Készült: 2024.05.12.23:36:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

53. ülésnap (2023.03.27.),  17-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:32


Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár asszony válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Tóth Bertalan frakcióvezető úr, MSZP-képviselőcsoport: „Aktuális kérdésekről” címmel. Öné a szó.

DR. TÓTH BERTALAN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Mielőtt rátérnék a mondandóm lényegére, a Magyar Szocialista Párt nevében ezúton is üdvözlöm, hogy nyolc hónap után végre szavazhatunk Finnország NATO-csatlakozásáról. Az MSZP képviselői támogatni fogják az erről szóló előterjesztést.

Ami Svédország csatlakozását illeti, egészen elképesztőnek, aljas és cinikus színjátéknak tartjuk, amit a kormány és a Fidesz művel. Értem, hogy a diplomáciai testületek közül a magyar Külügyminisztériumnak van talán a világon a legjobb futsalcsapata, de a diplomácia nem focimeccs. Egészen elfogadhatatlan, és szemmel láthatóan eredménytelen is az az útszéli lókupec stílus, amit az Orbán-kormány alkalmaz.

Mindez a Fidesz-kormány számára a szövetségi rendszereinkben egyre nagyobb elszigetelődést, a magyar emberek számára szégyent, a gazdaság számára pedig leszakadást eredményez. Ha jól értettem Orbán Balázs legutóbbi szavait, akkor Svédország ügyében most éppen kétségessé vált a miniszterelnök és a kormány támogatottsága a Fidesz-frakcióban, ezért nem merték ma szavazásra bocsátani a svéd NATO-csatlakozásról szóló javaslatot.

Szeretném emlékeztetni politikai igazgató urat innen is, mert nincsen most jelen, hogy az ellenzéki frakciók teljes mellszélességgel támogatják Svédország NATO-csatlakozását, úgyhogy ha van esetleg 46 kormánypárti képviselő a 135-ből, aki támogatja a katonai szövetség további erősítését, akkor, úgy gondolom, hogy a mi támogatásunkkal ez a kérdés gond nélkül átvihető az Országgyűlésen, és végre más ügyekben is előrébb léphetnénk. Ha viszont nincs ilyen 46 fideszes képviselő, az a kormány iránti bizalom megvonását jelentheti. Ideje tiszta vizet önteni a pohárba!

Tisztelt Képviselőtársaim! Az Orbán-kormánynál más területen sem azt kell nézni, hogy mit mondanak, hanem hogy mit csinálnak, ilyen az infláció elleni küzdelem. Azt mondják, hogy eloltják az infláció tüzét, de valójában csak olajjal locsolgatják, és csodálkoznak, hogy ha egyre nagyobb a drágulás. A különadók, az Európa-rekorder áfa, a gyenge forint és az EU-pénzek felfüggesztése miatti bizonytalan gazdasági környezet miatt nálunk 25 százalék fölött van a drágulás üteme, miközben az uniós átlag már egy számjegyű. A Fidesz május 1-jétől újabb lökést adna a drágulásnak, amikor kivezetnék a nyolc alapvető élelmiszer hatósági árát.

Tisztelt Képviselőtársaim! Pedig mindez nem kellene hogy így történjen. El lehetne kerülni, hogy a Fidesz-kormány hibái miatt indokolatlanul szenvedjenek az átlag alatti jövedelemmel vagy nyugdíjjal rendelkező emberek. Itt van például a Magyar Posta esete, ahonnan 1200 embert rúgnak ki, mert az energiaárak, a magas áramszámlák miatt nem tudja a Posta őket fizetni. Megnéztem, ezeket az áramárakat az állami MVM-től vásárolja, vagy az állami MVM szabta meg a Postának, ami ugyancsak állami cég, azaz az MVM, amely két legnagyobb erőműve, a Paksi Atomerőmű 12 forintért, a Mátrai Erőmű pedig 24 forintért termeli az áramot kilowattóránként. Ehhez képest a Posta többszörösét, csaknem 200 forintot fizet az áramért, ráadásul sikerült a Magyar Posta sokmilliós havi fizetéssel rendelkező menedzsmentjének egész évre leszerződni.

Megnéztem a piacon, azok a társaságok, akár önkormányzatok vagy önkormányzati cégek, amelyek negyedéves szerződéskötés mellett voksoltak, most 90 forintért vásárolják meg az áramot, míg a Posta egész évre 200 forintért. Meg lehetett volna menteni 1200 emberből akár 600 embert azzal, hogy az állásuk megmarad. Lehetne árat csökkenteni a kereskedelemben vagy a gazdaság más területein is, de az állami MVM energiaszerződései miatt a piaci szereplők nem tudják ezt megtenni, az MVM itt keresi meg a hibás orosz gázszerződésből elszenvedett veszteségére a bevételi forrást.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha valóban fontos a Fidesz-kormánynak az emberek megélhetése és az infláció letörése, akkor fenn kell tartani az ársapkákat, ki kell vezetni a különadókat, nulla százalékra kell csökkenteni az alapvető élelmiszerek áfakulcsait, támogatást kell adni a kisboltoknak és a kistermelőknek. Ez hozhatná el az alacsonyabb élelmiszerárakat, és ez fékezhetné meg az inflációt, közös jövőnkért, Magyarországért. (Taps az MSZP és a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, frakcióvezető úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Menczer Tamás államtitkár úr kíván válaszolni az elhangzottakra. Öné a szó.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Mindenekelőtt  pontosabban: mielőtt a svédekre meg a finnekre rátérnénk  két apró reflexió az ön által elmondottakra. Egyrészt nem működik futsalcsapat a Külügyminisztériumban, sajnálatos módon mindannyian kiöregedtünk. (Derültség a Fidesz soraiból.) A másik pedig az, hogy irigylésre méltó a külpolitikai iránymutatással kapcsolatos magabiztosság egy olyan párt vezetőjétől, amely párt egy erősebb hétfőn akár a 2 százalékot is eléri Magyarországon. Tehát roppant irigylem ezt a típusú magabiztosságot öntől, tisztelt frakcióvezető úr.

Rátérve a dolog érdemi részére, a svédek és a finnek NATO-integrációjára, csatlakozására, szeretném önt arra emlékeztetni, hogy bár nem kívánnék ilyen óvodás tempóra menni, de a történetet nem mi kezdtük. Amikor az egész elkezdődött, akkor miért nem fáradt el a svéd vagy a finn kollégákhoz, és miért nem kérdezte meg, hogy ha ön annyira a szívén viseli ezt az ügyet, hogy miért mondtak folyamatosan és enciklopédikus odafigyeléssel alaptalan vádakat, hazugságokat és rágalmakat Magyarországról? Tehát hogyha (Közbeszólások a DK és az MSZP soraiból: A kormányról, nem Magyarországról!), bocsánat… (Zaj.  Az elnök csenget.) Én értem, hogy önöket a tények zavarják, ez így szokott lenni, de ettől még a tények makacs dolgok. (Varju László: Ez a kormány álláspontja!)

Tehát folyamatosan hazudoztak Magyarországról, ezért mondta azt a kormány és a magyar Országgyűlés kormánypárti része, hogy egyébként a kormány egy támogató, az integrációt támogató javaslatot tett, de a kormánypárti frakciók úgy gondolták, hogy érdemes konzultációt tartani a mi finn és svéd barátainkkal, hogy tisztázzuk azt, hogy ha már egy szövetségi rendszeren belül, az Európai Unión belül tiszteletlenül bánnak egy partnerrel, akkor egy másik szövetségi rendszeren, a világ legnagyobb katonai szövetségén belül hogyan kívánnának velünk együttműködni. Ezt követően történt az, hogy egy magyar delegáció Svédországba és Finnországba utazott, ott konzultációkat folytatott. Ezeket a konzultációkat természetesen értékeltük, és a finnekkel kapcsolatban megállapíthatjuk, hogy egyrészt a történelmi barátság, szövetség okán, másrészt a konzultációk eredményeképpen leszűrhetjük azt, hogy a jövőben minden jel és minden remény szerint a kölcsönös tisztelet talaján állva folytathatjuk az egymással való kommunikációnkat és a bilaterális kapcsolatokat. Ennek az eredménye a mai szavazás is, illetőleg az, hogy támogatjuk mi is a finnek csatlakozását.

Most rátérve Svédországra, azért értem, tisztelt frakcióvezető úr, hogy önök miért vannak annyira nagyon a svédek mellett, ugyanis a jelenlegi svéd miniszterelnök például azt is mondta, hogy az Európai Unió számára feladat, hogy megtörje Magyarország fejlődési ívét, keményen lépjen fel a magyar kormánnyal szemben, és egyre erősebben támogassa az ellenzéket. Hát, megértem, hogy önök miért vannak azon az állásponton, amin, hiszen úgy látszik, hogy mint általában, önök politikai támogatást várnak külföldről.

És még valami a svédekkel kapcsolatban: számos hazugságot mondtak Magyarországról.

(14.00)

A korábbi szociáldemokrata szociálisügyi miniszter ezt mondta: „Riasztó, ami Magyarországon történik. Most azt akarja Orbán, hogy több igazi magyar gyermek szülessen. A politika bűzlik a harmincas évektől.” A magyar kormány családpolitikáját  amelyet államtitkár asszony itt a korábbiakban részletesen ecsetelt  a legsötétebb időszakokkal hozza párhuzamba, mindenfajta náci, fasiszta váddal, azt, hogy igen, mi a magyar családokat támogatjuk, igen, egyébként a migrációra nemet mondunk, és igen, mindent megteszünk azért, hogy a vágyott, a családok által, a szülők által vágyott gyermekek megszülethessenek. Ilyen mondatok után  és ezt hosszasan tudnám sorolni  szerintem jogos az az elvárás (Kálmán Olga: Családi pótlék!), hogy tisztázzuk, hogy a jövőben hogyan tudunk a kölcsönös tisztelet talaján állva együttműködni. Mi nyitottak vagyunk, szeretném hangsúlyozni, a labda nem a mi térfelünkön pattog. Amint a svéd politikusok megnyugtatják képviselőtársaimat és engem is, hogy a kölcsönös tisztelet talaján állva tudunk együttműködni, mi nyitottak vagyunk a támogatásra.

Zárásul pedig: az, amit frakcióvezető úr úgy általában a külpolitikánkkal kapcsolatban bírálatként elmondott, tudja, tisztelt frakcióvezető úr, ez rendben van; amíg ön bírálja, tudjuk, hogy jól csináljuk a dolgunkat (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), mert kizárólag a magyar érdek képviselete a dolgunk, és bennünket csak az befolyásol, ön meg ezt a koordináta-rendszerében soha nem tudta elhelyezni. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai