Készült: 2024.05.09.07:26:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:26


Felszólalások:   17-20   21-24   25-32      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most a Momentum képviselője, Fekete-Győr András következik. Megadom a szót.

FEKETE-GYŐR ANDRÁS (Momentum): Tisztelt Országgyűlés! Emlékezzünk vissza 2023. május 31e késő estére! Ugye, a Puskás Arénában a Sevilla az AS Roma csapatával mérkőzik meg az Európa Liga döntőjében. A kormányszóvivőjük Szentkirályi Alexandra a Facebook-oldalán próbál arra fogadást kötni, hogy vajon melyik csapat fog tovább menetelni a döntőből. A gyerekek alszanak, Budapest belvárosában szórakoznak, és vannak olyanok is, akik még dolgoznak. Közéjük tartoznak az Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkársága munkavállalói, alkalmazottai is, akik éppen ezekben az órákban élesítik a Fidesz legújabb megszorítását a Magyar Közlönyben, ugye, a kamatadót. Nem először és vélhetően nem utoljára alkalmazzák ezt a módszert a Fideszben.

A Covid időszakában  emlékezzünk vissza  étteremtulajdonosok, pincérek, kocsmárosok lesték a Magyar Közlönyt 23 óra 40 perc körül, hogy vajon másnap mehetneke munkába. Tavaly december 30-án, ugyanebben az idősávban módosították az egészségügyi jogszabályokat. Az a kérdésem önökhöz, hogy van ennek valami oka a magyar emberek lenézésén túl. Van bármilyen érv arra, hogy miért nem lehet kiállni az emberek elé, és elmondani nekik kerek perec nyíltan, hogy miről is szól a kormányzás? Én speciel pont jogász vagyok, de azt nem tudom megérteni, hogy hol normális az, hogy önök azt várják az emberektől, hogy sorról sorra böngésszék a pdf-ben feltöltött Magyar Közlönyt, hogy megtudják, hogy hogyan fognak élni egy nap múlva vagy egy héttel később.

A múlt héten pedig sikerült egy újabb határt átlépni. Eddig legalább a bankban tartott pénze biztonságban lehetett annak, aki megfizette azt a nem kevés adót a munkája után. Most a kormány a Sevilla-Roma meccs alatt  még egyszer, valaki nagyon nem szereti a focit a kormányukban  úgy döntött, hogy 13 százalékos adót vet ki a kamatokra. Tehát egy hónap alatt kéne magyarok tízezreinek átalakítani a megtakarításaikat, amelyeket gyakran nyilván évekre kötöttek le. Kérdésem az, hogy hogyan gondolták ezt: majd gyorsan kiveszi mindenki a pénzét a lekötött betétből, hogy elkönyveli a nem kevés veszteséget, és azt átrakja állampapírba? Hát, gratulálok, szép megszorítást, középosztály-különadót sikerült kivetni pont azokra a megtakarításokra, amelyekkel egyébként ellensúlyozni próbálták volna az Európa-rekorder orbáni inflációt.

Talán az éjszakai publikálásnál is nagyobb cinizmus, amikor másnap Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter annyit kérdez vissza az új fideszes megszorítás kapcsán, hogy kit érdekel, mennyi pénzt szedünk be. Hát, például engem; engem például érdekel, meg azt a tízezer magyar embert is érdekli, akinek a megtakarításaival önök szórakoznak.

Ma 100 forint kamatból 72-t lehet felvenni, a többit elviszi a kormány, hacsak nem kötjük le állampapírba. Nem szeretnék az állampapírok ellen beszélni, de kérdezem: a Fidesz-kormány ad bármiféle biztosítékot arra, hogy az állampapírra majd egy-kettő vagy három év múlva nem megy extra adóteher? Tehát hogyan lehet megbízni egy olyan kormányban, képviselőtársaim, ami rendszeresen 23 óra 40 perc környékén írja át a magyarok életének hétköznapjait és szabályait?

Tisztelt Országgyűlés! Van egy fontos dolog, amit a magyarok az elmúlt 13, de ha őszinte akarok lenni, akkor az elmúlt 20 évben nem igazán tapasztalhattak meg: a kiszámíthatóság; hogy például lehet olyan év Magyarországon, amikor nem változnak az adótörvények, amikor lehet előre tervezni.

A Fidesznek több mint egy évtized konjunktúra jutott, növekedett a gazdaság, ömlöttek az uniós pénzek. Ehhez képest ma több mint ötven adónem van Magyarországon, folyamatos a rettegés az emberek között, hogy kit sarcol, kit tol félre, kit lehetetlenít el az Orbán-kormány. És sorra is került mindenki, a katás grafikustól, a közértesen át a megtakarításokkal rendelkező középosztályig. Így sikerült kihasználni egy évtized gazdasági fellendülését, képviselőtársaim. És nem csoda, hogy ma önök és sajnos magukkal együtt a magyar gazdaság letolt gatyában áll a válság közepén. (Rétvári Bence: Na, Kuncze Gábor!)

(14.10)

Amikor a Momentum fogja kormányozni Magyarországot, a célunk az lesz, hogy kiszámítható, tervezhető legyen az élet, hogy évekig ne változzanak az adótörvények, és ha ne adj’ isten, mégis változtatni kell, akkor legyen idő felkészülni, és egyetlen magyar se érezze azt, hogy a magyar kormány kifejezetten ellene dolgozik. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Szórványos taps a DK, a Momentum és az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Dömötör Csaba államtitkár úré a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném arról biztosítani, hogy semmiféle focimeccs nincs összefüggésben a közigazgatás működésével. Annyiban örülök, hogy figyelemmel kísérte a budapesti Európa-liga-döntőt, mert ezek szerint valamennyire érdeklődik a foci iránt, és talán még oda is eljuthatunk egyszer, hogy a magyar válogatottnak is hajlandó szurkolni. (Dr. Vadai Ágnes: Jaj, ne már! Ez annyira kínos!) Hiába próbálják ezt meg nem történtté tenni, képviselő úr korábban arról értekezett (Közbeszólások.  Az elnök csenget.), hogy nem feltétlen tud ő a magyar válogatottnak szurkolni. (Dr. Vadai Ágnes: Miért kellene ezzel foglalkozni? Mit műveltek a Liszt Ferenc téren? Arról kellene beszélni!) Ha ez egy lépés ebbe az irányba, akkor szerintem az jó dolog.

Ennél fontosabb azért az adózás kérdése. Ha megnézte ezeket a számokat, akkor azt azért láthatja, hogy a jelenlegi kormányzás alatt jelentősen csökkent az adóterhelés Magyarországon. Ez igaz a vállalkozásokra is, illetve a családok adózására is. Ez a kormány volt az, amely jelentősen csökkentette például a személyijövedelemadó-kulcsokat, a korábbi kétkulcsos adórendszer helyett egykulcsosat vezetett be (Szabó Szabolcs: Mennyi az áfa?), ez a kulcs jóval alacsonyabb, mint a korábbi legmagasabb, és szeretnénk még ebben az időszakban is ezt itt tartani.

Ez a kormány volt az, amely a társaságiadó-kulcsokat jelentősen csökkentette. Ez teljesen ellentétes az önök törekvésével. Önök kampányoltak a globális minimumadóért, ami egy sokkal magasabb adózási szintet jelentett volna egyébként a vállalkozásoknak. Ha visszaemlékezünk a katára, a baloldali képviselők úgy kritizálták a módosításokat, hogy amikor bevezette a kormány, akkor egyáltalán nem szavazták meg. Ez a kormány volt az, amely családi adókedvezményeket biztosított a családok számára. Most is fenntartjuk ezt. Ilyen intézkedés korábban nem volt. Ez a kormány volt az, amely a 25 év alattiaknak teljes adómentességet biztosított, jövedelemadó-mentességet. Önök egyáltalán nem javasoltak ilyesmit, illetve a baloldali kormányzás alatt ilyen intézkedés nem volt.

Azt tudjuk, hogy mit javasolnak, ha majd a Momentum kormányoz vagy kormányozna. Ott van benne a programjukban, hogy kétkulcsos jövedelemadót szeretnének tervezni, illetve bevezetni. Az nem alacsonyabb adózás vagy adószint, tisztelt képviselő úr, hanem az sokkal magasabb adószint. És ha a korábbi programjukat veszem alapul, akkor az azt jelenti, hogy az ott javasolt adószint alapján Magyarországon egy átlagfizetést hazavivő állampolgár már a magasabb adókulcs alá esne. Óriási sarcot tennének a munkából élők vállára, ez a helyzet.

Ilyenkor általában értetlenül néznek a momentumos politikusok, amikor vitatkozunk erről. Javaslom, hogy azt a vaskos, nagy programjukat nézzék meg, ott van benne a kétkulcsos jövedelemadó javaslata magas adókulcsokkal és konkrét összeggel, hogy ezt honnan vezetnék be, és az sokkal magasabb adóterhelést jelentene.

Most ön minősítette a kormány tevékenységét. Engedje meg, hogy én is szóljak pár szót a Momentum tevékenységéről, mert aki figyelemmel kíséri az önök fejlődéstörténetét, keletkezéstörténetét, az rendre egy olyan politikai alakulatot láthat, amely meghatározó ügyekben valahogy mindig ellentétesen cselekszik az ország érdekeivel, illetve a magyar állampolgárok elvárásaival. Önök például már az előtt fegyverküldést javasoltak a háborúba, mielőtt ez általános álláspont lett volna a baloldalon. Azzal érveltek, hogy a fél világ ezt csinálja, miközben nem csinálja ezt a fél világ, hanem jó pár európai ország csinálja ezt  szerintünk nem helyesen, mert az ő állampolgáraik sem ezt várják el tőlük.

Önök még a háborúba sodródás politikáját akkor is folytatják, amikor már most is több tízezren veszítették életüket, köztük kárpátaljai magyarok. Azzal érvelnek, hogy a békepártiság a feltett kezek politikája, és békepártiság fegyverküldés nélkül  idézem  nonszensz és undorító, így fogalmaztak önök. Tényleg ezt sikerült levonniuk az elmúlt évszázadok magyar történelmi tragédiáiból?! (Fekete-Győr András: Ruszkik haza, ezt sikerült levonni!) Önök a kezdetektől fogva kampányoltak azokért a szankciókért, amelyek gúzsba kötik Magyarországot, a magyar gazdaságot.

És a legsúlyosabb húzásuk még ezután jött, mert azt követelik most az Európai Bizottságtól, hogy támasszon újabb feltételeket az uniós pénzek folyósításához, mégpedig az oktatás területén, ahol az Európai Bizottságnak nincs is jogköre. Tehát a momentumos politikusok, minekutána esküt tettek arra, hogy majd az ország érdekeit képviselik Brüsszelben, akik 5-6 milliós fizetést felvesznek Brüsszelben, most azt próbálják meg megakadályozni, hogy ideérkezzenek az uniós pénzek (Arató Gergely: Ez nem igaz!), és a pedagógusok nagyobb béremelést kapjanak, és ezért, ha jól értem, most még aláírásgyűjtést is kezdeményeztek. (Dr. Vadai Ágnes: Az orbáni infláció ellen, igen!) Nehéz megérteni, tisztelt képviselő úr, miért csinálják ezt. Folyamatosan tárgyaltunk, elfogadtunk törvénymódosításokat (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), erre kiderül, hogy valójában a háborús álláspontunk a probléma, és jön a Momentum, amely újabb feltételeket támasztana. De még mindig itt ólálkodik a kérdés, hogy kiket képviselnek önök ebben a vitában. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti sorokban.)




Felszólalások:   17-20   21-24   25-32      Ülésnap adatai