Készült: 2024.05.08.14:43:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2023.10.24.),  155-162. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:11


Felszólalások:   147-154   155-162   163-171      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Nacsa Lőrinc képviselő úr, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a gazdaságfejlesztési miniszternek: „Milyen mértékű minimálbér és garantált bérminimum emelés várható a jövő évben?” címmel. Tisztelt Ház, tisztelt képviselő úr, a miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Fónagy János miniszterhelyettes, államtitkár urat jogosította fel. (Nacsa Lőrinc jelzésére:) Köszönöm, hogy jelzi, hogy elfogadta a válaszadó személyét. Nacsa Lőrinc képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A Fidesz-KDNP-kormány 2010 óta folyamatosan elkötelezett a bérek és legfőképpen a legalacsonyabb, a minimálbér emelésében. Hogyha visszaemlékszünk az elmúlt 25 évre, akkor azt látjuk, hogy az első Orbán-kormány alatt, 1998 és 2002 között két és félszeresére emeltük a minimálbért, vagyis négy év alatt 19 500 forintról 50 ezer forintra  ez mintegy 156 százalékos emelést jelent. Aztán jöttek a baloldali kormányok, jött Gyurcsány Ferenc, aki 2002 és 2010 között, nyolc év alatt mindössze 23 500 forintos emelést hajtott végre. Aztán 2010 és 2023 között a minimálbér és a garantált bérminimum is több mint háromszorosára emelkedett, az előbbi 73 500 forintról 232 ezer forintra nőtt, az utóbbi 89 500 forintról 296 400 forintra, ez összesen 216 százalékos emelést jelent. Így ma már a minimálbér is magasabb, mint a szocialista kormányzások idején az átlagbér volt. 2010 és 2023 között a magyar minimálbér-növekedés a negyedik legnagyobb volt az Európai Unióban.

Teljesen világos tehát, hogy a baloldali kormányok nem emelik a béreket, nem érdekeltek a minimálbérben, és ezt meghallgathattuk az elmúlt hetekben Bodnár Zoltántól, a DK árnyékminiszterétől, aki szintén kiakadt, hogyha azt mondja, hogy nem lehet nagyobb mértékű minimálbér-emelés ebben az országban.

(17.00)

Hát, kibukott a DK programja, kibukott az az úgynevezett szociáldemokrata program. Ha kormányon lennének, akkor a kiskeresetűek nem számíthatnának minimálbér-emelésre, nem számíthatnának garantáltbérminimum-emelkedésre, hiszen ők folyamatosan ellenzik. Gyurcsány Ferenc és elvbarátai a kormányzásuk alatt elvettek minden támogatást a családoktól, növelték az adókat, és semmit nem tettek azért, hogy a fiatalok itt maradjanak és munkát vállaljanak.

A mostani háborús időkben elkötelezettek vagyunk a minimálbér további emelése mellett, ezért kérdezem tisztelettel államtitkár urat, milyen mértékű minimálbér- és garantáltbérminimum-emelés várható a jövő évben. Köszönöm megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Fónagy János miniszterhelyettes, államtitkár úrnak. Parancsoljon!

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A minimálbér bruttó összege 2023 elejétől 232 ezer forintra emelkedett, mely több mint háromszorosa a 2010. évi szintnek. A garantált bérminimum összege ugyanezen időponttól 296 400 forintra növekedett, amely szintén több mint háromszorosa a 2010-es értéknek.

Az EU-tagállamok sorrendjében a 19. helyen állunk, a magyar garantált bérminimum viszont megelőzi több más ország minimálbérét, például a csehet és a szlovákot is. Csak emlékeztetőül: a szocialista kormányok nyolc éve alatt a minimálbér mindössze 23 500 forinttal növekedett.

A nemzeti kormány által kialakított személyijövedelemadó-rendszer miatt a keresetekre, így a minimálbérre is igaz, hogy a széles munkavállalói rétegek számára már jelenleg is adókedvezményes, illetve adómentes. Az eltartott gyermekek számától függő adókedvezmény 2011-től, a négy vagy több gyermeket nevelő anyák adómentessége 2020-tól, a 25 év alatti munkavállalók mentessége az átlagkereset szintjéig 2022-től, a 30 év alatti anyák mentessége 2023-tól vehető igénybe.

Magyarországon 2010-től ’22-ig a reálkeresetek emelkedése kedvezmények nélkül elérte a 71 százalékot, a kedvezmények beszámításával meghaladta a 77 százalékot. A három- vagy többgyermekesek reálkeresete 132 százalékkal növekedett 12 év alatt. A havonta mért reálkeresetek az utóbbi egy év hónapjaiban csökkentek, az idei év hátralévő részében már viszont reálkereset-emelkedés várható, ekképp ’23 szintjén minimálisan növekedhet is. Köszönöm, elnök úr, a türelmet. (Taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Egyperces viszonválaszra Nacsa Lőrinc képviselő úré a szó. Parancsoljon!

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr, és köszönöm a válaszát, tisztelt államtitkár úr. Emlékezhetünk arra, hogy a Gyurcsány-kormány alatt olyan szja terhelte a fizetéseket, ők azt mondták, hogy 157 ezer forintos bruttó fizetés már soknak számít, ezért 36 százalékos személyi jövedelemadóval sújtották, aki 157 ezer forintnál többet keresett. Most is ez lenne a helyzet, tisztelt képviselőtársaim. Gyurcsány Ferencék szociáldemokrata fordulata egy dolgot jelent: saját magának olcsóbban adta az áramot, ez a nagy szociáldemokrata hozzáállás, és Dobrev Klára saját magának és Molnár Csabának intézett eddig európai fizetést, senki másnak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ne legyen kétségünk: Gyurcsány Ferencék nem emelnék a minimálbért, ahogy kormányzásuk alatt is csak minimálisan, alig több mint 20 ezer forinttal tették nyolc év alatt. Ezzel szemben a Fidesz-KDNP-kormány alatt minden évben emelkedtek a bérek, minden évben emelkedett a minimálbér, minden évben emelkedett a garantált bérminimum. Az a szándékunk, és azon dolgozunk, hogy ez a jövőben is így maradjon. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg miniszterhelyettes, államtitkár urat is. Parancsoljon!

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. A kormány a háború és szankciók sújtotta gazdasági helyzetben a társadalmi partnerekkel együttműködve jelentős erőfeszítéseket tett és tesz a bérek emelésére, a munkavállalás ösztönzésére, mely hatás a családi adókedvezmények bevezetésével fokozott. A kormányzati intézkedések hatására az elmúlt években bekövetkezett gyors ütemű béremelkedés növelte a munkaerő-kínálatot, s ösztönözte a külföldön munkát végzők hazatérését is.

A munkaadók és a munkavállalók eddigi egyeztetései alapján a garantált bérminimum mintegy 10 százalékos, míg a minimálbér mintegy 15 százalékos emelkedése várható. Így az infláció egy számjegyűre csökkentésével 2024-ben már reálértékben is egyértelmű növekedéssel számolunk. Köszönöm szépen az érdeklődést és a figyelmet. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:   147-154   155-162   163-171      Ülésnap adatai