Készült: 2024.05.09.10:16:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2022.10.24.),  211-220. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:41


Felszólalások:   211   211-220   221-228      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Koncz Zsófia államtitkár asszony. Tisztelt Országgyűlés! Dunai Mónika, a Fidesz képviselő asszonya, azonnali kérdést… (Jelzésre:) Nem jól mondom? Megint helyesbítek. Tisztelt Országgyűlés! Keresztes László Lóránt és Kanász-Nagy Máté, az LMP képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit gondol erről, Miniszterelnök Úr?” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy az LMP frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Ezért most az LMP-frakció soron következő, kérdést feltenni kívánó képviselője következik, aki szintén Keresztes László. A 14. oldalon van a kérdés, amelynek címe: „Ki vállalja a felelősséget, miniszter úr?” Akitől ezt kérdezi: a technológiai és ipari miniszter; távolléte miatt azonban válaszadásra Koncz Zsófia miniszterhelyettest, államtitkár asszonyt kérte fel. Kérdezem Keresztes László képviselő urat, frakcióvezető urat, hogy elfogadjae a válaszadó személyét, vagy a minisztertől személyesen kéri a választ.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Elfogadom, köszönöm szépen.

ELNÖK: Igen. Öné a szó, Keresztes László Lóránt.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Asszony! Nem kisebb jelentőségű kérdésről szeretném önt kérdezni, mint az ivóvízellátás biztosítása, illetve a vízkincsünk, a vízbázisaink védelme. Azt gondolom, most már mindenki számára világos lehetett, amit már egyébként egy fideszes többségű önkormányzati szövetség is elmondott öt évvel ezelőtt, hogy válságos állapotban van Magyarországon ma a víziközműrendszer, és középtávon már veszélybe került az ivóvízellátás biztonsága, stabilitása.

Ahelyett, hogy a kormány érdemi lépéssorozattal biztosította volna a legfontosabb közszolgáltatást, egy zsarolással kikényszerített államosítási folyamatot indított el és ennek nyomán, mivel valódi megoldást nem kínáltak, nem meglepő, hogy nagyon sok város ellenáll ennek az államosítási szándéknak. Több város is úgy döntött, hogy nem adják át térítés nélkül a víziközművagyont a kormánynak, így döntött Budapest, Pécs, Debrecen, Szeged, Érd, Szombathely, Eger, Nagykanizsa és Baja is, nagyon sok város pedig még nem hozott döntést, illetve előre jelezték, hogy csak nagyon szigorú feltételekkel adnák át a víziközművagyont.

A kormány semmiféle megoldást nem körvonalaz, nincsenek források a központi költségvetésben, nincsenek felkészülve a szektor válságának elhárítására. Talán a legkomolyabb kritikát egyébként a kormány intézkedésével kapcsolatban Debrecen fideszes polgármestere fogalmazta meg, aki úgy fogalmazott, hogy a vízszolgáltatás stratégiai üzem, így ezt az önkormányzat nem adhatja ki a kezéből. Egyébként a debreceni fideszes többségű képviselő-testület azt az előterjesztést fogadta el, amelyben az szerepel, hogy nem ismert semmilyen garancia, hogy az állam hosszabb távon tudjae majd az üzemeltetés veszteségét és a fejlesztéseket, a rekonstrukciót finanszírozni, mivel az ehhez szükséges feltételek még nem tisztázódtak.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Mikor érzékeli a kormány, hogy konkrétan ma Magyarországon a legfontosabb közszolgáltatás, az ivóvízellátás van veszélyben, és a vízkincsünk védelme, a vízbázisok vé-delme sem megoldott? Mit tesznek annak érdekében, hogy ne omoljon össze ez a rendkívül fontos, a jövőnk szempontjából nélkülözhetetlen közszolgáltatás? Köszönöm előre is, ha érdemi, tartalmi választ ad, nem pedig általános politikai kommunikációt hallhatunk majd. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Koncz Zsófia államtitkár asszonynak.

(19.00)

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány célja a magyar emberek megélhetésének a biztosítása, a teljes foglalkoztatás elérése, a környezet védelme, természetesen az egészséges vízellátás biztosítása. Képviselő úrral már többször beszéltünk a víziközmű-ágazatról, illetve az ivóvízellátásról itt, a Parlament falain belül. Szeretném kiemelni és megerősíteni azt, hogy a kormány továbbra is elkötelezett a jó minőségű ivóvíz-szolgáltatás fejlesztése és korszerűsítése mellett.

Az elmúlt időszakban a Technológiai és Ipari Minisztérium az ágazat szereplőinek a bevonásával elkészítette a nemzeti víziközmű-közszolgáltatási stratégiát, amelynek célja rövid és hosszú távú megoldásokat nyújtani a teljes víziközműszektort érintő kihívásokra. Arról is beszéltünk már, hogy 2020-ra 40-re csökkent ezeknek a szolgáltatóknak a száma körülbelül 400-ról, ami gyakorlatilag a méretgazdaságosságot, az ellátásbiztonságot és a szolgáltatások egységes színvonalát tudja biztosítani. A nehéz gazdasági helyzetbe kerülő önkormányzatok és a tulajdonukban álló víziközmű-szolgáltatók számára lehetővé vált az önkéntes  és ezt szeretném kiemelni: az önkéntes  módon történő, integrációs folyamatba történő becsatlakozás. Ezzel lehetővé vált, hogy a folyamatos ellátás zavartalan biztosítására, valamint az adott rendszerek hosszú távú üzemeltetésére és fejlesztésére is lehetőség nyíljon.

Fontos siker a lakossági terhek csökkentése érdekében végrehajtott rezsicsökkentés; számszerűsítve: ez a lakossági felhasználóknak 2021-ig hozzávetőlegesen 156 milliárd forint megtakarítást eredményezett. A víziközmű-ágazat jelenében az egyik legfontosabb feladat viszont a hálózatok korszerűsítése, mi továbbra is ezen dolgozunk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Viszonválasz illeti meg egy percben képviselő urat.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! A legnagyobb tisztelettel, államtitkár asszony, ha a kormány ennyit tud mondani konkrétan, akkor kijelenthetjük, hogy óriási baj van, ugyanis a kormánynak még csak elképzelése sincs, hogy hogyan tudja biztosítani Magyarországon az ivóvízellátást. Azt, amit ön elmondott, ezt elmondta az elődje, Schanda Tamás két évvel ezelőtt is, elmondták korábban is, három-négy évvel ezelőtt is, hogy készül valami stratégia, de itt stratégia, nem elköteleződés kellene, hanem, mondjuk, több száz milliárd forint azonnal, már az idei évi költségvetésben. (Dr. Fónagy János: Amit az önkormányzatok nem tettek bele.)

És azt, hogy ezek az általános szlogenek igazából semmilyen megoldást nem jelentenek, elmondták már a fideszes polgármesterek. Éppen most idéztem Debrecen, Magyarország második legnagyobb városának a fideszes testületét, hogy mit mondtak el, miért nem adják át a közművagyont. Ők sem látják, hogy a kormány alkalmas lenne, hogy az ivóvízellátást Magyarországon biztosítsa, hogy alkalmas legyen, hogy egy ilyen válságos állapotú rendszerben a mostani energiaárak mellett ne dőljenek be a szolgáltató cégek.

Államtitkár Asszony! Lesze az idén  konkrétumokat mondjon, lesze az idén  plusz több száz milliárd forint, és lesze a jövő évi költségvetésben plusz 200-300 milliárd forint, hogy ne omoljon össze Magyarországon az ivóvízellátás? Nagyon remélem, hogy nem miattam, hanem a magyar emberek miatt, az önkormányzati vezetők miatt, az ágazat miatt végre a kormány valamiféle konkrét választ is el tud mondani az ivóvízellátás fenntartásával kapcsolatban. Köszönöm, elnök úr.

ELNÖK: Köszönöm. Egyperces viszonválaszra van lehetősége államtitkár asszonynak is.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Igazából azt mindenképp szeretném kiemelni, hogy 2010-ben mi egy rendkívül rossz víziközmű-hálózatot örököltünk meg. Ennek a korszerűsítése, a hálózatfejlesztés, szerintem ebben egyetértünk, nagyon fontos. Azt is elmondtam már itt, a Parlament falain belül, hogy az integrációs programban részt vevő víziközmű-szolgáltatók részére ellátásbiztonság fenntartása céljából állami támogatást nyújtunk a 2022. évi veszteségeik erejéig.

Emellett pedig folyamatosan tárgyalunk az önkormányzatokkal az energiahelyzetükkel kapcsolatban. Ezt Balla György miniszteri biztosként végzi, és természetesen mi pedig folyamatosan tárgyalunk a víziközmű-szolgáltatókkal is, úgyhogy kérem, ezzel kapcsolatban fogadja el válaszomat. Köszönöm szépen.

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)




Felszólalások:   211   211-220   221-228      Ülésnap adatai