Készült: 2024.05.09.20:32:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2022.10.24.),  169-182. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:28


Felszólalások:   169   169-182   183      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár asszony. Tisztelt Országgyűlés! Bedő Dávid, a Momentum képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Kérem, válaszoljon, Miniszterelnök Úr!” címmel. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a Momentum frakcióvezetője előzetesen úgy nyilatkozott, hogy személyes válaszadást kér, így miniszterelnök úrnak távolléte miatt a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell majd válaszolnia.

Most a Momentum-frakció soron következő kérdést feltenni kívánó képviselője következik. Tóth Endre, a Momentum képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Így néz ki a belügyminiszter által tervezett rend az oktatásban?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat kérte föl. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae a válaszadó személyét.

TÓTH ENDRE (Momentum): El, jobb híján.

ELNÖK: Akkor jobb híján öné a szó, képviselő úr. (Derültség.)

TÓTH ENDRE (Momentum): Köszönöm a szót. Államtitkár úr, látom, megint ön tartja a hátát a főnöke helyett. Ugyan, mondja már meg, hol van most Pintér Sándor! Miért bujkál a nyilvánosság elől hónapok óta? Talán nincs mondanivalója? Vagy fél kiállni az emberek elé? Utoljára a bemutatkozó beszédében ejtett néhány szót az oktatásról, ekkor a rend fontosságáról elmélkedett.

Kérdezem tehát: így néz ki a Pintér Sándor által tervezett rend az oktatásban, amit most látunk? Megalázó fizetések, 16 ezer hiányzó pedagógus, 18 fokban vacogó diákok, taníthatatlan tankönyvek, állandó fenyegetések és kirúgott tanárok? Nem látjuk a rendet, államtitkár úr, csak egyre növekvő feszültséget és megoldatlan problémákat látunk. És látunk 80 ezer tüntetőt, akik változást követelnek az oktatásban.

Ideje végre beismerniük, hogy az oktatási kormányzásuk megbukott. Mert hiába próbálnak újra bűnbakot csinálni az EU-ból, ezt már senki nem veszi be önöknek. És hiába rúgnak ki tiltakozó pedagógusokat, ötször annyian lépnek a helyükbe. Mert az elégedetlenséget nem lehet kirúgni, és az alacsony pedagógusfizetéseket nem lehet tíz évre titkosítani. Ne akarjon Pintér Sándor az oktatás csendőre lenni, elég a félelemkeltésből! Az oktatásban ez egyszerűen nem működik. Az iskola nem egyfajta börtön, ahol keménykedéssel lehet tekintélyt szerezni, sokkal inkább őszinteséggel és felelősségvállalással.

Államtitkár úr, ha már a főnöke nem teszi meg, vállaljon legalább ön felelősséget az oktatás iránt! Ossza meg végre, mik a terveik a szektor megújítására! Valljon színt: mit terveznek a közel ezer polgári engedetlenkedő pedagógussal? Őket is ki akarják talán rúgni? Válaszoljon végre a tiltakozók követeléseire! Visszaállítják a sztrájkjogot? Lesz érdemi bérrendezés? Csökkentik a munkaterheket és a tananyag mennyiségét? Leülnek végre tárgyalni az oktatás szereplőivel?

Tudom, hogy szeret kitérni a kérdések elől, de legyen egyértelmű, ezeket a kérdéseket most nemcsak én teszem fel, hanem 80 ezer tüntető és több millió oktatásért aggódó magyar állampolgár. Vajon őket sem tartja méltónak egy egyenes válaszadásra? (Taps a Momentum soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Örülnék, ha megtenné, hogy az egykori pártelnöke, egykori frakcióvezetője egy mondatát értelmezné nekem, amit a választási kampányban mondott. Nem a pedagógusok iránti tisztelet és a magyar oktatás iránti megbecsülés sugárzik abból, amikor azt mondta Fekete-Győr András, hogy mérhetetlenül sok az iskolánk, és ezeknek nagyon ramaty a minősége. Tehát hogy túl sok az iskola és rossz, egyszerűen fogalmazva, csak ő még színesebben mondta ezt. Ez lenne a tisztelet a magyar pedagógusok iránt? Hogy fel kell számolni, főleg vidéken, sok iskolát? Diákolimpiákat nyernek meg a magyar diákok. Ha az elmúlt két PISA-mérést összehasonlítja, azt láthatja, hogy szépen jönnek föl. Ha a TIMSS-eredményeket nézi: négyből háromban jóval az Európai Unió és a mért országok átlaga fölött vagyunk, bizonyos esetekben Finnországot is megelőzzük, sok esetben Németország szintjén vagyunk  és önöknek erről csak annyi a véleményük, hogy ramaty? Ez az önök tisztelete a pedagógusok iránt, a „ramaty” szóban tudjuk ezt megtalálni?

Most persze mennek mindenhova, szelfizgetnek és fotózkodnak, mert az önök gyűlésein nincsenek sokan. Ezért elmennek a pedagógusdemonstrációra, amelynek teljesen legitim célja az, hogy a pedagógusok bére emelkedjen. Mi is ezt szeretnénk. Önök nem szavazták meg, de mi 86 milliárd többletet megszavaztunk a jövő évi költségvetésben, hogy annak a legnagyobb részét biztosan pedagógusbér-emelésre fordítsuk, és aztán szeretnénk még uniós forrásból is többet hozzátenni, hogy még magasabb legyen a béremelés. De önöknek ez csak akkor fontos, amikor ki lehet menni, és lehet egy képet csinálni, mintha tömegben lennének, mintha önöket támogatnák ezek az emberek. Biztosan van, aki önöket támogatja, lehet, hogy van, aki a Jobbikot támogatja, van, aki meg fideszes, és van, aki kereszténydemokrata közülük, de ez nem egy pártmegmozdulás. Még a saját politikai oldalán is Ander Balázs azt mondja, hogy piócaként rátelepedni, valamint kisajátítani a pedagógusok és a diákok pártfüggetlen tiltakozási hullámát több mint kontraproduktív, tisztelt képviselő úr. Vagy még a PDSZ is azt mondta, hogy a pártok maradjanak háttérben, ne telepedjenek rá a megmozdulásokra, mert erős ellenérzés van a társadalomban a pártokkal szemben. Ezzel szemben önök pont ennek az ellenkezőjét tették. Nem az lett volna a tisztelet, ha tényleg nem telepszenek rá ezekre a megmozdulásokra? Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Egyperces viszonválaszra van lehetősége Tóth Endre képviselő úrnak.

TÓTH ENDRE (Momentum): Államtitkár úr, ön rossz szokása szerint újra csak mellébeszélt. Ha a pólóján szereplő Mansfeld Péter még élne, akkor bizony levetetné önnel ezt a ruhadarabot, hiszen ön egy olyan kormánynak a képviselője, amely az orosz agresszor utolsó európai csatlósává züllött, és amely végigvitte a magyar oktatás teljes lezüllesztését. Javaslom, kérje kölcsön inkább olasz barátjuktól, Matteo Salvinitől a Putyint ábrázoló pólóját, az sokkal jobban illik az önök politikájához.

Mivel a tüntetők követeléseit továbbra sem kívánja meghallani, továbbra is semmibe veszi, feltennék két egyszerű kérdést önnek, amelyekből legalább arra fény derülhet, hogy a Belügyminisztérium miféle erkölcsi mérce alapján irányítja az oktatást.

1. Indokoltnak és arányosnak tartjae Palya Tamás, Törley Katalin és a Kölcsey Ferenc Gimnázium további három pedagógusának elbocsátását?

2. Támogatjae a tárca, hogy Marosi Beatrix tankerületi igazgató folytassa vezetői tevékenységét azok után, hogy kiderült, plagizált a szakdolgozatában? Leváltjáke a pozíciójából, ha hivatalosan is beigazolódnak a vádak? Várom a válaszait.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Egyperces viszonválasz megilleti az államtitkár urat is.

(18.30)

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Nem tudom, beleféreke az egy percbe. Mansfeld Péter azért nem él, mert akik az Apró-villából irányították Magyarországot az ’50-es években, ők példákat akartak vele statuálni, és Vlagyimir Putyin egy magánlakásban járt Magyarországon, az Apró-villában, egy ember hívta el, Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára (Tóth Endre közbeszól.), egy ember beszélt vele az anyanyelvén, és erre a férje büszke volt (Soltész Miklós közbeszól.), ő a maguk árnyék-miniszterelnöke, Dobrev Klára. Nekünk ilyeneket ön ne mondjon, mert hogyha valakik még aggódtak, hogy Totó kutya, amikor arcon nyalta Putyin elnököt, nehogy megsértődjön az elnök úr, és az Apró-villában, ahonnan arról döntöttek, hogy Mansfeld Pétert és a társait kivégezzék, kicserélték még a huzatot is, a kárpitot is a kanapén, és újrafestették a szobát, hogy Putyin elnök jól érezze magát az Apró-villában, akkor önök talán ne putyinozzanak, tisztelt képviselő úr!

Mi a magyar nemzeti érdeket képviseljük, akivel együtt, azzal együtt, akikkel szemben, azokkal szemben. Nekünk az a nemzeti érdekünk (Az elnök csenget.), hogy a magyar pedagógusok bérét emeljük, önök pedig ezt sem itt, sem Brüsszelben nem szavazták meg, hogy közelebb kerüljünk ezekhez a forrásokhoz (Az elnök csenget.), és több száz milliárd forintot erre tegyünk. Ha igazán bátor…

ELNÖK: Köszönöm…

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: …menjen Brüsszelbe, és mondja meg ott azoknak a bürokratáknak…

ELNÖK: Köszönöm szépen…

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: …hogy végre Magyarország hozzáférhessen ahhoz a pénzhez, amit a pedagógusok béremelésére költhet. Többet érnek ezzel a pedagógusok (Az elnök csenget.), mint bárhány szelfijével. Köszönöm a türelmét, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   169   169-182   183      Ülésnap adatai