelentő bevándorló érkezett az elmúlt években Európába, akik semmifajta vizsgálaton nem estek át. Láthatjuk az elmúlt időszak sajnálatos, borzasztó, tragikus terrorcselekményét Európában, legutóbb Belgiumban ölt meg egy bevándorló, önmagát egyébként az ISIS katonájának nevező bevándorló két svéd állampolgárt. Ezekről az emberekről, például konkrétan róla sem tudott a belga hatóság semmit, pontosabban: elutasította a kérelmét, de két évig nem tudták, hogy hol van.

Azt gondolom, ez tökéletesen megmutatja, hogy az a bevándorláspolitika, ami Európában működik, az működésképtelen, csődöt mondott. Hogyan lehet az, hogy a hatóságok veszélyesnek ítélnek egy embert, ezért nem adják meg neki a menekültkérelmet  helyesen , de elintézik ezt annyival, hogy nem tudjuk, hogy hol van, ezért nem utasítjuk ki. Európában tulajdonképpen két évig flangált egy terrorveszélyt jelentő ember, ki tudja, hogy milyen országokban.

Úgyhogy én azt gondolom, hogy pont ezért a közel-keleti konfliktus háborúvá szélesedését el kell kerülni, hiszen az is nagyon sajnálatos, ugyanakkor ki kell mondani, hogy úgy látszik, hogy a jelenlegi migrációs kurzuson az Európai Unióban, Brüsszelben nem akarnak változtatni. Ha ehhez még egyébként hozzátesszük azt, amit hallhatunk, hogy a déli határ embercsempészetét szintén terroristák irányítják, akiknek politikai agendájuk van, politikai céljuk van, tehát nekik nem pusztán üzlet ez az egész, hanem az a céljuk, hogy minél több terroristát átsegítsenek az európai határokon, és ezzel destabilizálni tudják Európát, azt gondolom, már csak ezért is, tehát az európai biztonság érdekében is el kell kerülni, hogy ez a konfliktus államközi háborúvá szélesedjen.

Még egyszer szeretném aláhúzni, hogy ez a politikai nyilatkozat egy határozott, gyors válasz, egyértelmű válasz arra a brutális terrorra, ami október 7-én történt. Ezért még egyszer szeretnék megkérni minden ellenzéki parlamenti képviselőt, hogy itt most tegyük félre a pártoskodást, és határozottan mondjunk nemet a terrorra, mondjunk együtt nemet arra a terrorra, ami október 7-én megtörtént. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm. Megadom a szót Brenner Kolomannak, a Jobbik képviselőcsoportjából. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy ismertessem az előttünk lévő, a terrorizmus elítéléséről és az áldozatok melletti kiállásról szóló politikai nyilatkozattal kapcsolatos véleményünket.

A Jobbik-Konzervatívok alapvetően természetesen az 1. pontban foglaltakat teljes mértékben tudja támogatni. Jómagam a Külügyi Bizottság alelnökeként személyesen is részt vettem azon az eseményen, ahol néhány nappal ezelőtt meghallgattuk Izrael budapesti nagykövetét, aki nagyon részletesen beszámolt arról a középkoriasan barbár támadásról és arról az emberi szenvedésről, amelyet a Hamász terrorszervezet támadása okozott az ott élő lakosoknak. Én azt gondolom, hogy aki ezeket a képeket valaha látta, és érzelmileg nem érintette meg őket, az teljesen kivetkőzött emberi mivoltából. Ez egy megrendítő olyan terrortámadás, amelyre nekünk, a magyar Országgyűlésnek egyértelmű választ kell adnunk.

(19.30)

Én a politikai nyilatkozat három legfontosabb pontjával kapcsolatban ismételten szeretném a Jobbik-Konzervatívok alapvető támogatását itt is jelezni, ahogy azt a Külügyi Bizottságban is megtettem. Az első tehát az, hogy a Hamász egy terrorszervezet, amely gyakorlatilag egy olyan bűnös és középkoriasan barbár támadást intézett a Gázai övezetben lévő, nagyrészt civil lakossággal szemben  asszonyokkal, gyermekekkel, turistákkal, bulizó fiatalokkal szemben , amelynek a képei szerintem mindannyiunk retinájába hosszú időre beégtek.

Másodsorban, a Jobbik-Konzervatívok elismeri Izrael Állam jogát a jogos önvédelemre természetesen, és másrészről pedig le kell szögeznünk azt is, hogy  és ezzel is egyetértünk  az Ábrahám-megállapodásokra épülő békefolyamat egy olyan folyamat volt, amelyre éppen a Hamász-féle terrorakció volt egy olyan válasz, hogy megakadályozzák többek között például az Izrael Állam és Szaúd-Arábia között körvonalazódó megállapodást. Nem véletlen egyébként, hogy ez a barbár és középkorias formára és túszejtéssel zajló támadás volt a Hamász támadása, hiszen korábban megtörtént sajnos az, hogy egy túszejtés kapcsán egy izraeli tizedesért sok száz Hamász-terroristát engedtek szabadon. Tehát ez egy nemcsak hogy állatias, brutális és középkorias hadviselés volt, hanem ráadásul egy olyan átgondolt és nagyon cinikus támadás volt, amelyet a legmesszebbmenőkig el kell utasítanunk.

A harmadik olyan pont, amelyben a Jobbik-Konzervatívok támogatja ezt a politikai határozatot, az pedig a migráció kérdése. Itt is szeretnék mindenkit emlékeztetni arra, hogy a déli határkerítés a mi konzervatív politikai közösségünk javaslata volt. Továbbra is fenntartjuk azt a javaslatunkat, hogy a déli határvidék alapvető védelméhez állandó és megfelelően kiképzett és felszerelt határőrségre van szükség. Állandó és megfelelően felszerelt és kiképzett határőrség ugyanis az, amely a valóban egyre nagyobb migrációs nyomást megfelelő módon tudja az ország határaitól eltántorítani.

Azzal is egyetértünk, hogy elfogadhatatlan az, hogy a Hamászt éltető tüntetések zajlanak Nyugat-Európa egyes városaiban. Azzal is egyetértünk, hogy ez részben azon országok bevándorláspolitikájának egyfajta következménye; a Jobbik-Konzervatívok ennek ellentmond természetesen, és azt gondoljuk, hogy ehhez azonban a jelenlegi fideszes kormánynak is olyan lépéseket kellene tennie, hogy például nem engednek szabadon közel 1400 embercsempészt arra való hivatkozással, hogy a magyar börtönök túlzsúfoltak. Azt gondoljuk, hogy a jog uralma  mint alapvető és régi európai érték  azért fontos, mert akit a jog által elítéltek, annak le kellene töltenie a büntetését  a mi véleményük szerint.

Ráadásul azt is gondoljuk, hogy a bevándorlás kérdésében is eltér a véleményünk a jelenlegi fideszes kormány konkrét cselekvéseitől, nem a retorikájától, a cselekvéseitől. Hiszen a jelenlegi fideszes kormány kíván félmillió ázsiai migránsmunkást hazánkba telepíteni, ez pedig egy olyan nagyon veszélyes folyamatot indíthatna el, amely pontosan olyan végeredményekhez vezethetne, mint ami ellen önök itt most felszólaltak ennek a parlamenti politikai nyilatkozatnak a vitájában. Mi azt gondoljuk, hogy igenis ez veszélyes hazánk kulturális egysége szempontjából. Nagyon-nagyon elutasítjuk, és úgy látjuk, hogy ebben a kérdésben a magyar lakosság zöme a Jobbik-Konzervatívok álláspontját képviseli.

Összességében tehát ennek a politikai nyilatkozatnak a fontosabb pontjaival a Jobbik-Konzervatívok egyetért. Ahogy azt a Külügyi Bizottság konzervatív alelnökeként is elmondtam, ha valóban nemzeti konszenzus lett volna az előterjesztőknek bármilyen formában az érdeke, az igénye és a politikai szándéka, Nacsa képviselőtársam, akkor azt gondolnám, hogy egy ilyen horderejű, valóban nemzeti konszenzust érdemlő politikai nyilatkozatban legalábbis a parlamenti frakciók között egyeztetett és egységes szövegű politikai nyilatkozatot kellett volna a tisztelt Ház elé benyújtanunk. Mert akkor és akkor valóban lett volna esélye annak, hogy ezt a politikai nyilatkozatot a tisztelt Ház a téma súlyosságához és komolyságához való és méltó vitában aztán támogassa, mégpedig az összes, a parlamentben helyet foglaló parlamenti frakció támogatásával. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Balassa Péter tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Egyelőre további hozzászólót nem látok. Kérdezem, kíváne még élni valaki a felszólalás lehetőségével. (Jelzésre:) Megadom a szót Hiller Istvánnak, az MSZP képviselőcsoportjából. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Képviselő Asszony és Képviselő Urak! Az MSZP országgyűlési képviselőcsoportjának nevében mondom el a véleményünket. Helyes dolognak tartom, hogy ebben a kritikus és tragikus helyzetben a magyar Országgyűlés véleményt kíván mondani, és politikai határozatban fejezi ki az álláspontját  helyesnek. Szomorú, hogy meg kell tennünk, de ahogy az elmúlt napokban megtette Litvánia, Csehország, Moldova, Lettország, Bulgária, hogy csak néhányat említsek, megjegyzem, ezek közül Csehországban és Lettországban ellenzék és kormánypártok minden képviselője tartózkodás és ellenszavazat nélkül szavazta meg.

Ezért úgy fejtem ki a véleményemet, hogy számos alkalom van, amikor belpolitikai vagy nem csak belpolitikai kérdésekben vitatkozunk, van, amiben azonban egyet kell értenünk: az emberi életnél nincsen drágább. A szabadságnál nincsen drágább. Egy ország szuverenitását minden országnak, nemzetnek védeni kell. Ha ezt megsértik, akkor minden más szabad egyén, szabad társadalom és ország, szuverén ország helyes és fontos, ha kiáll a megtámadott mellett.

Itt az történt, hogy egy terrorszervezet nem egyszerűen egy, hanem összehangolt terrorcselekmények sorával támadott meg egy szuverén országot, egy nemzetet, és oltotta ki életek százait és ezreit. Ilyenkor felemelni a szavunkat és a véleményünket lehetőleg közösen megfogalmazni szerintem szuverenitásbeli kötelezettség.

Ez a szöveg két olyan tételt tartalmaz, amely nélkül én, mi nem szavaztuk volna meg, de minthogy tartalmazza, ezért helyeslem és fontosnak tartom, ezért elmondom, hogy ha a szöveg a vita után, az elfogadás előtt is tartalmazza ezt a két tételt, akkor az MSZP képviselőcsoportja és természetesen én magam is a szavazatomat adom hozzá. Ez a szöveg elismeri Izrael Állam önvédelemhez való jogát, ami azt jelenti, hogy igenis egyetértünk azzal, hogy védekezni törvényes, az állampolgárait egy államnak megvédeni kötelesség, a szuverenitás elismerése egyébként más esetben a mi saját szuverenitásunk védelmét is jelenti. Ezért azt gondolom, hogy kötelesség.

Hasonlóképpen annak a kimondása, hogy itt terrortámadás történt, amelyet nem általános alannyal, hanem megnevezve a terrortámadásokat elkövetett szervezetet, a Hamászt, nevesíti a szöveg, ezt én fontosnak tartom és nélkülözhetetlennek.

(19.40)

Egyetértek egyébként azzal a módosító javaslattal, amelyik kimondja a Hamászról, hogy terrorszervezet. A Törvényalkotási Bizottságban ezt a módosító indítványt, amit egyébként a Demokratikus Koalíció képviselői nyújtottak be, a többség nem fogadta el. Ugyanakkor ebből olyan értelmű belpolitikai vitát, amely kétségessé tenné a mi gondolkodásunkat és szavazatunkat, nem fogok levonni.

Szeretném, ha erről egyébként minél gyorsabban döntenénk, saját magunk és a nemzetközi közvélemény tájékoztatására is.

Nem vagyok benne biztos, hogy a magyar Országgyűlés minden képviselője megszavazza, de hogy minden MSZP-s megszavazza a szavazáson, aki itt van és szavazni tud, azt mondhatom.

Szeretném, minthogy a kormány képviselője is itt ül, amennyiben ez a politikai nyilatkozat úgy kerül elfogadásra, hogy abban az ellenzék döntő többsége és vélhetően a kormánypártok mindegyike kifejezi igenlő szavazatát, akkor ennek nemzetközi kommunikációja is úgy jelenítődjön meg, hogy ez, kormánypárton innen és ellenzéken túl, legalábbis annak általam demokratikusnak tartott részét egybefogja.

Tisztelt Képviselők! Ilyen helyzetben egy másik országért, egy megtámadottért ki kell állni. Nekünk most az a dolgunk, hogy kiálljunk Izrael mellett, nyilatkozattal és politikával.

Egyébként igaz gondolatnak tartom, hogy megakadályozni a nemzetközi diplomáciának azt, hogy ez a terrortámadás államok közötti konfliktus legyen, ennek a kijelentését fontosnak tartom. Egyébként a szolidaritáson túl magunk számára is fontosnak tartom. Mert amennyiben államok közötti konfliktussá nőné ki magát, ami Izrael érdekeivel és politikájával ellentétes  nem vagyok benne biztos, hogy mindenki más érdekével és politikájával is ellentétese, de hogy nekünk, magyaroknak, közép-európaiaknak, akik a szolidaritáson túl egy másfajta szállal is kapcsolódunk Izraelhez, mégiscsak több százezer, a magyar kultúrát ismerő és magyar nyelvet beszélő, származását Magyarországról levezető izraeli állampolgár van; ezt nem figyelembe venni ostobaság lenne. Akkor is kiállnék egy olyan ország igazsága mellett is, ahol származására nézve egyetlenegy magyar nem él, ha megtámadják. De minket Izraelhez a politikai érdeken és a megtámadott védelmén túl igenis köt az a fajta kulturális és ebben az értelemben állampolgári kötelék, hogy tudniillik ott magyar zsidók tízezrei és százezrei élnek. Soha többé ne kövesse el a magyar állam azt a bűnt, amit egyébként a holokauszt idején elkövetett! Ezért nem összekötve azt a szörnyű időszakot a mostanival, csak egyszerűen megemlítve, hogy a kiállás Izrael mellett mint megtámadott mellett és azok mellett a magyar, Magyarországról származó vagy magyar zsidók mellett, akik ott élnek, a magyar politika kötelessége; és természetes érdekünk, hogy az önrendelkezési jog elismerése mellett csatlakozzunk a nemzetközi politikában, diplomáciában azon államokhoz, amelyek aktívan meg kívánják akadályozni ennek a konfliktusnak az olyasfajta kiszélesedését, hogy az államok közötti konfliktus, mondjuk ki, háború legyen. Igen nehéz lenne lokalizálni, ha ez így történne.

Összességében tehát, minthogy a magyar Országgyűlés ülésezési rendjének megfelelően ez idejekorán a képviselők elé került; hogy tartalmazza az önrendelkezéshez való jogot… (Nacsa Lőrinc: Önvédelem.) önvédelemhez való jogot, és tartalmazza, hogy ez terrortámadás-sorozat volt, amit a Hamász elkövetett, ezt a szöveget támogatom, támogatjuk, és meg fogjuk szavazni. Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megkérdezem, a fennmaradt időkeretben kíváne még valaki szólni, tisztelt Országgyűlés. (Nem érkezik jelzés.) Nem látok jelentkezőt. Az összevont vitát ezennel lezárom.

Megkérdezem az előterjesztőt, kíváne válaszolni a vitában elhangzottakra a fennmaradt időkeretben. (Jelzésre:) Parancsoljon, képviselő úr!

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm szépen mindenkinek, aki hozzászólt a vitához, és elítélte a szörnyűséges terrortámadást, és kiállt Izrael mellett.

Azon a napon, amikor a szörnyűséges terrortámadás történt, éppen a NATO parlamenti közgyűlésén voltunk, és a NATO is tárgyalta ezt a helyzetet, és ki is adott egy nyilatkozatot. Majd pár nappal később az Európa Tanácsban meghallgathattuk az izraeli delegációvezető  bár távolról, a kapcsolásával  beszámolóját a szörnyűségekről. És ahogyan Brenner képviselőtársam mondta, a Külügyi Bizottságban pedig az izraeli nagykövetet hallgathattuk meg pár nappal ezelőtt, aki beszámolt arról, hogy október 7-én és azóta mik történtek.

Nagyon sok mindenben egyet tudok érteni Hiller képviselőtársammal is, de mindenekelőtt szeretném megköszönni a kormány, a Fidesz- és a KDNP-frakció támogatását a politikai nyilatkozattal kapcsolatban.

Én magam is hangsúlyoztam az expozémban, fontosnak tartom, hogy ez a kormánypártokon túli többséggel kerüljön elfogadásra egyébként. Menet közben már nem sok minden tud változni, holnap ez a nyolcadik szavazás; holnap reggel találkozunk itt, tisztelt képviselőtársaim, és a nyolcadik szavazás alkalmával meg tudjuk szavazni ezt a politikai nyilatkozatot, és egyértelmű, határozott és szilárd üzenetet tudunk küldeni az egész világnak arról, hogy a magyar parlament mit gondol erről az ügyről.

Én biztatnám Arató képviselőtársamat  aki nem mondta, hogy támogatja a politikai nyilatkozatot , hogy gondolják ezt át, és holnap reggelig helyezkedjenek a biztos támogató álláspontra. Ugye, azt sem mondta, hogy nem támogatja. Az általános vita általában arról szokott szólni, hogy a vezérszónokok a frakciójuk álláspontját ismertetik. Nem tudtuk ezt meg, de én biztatnám Arató képviselő urat, hogy támogassák ezt a politikai nyilatkozatot, pont azért, amit Hiller képviselőtársam is mondott, és szerintem ezzel a kormányzatnak sincs gondja, hogy természetesen a nemzetközi közvéleményben is úgy kell ezt a politikai nyilatkozatot tálalni, hogy az Országgyűlés egy jelentős többsége fogadta el. Én arra biztatnám a DK-t, hogy ne kerüljön a Mi Hazánkkal egy platformra ebben a kérdésben a tartózkodásával vagy nem szavazatával vagy bármi mással. Ugye, ennek a veszélye és lehetősége áll fenn, tisztelt Arató képviselő úr.

Nagyon fontosnak tartom, hogy köszönetet mondjunk a Magyar Honvédség, a Külügyminisztérium és a Honvédelmi Minisztérium munkatársainak, a mentésben részt vevő minden embernek.

Ugyanakkor, ha már önök is egy-két pártpolitikai vonatkozást idehoztak, egy dolgot engedjenek meg, hogy kifejezzem a sajnálatomat, hogy a Mi Hazánk, a Momentum, a Párbeszéd és az LMP frakciója nem tartotta fontosnak, hogy ezen politikai nyilatkozat alkalmával akár egy felszólalóval is megtámogassa a nyilatkozatot, elmondja a véleményét, kiálljon Izrael önvédelemhez fűződő joga mellett, vagy éppen elítélje a terrort. A magyar nyelv nagyon választékos, és nagyon sokféle módon hozzá lehet szólni ehhez a témához. Én azt gondolom, kiemelten fontos, hogy itt legyen egy határozott véleménynyilvánítás. Sajnálom, hogy ez a négy frakció semmilyen módon nem tartotta fontosnak, hogy részt vegyen ezen a vitán, és ismertesse a véleményét.

Én arra kérem önöket, hogy a holnapi szavazás alkalmával támogassák ezt a politikai nyilatkozatot, küldjünk egyértelmű üzenetet. És arra kérem természetesen önöket, hiszen ez a szörnyű konfliktus nem zárult le, itt lehet, hogy lesz még tennivalónk, szembenézhetünk humanitárius katasztrófával is, mindent meg kell tenni bármilyen körülmények között és bármilyen fórumon, európai uniós fórumon, az ENSZ BT-ben, a nemzetközi közösség különböző fórumain, ahogyan ez ma már többször elhangzott mind a két oldalról, hogy ne kerüljön sor államközi konfliktusra.

A terrorizmus elleni fellépés szigorúságáról: természetesen helyes, ha szigorúan lépünk fel a terror ellen, helyes, ha szigorúan ítéljük el azokat a terrorista bűncselekményeket, amelyek megtörténtek, de nagyon fontos, hogy ne eszkalálódjon ez a konfliktus.

(19.50)

Nagyon fontos, hogy ne legyen államközi konfliktus, és nagyon fontos, hogy a megtámadottak, az áldozatok érezzék például a magyar Országgyűlés szolidaritását is. Ezért arra kérem önöket  van még hátra egypár óra a holnapi szavazásig , hogy gondolják át, és remélem, hogy önök is tudják támogatni ezt a politikai nyilatkozatot. Mi így fogunk tenni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   216-223   224-241   242-251      Ülésnap adatai