Készült: 2024.05.20.05:44:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2022.07.11.), 90. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:06


Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Lényegében azért támadja az ellenzék az árstopot, mert most már két évtizednyi visszatekintés lehetőséget ad arra, hogy egy baloldali gazdaságpolitikát és egy jobboldali gazdaságpolitikát összehasonlítsunk. Ezt az összehasonlítást a választók is megtették, amikor az elmúlt évek, immáron elmúlt több mint egy évtized országgyűlési választásai vagy akár a legutóbbi napok, hónapok helyi választásai során úgy döntöttek, ahogy döntöttek, és továbbra is támogatják a polgári kormány gazdasági intézkedéseit, azokat az intézkedéseket, amelyek megvédik az embereket, és megvédik a magyar gazdaságot.

Ezek az intézkedések, a rezsicsökkentés, az árstopok mintegy 7-9 százalékponttal csökkentik a ma világszerte tapasztalható inflációt. Az árstopok nélkül 15 százalék lenne Magyarországon az infláció vagy efölötti. A kormány a jelenlegi háborús helyzetben indokoltnak tartja az árstopok fenntartását, ezért az élelmiszer- és benzinárstopot október 1-jéig, a hitelmoratóriumot és a kamatstopot december 31-éig meghosszabbította, ezzel további védelmet biztosít a családoknak. Ezen határidők lejártát megelőzően dönt a kormány majd arról, hogy továbbra is fennállnak azok a körülmények, amelyek az ezen időpontok utáni meghosszabbításra okot adnak.

(15.50)

A benzinárstoppal átlagosan 21 ezer forintot takarítanak meg a családok. A tavaly október közepi szinten rögzített hét alapvető élelmiszer legmagasabb áránál is jelentős megtakarítást könyvelhetnek be maguknak a magyar közösségek, a magyar családok.

Ha az összehasonlítást az elején említettem, akkor szóvá kell tenni azt is, hogy bizony a baloldali kormányzás alatt többször előfordult, hogy csökkent az átlagnyugdíj, az átlagfizetés értéke. 2007-ben közel 5 százalékkal csökkent az átlagfizetés reálértéke, pedig akkor sem világválság, sem háború nem volt. A jobboldali kormány ezzel szemben csökkenti az adókat, lehetőség szerint emeli a béreket, nyugdíjprémiumot ad a nyugdíjasoknak, visszaadta a 13. havi nyugdíjat, fenntartja a rezsicsökkentést és az árstopot is.

A baloldal semmilyen intézkedést nem támogatott, nem szavazott meg. Nem szavazta meg a rezsicsökkentést, nem szavazta meg a kamatstopot, ezen belül az üzemanyagárstopot, sőt a kampányban minden, a családokat védő intézkedést támadtak.

Ahogy ön is a kérdésében névvel felemlítette, számos elemében támadták a rezsicsökkentést, a benzinárstopot, az élelmiszerárstopot. A baloldal belerángatta volna Magyarországot a háborúba; megszavazták volna az olaj és a gáz elzárását, és ezzel az egekbe emelték volna ezeknek az árát. 2010 előtt mindent elvettek, és megemelték, amit lehetett; a családok fizették meg akkor a válságok árát. Ma ez nem így van; úgy gondoljuk, hogy ezt nem a családokra kell ráterhelni.

A jobboldali kormány cselekvési iránya és annak hatása alapvetően eltér a baloldali kormányokétól. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai