Készült: 2024.05.08.15:31:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2023.10.24.),  163-171. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:33


Felszólalások:   155-162   163-171   172-175      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Sebián-Petrovszki László képviselő úr, a DK képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a pénzügyminiszter úrnak: „Miért döntöttek így?” címmel. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Tállai András miniszterhelyettes, államtitkár urat jogosította föl. Tisztelettel kérdezem, elfogadjae a válaszadó személyét. (Sebián-Petrovszki László: Igen.) Köszönöm szépen, hogy jelzi, hogy elfogadja. Sebián-Petrovszki László képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

SEBIÁN-PETROVSZKI LÁSZLÓ (DK): Köszönöm, elnök úr. Államtitkár úr, az infláció baját Brüsszel szabadította ránk a szankciókkal  nyilatkozta a miniszterelnök ez év februárjában. Ne kerteljünk, mondjuk ki magyarul: ez bizony hazugság volt akkor, és az most is. Attól eltekintve is hazugság ez, hogy Brüsszelnek Orbán Viktor is része, hiszen addig is és azóta is minden szankciós csomagot egyébként megszavazott.

Kijöttek frissen a szeptemberi inflációs adatok. Mit látunk? Mint már több mint egy éve mindig: az infláció az egész Európai Unióban ezúttal is itt volt a legmagasabb, immár egyedül nálunk két számjegyű az infláció, tavaly szeptemberhez képest meghaladta a 12 százalékot. Az elmúlt 12 hónap során az árak emelkedése az EU-ban 5 százalék alatt maradt, az eurózónában is alig haladta meg a 4 százalékot, de ha néhány országot megnézünk, például Finnországot, Görögországot, el sem érte a 3 százalékot sem, Belgiumban, Dániában az 1 százalékot sem, Hollandiában pedig egyenesen csökkentek az árak.

Az inflációs hullám, mint emlékeznek, nálunk tetőzött a legmagasabban, elérte év elején a 26,2 százalékot. Történt mindez annak ellenére, hogy az említett országok kormányai is megszavazták természetesen a szankciókat, sokkal kevesebb kivételt kérve és kapva alóla, mint mi, holott ha az infláció okai a szankciók volnának, mint önök állítják, akkor ott is meredeken emelkednének az árak.

Nyilvánvaló tehát, hogy nem ez történt, hanem ez egy kommunikációs trükk, a kormány a saját mulasztásaiért és baklövéseiért Brüsszelre mutogatva hárítja át a felelősséget. Nincs szankciós infláció, orbáni infláció van, az árak ilyen drasztikus emelkedéséért csak Orbán Viktor és kormánya a felelős. Ez alapján tehát Kornai János 1989-es mondatát hadd idézzem: azért van infláció, mert a jelenlegi pénzügyminiszter és elődei úgy határoztak, hogy legyen infláció.

Kérdezem tehát a tárcát: miért határoztak úgy, hogy legyen infláció, miért jó önöknek ez a vágtató infláció? Köszönöm szépen. (Földi Judit tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Tállai András miniszterhelyettes, államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon!

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Azt ön sem gondolja komolyan, hogy a kormány saját magának gerjesztett egy inflációt. Tehát nyilván, ha reálisan megvizsgálja, hogy mi történt a világban, akkor be kell azért látnia, hogy néhány külső tényező jelentősen hatott a magyar inflációra (Sebián-Petrovszki László: Más országokban nem?), elsősorban a háború, másodsorban az ön által el nem fogadott, de mégiscsak igaz elhibázott szankció (Sebián-Petrovszki László: Más országokban nem?), amelynek a következménye volt az energiaár robbanása, ami a magyar gazdaságra többszörösen hatott ki, és valljuk be őszintén, hogy a Soros-birodalom forint elleni támadásai is (Derültség a DK soraiban.) hatottak jelentősen arra, hogy az infláció ilyen magasra szökött hazánkban.

Azonban a kormány, felismerve, hogy az infláció mértékét csökkenteni kell, 2023-ban ezt meg is kezdte, és ezt sikeresen végzi; sikeresen, hiszen a cél egyértelmű. Egyértelmű cél, hogy az éves infláció mértékét ebben az évben 10 százalék alá kell csökkenteni, és ezt követően pedig 2024-ben további inflációcsökkentést tűz ki a kormány maga elé.

Itt vita van, volt a Magyar Nemzeti Bankkal, hiszen a Magyar Nemzeti Banknak van inflációs célja, azonban a kormánynak ebben az évben rá kellett segíteni arra, hogy elérjük ezt a célt, a 10 százalék alatti inflációt, és ezt a kormány sikeresen tette. Természetes, hogy ezt a kormány tovább fogja folytatni, és az inflációt 10 százalék alá fogja csökkenteni, vagyis egy számjegyűvé teszi. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)

(17.10)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Egyperces viszonválaszra Sebián-Petrovszki László képviselő urat illeti a szó, parancsoljon!

SEBIÁN-PETROVSZKI LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen, elnök úr. Ha jól értem, mindenki hibás, csak a kormány nem. Hibás itt Brüsszeltől kezdve most már a körön belül értelmezhető Nemzeti Bank-elnök is, csak egyedül a kormány az, amelyik mindent szépen és jól csinált, és be nem vallanák sem itt, sem az ország nyilvánossága előtt azt, hogy mi az az elrontott gazdaságpolitika, ami elvezetett ide.

Nem beszélnek arról, hogy milyen felesleges, eszeveszett költekezésbe kezdtek el a választások előtt, hogy hogyan stafírozták ki az egyházaktól a haverokon át mindenféle külföldi és itthoni szövetségeseiket. Vagy nem beszélnek arról, hogy egyes olyan kiadások, mint a Vodafone megvásárlása vagy a reptér megvásárlása, hogyan borította fel a költségvetést, vagy az a bizalmi hiány, ami körbefonja ma már Magyarországot a pénzügyi világban is nemzetközi szinten, ezek milyen módon rontották el azt a helyzetet, amiben a kormány már nem tudja kezelni ezt az inflációs helyzetet.

A vágtató infláció itt fog maradni velünk, akármennyire állítja az államtitkár úr ennek ellenkezőjét, a kormány a felelős ezért (Az elnök megkocogtatja a csengőt.), ne próbálják ezt másra kenni. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra Fónagy János… Ó, bocsánat! Tállai András miniszterhelyettest, államtitkár urat illeti a szó. (Derültség.)

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Képviselő Úr! Akármennyire siránkozik itt, 2023-ban is a költségvetés működőképes (Sebián-Petrovszki László: Az!), egyensúlyban van, az adósság év végére tovább fog csökkenni (Sebián-Petrovszki László: Adok be módosítót!), és a munkanélküliek száma sem növekszik jelentősen (Sebián-Petrovszki László: Csak kicsit!), tehát egyébként a gazdaság is működőképes, még hogyha a növekedésben nem is produkál akkorát.

De a jövőt tekintve az inflációt 6 százalékra tervezzük 2024-ben, a gazdasági növekedés 3-4 százalék körül lesz, és jövőre egész évben a reálbér is végre növekedni fog, ami talán már szeptember hónapban elkezdi a növekedést. Tehát a gazdaság, a költségvetés, az ország visszaáll a régi növekedési pályára. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! 17 óra 11 perc van, ezzel az azonnali kérdések órájának a végére értünk.

Most egyperces technikai szünetet tartunk, ez alatt az idő alatt megköszönöm együttműködésüket, az elnöklést pedig átadom Lezsák Sándor alelnöktársamnak.

(Szünet: 17.11-17.13

Elnök: Lezsák Sándor

Jegyzők: dr. Vinnai Győző és Szabó Sándor)




Felszólalások:   155-162   163-171   172-175      Ülésnap adatai