Készült: 2024.05.09.13:08:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2023.06.12.),  178-185. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:56


Felszólalások:   170-177   178-185   186-193      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, igazgató úr. Szabó Rebeka képviselő asszony, az ön két perce már elmúlt! (Szabó Rebeka: Sajnos!  Nacsa Lőrinc: Mi is sajnáljuk!  Dr. Orbán Balázs: Most kezdtünk belejönni!) Úgyhogy nagyon szépen kérem, amikor majd újra sorra kerül!

Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Keresztes László Lóránt képviselő úr, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az igazságügyi miniszternek: „Hogy történhetett meg mindez, Miniszter Asszony?” címmel. Keresztes László Lóránt képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Asszony! Soha ennyien nem kértek még meg arra, hogy egy ügy kapcsán konkrétan kérdezzek személyesen egy minisztert.

Miniszter asszony, az ügyészség szerint az ön korábbi helyettese, a minisztérium korábbi második embere kiszolgálta a végrehajtó-maffiát, éveken keresztül. És tudjuk, hogy ez idő alatt rengeteg ember, rengeteg család életét tették tönkre korrupt végrehajtók.

Tisztelt Miniszter Asszony! Most a kihallgatások során számtalan nyilatkozatot hallhattunk, olyan nyilatkozatokat az Igazságügyi Minisztérium különböző szinteken dolgozó munkatársaitól, hogy ők mesélik, hogy milyen módon bundázták meg a végrehajtói pályázatokat. És volt olyan vallomás, miszerint az államtitkárságon nem nagyon lehetett olyan kolléga, aki akár csak pletyka szintjén nem tudott a dologról. Miniszter asszony, hogyan történhetett meg, hogy az ügyészség szerint az Igazságügyi Minisztériumban a második emberig jutott a korrupció? Hogyan történhetett meg, hogy az elmúlt években ön mint a minisztérium vezetője ezt nem érzékelte?

Miniszter asszony, sok éve működik ez a rendszer, amelynek a jogi kereteit egyébként önök teremtették meg, Völner Pál személyesen képviselte a kormányt éveken keresztül az ilyen ügyekben, és egy alapvetően garanciákat nélkülöző és sok tekintetben átláthatatlan rendszerben a végrehajtók rengeteg ember életét tették tönkre, a másik oldalról pedig elképesztő, csillagászati összegeket zsebeltek be. Ugye, Schadl György és feleségének irodája 2016 és ’21 között összesen 2 milliárd forint bevételt termelt, és a vádirat szerint egész pontosan Schadl még 1 milliárd kenőpénzt is bezsebelt. A másik oldalról tavaly a végrehajtók bevétele 9 milliárd forint volt, miniszter asszony.

Mindazért, ami történt az ügyészség szerint az Igazságügyi Minisztériumban, és ahogyan ez a rendszer működött, ön éreze felelősséget, vane bárki a kormányon belül, aki ezért érez felelősséget, aki ezért vállal felelősséget a kormányzati oldalról? És a legfontosabb kérdés, miniszter asszony: azokban az esetekben, amikor korrupt végrehajtók vagy törvénytelenül kinevezett végrehajtók igazolhatóan törvénytelenül, jogellenesen fosztottak meg embereket a vagyontárgyaiktól, készülneke arra, hogy megteremtsék a kártalanítás rendszerét? És ha igen, milyen módon, mikor és hogyan fogják ezt lehetővé tenni? Köszönöm szépen előre is a választ. (Taps az LMP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Varga Judit miniszter asszonynak. Parancsoljon, miniszter asszony, öné a szó.

DR. VARGA JUDIT igazságügyi miniszter: Tisztelt Képviselő Úr! Mivel a Facebook-oldalán posztolt arról, hogy miről fog kérdezni, ezért volt időm felkészülni. És sajnálom, hogy egy órát kell várniuk a nézőknek, hogy a válaszomat meghallják, de talán ez lehetőséget ad számomra, hogy olyan dolgokról is beszéljek, amelyekről önök hallgatnak, hogy az elmúlt több mint egy évben a minisztériumhoz 47 darab szóbeli, illetve írásbeli, interpelláció, kérdés érkezett, egyik sem említette meg azt a rengeteg olyan jogalkotási kezdeményezést, amit a minisztériumnak köszönhetünk, és ami az elmúlt években elfogadásra került itt a parlamentben, ami mind-mind az adósok helyzetét igyekezett könnyíteni. Ez kifejezett törekvésem is volt miniszterségem alatt, hiszen az eljárások során a végrehajtásban nagyon fontos, hogy egy megfelelő balanszot, egy egyensúlyt tudjunk teremteni a hitelező és az adós jogos érdeke között.

Ezért engedje meg, hogy itt és most néhány olyan dologra is felhívjam a figyelmet, amelyre önök nem hívják fel a figyelmet, hiszen nem korrekten járnak el ebben a végrehajtói szabályrendszerben.

(17.40)

Nagyon fontos, hogy miniszterségem alatt került arra sor például, hogy a gyermektartásdíjak behajtásának a rendszerét gyökeresen megváltoztassuk, főleg az egyszülős családok segítése céljából. Ez azt jelenti, röviden mondva, hogy addig, amíg a gyermek nem jutott az összeghez, a végrehajtó gyakorlatilag ingyen dolgozik, mert semmiféle jutalékot, semmiféle költséget, semmit nem számolhat el az eljárásban, amíg a gyermek meg nem kapja a neki jogosan járó tartásdíjat. De említhetném azt is, hogy a Covid idejében elsők között kezdeményeztük azt, hogy azonnal függesszenek fel mindenféle eljárási cselekményt, beleértve a kilakoltatásokat és az árveréseket is, így praktikusan közel két éven keresztül nem került sor ilyen végrehajtási cselekmény foganatosítására.

Arról is elfelejtenek beszélni, tisztelt képviselő úr, hogy a kezdeményezésemre emeltük fel az adós…  tehát ha az adóstartozás nem éri el az 500 ezer forintot, akkor nem kerülhet sor ingatlanárverésre, hiszen az elmúlt években arra is volt példa, hogy egy egyszerű parkolásipótdíj-tartozás miatt valakinek elvitték a teljes ingatlanát. Tehát én azt szeretném kérni, hogy amikor támadja a végrehajtást és az egész rendszert, akkor legyen egy kicsit méltányos, és figyeljen arra is, hogy milyen sok jó dolog is történt az elmúlt időszakban. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter asszony. Egyperces viszonválaszra Keresztes László Lóránt képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm, elnök úr. Miniszter asszony, én úgy érzem, hogy elsősorban nem nekem tartozik válaszadással itt a Völner-Schadl-ügy kapcsán  amiről egy szót sem szólt, vagy éppen a kártalanítás lehetőségével kapcsolatban , hanem azoknak az embereknek, akiknek az életét tönkretették korrupt végrehajtók.

Miniszter asszony, itt több alkalommal indítványoztam azt, hogy Schadl Györgyöt, aki már másfél éve börtönben ül, le lehessen váltani, hiszen az ő helyzete az, hogy börtönben ül, és ugye, előtte kellett volna az új végrehajtóknak letenni az esküt, de az nem valósult meg. Amióta ő börtönben van, 46 végrehajtó tett le esküt, a mi meggyőződésünk szerint törvénytelenül. Önnek erről mi a jogi álláspontja, és mit tett a helyzet tisztázása érdekében, és ön miként látja, hogy ebből milyen újabb jogsértések eredeztethetők?

A minisztérium  ugye, államtitkár úr révén  többször a felelősséget így eltessékelte magától itt a jogszabályok rendszerével kapcsolatban, holott a 2022-ben elfogadott kormányrendelet értelmében, ami a miniszterek feladatkörét írja le, önhöz tartozik a végrehajtással kapcsolatos jogszabályalkotás felelőssége. Mikor nyúlnak hozzá ehhez a rendszerhez? Mikor indítványoznak egy teljesen új végrehajtási törvényt? És ismételten felhívom a tisztelt miniszter asszony figyelmét, hogy a kártalanítások kapcsán nem nekem, hanem az érintetteknek tartozik válaszadással. Köszönöm, elnök úr. (Taps az ellenzék soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra a miniszter asszonyt illeti a szó.

DR. VARGA JUDIT igazságügyi miniszter: Köszönöm szépen, elnök úr. Képviselő úr nagyon sok mindent érintett ebben az egy percben, és egy perc nem is elég arra, hogy az ember mindenre reagáljon és mindent a helyére tegyen, de azért azt szeretném leszögezni, hogy amelyet ön feszeget, az egy olyan demokratikus döntés, amely a Végrehajtói Kart és annak a közgyűlését illeti, hiszen kétharmaddal tudták volna visszahívni saját elnöküket. Az, hogy a jogalkotás beavatkozzon egy ilyen demokratikus folyamatba, további kérdéseket is felvetne. Egyébként 2021. október 1-je óta a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához tartoznak a végrehajtási kérdések, ezt, gondolom, ön is nagyon jól tudja.

Egyébként a kérdése nagyrészt már okafogyott, hiszen április 27-én megtörtént a tisztújítás, és maga a végrehajtói közgyűlés választott, azt hiszem, 170-ből 160 szavazattal új elnököt és új elnökséget. Tehát gyakorlatilag ez a kérdés rendezett. És azt is szeretném leszögezni, hogy maga az egész végrehajtási eljárás rendkívül sok jogorvoslati lehetőséggel van kibélelve, és ezáltal az adósok és a bajbajutottak jogai a legmagasabb szinten biztosítottak. Ezért minden egyes eljárási cselekménynél, legyen az a végrehajtás foganatosítását megelőző vagy a közbeni, ott van rengeteg jogorvoslati lehetőség, ami az adósok rendelkezésére áll. És azért ne keltsük azt a látszatot, mintha a végrehajtás valami negatív dolog lenne. Évezredek óta létezik, és itt magántartozások behajtásáról van szó, miután a köztartozást a NAV hajtja be.

Tehát azért itt fontos azt is leszögezni, hogy a jogállam része a végrehajtás. Ez a rengeteg képviselői kérdés, ami mind-mind negatív színben tünteti fel, ezt kérdőjelezi meg, mintha az igazságszolgáltatásnak nem lenne jogosan része a végrehajtás. Ezt azért, kérem, hogy felelősen, politikusként tartsa észben. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   170-177   178-185   186-193      Ülésnap adatai