Készült: 2024.05.20.02:38:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2023.05.23.), 191. felszólalás
Felszólaló Bencze János (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:47


Felszólalások:  Előző  191  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BENCZE JÁNOS, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Tisztelt elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Lehetséges, hogy elérkeztünk egy olyan ponthoz, ami talán Magyarország álma volt a rendszerváltás óta, hiszen én úgy érzem, eljutottunk oda, hogy van egy nemzeti minimum, amiben egyetértünk, ahogy itt hallgattam az előttem szólókat. Ez egy mezőgazdasági téma, és amit szoktam volt mondani, Magyarországot a Jóisten is agrárországnak teremtette, és én nagyon reménykedem, hogy a jövőben is ezek az agrártémák ilyen közös megegyezéssel fognak végigfutni, és ilyen gyakorlati megoldások születnek.

Ebből az anyagból, amely előttem van, én azt érzem, hogy a magyar mezőgazdászok, agrárdolgozók panaszai, ötletei és kritikái eljutottak a kormányhoz, eljutottak a Mezőgazdasági Bizottsághoz, és született egy teljesen egyértelmű gyakorlati anyag. Néha egymás között tréfálkozva a politikában azt szoktam mondani, hogy egy olyan parlament az álmom, ahol gyakorlati mezőgazdászok vannak többségben, és akkor a viták gyorsan zárulnak, közös érdekek mentén és az ország érdekei mentén. De a tréfát félretéve, ez tényleg egy ilyen anyag, és ennek nagyon tudok örülni.

Én abban reménykedem, hogy minden agrártémájú anyag, amit idehozunk az Országgyűlés elé, ilyen megoldásra fog találni, mert számtalan ilyen témánk van. Itt a víz témakörét érintve tudnám mondani, nagyon örülnék neki, ha a vízmegtartás témája felülírna mindenféle kormányzati propagandát, európai politikát, mindent, és a magyar gazdálkodók érdekeinek, a Kárpát-medence érdekeinek megfelelően jönnének létre azok a műtárgyak akár a Dunán, akár a Tiszán és akár egyéb vízfolyásokon, amik az adott területen a vízmegtartást és az öntözést szolgálják.

Én itt kiemelnék egy projektet, amely régen elindult már, és kínkeservesen halad, és ajánlom a kormány figyelmébe, ez az úgynevezett Sió-projekt. Ezt Tolna megye hozta létre  most már Tolna vármegye , a megyei közgyűlés, és ha megvalósulna, példaértékű lenne az országban vízmegtartás, vízgazdálkodás és öntözés szempontjából is, és én azt szeretném, ha sok ilyen terv valósulna meg ebben az országban. Ilyen lenne akár a Duna-Tisza-csatorna, ami egy nagyon fontos, és nagyon sokszor elhangzott. Én nagyon szeretném, ha ezekhez a vízmegtartó művekhez ugyanilyen gyakorlati jogszabályokkal alátámasztott, öntözőműveket segítő törvények társulnának, amelyek jól, egyszerűen, közérthetően vannak megfogalmazva, és ugyanígy megvalósíthatók.

Kritikát nem tudnék megfogalmazni ezzel szemben, mert ahogy mondtam, ez egy nemzeti minimum, egy aprócska dolgot látok benne, de ezt majd eldönti ez a vízkészletvédelmi országtérkép. Ez az öntözési célú mezőgazdasági kutak, hogy nem szükséges vízjogi engedély és bejelentés az 50 méter talpmélységet meg nem haladóknál. Azt azért tudomásul kell venni, hogy Magyarországon vannak olyan kritikus területek, ahol ez gondot okoz, gondolok itt a homokhátságra, ahol számtalanszor jártam gazdálkodóknál. Van egy olyan érzésem, hogy mivel ezt a térképet még nem ismerjük, én nagyon remélem, hogy a homokhátság rajta lesz, ugyanis ott egy alacsony talpmélységű kúttal is hatalmas gyakorlati problémákat lehet okozni. Tehát mondom nyíltan, a tőkeerős nagyobb gazdák egyszerűen azt a csekély vízkészletet, ami a talajban van, el tudják szivattyúzni a kisebbek elől. Én nagyon reménykedem abban, hogy ez a térkép a józan paraszti ész alapján fog készülni, jó szakemberekkel, és megvédi ezt a vízbázist.

Itt a vízen túl én behoznék még egy témát, és csak azért hozom ezt most ide, mert nagyon remélem, hogy akik itt vannak, ugyanígy eljut a fülükbe, és ugyanilyen gyorsan és gyakorlatiasan lepörög. Ez kapcsolódik egy olyan vezértémához, ez az ukrán gabona, amivel gazdálkodók kerestek meg, akiknek a tavalyi jó minőségű gabonakészleteik ott ragadtak. A tavalyi évben nem tudták eladni, a tavalyi évben nem tudtak utána adózni, és az idén, ahogy jó termés várható  ahogy Farkas államtitkár úr mondta , márpedig jó termés várható, kétévi termésmennyiség után kell majd egy évben adózniuk, és ez nagyon komoly problémákat fog jelenteni, mert hiába a jó szándék, hiába a kedvezményes mezőgazdasági adózás, ez túl fogja lépni, és a nyomott árak mellett ez a gazdáknak még hatalmas károkat fog okozni.

Úgyhogy a Mezőgazdasági Bizottság elnökét, Font Sándor urat kérem arra, hogy ebben a témában üljünk le, beszéljünk, hallgasson meg, és próbáljunk valami közös dolgot elérni, mert ahogy mondtam, a mezőgazdaság, ahogy látom, nemzeti minimum, ebben közös döntésre kell jutnunk, hogy a magyar mezőgazdászok ebben a nehéz helyzetben talpon tudjanak maradni, és jól járjanak.

Zárszóként egy dolgot tudok mondani: a Jobbik-Konzervatívok frakciójának vidéki és agráros képviselőjeként az egész frakció nevében ki tudom jelenteni, hogy ezt a törvényjavaslatot maximálisan tudjuk támogatni, és én úgy szeretném az elkövetkezendő három évet itt tölteni a parlamentben, hogy csupa ilyen anyag kerül elénk. Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  191  Következő    Ülésnap adatai