Készült: 2024.05.08.06:26:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2023.10.24.),  180-183. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:   176-179   180-183   184-187      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Latorcai Csaba államtitkár úr.

Tisztelt Országgyűlés! Balassa Péter, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszter úrnak: „Mit kíván tenni a Kormány az óraátállítás eltörléséért?” címmel. A kérdésre miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter kérésére Zsigmond Barna Pál államtitkár úr fog válaszolni. Balassa Péter képviselő urat illeti a szó.

BALASSA PÉTER (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az óraátállítás ideje lejárt?  tehetjük fel a kérdést. Vagy inkább nem? Október 29-én hajnali 3 óráról 2 órára állítjuk az órát, és megkezdődik a téli időszámítás. Tesszük mindezt annak ellenére, hogy 2018. szeptember 12-én az Európai Bizottságban már egy döntés született erről, tehát egy olyan döntésről tárgyalunk, amely már megtörtént. Aki ezt a folyamatot figyelte, az tudja, hogy a pandémia, a háború és a brexit következtében nem lett végrehajtva.

A Jobbik-Konzervatívok 2015 óta már konzekvensen minden egyes évben képviselőivel elmondta, hogy az óraátállítás szükségessége (sic!) fontos. Hoztam magammal egy európai uniós online konzultációs felmérést, ami az egész Európai Unióban az eddigi valaha legnagyobb felmérés volt, közel 5 millió ember véleményét kérték ki, és az emberek úgy döntöttek, hogy közel 90 százalékuk támogatja az óraátállítás eltörlését.

Tegnapelőtt, 22-én jelent meg egy magyarországi felmérés, ahol a magyar társadalmat is megkérdezték, és egy elég nagy felmérés alapján a magyar válaszadók közel 88 százaléka támogatja azt, hogy a kétszeri óraátállítás megszüntetésre kerüljön. Mi úgy gondoljuk, és azok táborába tartozunk  én magam is és a Jobbik-Konzervatívok , akik a nyári időszámítást támogatják, és a nyári időszámítás lenne mind mentális, mind minden szempontból Magyarország számára megfelelő.

A magyar kormánynak előbb-utóbb döntenie kell, és ezt a mai bizottsági ülésen, amikor a bizottsági javaslatot önök leszavazták, elmondtam, hogy lehet, előfordulhat az, hogy 2024-ben, amikor Magyarország az Európai Unió soros elnöke lesz, akkor ebben a kérdésben döntést kell hozni, és Magyarországnak az Európai Unió soros elnökeként is ki kell állnia amellett, hogy Magyarország a téli vagy a nyári időszámítás mellett teszi le a voksát. Még egyszer mondom, mi a nyári időszámítás mellett szeretnénk érvelni. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Balassa Péter képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Zsigmond Barna Pál államtitkár úrnak.

DR. ZSIGMOND BARNA PÁL, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Mint az bizonyára ön előtt is ismert, képviselő úr, jelenleg uniós szinten a nyári időszámításra vonatkozó rendelkezésekről szóló 2001. január 19-ei európai parlamenti és tanácsi irányelv szabályozza az óraátállítás kérdését, miszerint a tagállamoknak március utolsó vasárnapján kell váltani nyári időszámításra, amely időszak október utolsó vasárnapján ér véget.

Az Európai Parlament felkérését követően az Európai Bizottság 2018. július 4. és augusztus 16. között  ahogy ön is említette  konzultációt hirdetett, amelynek során egészen pontosan 4,6 millió válasz érkezett az akkor még 28 tagállamból, ami az eddigi legmagasabb válaszadási arányt jelenti a Bizottság nyilvános konzultációinak történetében. A konzultáció eredménye szerint a válaszadók egészen pontosan 84 százaléka az óraátállítás ellen foglalt állást.

Ezt követően a Bizottság korábbi elnöke irányelvtervezetet tett közzé az óraátállítás megszüntetéséről, amely tekintetében az Európai Unió Tanácsának és az Európai Parlamentnek kellett volna megegyezésre jutnia. A tárgyalások azonban megakadtak a Tanácsban, ugyanis 2020 óta a soros elnökséget betöltő tagállamok egyike sem tárgyalta, illetve tárgyalja a javaslatot.

Szeretném arról is tájékoztatni, hogy a korábbi tárgyalások során a tagállamok rendkívüli megosztottságot mutattak az óraátállítás kapcsán, ezért a kérdés nem haladt előre. A képviselő úr által felvetett kérdés széles körű, számos gazdasági és társadalmi területet érintő jellegére tekintettel hangsúlyozandónak tartom, hogy az óraátállítás megszüntetéséhez az egész Unióra kiterjedő hatásvizsgálat szükséges annak érdekében, hogy egy ilyen döntés végrehajtása ne okozzon fennakadásokat a tagállamokban. A jelenlegi óraátállítási szabályokat ugyanis kizárólag jelentős tagállami egyetértés esetén lehet megváltoztatni, amellyel hazánk is egyetért, hiszen az óraátállítás megszüntetése gondos előkészítést igényel, többek között a közlekedésben, az áruszállításban vagy akár a munkaerő-mobilitásban. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   176-179   180-183   184-187      Ülésnap adatai